Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, geo4sar είπε

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω Σάββατο βράδυ κουρουμπελα.
Είμαι στα 197-200watt, πιστευω είμαι αρκετά καλά. Ακόμα και η Nitro+ έχει περιθώρια παρεμετροποιησης. Τα ρολόγια είναι σχεδόν πάνω από 2000 μέχρι 2017mhz είδα, gpu temps 65-68C, Mem 62-66C και Vrm 58C. Δοκίμασα και το auto oc από το wattmaν που δίνει 2150mhz και 1200mv και ήθελα 60 με 70% τα φανς για να κρατήσω 70 βαθμούς, δεν μου άρεσε καθόλου, εκτός αν θέλεις να δεις μεγαλύτερα νούμερα στο superposition. 

Στο 20%power limit είδα το μεγαλύτερο κέρδος στα ρολόγια. Από εκεί και πάνω δεν κέρδιζα τίποτα  στο προφίλ που δουλεύω.
Σε games όπως το LoL και Diablo3 έχω φτιάξει προφίλ 1800mhz, 933mv, 900mhz mem, 0%pl, και έχω 55C στα 20% fan speed 100-130watt.

Επεσες σε πολυ καλο chipaki εφοσον real clocks εισαι πανω απο 2000 με 1.10voltage. Θερμοκρασιες 10-12 βαθμους κατω απο reference με λιγοτερο θορυβο. Η αληθεια ειναι οτι δεν αξιζει σε καμια περιπτωση παραπανω. Εκει στα 200watt ειναι η χρυση τομη performance/watt. Και 300 μπορεις να την κανεις να τραβηξει αλλα δεν εχει νοημα κερδιζεις σχεδον τιποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω προβλημα με το Pes 2020 σε 4k ανάλυση, κάνει framedrops και stuttering όλη την ώρα από το menu και ingame. (Σαν slowmotion). Έχει κανείς αλλος θεμα?

 

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μα ακόμη και με μπουκάλι δεν έβγαζε 75fps ή έστω 60+; Δε μπορεί να μην έβγαζε..

Tbh κακώς την έδωσε, but whatever.

Καταρχάς η μπουκάλα του ήταν τα 75 hz του monitor πρώτα και μετά το cpu. Σε games που είναι cpu bound, o 1600 βγάζει χαλαρά πάνω από 75 fps average, ειδικά με ένα oc στα 3.8+ και tuned μνήμες. Σε games που είναι βαρίδια και gpu bound ακόμα και στα 1080p στυλ control, RDR2, όλα τα cpu βράζουν στο ίδιο καζάνι αφού θα κλάνει μέντες η 5700.

Και αυτό το "μπουκάλι" που βλέπει τώρα στα 1080p, θα το εκτιμούσε σε 1-2 χρονάκια που θα είχε επιπλέον "αέρα" σε gpu. Και εγώ πήρα την 1080 αντί για 1080ti για 1440p για να μη τρώω "μπουκάλα" από τον 1600 που είχα τότε και το έχω σκυλομετανιώσει τώρα ακόμα και αν κράταγα τον 1600. // Αν και η 1080ti τρώει και αυτή κάτι ήττες χοντρές σε vulkan/dx12.

9400f/1600/2600 είναι τα πιο vfm cpu αυτή τη στιγμή για 60/75hz gaming.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panoskatos είπε

Μνήμες 16gb 3200Mhz gskill dual channel 

CPU Ryzen 5 1600 @3600 ghz ( δεν ασχολούμαι με το oc πρώτη φορά κάνω και απλά έβαλα τον πολλαπλασιαστή στο x36 ! Ίσως έχω κάνει εκεί πατάτα! 

Σε κάποια benchmark η κάρτα έτρεχε στο 100% με εντυπωσιακά αποτελέσματα αλλά πχ στο battlefield 5 έφτανε ως το 50% usage αν θυμάμαι καλά! Και είχα frame drops. 

Ψιλό ξενέρωσα και την έβαλα πίσω στο κουτί της. 

Η κάρτα έφυγε κιόλας σήμερα το πρωί από συμφουρητη,  ελπίζω να την χαρεί. 

Όσο την δούλεψα εγώ και δεν έτρωγα μπουκάλι είδα μια πολύ ισχυρή και κρύα κάρτα,  δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει αλλά μιλάω για την rx 5700 sapphire pulse (το μοντέλο εννοώ) 

Θα έπρεπε να αλλάξω και οθόνη αλλά και επεξεργαστή για να την χαρώ και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να έχω θέμα με τον 1600 δεν έχει φτάσει ποτέ κοντά στα όρια του. 

Υπό κανονικές συνθήκες δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση να ήσουν CPU limited με τον Ryzen 1600 στα 3.6GHz  στα 1080p 75Hz. Μήπως είχες βάλει fps lock στα 75fps και για αυτό δούλευε η κάρτα στο 50% ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα πιάνει τα fps του monitor η κάρτα τι πειράζει αν τρέχει στο 50%; Γενικά δεν κατάλαβα ποιο ήταν το πρόβλημα και χρειαζότανε επιστροφή της κάρτας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Kαλα αμα παιζει στο 50% η καρτα υπαρχει προβλημα,το stuttering.

Εννοείς το θέμα με τους drivers των navi? Γιατί γενικά δεν είναι θέμα, ίσα ίσα ευλογία δε ζεσταίνετε και η κάρτα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Εννοείς το θέμα με τους drivers των navi? Γιατί γενικά δεν είναι θέμα, ίσα ίσα ευλογία δε ζεσταίνετε και η κάρτα.😁

Οταν παιζει τερματισμενο το cpu δημιουργει stuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο αυτό. Γενικά αν πιάνεις τα fps του monitor τι σημασία έχει τι usage πιάνει η κάρτα; CPU bottleneck έχεις άμα ο επεξεργαστής δεν αφήνει την κάρτα να λειτουργήσει όσο χρειάζεται για να πιάσει τα fps που έχει το monitor ή που έχεις θέσει από πρόγραμμα ή in-game. Και εμένα σε κάποια ελαφριά games πιάνει τα fps και αράζει αλλά δεν την επέστρεψα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μιας και είμαι κάτοχος της 5700 εδώ και λίγες μέρες.

Τι παίζει με την ταχύτητα του ανεμιστήρα και πόσο πρέπει να παίζει απο άποψη θερμοκρασίας για να είμαστε σε ασφάλεια;

αυτη τη στιγμή το μέγιστο που έχω δει είναι 72°C με τους ανεμιστήρες στο 40% . Δεν έχω πειράξει κάτι απο fan curves κλπ μέσα στον Wattman του adrenaline.

 

Απο την άλλη με μια δοκιμή που έκανα το % που πήγαιναν οι ανεμιστήρες δεν αντιστοιχούσε με αυτό που είχα βάλει εγώ. Δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο οτι βλέπω την χρήση συστήματος στα παιχνίδια μέσω τοu afterburner και δημιουργεί κανένα πρόβλημα.

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα, Αν αφήσω τους ανεμιστήρες στο αυτόματο, οι ανεμιστήρες είναι σταματημένοι (φαντάζομαι υπάρχει zero fan λειτουργία όπως και στην 1060 που είχα) Αν όμως φτιαξω custom profile δεν με αφήνει να τους έχω στο off. Επίσης αν κλείσω το προφιλ και το γυρίσω στο αυτόματο ΠΑΛΙ δεν σταματάνε. Πρέπει να κάνω restart το σύστημα για να παίξει το "εργοστασιακό" προφιλ. Να πω οτι κάνω και reset τις επιλογές του wattman ώστε να είμαι σίγουρος οτι δεν έχει μείνει καμία ρύθμιση δική μου για τους ανεμιστήρες κλπ αλλα συνεχίζουν να μην σβήνουν. Αν το βαλω auto και κάνω restart σβήνουν κανονικά.

επίσης κάτι άλλο, το core clock ανεβοκατεβαίνει σταν τρελό αναλόγως την χρήση της κάρτας, δεν ξέρω αν έτσι είναι κατασκευασμένες να λειτουργουν σαν νεα αρχιτεκτονική, είναι κάτι που πρώτη φορά βλέπω (απο 1700ΜΗΖ - 1680 - 1690-1590-1700 κλπ κλπ) αν η χρήση της  κάρτας πέσει πχ στο 50% λόγω freesync το ρολόι θα πέσει πχ και στα 800ΜΗΖ αλλά αν χρειαστεί δύναμη θα φτάσει κανονικά και άμεσα τα 1700.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οταν παιζει τερματισμενο το cpu δημιουργει stuttering.

Ο 1600 δε τερματίζει στα 75 fps ακόμα και stock να τον έχεις πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Stutters δε θα σου κάνει ένα 6/12 cpu σε γενικές γραμμές. Stutters θα φας με 2/4 και 4/4 cpu χαμηλά χρονισμένα αν ένα παιχνίδι είναι heavily multithreaded και ξεμείνει από πόρους (παράδειγμα BF5,ACO,RDR2,MHW κλπ). Τώρα αν κάποια παιχνίδια έχουν θέματα σαν ports με amd cpus αυτό είναι άλλη φάση, Παράδειγμα κάτι journey,heavy rain κλπ που παίζουν χαλαρά σε i3 και έχουν stutters με τα ρύζια.

Γκάζι δε δίνει ο 1600 (μεγάλα νούμερα σε average και 1% lows), κυβικά έχει (ομαλά frametimes, πολύ σπάνια να φάει spike)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ο 1600 δε τερματίζει στα 75 fps ακόμα και stock να τον έχεις πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Stutters δε θα σου κάνει ένα 6/12 cpu σε γενικές γραμμές. Stutters θα φας με 2/4 και 4/4 cpu χαμηλά χρονισμένα αν ένα παιχνίδι είναι heavily multithreaded και ξεμείνει από πόρους (παράδειγμα BF5,ACO,RDR2,MHW κλπ). Τώρα αν κάποια παιχνίδια έχουν θέματα σαν ports με amd cpus αυτό είναι άλλη φάση, Παράδειγμα κάτι journey,heavy rain κλπ που παίζουν χαλαρά σε i3 και έχουν stutters με τα ρύζια.

Γκάζι δε δίνει ο 1600 (μεγάλα νούμερα σε average και 1% lows), κυβικά έχει (ομαλά frametimes, πολύ σπάνια να φάει spike)..

Ναι εχεις δικιο σε αυτο.Οταν ξεμενει απο threads τρωει πιο πολυ και ο 1600 ξεμενει απο single.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ναι εχεις δικιο σε αυτο.Οταν ξεμενει απο threads τρωει πιο πολυ και ο 1600 ξεμενει απο single.

Ακριβώς αυτό. Τον περιορίζει το stp του σαν cpu. Βελτιώνεται κάπως με oc + tuned bdies βέβαια. Όπως και να έχει είναι υπεραρκετός για 1080p60-75.

Αν δεν ήταν θα κλαίγανε με μαύρο δάκρυ όσοι έχουν 144ρια monitors γιατί δεν υπάρχει ακόμα cpu με 2 φορές + το STP του 1600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...