Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Γενικα ειναι, νομιζω, λιγο δυσκολο να μπουκαλιασει η cpu σε 1080p εκτος κι αν ειναι πολυ παλια...

Το CPU bottleneck σε 1080p εμφανίζεται αφού η κάρτα έχει λιγότερα pixels να κάνει render, τελειώνει γρήγορα και ζητάει από τον cpu τα επόμενα. Αν η CPU δεν είναι όσο γρήγορη πρέπει τότε η κάρτα θα κάθεται και θα περιμένει. Όσο ανεβαίνεις ανάλυση η κάρτα έχει περισσότερα pixels να διαχειριστεί οπότε δουλεύει πιο αργά και την προλαβαίνει ο επεξεργαστής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το CPU bottleneck σε 1080p εμφανίζεται αφού η κάρτα έχει λιγότερα pixels να κάνει render, τελειώνει γρήγορα και ζητάει από τον cpu τα επόμενα. Αν η CPU δεν είναι όσο γρήγορη πρέπει τότε η κάρτα θα κάθεται και θα περιμένει. Όσο ανεβαίνεις ανάλυση η κάρτα έχει περισσότερα pixels να διαχειριστεί οπότε δουλεύει πιο αργά και την προλαβαίνει ο επεξεργαστής..

Και γιατι εκανες quote αυτο που ειπα; 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Και γιατι εκανες quote αυτο που ειπα; 🤨

Απλά ήθελα να πω ότι το cpu bottleneck συμβαίνει στα 1080p, και όχι σε μεγαλύτερες αναλύσεις, ή σε χαμηλές ρυθμίσεις γραφικών αν και φαίνεται περίεργο εκ πρώτης όψεως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το bottleneck προφανως συμβαινει σε χαμηλες αναλυσεις που η καρτα βγαζει πολλα FPS και δεν μπορει να ακολουθησει η CPU. Σε χαμηλες ρυθμισεις γραφικων και παλι η καρτα βγαζει πολλα FPS και μια αδυναμη cpu θα την κρατησει πισω. Σε μεγαλες αναλυσεις που η καρτα ζοριζεται ακομα και για τα 60fps η πλειοψηφια των CPU ειναι κομπλε. Και ολα αυτα παλι αναλογα το παιχνιδι. Το ΑC Origins ηταν cpu hungry. Το AC Odyssey ζηταει περισσοτερο GPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μου αρέσει να παίζω με όριο στα καρέ ώστε να έχω ομαλή εικόνα σύμφωνα με τα καρέ που μπορεί να σηκώσει η οθόνη . Πάντα λοιπών στο μονιτορ που εχω 75HZ βάζω όριο στα 73.

Το περίεργο είναι οτι ας πούμε στο battlefield 5 απο ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να κρατήσει ούτε τα 73 καρέ , δοκίμασα και χωρίς frames cap , υπήρχαν στιγμές που ανέβαζε τρελά frames οταν δούλευε σε υψηλό gpu usage αλλά έκανε τρελές βουτιές σε πολλές περιπτώσεις. Με frames cap η κάρτα είχε θερμοκρασία 39c σε ultra ρυθμίσεις στα παιχνίδια , φυσικά είχε και χαμηλό gpu usage σε αυτη την ανάλυση και σε αυτα τα frames αλλά το περίεργο είναι οτι ακόμα και εκει έκανε frames drops . Θα ηταν το ιδανικό για εμένα να κρα΄ταγε τα καρέ σταθερά στα 73 και να δουλέυει τόσο αθόρυβα και με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Εδώ η RX580 που έχω και δεν μου κάνει frames drops ως εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες της .

Εγραψα λοιπών στο google "Ryzen 1600 and RX5700 frames drops" και σε οτι φορουμ μπήκα που το είχαν και άλλοι οι απαντήσεις ολες εριχναν την ευθύνη στον επεξεργαστή , Ο επεξεργαστής σε ολη αυτη την κατάσταση ουτε για αστειο δεν έφτασε στα ορια του .

Τι να πω , δεν ξέρω ! Μακάρι να είχα βρει λύση ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Γενικά μου αρέσει να παίζω με όριο στα καρέ ώστε να έχω ομαλή εικόνα σύμφωνα με τα καρέ που μπορεί να σηκώσει η οθόνη . Πάντα λοιπών στο μονιτορ που εχω 75HZ βάζω όριο στα 73.

Το περίεργο είναι οτι ας πούμε στο battlefield 5 απο ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να κρατήσει ούτε τα 73 καρέ , δοκίμασα και χωρίς frames cap , υπήρχαν στιγμές που ανέβαζε τρελά frames οταν δούλευε σε υψηλό gpu usage αλλά έκανε τρελές βουτιές σε πολλές περιπτώσεις. Με frames cap η κάρτα είχε θερμοκρασία 39c σε ultra ρυθμίσεις στα παιχνίδια , φυσικά είχε και χαμηλό gpu usage σε αυτη την ανάλυση και σε αυτα τα frames αλλά το περίεργο είναι οτι ακόμα και εκει έκανε frames drops . Θα ηταν το ιδανικό για εμένα να κρα΄ταγε τα καρέ σταθερά στα 73 και να δουλέυει τόσο αθόρυβα και με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Εδώ η RX580 που έχω και δεν μου κάνει frames drops ως εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες της .

Εγραψα λοιπών στο google "Ryzen 1600 and RX5700 frames drops" και σε οτι φορουμ μπήκα που το είχαν και άλλοι οι απαντήσεις ολες εριχναν την ευθύνη στον επεξεργαστή , Ο επεξεργαστής σε ολη αυτη την κατάσταση ουτε για αστειο δεν έφτασε στα ορια του .

Τι να πω , δεν ξέρω ! Μακάρι να είχα βρει λύση ! 

Τα Min fps ειναι ενα θεμα της πρωτης γενιας ryzen. Με εναν 3600 θα εχεις πολυ μεγαλυτερα min.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα Min fps ειναι ενα θεμα της πρωτης γενιας ryzen. Με εναν 3600 θα εχεις πολυ μεγαλυτερα min.

Ε τελικά που δεν έχουν θέμα οι Ryzen στα παιχνίδια γιατι όλο κουλά με αυτούς βγαίνουν στη φόρα ! Κοιτα να δεις που αν είχα πάρει εναν ι5 9400 δεν θα είχα πρόβλημα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Γενικά μου αρέσει να παίζω με όριο στα καρέ ώστε να έχω ομαλή εικόνα σύμφωνα με τα καρέ που μπορεί να σηκώσει η οθόνη . Πάντα λοιπών στο μονιτορ που εχω 75HZ βάζω όριο στα 73.

Το περίεργο είναι οτι ας πούμε στο battlefield 5 απο ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να κρατήσει ούτε τα 73 καρέ , δοκίμασα και χωρίς frames cap , υπήρχαν στιγμές που ανέβαζε τρελά frames οταν δούλευε σε υψηλό gpu usage αλλά έκανε τρελές βουτιές σε πολλές περιπτώσεις. Με frames cap η κάρτα είχε θερμοκρασία 39c σε ultra ρυθμίσεις στα παιχνίδια , φυσικά είχε και χαμηλό gpu usage σε αυτη την ανάλυση και σε αυτα τα frames αλλά το περίεργο είναι οτι ακόμα και εκει έκανε frames drops . Θα ηταν το ιδανικό για εμένα να κρα΄ταγε τα καρέ σταθερά στα 73 και να δουλέυει τόσο αθόρυβα και με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Εδώ η RX580 που έχω και δεν μου κάνει frames drops ως εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες της .

Εγραψα λοιπών στο google "Ryzen 1600 and RX5700 frames drops" και σε οτι φορουμ μπήκα που το είχαν και άλλοι οι απαντήσεις ολες εριχναν την ευθύνη στον επεξεργαστή , Ο επεξεργαστής σε ολη αυτη την κατάσταση ουτε για αστειο δεν έφτασε στα ορια του .

Τι να πω , δεν ξέρω ! Μακάρι να είχα βρει λύση ! 

Δεν στεκουν γενικα αυτα που γραφεις. Το bottleneck δεν σου ριχνει τα mins. Αφου παιζεις με lock στα 73 και με την παλια σου καρτα τα ιδια drops θα ειχε, δεν γινεται ξαφνικα επειδη αναβαθμισες καρτα να κανει τρελες βουτιες που δεν εκανε πριν. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι θεμα drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν στεκουν γενικα αυτα που γραφεις. Το bottleneck δεν σου ριχνει τα mins. Αφου παιζεις με lock στα 73 και με την παλια σου καρτα τα ιδια drops θα ειχε, δεν γινεται ξαφνικα επειδη αναβαθμισες καρτα να κανει τρελες βουτιες που δεν εκανε πριν. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι θεμα drivers

Άσε που ένα spike σε παιχνίδι μπορείς να το φας για 1002 λόγους. Αραιά και που έτρωγα και με τον 1600 και με τον 8600k και με τον 3700x τώρα. Μακάρι να ήταν όλα τα games καλά ports και να είχαν ομαλά frametimes αλλά ΔΕΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Απλά ήθελα να πω ότι το cpu bottleneck συμβαίνει στα 1080p, και όχι σε μεγαλύτερες αναλύσεις, ή σε χαμηλές ρυθμίσεις γραφικών αν και φαίνεται περίεργο εκ πρώτης όψεως..

Το ξερω φιλε μου πώς αν ειναι να συμβει cpu bottleneck θα συμβει στα 1080p...

Ειπα οτι πολυ δυσκολο να συμβει...

Μονο αν εχεις πολυ παλια cpu ή το game ειναι πολυ απαιτητικο ακομα και για προσφατο Low range cpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Δεν στεκουν γενικα αυτα που γραφεις. Το bottleneck δεν σου ριχνει τα mins. Αφου παιζεις με lock στα 73 και με την παλια σου καρτα τα ιδια drops θα ειχε, δεν γινεται ξαφνικα επειδη αναβαθμισες καρτα να κανει τρελες βουτιες που δεν εκανε πριν. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι θεμα drivers

Λες να λέω ψέματα? 

Αν έχεις 5700 έλα να την βάλουμε στο pc μου και να μου βρεις την λύση! 

Ένα άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως το τροφοδοτικό μου δημιουργούσε τα παραπάνω. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω,  μόνο αν βρω κάποιο δανεικό. Της corsair TX 650 έχω, όχι ότι έχει σημασία το μοντέλο αν έχει πρόβλημα, απλά το αναφέρω. 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Λες να λέω ψέματα? 

Αν έχεις 5700 έλα να την βάλουμε στο pc μου και να μου βρεις την λύση! 

Ένα άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως το τροφοδοτικό μου δημιουργούσε τα παραπάνω. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω,  μόνο αν βρω κάποιο δανεικό. Της corsair TX 650 έχω, όχι ότι έχει σημασία το μοντέλο αν έχει πρόβλημα, απλά το αναφέρω. 

Aν δε βαλεις fps cap, σε τι ποσοστο δουλευει η cpu και σε τι η gpu;

To 650αρι νομιζω ειναι μια χαρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panoskatos είπε

Λες να λέω ψέματα? 

Αν έχεις 5700 έλα να την βάλουμε στο pc μου και να μου βρεις την λύση! 

Ένα άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως το τροφοδοτικό μου δημιουργούσε τα παραπάνω. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγξω,  μόνο αν βρω κάποιο δανεικό. Της corsair TX 650 έχω, όχι ότι έχει σημασία το μοντέλο αν έχει πρόβλημα, απλά το αναφέρω. 

Λέω ότι πιο πιθανό είναι το θέμα drivers. Τα drops λογω cpu θα στα έκανε και με την παλιά κάρτα. Για να μην στα έκανε δεν ειναι θέμα cpu. Μπορεί οι drivers να έχουν μεγαλύτερο cpu overhead. 

Ειδικά δε όταν μιλάμε για stuttering δεν γίνεται επειδή έβαλες πιο δυνατή κάρτα να έχεις stuttering, εκτός αν το cpu δεν έχει αρκετά νήματα να την σπρώξει και μπουκώνει. Ο 1600 δεν έχει τέτοια θέματα. Εγώ παντως τον είχα με 1080ti και δεν είδα τέτοια θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panoskatos είπε

Γενικά μου αρέσει να παίζω με όριο στα καρέ ώστε να έχω ομαλή εικόνα σύμφωνα με τα καρέ που μπορεί να σηκώσει η οθόνη . Πάντα λοιπών στο μονιτορ που εχω 75HZ βάζω όριο στα 73.

Το περίεργο είναι οτι ας πούμε στο battlefield 5 απο ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να κρατήσει ούτε τα 73 καρέ , δοκίμασα και χωρίς frames cap , υπήρχαν στιγμές που ανέβαζε τρελά frames οταν δούλευε σε υψηλό gpu usage αλλά έκανε τρελές βουτιές σε πολλές περιπτώσεις. Με frames cap η κάρτα είχε θερμοκρασία 39c σε ultra ρυθμίσεις στα παιχνίδια , φυσικά είχε και χαμηλό gpu usage σε αυτη την ανάλυση και σε αυτα τα frames αλλά το περίεργο είναι οτι ακόμα και εκει έκανε frames drops . Θα ηταν το ιδανικό για εμένα να κρα΄ταγε τα καρέ σταθερά στα 73 και να δουλέυει τόσο αθόρυβα και με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Εδώ η RX580 που έχω και δεν μου κάνει frames drops ως εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες της .

Εγραψα λοιπών στο google "Ryzen 1600 and RX5700 frames drops" και σε οτι φορουμ μπήκα που το είχαν και άλλοι οι απαντήσεις ολες εριχναν την ευθύνη στον επεξεργαστή , Ο επεξεργαστής σε ολη αυτη την κατάσταση ουτε για αστειο δεν έφτασε στα ορια του .

Τι να πω , δεν ξέρω ! Μακάρι να είχα βρει λύση ! 

η 580 ειναι πολυ πιο αργη καρτα απο την 5700 που εχεις, οποτε λογικο να σε μπουκαλιαζει ο ετσι κι αλλιως αδυναμος 1600.  φαντασου οτι εχει μικροτερο ipc απο haswell. καποιοι στα ελεγαν παντως να πας σε ιντελ ενω καποιοι αλλοι το παιζουν κινεζοι κλασσικα, φταιει το φεγγαρι, ο κακος πραγραμματιστης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...