Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Μόνο στο BF V έχω black screens σε οτιδήποτε άλλο τρέχει απροβλημάτιστα η 5700xt. 
Επίσης το Radeon boost είναι πολύ δυνατή προσθήκη , borderlands που παίζω αυτή την περίοδο έχω 25% παραπάνω FPS σε κίνηση χωρίς να καταλαβαίνω οπτική διαφορά.

Δεν εχω καθολου θεματα με bfv, περα απο λιγα stutters συνηθως για λιγα δευτερολεπτα σε καποια maps (ριχνω το φταιξιμο στην dice μιας και σημερα θα εχω stutters πχ mercury, αυριο δεν θα εχω στο ιδιο map, οποτε κατι παιζει με τα servers)

Στις 16/1/2020 στις 7:44 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Και να στρώσουν τα θεματακια

Τώρα , βασικά μια ερώτηση σε κατόχους 1440p.

Παίζω multiplayer, αλλά όχι σε τρελά επιπεδα. Χαλαρό gameplay. Και συχνά κάποιο single game. Όπου για να το τερματίσω μπορεί να περάσει καιρός. Το πάω σιγγααααα σιγά.

Να μείνω σε 1080p 144 24αρα ( έλεγα τον άλλο μήνα να παραγγείλω την AOC 24G2, αλλά ξεφεύγει η τιμή πάνω από τα 200, και δε βρίσκεται εύκολα κιόλας τελευταία ) ή να ανέβω σε 1440p/75-144? σε 27αρα; 

Πηγα απο 23/1080/60 σε 32/1440/144. Ανεβα οσο σε παιρνει. Πηρα την asus xg32vq

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα τοσο καιρο το cpu llc στο lvl 1 Και το πηγα στο lvl 3 (score απο 7559 sto 7617). Λετε να εχω καλυτερες αποδοσεις στα Games? Κατι stutters εδω και εκει τα ειχα.

Επισης απο χθες που εβαλα το amd chill στο bfv με min 139 fps εχω πιο smooth gameplay

Screenshot (16).jpg

Screenshot (17).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stutters έχουν τα περισσότερα παιχνίδια, ελάχιστα πάνε φλούδα. Αλλά δες αν τρέχεις το ISLC στο backround.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Stutters έχουν τα περισσότερα παιχνίδια, ελάχιστα πάνε φλούδα. Αλλά δες αν τρέχεις το ISLC στο backround.

Το ειχα ξεχασει αυτο. Στειλε αν μπορεις και το "προφιλ" γιατι με το φορματ το εχασα

Παντως με το chill απο avg 95 fps πηγα στα 110

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι εχει επιλογη, περα απο το start with windows, και για το user logon. Οποτε φανταζομαι δεν χρειαζεται να μπω task scheduler να το βαλω απο εκει, ε?

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ναι το κατεβασα ηδη. Το αφηνω default και απλα να το βαλω στον c:/ και να το τρεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2020 στις 11:31 ΠΜ, Lezantas26 είπε

λοιπον χτες που μου εριξε μαυρο αποφασισα να βαλω τους τελευταιους οδηγους και σημερα με εχει ταραξει στη μαυριλα. αλλες αλλαγες που εκανα ειναι οτι εβαλα το chill και enchanced sync. εκλεισα τωρα το chill.. για να δουμε αμα θα συνεχισει το προβλημα. εχω uw οθονη στα 75Hz χωρις καποια τεχνολογια sync. τοσες μερες επαιζα χωρις προβλημα..

τα ιδια. απενεργοποιησα και το esync και το anti-lag. οποτε πλεον ειναι οπως το ειχα και πριν με εξαιρεση τους οδηγους. για να δουμε..

συνεχιζω απο δω. χτες ολη μερα επαιζα χωρις προβλημα. σημερα μου εκοψε οτι εχω vsync και δε "τραβαει" η καρτα (καλα με 4670Κ γενικα δε τραβαει) οποτε το απενεργοποιησα ωστε να δω μηπως το προβλημα συμβαινει οταν ανεβαζει θερμοκρασια καθως πολλα εχω ακουσει για κακη τοποθετηση της ψυξης σε διαφορα μοντελα navi.

καιιιι.. τιποτα. κανενα απολυτως προβλημα. απτη μια καλο διοτι μαλλον δε θα τραβιεμαι για rma, απ την αλλη με ξενερωνει που δε μπορω να χρησιμοποιησω το chill και το esync, καθως σε αντιθεση με οσα εχω ακουσει αυτες οι δυο επιλογες μου εδιναν πολυ smooth εμπειρια (με εξαιρεση τα black screen).

τελευταια επιλογη ειναι να πεσω στα 60Hz καθως εχω ακουσει οτι τα 75 και 144 δημιουργουν διαφορα θεματα στις navi χωρις λογο. αμα ειχα 144 μονιτορ ειλικρινα δε θα το σκεφτομουν καν, μια χαρα ειναι τα 120, απο τα 75 στα 60 ομως ποναει (με κουραζει πιο γρηγορα)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

συνεχιζω απο δω. χτες ολη μερα επαιζα χωρις προβλημα. σημερα μου εκοψε οτι εχω vsync και δε "τραβαει" η καρτα (καλα με 4670Κ γενικα δε τραβαει) οποτε το απενεργοποιησα ωστε να δω μηπως το προβλημα συμβαινει οταν ανεβαζει θερμοκρασια καθως πολλα εχω ακουσει για κακη τοποθετηση της ψυξης σε διαφορα μοντελα navi.

καιιιι.. τιποτα. κανενα απολυτως προβλημα. απτη μια καλο διοτι μαλλον δε θα τραβιεμαι για rma, απ την αλλη με ξενερωνει που δε μπορω να χρησιμοποιησω το chill και το esync, καθως σε αντιθεση με οσα εχω ακουσει αυτες οι δυο επιλογες μου εδιναν πολυ smooth εμπειρια (με εξαιρεση τα black screen).

τελευταια επιλογη ειναι να πεσω στα 60Hz καθως εχω ακουσει οτι τα 75 και 144 δημιουργουν διαφορα θεματα στις navi χωρις λογο. αμα ειχα 144 μονιτορ ειλικρινα δε θα το σκεφτομουν καν, μια χαρα ειναι τα 120, απο τα 75 στα 60 ομως ποναει (με κουραζει πιο γρηγορα)

Αν είναι να παίζεις στα 60Hz τι νόημα έχει να πάρεις 400 ευρώ κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αν είναι να παίζεις στα 60Hz τι νόημα έχει να πάρεις 400 ευρώ κάρτα;

σιγουρα οχι για να παιξω στα 75Hz :P

την πηρα λιγο νωριτερα διοτι ειχε καλη προσφορα στο πλαισιο (320 + δωρο παιχνιδι). κανονικα θελει αλλαγη ολο το πισι ειναι μιας ηλικιας πλεον, οπως και οθονη που χω μια φτηνιαρα θα αλλαχτει σε 2Κ/144/freesync. αυτα θα γινουν συντομα, το προβλημα μου ειναι αν στη τελικη δε φταινε τα 75/144Hz και απλα τρωει φρικες με το chill/esync.. ε ειναι ξενερα. οπως ειπα και πριν εκαναν τα παιχνιδια πολυ smooth, στη δικια μου περιπτωση τουλαχιστον.

κατα τ αλλα ειμαι απ τους τυχερους που δεν τους εβγαλε προβλημα, ισα ισα που με bios flash εχω πετυχει και καλες συχνοτητες, σχεδον 5700ΧΤ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Sorry, νόμιζα έχεις την ΧΤ..

οχι νταξει, μικρη διαφορα εχουν και σε επιδοσεις και σε χρηματα οποτε αυτο που λες σωστο ειναι. ελπιζω τουλαχιστον οταν παρω την οθονη το freesync να δουλευει καλα, καθως εχω δει παραπονα οτι και αυτο δημιουργει προβληματα 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...