Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Βασικά αυτή την περίοδο παίζω μόνο lol.... μου freezarei τον υπολογιστή ή κάνει πως πάει να freezarei για μισό δευτερόλεπτο... δεν έχω φορτώσει κάποιο προφίλ στην κάρτα και θα φορτώσω τώρα αυτό που έστειλε ο Arkin... ελπίζω να πάει καλύτερα... 

Δοκίμασε να βάλεις τον client low spec στα settings 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5700xt nitro+ κ 20.1.1 drivers ολα καλα μεχρι στιγμης. Απλα βλεπω λιγο ανεβασμενη θερμοκρασια σε idle κ οφειλεται στο memory clock που δουλευει μονιμα 1750 λογο της οθονης μου. 2560x1080 @ 144hz 

Επειδη αυτο ειναι γνωστο bug χρονια τωρα κ δε βλεπω να φτιαχνεται, η AMD απλα υποστηριζει οτι ειναι φυσιολογικη λειτουργια της καρτας στη συγκεκριμενη περιπτωση κ η μονη λυση ειναι με custom αναλυση με cru κατι το οποιο δε θελω να μπλεξω. 

Απο ταχυτητες τα εχω ολα default. Αν δοκιμασω το auto undervolt πουεχουν θα πεσουν λιγο οι θερμοκρασιες μου; Χωρις να πειραξω κατι αλλο στα ρολογια δε με απασχολει το oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η ανάλυση με την συχνότητα της Vram; Στο desktop σε idle θα έπρεπε να ήταν όσο πιο κάτω πάει σε συχνότητα. Δηλαδή αν την βάλεις σε 4Κ monitor τι θα γίνει τότε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι σχέση έχει η ανάλυση με την συχνότητα της Vram; Στο desktop σε idle θα έπρεπε να ήταν όσο πιο κάτω πάει σε συχνότητα. Δηλαδή αν την βάλεις σε 4Κ monitor τι θα γίνει τότε; :P

Γκουγκλαρετο αν θες αυτο που λεω κ δε θα πιστευεις στα ματια σου ποσα topics θα δεις με το "προβλημα" αυτο στο διαδυκτιο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απλά απορώ που η AMD το θεωρεί φυσιολογικό αυτό..

Συγκεκριμενα πιο που οφειλεται στον υψηλο ρυθμο ανανεωσης 144hz. Εχει ειπωθει απο πολλους χρηστες σε 1920x 1080 αλλαζωντας το σε 120hz η vram πεφτει στη μικροτερη συχνοτητα της. Εγω που το δοκιμασα δυστυχως παλι το ιδιο. Ισως επειδη ειμαι με 2560x1080. 

Οπως κ να χει δεν επιτρεπεται η συμπεριφορα αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Συγκεκριμενα πιο που οφειλεται στον υψηλο ρυθμο ανανεωσης 144hz. Εχει ειπωθει απο πολλους χρηστες σε 1920x 1080 αλλαζωντας το σε 120hz η vram πεφτει στη μικροτερη συχνοτητα της. Εγω που το δοκιμασα δυστυχως παλι το ιδιο. Ισως επειδη ειμαι με 2560x1080. 

Οπως κ να χει δεν επιτρεπεται η συμπεριφορα αυτη.

CRU κάνεις καινούργιο προφίλ στα 144 hz σβήνεις το παλιό που έχει θα ανεβάσω σε λίγο ποιο αναλυτικό guide επειδή μερικές οθόνες είναι καινούργιες στην αγορά δεν έχουν φτιάξει ακόμα καινούργια drivers τουλάχιστον στην aoc 24g2u έτσι το έφτιαξα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Συγκεκριμενα πιο που οφειλεται στον υψηλο ρυθμο ανανεωσης 144hz. Εχει ειπωθει απο πολλους χρηστες σε 1920x 1080 αλλαζωντας το σε 120hz η vram πεφτει στη μικροτερη συχνοτητα της. Εγω που το δοκιμασα δυστυχως παλι το ιδιο. Ισως επειδη ειμαι με 2560x1080. 

Οπως κ να χει δεν επιτρεπεται η συμπεριφορα αυτη.

???

Πρέπει να είμαι 5ετία, πια, με 1440/144 και δεν είχα ποτέ το παραπάνω θέμα, με 3 διαφορετικές κάρτες, όλες με oc και η τελευταία και με πειραγμένο bios.

Είναι μεν γνωστό θέμα, αλλά όχι τόσο διαδεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που δεν υπήρχε θέμα τώρα στο CoD με έχει ταράξει σε black screen ενώ παίζω κάνει και το πάγωμα 

Στο τσακ ειμαι για αγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

???

Πρέπει να είμαι 5ετία, πια, με 1440/144 και δεν είχα ποτέ το παραπάνω θέμα, με 3 διαφορετικές κάρτες, όλες με oc και η τελευταία και με πειραγμένο bios.

Είναι μεν γνωστό θέμα, αλλά όχι τόσο διαδεδομένο.

Διάβασε το κείμενο που έγραψα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

CRU κάνεις καινούργιο προφίλ στα 144 hz σβήνεις το παλιό που έχει θα ανεβάσω σε λίγο ποιο αναλυτικό guide επειδή μερικές οθόνες είναι καινούργιες στην αγορά δεν έχουν φτιάξει ακόμα καινούργια drivers τουλάχιστον στην aoc 24g2u έτσι το έφτιαξα. 

Δεν εχουν φτιαξει ακομα drivers εννοεις του monitor drivers? Τους ειχα περασει στην οθονη μου 34um69g-b η οποια ειναι προπερσινο μοντελο αν δεν κανω λαθος... Δεν ειδα καποια διαφορα... Επισης εχει τυχει να διαβασω το stuck memory clock κ σε nvidia gpu περιπτωση. Αλλα για amd πολλα topics στο διαδυκτιο.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Εκεί που δεν υπήρχε θέμα τώρα στο CoD με έχει ταράξει σε black screen ενώ παίζω κάνει και το πάγωμα 

Στο τσακ ειμαι για αγγελία

Εκ μέρους των πρασινοφρουρών :P σε προσκαλώ να ζήσεις την εμπειρία του: βγάζω την παλιά κάρτα - κουμπώνω την καινούργια - DDU - Drivers - Heaven Bench για να ανεβάσεις τα clocks - ξεχνάς ότι έχεις GPU..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ δεν είχα θέμα με μαύρες οθόνες τώρα έχω με όλους τους οδηγούς στο COD + FREEZαρισμα για 5.δευτερολεπτα μες το ματς και όταν στρώνει έχω ψοφήσει, έλα καλησπέρα. (19.12.3,.20.1.1,.20.1.2)

+

Με τους τελευταίους κρασαρει (απλά κλείνει) άκυρη στιγμή το Απεξ. Μόνο με τους 19.12.3 δε.

Πραγματικά για γερά νεύρα η κατάσταση. 

Δε πάει άλλο αυτό το πράγμα. Από σήμερα διακοπές παίρνει το pc για 3 βδομάδες. Αν σε ένα μήνα δεν υπάρχει οδηγός που να φτιάχνει έστω τις μαύρες οθόνες πάει για πούλημα. Κουράστηκα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...