Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Εβαλα και afterburner σημερα να τσεκαρω frametimes. Για να δουμε θα δημιουργει θεματα μαζι με το radeon panel. Επισης τσεκαρετε αν εχετε ενεργο το instant replay/gif. Εβαλα το gif σημερα και βλεπω την καρτα μονιμα στα 1800. Φαινεται η vram δουλευει συνεχεια και ειναι ανα πασα στιγμη ετοιμη για να καταγραψει gif η replay. Το relive δεν εχει θεμα αν ειναι ενεργο απο το control panel.

Screenshot-1.png

Επισης νεα rumors για 5800xt με 80CU.

https://www.guru3d.com/news-story/amd-radeon-5800-xt-(big-navi)-to-get-80-compute-units.html

χμμμ ποτε δεν ειχα θεμα με msi ab + radeon. Βασικα αν δεν πειραξετε τιποτα στο ab, δεν αλλαζει κατι. Το χρησιμοποιω και εγω για το overlay του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ετοιμο και το afterburner. Δουλευει εξαιρετικα οπως με τις nvidia και ταυτοχρονα και με το overlay απο radeon. Θα ελεγξω τα frametimes στα 75 και με cap στα 65-70 να δω που ειναι καλυτερα γιατι και με το freesync οταν πεσει απο τα 75 παιζει ελαχιστα το frametime.

2020-01-21-14-01.png

Για ποιόν λόγο το CAP να γίνει σε λιγότερα fps ;

Πρώτη φορά το ακούω

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Για ποιόν λόγο το CAP να γίνει σε λιγότερα fps ;

Γιατι το παιχνιδι εχει micro stuttering οταν η καρτα βαραει 100%. Πχ μπορει να παιζω μια ωρα με 75fps χωρις θεμα. Οταν παω σε απαιτητικη περιοχη με βροχη κανει drops στα 73-74 και δημιουργουνται καποια μικρα spikes/microstutters τα οποια δεν εχω καταφερει να λυσω. Εχω ασχοληθει 52 ωρες με το παιχνιδι αλλα αυτα παραμενουν σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Για αυτο δοκιμαζω AB να δω τι spikes ειναι με το graph που εχει στο overlay του. Παιζει να φταιει κανα timer resolution. Ενω δουλευει κανονικα το freesync πχ αν βαλω cap 70 παλι ειναι smooth η 65 η και 60. Οταν παει ομως 74/69/64/59 κανει spikes. Kατα 99% φταιει το παιχνιδι. Πρακτικα το cap μπαινει ωστε η καρτα να μην βαραει 99% και δημιουργουνται αυτα τα micro stutters. Ειναι γενικο το θεμα συμβαινει και σε nvidia και το εχω αναφερει.

14 λεπτά πριν, overpower είπε

χμμμ ποτε δεν ειχα θεμα με msi ab + radeon. Βασικα αν δεν πειραξετε τιποτα στο ab, δεν αλλαζει κατι. Το χρησιμοποιω και εγω για το overlay του.

Γραφονταν στις αρχες που ειχαν βγει οι καρτες οτι το AB δημιουργουσε θεματα και το απευφευγα. Δουλευει υποδειγματικα ομως.

38 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Μια χαρά τα πάει η κάρτα. Πολύ δυνατή.

Ναι χτυπαει στα ισα 2060 και ειναι μια η αλλη αναλογα το παιχνιδι. Σε κανα μηνα δημηνο θα την δουμε και στα 250-260 τις πιο απλες υλοποιησεις οπως ειδαμε 5700xt στα 370 με 399msrp.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Γιατι το παιχνιδι εχει micro stuttering οταν η καρτα βαραει 100%. Πχ μπορει να παιζω μια ωρα με 75fps χωρις θεμα. Οταν παω σε απαιτητικη περιοχη με βροχη κανει drops στα 73-74 και δημιουργουνται καποια μικρα spikes/microstutters τα οποια δεν εχω καταφερει να λυσω. Εχω ασχοληθει 52 ωρες με το παιχνιδι αλλα αυτα παραμενουν σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Για αυτο δοκιμαζω AB να δω τι spikes ειναι με το graph που εχει στο overlay του. Παιζει να φταιει κανα timer resolution. Ενω δουλευει κανονικα το freesync πχ αν βαλω cap 70 παλι ειναι smooth η 65 η και 60. Οταν παει ομως 74/69/64/59 κανει spikes. Kατα 99% φταιει το παιχνιδι.

Εμένα αυτό μου κάνει σαν να μην δουλεύει καθόλου το freesync και να δουλεύει μόνο το V-Sync. Για αυτό και να κάνει τα stuterings μόλις πέφτει κάτω απο τα 75hz.

Τώρα βέβαια λές ότι είναι smooth σε συγκεκριμένα fps και αυτό είναι παράξενο όντως. Καλύτερα πάντως να ελέγχεις με έναν αναλογικό μοχλό στρίβοντας αργά την κάμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Μια χαρά τα πάει η κάρτα. Πολύ δυνατή.

5700 DOA πλέον, η παίρνεις 5600ΧΤ η πας σε 5700ΧΤ, δεν νομίζω να αξίζει $70 τα έχτρα 2GB της 5700.

Επίσης παίρνοντας τις τιμές MSRP βγαίνει DOA και η 1660Τι αλλά σε πολλές περιπτώσεις και η 1660 Super. Η 2060 απλά της έχει μείνει το RTX για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν.

Και από ότι βλέπω στα περισσότερα review έχει ίδιες επιδόσεις με την 2060 αλλά χαμηλότερη κατανάλωση.

https://www.anandtech.com/show/15422/the-amd-radeon-rx-5600-xt-review

114147.png

114186.png

https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-5600-xt-strix-oc/

relative-performance_1920-1080.png

power-gaming-average.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Εμένα αυτό μου κάνει σαν να μην δουλεύει καθόλου το freesync και να δουλεύει μόνο το V-Sync. Για αυτό και να κάνει τα stuterings μόλις πέφτει κάτω απο τα 75hz.

Τώρα βέβαια λές ότι είναι smooth σε συγκεκριμένα fps και αυτό είναι παράξενο όντως. Καλύτερα πάντως να ελέγχεις με έναν αναλογικό μοχλό στρίβοντας αργά την κάμερα

Το εχω τελειως off το vsync οταν βαζω το cap. Και με borderless και με fullscreen. Ειναι θεμα του παιχνιδιου και στα 70 και στα 65 ειναι smooth αν ομως αρχισει η καρτα να βαραει 99% και πεσει 1fps κανει ενα micro stutters που το καταλαβαινεις. Ειναι γενικο το προβλημα απο οσο διαβαζω. Με τον μοχλο μπορει και να μην το καταλαβαινα. Ειναι ηδη πολυ αργο το controller. Το ποντικι το εχω στα 4000DPI και νιωθεις το παραμικρο.

https://www.reddit.com/r/BreakPoint/comments/dc797z/weird_stutter_problem/

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@Arkin Δοκίμασες το προφιλ που σ'στειλα?

Για ξανα στειλε γιατι καπου το εχασα. Με το 2000/1.12 εχω παιξει πανω απο 15 ωρες σε 3 μερες κανενα προβλημα με crash η signal lost. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βρεις με το νέο MSRP, 300-320, την 2060 αξίζει περισσότερο από την 5600ΧΤ. Ίδιο perf και κανένα θέμα με drivers..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

2x(6+2) = 2x8 

Ααα δεν θυμάμαι τέτοιο setup. Και πάλη όμως αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις δεύτερο καλώδιο θα το προτιμούσα από το να δίνω 300W (2x 8pin) από ένα καλώδιο και ας μην έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

2x(6+2) = 2x8 

Εγώ και στα 2 αυτά τα τροφοδοτικά που έχω εδώ τα καλώδια για pci-e είναι 2 καλώδια με 2x6pin και στο 1 6pin δίπλα έχει ένα 2 pin για να γίνει 8pin οπότε μια κάρτα που θέλει 2x 8 pin αναγκαστικά πρέπει να βάλεις 2 καλώδια και να κρέμονται τα 2 6pin. Μπορεί τα 1000αρια να δίνουν 2χ8 οξν αυτό δεν το ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καρτες που αξιζουν ειναι 1650super/1660super/5600xt/5700xt και αξιζει και η 5700 αν φλασαριστει. Η 2060 αξιζει για καποιον που θελει το RT. Μετα παμε στα 600+ με 2080super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το εχω τελειως off το vsync οταν βαζω το cap. Και με borderless και με fullscreen. Ειναι θεμα του παιχνιδιου και στα 70 και στα 65 ειναι smooth αν ομως αρχισει η καρτα να βαραει 99% και πεσει 1fps κανει ενα micro stutters που το καταλαβαινεις. Ειναι γενικο το προβλημα απο οσο διαβαζω

https://www.reddit.com/r/BreakPoint/comments/dc797z/weird_stutter_problem/

To VSync πρέπει να ειναι ενεργοποιημένο απο το Control Panel είτε στις AMD είτε στις NVIDIA (g-sync)

Επίσης αυτό με το borderless είναι ψιλο μούφα. Ακούω να λένε κάποιοι ότι έτσι ειναι Smooth...Αλλά όποτε το δοκίμασα δείχνει χάλια

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

To VSync πρέπει να ειναι ενεργοποιημένο απο το Control Panel είτε στις AMD είτε στις NVIDIA (g-sync)

Επίσης αυτό με το borderless είναι ψιλο μούφο. Ακούω να λένε κάποιοι ότι έτσι ειναι Smooth...Αλλά όποτε το δοκίμασα δείχνει χάλια

Ενεργο το εχω κανονικα απο το radeon panel αλλα παλι το κανει. 75fps freesync+vsync απο το radeon. Με cap το εχω κλειστο. Το borderless οχι δεν κανει δουλεια. Δινει priority στις διεργασιες του υπολογιστη και αντιμετωπιζει το παιχνιδι σαν απλη διεργασια. Στο fullscreen ολοι οι ποροι πανε στο παιχνιδι.

Ειναι ακριβως οπως το περιγραφει ο πιο πανω στο reddit που εχει 9900k/2080ti. Τελειως σποραδικα micro stutters απο το πουθενα μπορει καθε λεπτο η καθε 5 λεπτα. 

I'm looking for some help with my stuttering problem in Ghost Recon Breakpoints, It's a bit sporadic aswell. It's never an ongoing stutterfest but more of a play like 5 mins and it stutters play another 6 and it stutters. When i first load into the game i get some rapid stuttering but then it goes on the sporadic behaviour i mentioned before.

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Να περιμένουμε και απλή RX5600 στα 125W να ανταγωνιστεί με την 1660 Super ??

Δεν εχει νοημα. Ενα μικρο price drop της 5600xt σε κανα διμηνο και τρωει και 1660super και 1660ti.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...