Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Εγώ και στα 2 αυτά τα τροφοδοτικά που έχω εδώ τα καλώδια για pci-e είναι 2 καλώδια με 2x6pin και στο 1 6pin δίπλα έχει ένα 2 pin για να γίνει 8pin οπότε μια κάρτα που θέλει 2x 8 pin αναγκαστικά πρέπει να βάλεις 2 καλώδια και να κρέμονται τα 2 6pin. Μπορεί τα 1000αρια να δίνουν 2χ8 οξν αυτό δεν το ξέρω 

Και εγώ μέχρι εκεί έχω δει και έχω αρκετά τέτοια τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ενεργο το εχω κανονικα απο το radeon panel αλλα παλι το κανει. 75fps freesync+vsync απο το radeon. 

Ειναι ακριβως οπως το περιγραφει ο πιο πανω στο reddit που εχει 9900k/2080ti. Τελειως σποραδικα micro stutters απο το πουθενα μπορει καθε λεπτο η καθε 5 λεπτα. 

I'm looking for some help with my stuttering problem in Ghost Recon Breakpoints, It's a bit sporadic aswell. It's never an ongoing stutterfest but more of a play like 5 mins and it stutters play another 6 and it stutters. When i first load into the game i get some rapid stuttering but then it goes on the sporadic behaviour i mentioned before.

Ποιο πάνω είπες ότι το έχεις εντελώς off το Vsync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Ποιο πάνω είπες ότι το έχεις εντελώς off το Vsync

Ναι οταν παιζω με cap το κλεινω τελειως εκανα edit. Πρακτικα το vsync το βαζουμε οταν παιζουμε στα max fps της οθονης. Στα 75 χωρις vsync εχω tearing για αυτο το βαζω. Στα 70-65 ομως χωρις vsync δεν εχω καθολου tearing. Αν ειναι θεμα παιχνιδιου οτι ρυθμισεις και να κανουμε θα υπαρχουν αυτα τα μικρα θεματα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

To VSync πρέπει να ειναι ενεργοποιημένο απο το Control Panel είτε στις AMD είτε στις NVIDIA (g-sync)

Επίσης αυτό με το borderless είναι ψιλο μούφα. Ακούω να λένε κάποιοι ότι έτσι ειναι Smooth...Αλλά όποτε το δοκίμασα δείχνει χάλια

Αν δεν θες το vsync, δεν το εχεις ενεργοποιημενο πουθενα. Προφανως τα settings σε amd/nvidia panel κανουν Overwrite τα game settings (οποτε και δεν εχει νοημα να το κλεινεις στο Game αν το εχεις ακομα ενεργοποιημενο στο Panel). Εγω παιζω με vsync off (Παντου) και δεν εχω θεμα στο bfv

avg 110 fps με high-ultra

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι οταν παιζω με cap το κλεινω τελειως εκανα edit.

Γιατί το κλέινεις όταν παίζεις με cap;

1 λεπτό πριν, overpower είπε

Αν δεν θες το vsync, δεν το εχεις ενεργοποιημενο πουθενα. Προφανως τα settings σε amd/nvidia panel κανουν Overwrite τα game settings (οποτε και δεν εχει νοημα να το κλεινεις στο Game αν το εχεις ακομα ενεργοποιημενο στο Panel). Εγω παιζω με vsync off (Παντου) και δεν εχω θεμα στο bfv

avg 110 fps με high-ultra

Το Gsync για να δουλέψει σωστά πρέπει να ειναι ενεργό και το VSYNC στο Control panel. Το ίδιο ισχύει και στις AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Δεν εχει νοημα. Ενα μικρο price drop της 5600xt σε κανα διμηνο και τρωει και 1660super και 1660ti.

Έχει νόημα στα TDP και ότι θα πιάσει segment που δεν έχει κάρτα τώρα να ανταγωνιστεί στα $200-230 αφού η 5500ΧΤ 8GB στα $210 είναι για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Γιατί το κλέινεις όταν παίζεις με cap;

Γιατι δεν υπαρχει λογος να ειναι ανοιχτο εφοσον τα fps κοβονται απο το προγραμμα. Και με borderless(vsync on μονιμα) και cap παλι υπαρχουν αυτα τα micro stutters αραια.

3 λεπτά πριν, overpower είπε

Αν δεν θες το vsync, δεν το εχεις ενεργοποιημενο πουθενα. Προφανως τα settings σε amd/nvidia panel κανουν Overwrite τα game settings (οποτε και δεν εχει νοημα να το κλεινεις στο Game αν το εχεις ακομα ενεργοποιημενο στο Panel). Εγω παιζω με vsync off (Παντου) και δεν εχω θεμα στο bfv

avg 110 fps με high-ultra

Ειναι θεμα παιχνιδιου 100%. Το ανεφερα στην ubisoft ας βρουν τι φταιει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση. Το iscl το εχετε ανοιχτο? Και αν ναι το timer το εχετε 0.5 η στο 1?

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

 Γιατί ενεργοποιείτε το vsync σε online παιχνίδια ??

Χωρις vsync οταν παιζεις στο οριο της οθονης υπαρχει tearing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει νόημα στα TDP και ότι θα πιάσει segment που δεν έχει κάρτα τώρα να ανταγωνιστεί στα $200-230 αφού η 5500ΧΤ 8GB στα $210 είναι για γέλια.

Aς κανει ενα γερο price drop στην 8αρα 5500xt μια ακομα 5600 δεν βλεπω να χωραει εχουμε γεμισει καρτες με διαφορες 20-30 ευρω και 5-10fps μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το εχω τελειως off το vsync οταν βαζω το cap. Και με borderless και με fullscreen. Ειναι θεμα του παιχνιδιου και στα 70 και στα 65 ειναι smooth αν ομως αρχισει η καρτα να βαραει 99% και πεσει 1fps κανει ενα micro stutters που το καταλαβαινεις. Ειναι γενικο το προβλημα απο οσο διαβαζω. Με τον μοχλο μπορει και να μην το καταλαβαινα. Ειναι ηδη πολυ αργο το controller. Το ποντικι το εχω στα 4000DPI και νιωθεις το παραμικρο.

https://www.reddit.com/r/BreakPoint/comments/dc797z/weird_stutter_problem/

Για ξανα στειλε γιατι καπου το εχασα. Με το 2000/1.12 εχω παιξει πανω απο 15 ωρες σε 3 μερες κανενα προβλημα με crash η signal lost. 

Προφιλ Afterburner για monitoring ( γραφήματα ) https://drive.google.com/folderview?id=15bqAQJRk6p7X4B2d6iQgBv-IBYjFSCGD

Επειδή είδα το είχες λίγο στοκ

 

Ίσως σου αρέσει. Για δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 Γιατί ενεργοποιείτε το vsync σε online παιχνίδια ??

Όταν έχεις VSYNC και έχεις cap κάτω απο τα μέγιστα hz της οθόνης το V-SYNC Δεν ενεργοποιείται. Όμως είναι απαραίτητο για να δουλεψει το GSYNC/FREESYNC σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Προφιλ Afterburner για monitoring ( γραφήματα ) https://drive.google.com/folderview?id=15bqAQJRk6p7X4B2d6iQgBv-IBYjFSCGD

Επειδή είδα το είχες λίγο στοκ

Ίσως σου αρέσει. Για δες

Θα το περασω ευχαριστω. Νομιζα ελεγες για tuning profile και σκαλωσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...