Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Με ενδιαφέρει πολύ η κατανάλωση της κάρτας και για λόγους θορύβου αλλά κυρίως λόγω λογαριασμών ΔΕΗ (το ξεχνάμε αυτό!). Η νέα αρχιτεκτονική θα είναι σε μικρότερες καταναλώσεις?

Οι σύγχρονες κάρτες, όταν είναι σε Idle κατάσταση καταναλώνουν πολύ λίγο.

Δεν πάει να πει πως όταν μια κάρτα λέει πως φτάνει τα 200-300watt TDP έχει και υψηλή κατανάλωση σε idle .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο υπολογιστης ειναι απο τις λιγοτερο ενεργοβόρες συσκευες σε ενα σπιτι . (προφανως δεν βαζω μεσα κατι τοστιερες κτλπ , αλλα απο τις μεγαλυτερες ) 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ, τσίμπησα την RX 570 με 150€ για να παίζω ότι υπάρχει προ 2015  και είμαι σε αναμονή για τα next gen cosnoles (PC σαλονιού ήθελα να πω!) και μια καλή τηλεόραση για το μέλλον!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimarass26 είπε

Σας ευχαριστώ, τσίμπησα την RX 570 με 150€ για να παίζω ότι υπάρχει προ 2015  και είμαι σε αναμονή για τα next gen cosnoles (PC σαλονιού ήθελα να πω!) και μια καλή τηλεόραση για το μέλλον!

Καλοριζικη την καλυτερη επιλογη εκανες σε αυτα τα χρηματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2019 στις 5:55 ΜΜ, Arkin είπε

Για 5700 και 5700xt ειπαν στα 379 και 449 msrp αντιστοιχα. Φθηνες navi αργοτερα. 

Για μενα πας εδω και εισαι κυριος τουλαχιστον σε 1080p60p η σε 1440p για competitive παιχνιδια αν ασχολεισαι.

https://www.skroutz.gr/s/17360094/Sapphire-Radeon-RX-570-8GB-Pulse-11266-66.html

Δε νομίζω πάντως να υπάρχει καλύτερο value απο τις φθηνες vega 56 που βγάζουν συχνά πυκνά πχ https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html . Αν ψαχτείς και λίγο φτάνεις σε επιπεδα gtx 1080 και αφήνεις τις navi να ψάχνονται στα 400+. Ειδικά αππ τη στιγμή που ειπαν 180w tdp στην 5700 δεν βρίσκω λόγο να μην παρει κάποιος v56. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lzoakis είπε

Δε νομίζω πάντως να υπάρχει καλύτερο value απο τις φθηνες vega 56 που βγάζουν συχνά πυκνά πχ https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html . Αν ψαχτείς και λίγο φτάνεις σε επιπεδα gtx 1080 και αφήνεις τις navi να ψάχνονται στα 400+. Ειδικά αππ τη στιγμή που ειπαν 180w tdp στην 5700 δεν βρίσκω λόγο να μην παρει κάποιος v56. 

Ειναι οντως παρα πολυ καλες τιμες τα 236 ευρω καινουργιες αλλα δεν ξερω σαν υλοποιηση τι λεει αυτες που παιζουν σε αυτες τις τιμες. Εφαγαν τρελο drop τιμης οι vega μετα το mining αυτες που πουλιουνται τωρα ειναι ξεστοκαρισμα μιας και ερχονται navi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ειναι οντως παρα πολυ καλες τιμες τα 236 ευρω καινουργιες αλλα δεν ξερω σαν υλοποιηση τι λεει αυτες που παιζουν σε αυτες τις τιμες. Εφαγαν τρελο drop τιμης οι vega μετα το mining αυτες που πουλιουνται τωρα ειναι ξεστοκαρισμα μιας και ερχονται navi.

Aς έρχεται ότι θέλει...

Με αυτές τις τιμές, ίσα που δοκιμάζω την τύχη μου σε CFX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lzoakis είπε

Δε νομίζω πάντως να υπάρχει καλύτερο value απο τις φθηνες vega 56 που βγάζουν συχνά πυκνά πχ https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html . Αν ψαχτείς και λίγο φτάνεις σε επιπεδα gtx 1080 και αφήνεις τις navi να ψάχνονται στα 400+. Ειδικά αππ τη στιγμή που ειπαν 180w tdp στην 5700 δεν βρίσκω λόγο να μην παρει κάποιος v56. 

Έχω πάρει τη συγκεκριμένη airboost ref εδώ και κάνα 2 μήνες.

 Είναι θορυβώδης in game, αλλά δε με πολυενοχλεί. Μπορείς να ρίξεις ελαφρώς τις επιδόσεις, ώστε να μην έχεις σε πολλές στροφές το fan.

Τα θετικά ότι με τύπου blower cooler, όλος ο ζεστός αέρας βγαίνει έξω, και το μεγαλύτερο θετικό, ότι ως ref κατά πάσα πιθανότητα έχει μνήμες samsung, οπότε μπορείς πολύ εύκολα να της flashareis vega 64 bios και με σωστό undervolt/overclock να είσαι πάνω από stock vega 64.

 

Εγώ πχ που μένω κέντρο Αθήνας και σήμερα χτυπήσαμε 36αρι άνετα, έπαιζα όλο το μεσήμέρι division 2 με max temps πυρήνα/hbm -73 και 80 βαθμούς, αλλά όλα τερματισμένα ( 1650 core / 1100 μνήμη).

 

Overall στα λεφτά αυτά η κάρτα είναι τρελή προσφορά θεωρώ

Επεξ/σία από outlaw star
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, outlaw star είπε

Έχω πάρει τη συγκεκριμένη airboost ref εδώ και κάνα 2 μήνες.

 Είναι θορυβώδης in game, αλλά δε με πολυενοχλεί. Μπορείς να ρίξεις ελαφρώς τις επιδόσεις, ώστε να μην έχεις σε πολλές στροφές το fan.

Τα θετικά ότι με τύπου blower cooler, όλος ο ζεστός αέρας βγαίνει έξω, και το μεγαλύτερο θετικό, ότι ως ref κατά πάσα πιθανότητα έχει μνήμες samsung, οπότε μπορείς πολύ εύκολα να της flashareis vega 64 bios και με σωστό undervolt/overclock να είσαι πάνω από stock vega 64.

Εγώ πχ που μένω κέντρο Αθήνας και σήμερα χτυπήσαμε 36αρι άνετα, έπαιζα όλο το μεσήμέρι division 2 με max temps πυρήνα/hbm -73 και 80 βαθμούς, αλλά όλα τερματισμένα ( 1650 core / 1100 μνήμη).

Overall στα λεφτά αυτά η κάρτα είναι τρελή προσφορά θεωρώ

Νομίζω φίλε την καλύτερη αγορά έκανες, ειδικά εφόσον την πήρες τόσο φθηνά. Εγώ δεν κρατήθηκα και πήρα μετά το CES που δεν είπαν τίποτα, και χτύπησα μια vega 64 reference από ebay στα 300€ (όταν Ελλάδα είχε 500+), αλλά αν αγόραζα σήμερα θα πήγαινα χωρίς σκέψη σε vega 56, στα 236 κάνει όσο η rx 580 όταν κοιτούσα εγώ... Δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι για αλλαγή πάστας, πάντως εγώ που άλλαξα προτείνω kryonaut με τα χίλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, outlaw star είπε

Έχω πάρει τη συγκεκριμένη airboost ref εδώ και κάνα 2 μήνες.

 Είναι θορυβώδης in game, αλλά δε με πολυενοχλεί. Μπορείς να ρίξεις ελαφρώς τις επιδόσεις, ώστε να μην έχεις σε πολλές στροφές το fan.

Τα θετικά ότι με τύπου blower cooler, όλος ο ζεστός αέρας βγαίνει έξω, και το μεγαλύτερο θετικό, ότι ως ref κατά πάσα πιθανότητα έχει μνήμες samsung, οπότε μπορείς πολύ εύκολα να της flashareis vega 64 bios και με σωστό undervolt/overclock να είσαι πάνω από stock vega 64.

Εγώ πχ που μένω κέντρο Αθήνας και σήμερα χτυπήσαμε 36αρι άνετα, έπαιζα όλο το μεσήμέρι division 2 με max temps πυρήνα/hbm -73 και 80 βαθμούς, αλλά όλα τερματισμένα ( 1650 core / 1100 μνήμη).

Overall στα λεφτά αυτά η κάρτα είναι τρελή προσφορά θεωρώ

Σε τι θερμοκρασία δωματίου;

Ξέρεις αν παίζει στις vega aftermarket cooler custom;

6 ώρες πριν, planetman είπε

Παιδιά, ξέρουμε αν οι navi θέλουν 2x8πινα όπως οι vega; 

6+8 ref

8+8 σίγουρα στις αφτερμαρκετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η airboost ref τώρα καλοκαίρι θα είναι μαρτύριο και δεν την προτείνω εκτός αν παίζετε με ακουστικά

Για 80 βαθμούς που αναφέρει το παιδί λογικά στις 3300rpm θα είναι...Αν πυρήνας φτάνει 80 τότε HBM temp θα χτυπάει κανά 90αρι που δεν είναι και ιδανικό

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...