Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

73 βαθμούς έφτασε ο πυρήνας, 80 η HBM, νομίζω ότι είναι εντός ορίων.

 

Θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 33 με 35 άνετα, μένω κέντρο κάτω από Ομόνοια....(παράδεισος)....

Ναι κουλερ σχεδόν στο φουλ, αλλά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, προερχόμενος από 290 ref (εκεί να δείτε τι γινόταν).

Εγώ επιμένω ότι στα 236 ευρώ είναι best value. Οι συνθήκες που μένω είναι extreme στο κέντρο, και μη ξεχνάμε ότι οι θερμοκρασίες είναι με vega 64 bios και όλα τερματισμένα.

 

Στη χειρότερη φτιάχνεις ένα profile με χαμηλότερα ρολόγια  και καλύτερες θερμοκρασίες για το καλοκαίρι.

 

Η επόμενη της προκοπής, η Asus παίζει 50 ευρώ πιο πάνω και το πιο πιθανό να μη μπορείς να περάσεις vega 64 bios λόγω μνημών.

 

Υπάρχει cooler, νομίζω είναι αυτό... 

https://www.overclockers.co.uk/raijintek-morpheus-ii-core-edition-high-performance-vga-cooler-hs-028-rt.html

 

Στη χειρότερη όποιος δεν αντέχει αλλάζει και βάζει aftermarket cooler.

 

Όποιος βέβαια έχει τρομερό θέμα με το θόρυβο, και δε θέλει να μπει σε διαδικασία να φλασάρει σε 64αρα (πανεύκολο όμως και απόλυτα ασφαλές όταν έχεις dual bios), δίνει ένα 50αρικο παραπάνω και πάει στην asus

12 ώρες πριν, Lzoakis είπε

Νομίζω φίλε την καλύτερη αγορά έκανες, ειδικά εφόσον την πήρες τόσο φθηνά. Εγώ δεν κρατήθηκα και πήρα μετά το CES που δεν είπαν τίποτα, και χτύπησα μια vega 64 reference από ebay στα 300€ (όταν Ελλάδα είχε 500+), αλλά αν αγόραζα σήμερα θα πήγαινα χωρίς σκέψη σε vega 56, στα 236 κάνει όσο η rx 580 όταν κοιτούσα εγώ... Δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι για αλλαγή πάστας, πάντως εγώ που άλλαξα προτείνω kryonaut με τα χίλια.

Είδες διαφορά με την αλλαγή πάστας, και αν ναι, πόσο περίπου;

Επεξ/σία από outlaw star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα διαβάσει για κατέβασμα 7 βαθμών περίπου...Το θέμα είναι με την εγγύηση τι γίνεται

Η Vega στις θερμοκρασίες αυτές με gpu load καρφωμένο 98-99% ή μιλάμε για 1080P 60hz που έχει αυξομειώσεις;

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Inler είπε

Είχα διαβάσει για κατέβασμα 7 βαθμών περίπου...Το θέμα είναι με την εγγύηση τι γίνεται

Η Vega στις θερμοκρασίες αυτές με gpu load καρφωμένο 98-99% ή μιλάμε για 1080P 60hz που έχει αυξομειώσεις;

Δεν είναι κακό, επίσης έχω διαβάσει ότι αν αφαιρέσεις το backplate, πέφτεις 2-3 βαθμούς.

1080P - 60 HZ, πάντως στο superposition, με ακόμη πιο ψηλά ρολόγια σε 1080 extreme δεν έχει ανέβει περισσότερο

Superposition_Benchmark_v1.1_4801_1559346196.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, outlaw star είπε

73 βαθμούς έφτασε ο πυρήνας, 80 η HBM, νομίζω ότι είναι εντός ορίων.

Θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 33 με 35 άνετα, μένω κέντρο κάτω από Ομόνοια....(παράδεισος)....

Ναι κουλερ σχεδόν στο φουλ, αλλά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, προερχόμενος από 290 ref (εκεί να δείτε τι γινόταν).

Εγώ επιμένω ότι στα 236 ευρώ είναι best value. Οι συνθήκες που μένω είναι extreme στο κέντρο, και μη ξεχνάμε ότι οι θερμοκρασίες είναι με vega 64 bios και όλα τερματισμένα.

Στη χειρότερη φτιάχνεις ένα profile με χαμηλότερα ρολόγια  και καλύτερες θερμοκρασίες για το καλοκαίρι.

Η επόμενη της προκοπής, η Asus παίζει 50 ευρώ πιο πάνω και το πιο πιθανό να μη μπορείς να περάσεις vega 64 bios λόγω μνημών.

Υπάρχει cooler, νομίζω είναι αυτό... 

https://www.overclockers.co.uk/raijintek-morpheus-ii-core-edition-high-performance-vga-cooler-hs-028-rt.html

Στη χειρότερη όποιος δεν αντέχει αλλάζει και βάζει aftermarket cooler.

Όποιος βέβαια έχει τρομερό θέμα με το θόρυβο, και δε θέλει να μπει σε διαδικασία να φλασάρει σε 64αρα (πανεύκολο όμως και απόλυτα ασφαλές όταν έχεις dual bios), δίνει ένα 50αρικο παραπάνω και πάει στην asus

Είδες διαφορά με την αλλαγή πάστας, και αν ναι, πόσο περίπου;

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις περι molded και non molded dies, αλλά εμένα ήταν non molded και είχε θέμα με τις θερμοκρασίες στην hbm, λόγω άνισης κάλυψης από θερμική πάστα. Τωρα, με hbm στα 965mhz και 950mv δεν πάει ποτέ πάνω απο 75c, με το fan maximum στο 50%, ενώ πριν έβλεπα άνετα 85αρια, που νομίζω είναι πολύ καλό compromise ειδικά για θερμοκρασίες Ελλάδας. Θα ήθελα πολύ πάντως να κοπανήσω μια morpheus ii πάνω γιατί έχει πολύ potential η καρτα, αλλά όλα τα sites που στέλνουν κάνουν απαγορευτική την τιμή. Η φώτο είναι στοκ πάστα for reference. 

Screenshot_2019-06-16-15-13-22-445_com.miui.gallery.png

Επεξ/σία από Lzoakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι και γω γιατί θέλω μια προσωρινή λύση μέχρι να δούμε τι θα γίνει με τις τιμές της Navi σειράς. Ήμουν για Palit 1660Ti StormX στα 230κατι αλλά πιστεύω αξίζει η συγκεκριμένη. Βέβαια δε ξέρω πώς θα τα πάει στο κουτάκι μου ( Fractal Core 500 )

(cpu 8700K και τροφοδοτικό Corsair Sf600 )

Επίσης δε ξέρω απο undervolt τπτ. Υπάρχει η πιθανότητα τίποτα περίεργα παιχνίδια να έχουν θέμα και κάθε φορά να το διπλοτσεκαρεις αν δουλεύει σωστά;

Πάντως λένε ότι δε ξεκλειδώνει στη πραγματικότητα ως V64 απλά ανεβαίνει το power limit + v64 clocks

Οι shaders δεν ξεκλειδώνουν.https://www.techpowerup.com/236831/psa-flashing-rx-vega-56-with-rx-vega-64-bios-does-not-unlock-shaders

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι shaders πράγματι δεν ξεκλειδώνουν, αυτό που στην ουσία σου δίνει είναι ότι αυξάνει το ρεύμα στη μνήμη (ΗΒΜ), πράγμα το οποίο χειροκίνητα δε γίνεται.

 

Και το performance από τη μνήμη είναι μεγάλο - μεγαλύτερο από την πυρήνα.

Φαντάσου ότι με το 56αρι bios, εμένα από 800 που ήταν η μνήμη, έφτανε max 980, που είναι καλό νούμερο για 56αρα (οι περισσότερες παίζουν από αυτά που έχω δει κάπου ανάμεσα 900 - 950), και με το που τη φλάσαρα σε 64αρα, παίζει αβίαστα και αβασάνιστα στα 1100 ! - μιλάμε για 37,5% πάνω, 300 mhz!

Αν συνδυάσεις και overclock στον πυρήνα, φεύγεις πάνω από stock 64αρα.

Τα παραπάνω για να γίνουν πρέπει να έχει η κάρτα μνήμη samsung, τις οποίες τις βρίσκεις στις ref κατά 90%, ενώ στις custom, είναι από αυτά που έχω δει πολύ σπάνιο.

Προσοχή : ΔΕΝ πάμε να flasharoume vega 56 που δεν έχει μνήμες samsung σε bios 64αρα, γιατί θα brickarei. Έχεις βέβαια και το δεύτερο για ασφάλεια, αλλά έχω δει άτομο που το έκανε και στα 2 bios και πήρε την κάρτα στο χέρι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως αν τη φλασαρεις και φτασεις τα ρολογια και pl της 64αρας,η διαφορα ειναι κατω απο 5%.Στα 230Ε δηλαδη,αν αντεχεις το blower η εχεις αλλη ψυξη να της βαλεις,ειναι πολυ δυνατη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Υπαρχει αλλο θεμα για τις vega για οποιον ενδιαφερεται

ειναι που το σχημα ειναι τελειως δυσλειτουργικο γιαυτο δεν αποδιδει...

οταν αντι να εχεις 1 θεμα amd & 1 nvidia,  και ο καθενας ανοιγει ενα θεμα για την καθε νεα γενια, ειναι λογικο να υπαρχουν τετοια cross.

ειναι δεδομενο πως σε νημα για navi και θα μιλησεις και θα συγκρινεις με vega. δεν θα τη συγκρινεις με τιποτα? 

και αν καποιος πεταξει 5 tips για vega που ν το  προβλημα?

οποιος διαφωνει ειναι ο ιδιος παραλογος...

ιδεα. εσεις που εχετε τετοιο θεμα δεν κανετε μεταξυ σας ενα discord να ριχνετε αποκλειστικα benches και leaks και εσεις να χαιρεστε και να ησυχασουν οι υπολοιποι?

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαυτο και ανοιγονται και τα διαφορετικα θεμτα,για να ειναι πιο ευκολο σε καποιο τριτο(και οχι μονο)να διαβασει πραγματα που θελει να διαβασει για συγκεκριμενες καρτες που τον ενδιαφερουν.

Αν υπηρχε ενα γενικο θεμα για ολες τις Amd καρτες,καλη τυχη σε καποιον να διαβασει για την συγκεκριμενη καρτα που θελει.Αυτος ειναι ο πραγματικος λογος υπαρξης των διαφορετικων θεματων.

3-4σελιδες τωρα δεν γραφτηκαν 5 tips,εγινε το θεμα αν αξιζει να αγορασει καποιος την φθηνοτερη vega56.

Πιο πισω σελιδες επι σελιδων για cpus.

Οσο για τα τελευταια που γραφεις,λυπαμαι αλλα δεν λειτουργουν ετσι τα forum.

Στις 22/4/2019 στις 4:37 ΠΜ, billeiros είπε

Ανοιγω αυτό το θέμα  για να συζητήσουμε για τις νέες κάρτες γραφικών της AMD

Να σου θυμισω ετσι για την ιστορια το αρχικο σχολιο αυτου που ανοιξε το θεμα.

Στις 13/6/2019 στις 11:49 ΠΜ, DEADLAZARUS είπε

15 σελίδες με offtopic. Καλά πάμε.

Τον νου σας, ε; Μην τυχόν και δούμε καμιά είδηση για τις navi. Θα χαλάσει το προξενιό.

Συνεχίστε τις οικονομικές αναλύσεις για άσχετες με το θέμα κάρτες...

Εγινε και αναλογο σχολιο και πιο πισω.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

3-4σελιδες τωρα δεν γραφτηκαν 5 tips,εγινε το θεμα αν αξιζει να αγορασει καποιος την φθηνοτερη vega56.

Πιο πισω σελιδες επι σελιδων για cpus.

Οσο για τα τελευταια που γραφεις,λυπαμαι αλλα δεν λειτουργουν ετσι τα forum.

Να σου θυμισω ετσι για την ιστορια το αρχικο σχολιο αυτου που ανοιξε το θεμα.

 

εγω να δεχτω οτι στο νημα υπαρχουν 20 οfftopic σελιδες.

απο τις 25 που δεν ειναι offtopic και τα leaks της πλακας που τυπικα ποσταρονται πες μου τι πληροφορηση εχεις αποκομισει για τα navi?

γιατι εγω τιποτα ουσιωδες περα απο το 1 και μοναδικο video με το λιζακι...

αν εχεις αποκομισει κατι αλλο ενδιαφερον σε 25 σελιδες ontopic  η  σε καποιο leak πε μου.

αντιθετα στις "offtopic' σελιδες ακουγουνται ενδιαφερουσες πληροφοριες, γιαυτους που ενδιαφερονται να αγορασουν amd ( aka not you η ο billeiros η ο DL  )

επειδη δεν σας ενδιαφερει εσας η αγορα των καρτων και σας ενδιαφερουν μονο perf leaks για να δειτε πως συγκρινονται με τις δικες  σας καρτες και την nvidia, δεν σημαινει οτι δεν θα σχολιασουμε τι αξιζει η οχι να αγορασουμε, η τη δυσαρεσκεια μας για τις τιμες, η οτι η vega φαινεται πως θα ειναι σαφως καλυτερο vfm απο τα navi atm κ.α. και  ναι αυτο ειναι το καταλληλο νημα οταν βαζεις ως σημειο αναφορας τα navi

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rofl είπε

ακουγουνται ενδιαφερουσες πληροφοριες, γιαυτους που ενδιαφερονται να αγορασουν amd ( aka not you η ο billeiros η ο DL  )

επειδη δεν σας ενδιαφερει εσας η αγορα των καρτων και σας ενδιαφερουν μονο perf leaks για να δειτε πως συγκρινονται με τις δικες  σας καρτες και την nvidia, 

Σε ποιους φανταστικους αγοραστες των καρτων καθεσαι και αναφερεσαι?

Εγω απο την παρουσιαση της Ε3 και μετα,δεν ειδα ουτε 1 ατομο να δηλωνει ενθουσιασμενος με αυτα που ειδε και οτι εχει σκοπο να αγορασει μια εκ των 5700 που παρουσιαστηκαν.

Για τις vega υπαρχει αλλο διπλανο θεμα στο οποιο σχολιαζουν οι κατοχοι,με περισσοτερη συμμετοχη αλλα και πληροφοριες που θα ενδιαφερει περισσοτερο τους υποψηφιους αγοραστες της.

Το θεμα αυτο εδω επικεντρωνεται κυριως στις NAVI,οι οποιες day one προφανως και θα ειχαν χειροτερο value for money σε σχεση με τις Vega που κυκλοφορουν ποσο καιρο και εχουν πεσει αρκετα και σε τιμη.

Αυτονοητα πραγματα ειναι αυτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αναφερομαι σε αγοραστες amd γενικα.

κι εγω δεν ειδα κανενα ενθουσιασμο για τα navi σε αυτες τις τιμες οντως. και κατοπιν ο DL αντεδρασε που το  ριξαμε στο σχολιασμο του οικονομικου.

οποτε τρεχα γυρευε.

και το offtopic με τα cpu, εσυ το ξεκινησες αν το ξεχασες, γιατι δεν καταλαβες τι εννουσε ο aten.

και οπως πολυ ευστοχα σου ειπαν στο  κεντρικο thread ελεγες οτι ειναι πολυ ακριβες και θα πατωσουν και σε αυτο οτι  οι τιμες ειναι λογικες, και οτι δεν βγαινουν με δεδομενα  μισθων ελλαδας:P

για τις vega οντως υπαρχει και το 2πλανο θεμα αλλα εφοσον ενδιαφερθηκαν 3+ συμφορουμιτες στο παρον, πολυ περισσοτεροι απ οσοι ενδιαφερθηκαν για αγορα ναβι, και ενω δεν υπαρχει τιποτα ενδιαφερον εδω και μερες, γραφτηκαν 2-3 σελιδες κι εδω. που εγω το βλεπω καλο να υπαρχει κι εδω για λογους συγκρισης...

 

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 2:44 ΠΜ, Fulgore είπε

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα.

Ελαχιστοι θα τρεξουν να αγορασουν τις καρτες με το blower συστημα ψυξης,αρα οποτε βγουν αργοτερα οι καρτες απο 3ες εταιρειες θα τις χρεωσουν και ακριβοτερα.

Σαν επιδοσεις οι καρτες ειναι μια χαρα. Στις τιμες απο 3ους κατασκευαστες(και αρα στο κοστος)ειναι που θα χασουν το παιχνιδι.

Ναι το πετυχες αυτο ακριβως εγραψα οτι οι τιμες ειναι μια χαρα :rolleyes:

Οσο για τον συμφορουμιτη Aten Rah ναι εχεις δικιο δεν καταλαβα τι ηθελε να πει,γιατι εμεινα καπως οταν διαβασα οτι θεωρει τον εαυτο του pc enthusiast εν ετη 2019 με RX 480.

Κυριολεκτικα οτι να ναι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ναι το πετυχες αυτο ακριβως εγραψα οτι οι τιμες ειναι μια χαρα :rolleyes:

Οσο για τον συμφορουμιτη Aten Rah ναι εχεις δικιο δεν καταλαβα τι ηθελε να πει,γιατι εμεινα καπως οταν διαβασα οτι θεωρει τον εαυτο του pc enthusiast εν ετη 2019 με RX 480.

Κυριολεκτικα οτι να ναι....

το gist  αυτου πoυ εγραψε ο aten ra . τι να τον κανω τον 3600 και τους αλλους επεξεργαστες  οταν για να παρω ουσιαστικη αναβαθμιση στην 480 και να ανεβω στα 1440p θελω 500αρικο, εδω που εχουν φτασει οι τιμες. δεν υπαρχει λογος για αλλαγη επεξεργαστη οσο δεν τον συμφερει να αλλαξει την 480 dakara. εσυ δεν το καταλαβες και ξεκινησαν οι 15 σελιδες οfftopic.

που ειχαν και μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τα leaks tbh καθως δεν ειδα να μου ειπες ουτε εσυ πως αποκομισες κατι ουσιαστικο απο τις 25 σελ ontopic,

περα απο τα επισημα της ΑΜD.

και επειδη λυπαμαι το φουκαριαρη τον DL που θα γινεται τουρκος οπου να ναι ας το ληξουμε σιγα σιγα

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...