Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι είμαστε λίγο off topic, απλά το όλο μασάλι ξεκίνησε από τις τιμές των navi και το πως αξίζουν περισσότερο οι vega atm, οπότε τουλάχιστον αυτό το σκέλος δεν θεωρώ ότι είναι άσχετο. Ειδικά απο τη στιμή που εφόσον δεν έχει γίνει release, lift το review embargo κλπ, όλοι απλά σχολιάζουμε τα ίδια πράγματα τα οποία καταλήγουν να είναι και λίγο κορεσμένα. Οπότε, όταν πέσουν στην αγορά, υποθέτω πως αυτό το thread θα γεμίσει με 100% navi content.

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε ποιους φανταστικους αγοραστες των καρτων καθεσαι και αναφερεσαι?

Εγω απο την παρουσιαση της Ε3 και μετα,δεν ειδα ουτε 1 ατομο να δηλωνει ενθουσιασμενος με αυτα που ειδε και οτι εχει σκοπο να αγορασει μια εκ των 5700 που παρουσιαστηκαν.

Για τις vega υπαρχει αλλο διπλανο θεμα στο οποιο σχολιαζουν οι κατοχοι,με περισσοτερη συμμετοχη αλλα και πληροφοριες που θα ενδιαφερει περισσοτερο τους υποψηφιους αγοραστες της.

Το θεμα αυτο εδω επικεντρωνεται κυριως στις NAVI,οι οποιες day one προφανως και θα ειχαν χειροτερο value for money σε σχεση με τις Vega που κυκλοφορουν ποσο καιρο και εχουν πεσει αρκετα και σε τιμη.

Αυτονοητα πραγματα ειναι αυτα.

Δεν θεωρώ ότι σε κανένα σύμπαν δεν είναι αυτονόητο μια καινούργια κάρτα να έχει χειρότερο "αντικειμενικό" value for money (δηλαδή performance per $), αυτό είναι κάτι το οποίο ξεκίνησε με τις rtx που είχαν marginal improvements στα ίδια λεφτά με τους προκατόχους (τουλάχιστον για rasterisation workloads). Αν εξετάσετε πιο πριν, το βήμα r9 380 σε rx 480 είναι καλύτερο performance στα ίδια λεφτά, ή τουλάχιστον το ίδιο (λόγω πιο υψηλού κόστους του καινούργιου μοντέλου). Ίδια ιστορία και με 980ti -> 1070/80. Και αν τουλάχιστον ήταν κοντά τα πράγματα θα έλεγα ΟΚ, αλλά επι του παρόντος η navi έχει αντικειμενικά απαίσιο VFM στα 380 - 450$ (που περιμένω να είναι και οι αντίστοιχες τιμές σε €), όταν την συγκρίνεις με Vega, ακόμα και στα release prices των vega εν έτει 2017!!!

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Το σκέφτομαι και γω γιατί θέλω μια προσωρινή λύση μέχρι να δούμε τι θα γίνει με τις τιμές της Navi σειράς. Ήμουν για Palit 1660Ti StormX στα 230κατι αλλά πιστεύω αξίζει η συγκεκριμένη. Βέβαια δε ξέρω πώς θα τα πάει στο κουτάκι μου ( Fractal Core 500 )

(cpu 8700K και τροφοδοτικό Corsair Sf600 )

Επίσης δε ξέρω απο undervolt τπτ. Υπάρχει η πιθανότητα τίποτα περίεργα παιχνίδια να έχουν θέμα και κάθε φορά να το διπλοτσεκαρεις αν δουλεύει σωστά;

Πάντως λένε ότι δε ξεκλειδώνει στη πραγματικότητα ως V64 απλά ανεβαίνει το power limit + v64 clocks

Οι shaders δεν ξεκλειδώνουν.https://www.techpowerup.com/236831/psa-flashing-rx-vega-56-with-rx-vega-64-bios-does-not-unlock-shaders

Νομίζω πως σε σχέση με την 1660ti η v56 είναι αντικειμενικά καλύτερη κάρτα, ο πραγματικός της ανταγωνισμός σε στοκ ρυθμίσεις είναι η rtx 2060 όπου για μια καλή υλοποίηση θέλεις πάνω από 280€. Αν αποφασίσεις να κάνεις την αγορά, για ό,τι χρειαστείς είτε από tutorials είτε γενικά ως βοήθεια με το undervolting μπορείς να μου στείλεις pm, γενικά πάντως είναι πολύ πιο εύκολο από ότι ακούγεται και μοιάζει πάρα πολύ με το παραδοσιακό OC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lzoakis είπε

Δεν θεωρώ ότι σε κανένα σύμπαν δεν είναι αυτονόητο μια καινούργια κάρτα να έχει χειρότερο "αντικειμενικό" value for money (δηλαδή performance per $)

καλος! ειναι τα νεα ηθη που θελει να μας φερει η nv και εγκρινουν αρκετοι απ οτι φαινεται.

και η αγαπουλα. @Ryzenlake XD

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rofl είπε

καλος! ειναι τα νεα ηθη που θελει να μας φερει η nv και εγκρινουν αρκετοι απ οτι φαινεται.

και η αγαπουλα. @Ryzenlake XD

Spoiler

Θα σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιείς συνεχώς και άνευ λόγου και αιτίας το nickname μου. Ουδόλως μ' απασχολεί εάν είστε off topic, εάν θέλετε να σχολιάσετε τις navi ή τον Δία στους πιθήκους.

Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

Το είπες μια, το είπες δυο, το είπες τρεις, ε, φτάνει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Θα σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιείς συνεχώς και άνευ λόγου και αιτίας το nickname μο

ΟΚ DL

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το pc gaming ανεκαθεν ηταν ακριβο hobby.

Απο τις προηγουμενες καρτες τυπου r9 290 μεχρι τωρα τις 5700xt.

Φυσικα αναλογα τις απαιτησεις του καθενος,αυτο μπορει να γινει ακομα πιο ακριβο.

Τι value for money ψαχνετε να βρειτε σε καρτες ανω των rx 580,αφου οσο ανεβαινουμε κατηγορια καρτων τοσο αυτο μειωνεται?

Δηλαδη επειδη ο συμφορουμιτης πιο πισω λογω του δεν βρισκει κινητρο σε αναβαθμιση καρτας γραφικων (και cpu) εδω και ποσα χρονια, εμεις οι υπολοιποι τι πρεπει να κανουμε?

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά λόγω αγοράς οθόνης με FreeSync σκέφτομαι να κάνω αλλαγή σε AMD κάρτα. Όμως έχω 2 απορίες (για τους γνώστες)

α) Αξίζει να πάω σε Vega 56;; Τι παραπάνω, πέρα από ωμή δύναμη θα έχουν οι νέες Navi (κάτι έχω ακούσει για DirectML κλπ);

β) Κάποια σκρουτζομάγαζα έχουν αρκετά φτηνά την Vega 56. Είναι άξια εμπιστοσύνης όμως όσον φορά το after sales service (πχ MG Manager); 

γ) Θα είναι επαρκές το τροφοδοτικό της υπογραφής;

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rofl είπε

καλος! ειναι τα νεα ηθη που θελει να μας φερει η nv και εγκρινουν αρκετοι απ οτι φαινεται.

και η αγαπουλα. @Ryzenlake XD

Θες να μου εξηγήσεις ή κλασσικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το pc gaming ανεκαθεν ηταν ακριβο hobby.

Απο τις προηγουμενες καρτες τυπου r9 290 μεχρι τωρα τις 5700xt.

Φυσικα αναλογα τις απαιτησεις του καθενος,αυτο μπορει να γινει ακομα πιο ακριβο.

Τι value for money ψαχνετε να βρειτε σε καρτες ανω των rx 580,αφου οσο ανεβαινουμε κατηγορια καρτων τοσο αυτο μειωνεται?

Δηλαδη επειδη ο συμφορουμιτης πιο πισω λογω του δεν βρισκει κινητρο σε αναβαθμιση καρτας γραφικων (και cpu) εδω και ποσα χρονια, εμεις οι υπολοιποι τι πρεπει να κανουμε?

Να σου υπενθυμίσω ότι με το POLARIS 10 (RX 480 8GB) που βγήκε με MSRP $239 πήραμε επιδόσεις R9 290X που βγήκε με MSRP $549.

Στις 7 Ιουλίου με το NAVI 10 (RX 5700XT) στα $449 θα πάρουμε επιδόσεις VEGA 64 + 15% που βγήκε στα $499.

Στην πρώτη περίπτωση πήραμε ίδιες επιδόσεις με λιγότερο από τα μισά λεφτά και τώρα θα πάρουμε ένα +15% με μείωση $50.

Εεε αυτό είναι progress μετά από 2 χρόνια ?? Όσο και PC Gamer να είμαι δεν θα δώσω τόσα λεφτά για να πάρω επιδόσεις 2017.

Τα ίδια έλεγα και για τις Turing, μας έδωσε επιδόσεις 2016 στα ίδια λεφτά και έβαλε το RT για να κάνει τον κόσμο να αγοράσει. Και στις δυο περιπτώσεις απέχω συνειδητά γιατί αν αγοράσω μια από όλες αυτές τις κάρτες θα αισθάνομαι μεγαλος μακακας.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

VEGA 64 + 15% που βγήκε στα $499

599$ η 64άρα και 499$ η 56άρα

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εεε αυτό είναι progress μετά από 2 χρόνια ??

150$ διαφορά λοιπόν με λιγότερο από 2 χρόνια απόσταση (14 Αυγ 2017 η Vega). Αλλά παίρνεις και το 10-15% αύξηση απόδοσης.

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

POLARIS 10 (RX 480 8GB) που βγήκε με MSRP $239 πήραμε επιδόσεις R9 290X που βγήκε με MSRP $549

310$ διαφορά μεν αλλά χωρίς αύξηση απόδοσης (όταν βγήκε τουλάχιστον) και κάτι λιγότερο από 3 χρόνια αργότερα (Οκτώβριος 2013 η R9 290X)

Οπότε ... βάλε λίγο στο ένα, βγάλε λίγο από το άλλο η διαφορά δεν είναι όσο μεγάλη την παρουσιάζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το pc gaming ανεκαθεν ηταν ακριβο hobby.

Απο τις προηγουμενες καρτες τυπου r9 290 μεχρι τωρα τις 5700xt.

Φυσικα αναλογα τις απαιτησεις του καθενος,αυτο μπορει να γινει ακομα πιο ακριβο.

Τι value for money ψαχνετε να βρειτε σε καρτες ανω των rx 580,αφου οσο ανεβαινουμε κατηγορια καρτων τοσο αυτο μειωνεται?

Δηλαδη επειδη ο συμφορουμιτης πιο πισω λογω του δεν βρισκει κινητρο σε αναβαθμιση καρτας γραφικων (και cpu) εδω και ποσα χρονια, εμεις οι υπολοιποι τι πρεπει να κανουμε?

ok  αλλα αν το συζητησουμε τωρα βγαινουμε πολυ οφτοπικ που αυτο ηθελες να αποφυγεις...

λυπησου τον ακατανομαστο:P

Spoiler

χιουμορακι:P

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

μη το παμε παλι εκει ρε παιδια. εχει παιχτει  σε 10 επαναληψεις το εργο, περιμενετε οτι θα υπαρξει συμφωνια?

ο καθενας την παρτη του και την τσεπη του. ποιον πατε να πεισετε?

εγω παντως με τη vega 64 να φλερταρει με τα 350, κραταω μικρο καλαθι για την μικρη 5700 oτι θα ειναι substantial upgrade . η xt αν ειναι καπου μεσα 2070-2080 θα ειναι μια χαρα.

η αν η 5700 φτανει την xt σε ρολογια και παρομοια επιδοση πανω απο 2070, τοτε και αυτη θ αξιζει. 

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Θες να μου εξηγήσεις ή κλασσικά?

οχι ρε, να κατσεις να διαβασεις:P

γιαυτο που ελεγες οτι δεν αξιζει να πας στην 2080ti απο τη 1080ti σου ελεγα, αν η  2080ti δεν πεσει στα 8 κατοσταρικα, που ειχαν παντα ολες οι ti.

aka οτι συμφωνεις μαζι μας ελεγα, και σ εκανα ping για να κανουμε παρεουλα λομπινγκ απεναντι στον fulgore:P

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά λόγω αγοράς οθόνης με FreeSync σκέφτομαι να κάνω αλλαγή σε AMD κάρτα. Όμως έχω 2 απορίες (για τους γνώστες)

α) Αξίζει να πάω σε Vega 56;; Τι παραπάνω, πέρα από ωμή δύναμη θα έχουν οι νέες Navi (κάτι έχω ακούσει για DirectML κλπ);

β) Κάποια σκρουτζομάγαζα έχουν αρκετά φτηνά την Vega 56. Είναι άξια εμπιστοσύνης όμως όσον φορά το after sales service (πχ MG Manager); 

γ) Θα είναι επαρκές το τροφοδοτικό της υπογραφής;

α.) Ναι, αξίζουν είτε η airboost αν αντέχεις το θόρυβο, η τιμή είναι super, είτε και η asus strix αν θες την ησυχία σου. Περί direct ml δε γνωρίζω, ας απαντήσουν οι σοφότεροι.

β.) Δε γνωρίζω περί εγγύησης δε μου έχει τύχει (ευτυχώς) να χαλάσει κάτι. Υποθέτω ότι στη χειρότερη πλέον μιλάς και με τις ίδιες τις εταρείες (msi, sapphire κτλ) και βρίσκεις άκρη. 

γ.) Αν δεν κάτσεις να τη ξεκωλιάσεις με τα power limiter / ρεύματα κτλ, νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά. Μη σου πω ότι και να της πετάξεις τα μάτια και πάλι θα είσαι μια χαρά, διότι το υπόλοιπο σύστημά σου δεν είναι καθόλου ενεργοβόρο. ( I5 8400 και 2 ssd, σιγά τι να καίνε όλα μαζί ούτε για 200 watt δε τα κόβω)

 

Offtopic: συγνώμη αλλά τα μόνα εκτός θέματος που βλέπω είναι που ο καθένας σχολιάζει τον άλλον όπως να ναι, το να συγκρίνουμε την προηγούμενη γενιά με την επερχόμενη και να απαντάμε στις ερωτήσεις των παιδιών, δεν είναι offtopic ούτε κατά διάνοια, δεν ρώτησαν στο κάτω - κάτω σύγκριση vega, ούτε με nvidia, ούτε με άσχετες με το νήμα κάρτες.

 

Δηλαδή αν ήταν στο άλλο νήμα και ρώταγαν για το αν η vega αξίζει σε σχέση με navi, τι θα λέγαμε, μη ρωτάς υπάρχει άλλο θέμα για τις navi μπες εκεί και δες εκεί για να αποφασίσεις;

 

Από κει και πέρα υπάρχουν οι mods που μπορούν να μεταφέρουν/διαγράψουν , αν κάτι δε το θεωρούν σωστό.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpokwsths είπε

599$ η 64άρα και 499$ η 56άρα

150$ διαφορά λοιπόν με λιγότερο από 2 χρόνια απόσταση (14 Αυγ 2017 η Vega). Αλλά παίρνεις και το 10-15% αύξηση απόδοσης.

310$ διαφορά μεν αλλά χωρίς αύξηση απόδοσης (όταν βγήκε τουλάχιστον) και κάτι λιγότερο από 3 χρόνια αργότερα (Οκτώβριος 2013 η R9 290X)

Οπότε ... βάλε λίγο στο ένα, βγάλε λίγο από το άλλο η διαφορά δεν είναι όσο μεγάλη την παρουσιάζεις.

To MSRP ήταν στα $399 για την VEGA 56 και στα $499 για την VEGA 64.

Υπήρχε και δεύτερο MSRP για τις κάρτες που είχαν το Gaming Bundle, αυτές είχαν $100 παραπάνω MSRP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πλεον εχει γινει

We just got an e-mail from Sapphire USA that informed us of some major price adjustments for the Nitro+ Vega 64 and Pulse Vega 56 graphics cards. The Sapphire Nitro+ RX Vega 64 8GB will now have a $379 MSRP and the Sapphire Pulse RX Vega 56 8GB will be $329. 
Read more at https://www.legitreviews.com/sapphire-announces-price-cuts-for-amd-radeon-rx-vega-cards_210060#ltEjmi7lS11C45Se.99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, rofl είπε

και πλεον εχει γινει

We just got an e-mail from Sapphire USA that informed us of some major price adjustments for the Nitro+ Vega 64 and Pulse Vega 56 graphics cards. The Sapphire Nitro+ RX Vega 64 8GB will now have a $379 MSRP and the Sapphire Pulse RX Vega 56 8GB will be $329. 
Read more at https://www.legitreviews.com/sapphire-announces-price-cuts-for-amd-radeon-rx-vega-cards_210060#ltEjmi7lS11C45Se.99

Η Vega 56  pulse ήδη παίζει εδώ γύρω στα 290.

Αν παίξει και η 64αρα nitro κάτω από 350 θα είναι σούπερ.

Επεξ/σία από outlaw star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...