Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που πόσταρες αποδεικνύει απλά αυτό που είπα, το ότι μπήκε ένα RTX στο Exodus ή στο SotTR δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι NV optimized. Το OG Xbox One έχουν ως βάση όλα τα παιχνίδια το οποίο φοράει GCN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι το βλέπω 🤣

metro exodus .jpg

Red Dead Redemption 2.jpg

shadow of the tomb raider.jpg

world war z.png

 

 

Σε 1080p, Ultra quality, DX12 στο Metro Exodus να έχει τέτοια νούμερα η RX580 δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Ακόμα και η GTX 1660 Ti έχει χειρότερο σκορ. Τα υπόλοιπα είναι σε Vulkan όπου παραδοσιακά οι AMD είναι καλύτερες.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό που πόσταρες αποδεικνύει απλά αυτό που είπα, το ότι μπήκε ένα RTX στο Exodus ή στο SotTR δεν σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι NV optimized. Το OG Xbox One έχουν ως βάση όλα τα παιχνίδια το οποίο φοράει GCN.

Αυτό που έβαλα αποδεικνύει ότι παρόλο που και η GCN (RX580) αλλά και η Pascal (GTX1060) μπορούν να τρέχουν DX-12/Vulkan εντούτοις η διαφορά απόδοσης είναι τεράστια.

Το ίδιο λέω και για το RT στις κονσόλες, παρόλο που τα παιχνίδια με RT θα τρέχουν και σε Turing αλλά και σε RDNA 2 , η απόδοση των Turing δεν θα είναι η ίδια που βλέπουμε στα σημερινά RT Games τα οποία αξιοποιούν την αρχιτεκτονική Turing.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 Τα υπόλοιπα είναι σε Vulkan όπου παραδοσιακά οι AMD είναι καλύτερες.

Ήταν μέχρι που βγήκαν τα Turing που ανεβάζουν πολύ το performance με Vulkan.

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Αυτό που έβαλα αποδεικνύει ότι παρόλο που και η GCN (RX580) αλλά και η Pascal (GTX1060) μπορούν να τρέχουν DX-12/Vulkan εντούτοις η διαφορά απόδοσης είναι τεράστια.

Το ίδιο λέω και για το RT στις κονσόλες, παρόλο που τα παιχνίδια με RT θα τρέχουν και σε Turing αλλά και σε RDNA 2 , η απόδοση των Turing δεν θα είναι η ίδια που βλέπουμε στα σημερινά RT Games τα οποία αξιοποιούν την αρχιτεκτονική Turing.

Δεν ξέρω τι θα γίνει με το RT, κανείς δεν μπορεί να ξέρει από τώρα, αλλά η AMD βαστάει λόγω GCN optimized παιχνιδιών. Αν οι κονσόλες φορούσαν NV και τα παιχνίδια ήταν optimized για NV θα είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα οι κόκκινοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό που έβαλα αποδεικνύει ότι παρόλο που και η GCN (RX580) αλλά και η Pascal (GTX1060) μπορούν να τρέχουν DX-12/Vulkan εντούτοις η διαφορά απόδοσης είναι τεράστια.

Το ίδιο λέω και για το RT στις κονσόλες, παρόλο που τα παιχνίδια με RT θα τρέχουν και σε Turing αλλά και σε RDNA 2 , η απόδοση των Turing δεν θα είναι η ίδια που βλέπουμε στα σημερινά RT Games τα οποία αξιοποιούν την αρχιτεκτονική Turing.

 

Πάντως στο ξαναλέω να έχει τέτοια νούμερα η RX580 στο Metro Exodus αποκλείεται. Τέτοια νούμερα έχω εγώ στα High, στα Ultra πέφτουν πολύ τα καρέ. Οπότε μάλλον το site που έφτιαξε το βίντεο είναι for the dick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Προφανώς και θα είναι γραμμένα για RDNA 2 που θα έχουν οι κονσόλες, το αν χρησιμοποιούν σαν api το DXR δεν αναιρεί ότι όλοι θα γράφουν για RDNA 2 για να αξιοποιούν όσο το δυνατόν περισσότερο την αρχιτεκτονική για RT στις κονσόλες.

Ναι θα τρέχει σε όλες τις κάρτες λόγο του DXR αλλά θα είναι optimized για RDNA 2.

Οι Amber δεν με ενδιαφέρει εδώ γιατί ο φίλος πρότεινε την 2060 Super (Turing) για να παίζει παιχνίδια με RayTracing που θα βγουν για τις κονσόλες.

Όπως κ ναχει το να βγάζεις πόρισμα τελείως αβάσιμα ότι όλη η σειρά rtx θα είναι πρακτικά άχρηστη σε 8 μήνες και κατά συνέπεια κ η επόμενη σειρά ampere αφού ούτε κ αυτή θαναι rdna2 είναι τελείως άκυρο. Με την ίδια λογική παιχνίδια που είναι από AMD developers στα pc πως μπορούν κ τρέχουν σε Nvidia κάρτες? Μάλιστα τα περισσότερα καλύτερα κιολας, ενώ είναι κομμένα κ ραμμένα για AMD. 

Ας το κλείσει τότε το μαγαζί η Nvidia με αυτά που μας λες. 

 

53 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ήταν μέχρι που βγήκαν τα Turing που ανεβάζουν πολύ το performance με Vulkan.

Δεν ξέρω τι θα γίνει με το RT, κανείς δεν μπορεί να ξέρει από τώρα, αλλά η AMD βαστάει λόγω GCN optimized παιχνιδιών. Αν οι κονσόλες φορούσαν NV και τα παιχνίδια ήταν optimized για NV θα είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα οι κόκκινοι.

Μην ξεχνάτε κ το πιο σημαντικό. Η Nvidia είναι ήδη πολύ μπροστά στο Ray tracing. Με το Ampere θα βγάλει την δεύτερη γενιά Ray tracing. Η AMD τώρα θα κυκλοφορήσει τις πρώτες κάρτες της. 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Η 2080 που θα γίνει obsolete από μια κονσόλα που κοστίζει συνολικά πολύ λιγότερα από την κάρτα.

Oτι να ναι όπως να ναι

21 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Υπάρχουν παιχνίδια με ray tracing πέρα από 2 και δεν τα ξέρω ; 

Μπα όχι, bf5, metro exodus, control, SOTR, wolfenstein.....όπως λέμε μάρτυρες του Ιεχωβά, εσύ μάρτυρας της AMD.......🤣

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Oτι να ναι όπως να ναι

Μπα όχι, bf5, metro exodus, control, SOTR, wolfenstein.....όπως λέμε μάρτυρες του Ιεχωβά, εσύ μάρτυρας της AMD.......🤣

+ Minecraft, Quake II , Bright Memory

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas84gr είπε

+ Minecraft, Quake II , Bright Memory

Minecraft και Quake II ούτε εγώ δεν τα μετράω που είμαι γνωστός πρασινοφρουρός. Θα μας κυνηγήσουν και δικαίως οι κόκκινοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2020 at 21:36, Luciddream said:

Τελικά έκλεισα το hw acc σε Firefox γιατί βλέπω ότι είναι γενικό πρόβλημα όταν τρέχει με προβληματικούς drivers είτε σε AMD είτε σε Nvidia. Δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με discord πάντως, πρέπει όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν electronjs (chromium δηλαδή) να έχουν το ίδιο πρόβλημα. Το κακό είναι ότι μου έχει μπει στο μυαλό τώρα να βρω τρόπο απο electronjs / firefox να κάνω force black screen 😛

Μου πήρε 7 μέρες περίπου αλλά την βρήκα την άκρη, ας δοκιμάσει και όποιος άλλος θέλει αν έχει το ίδιο θέμα 😛

Βήμα 1) Κατεβάζουμε Chrome Canary και αφήνουμε Hardware acceleration enabled.

Βήμα 2) Κάνουμε enable το WebGPU στον Chrome: chrome://flags/#enable-unsafe-webgpu

Βήμα 3) Τρέχουμε το demo απο https://www.babylonjs.com/demos/webgpu/forestwebgpu

Αφου φορτώσει το demo, αν δεν κολήσει με την μία, κάνουμε refresh 2-3 φορές μέχρι να κολήσει και να ρίξει black screen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...