Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, LIGHT1NG said:

δεν νομίζω να φταίει το oc εσένα δεν πάει η κατανάλωση τόσο γιατί έχεις power limit off η όχι +50 για να δουλέψει το furmark 

τα settings που έχω είναι 2000mhz,1115mv 1800 memory +50pl

cool, δοκίμασα με +50pl αλλά δεν κάνει διαφορά... μάλλον τα θέλει όλα αλλαγή και δεν έχω τώρα όρεξη για πρόχειρα πειράγματα 😛 Ίσως σε κάποια άλλη φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LIGHT1NG @Luciddream οσο τρεχει το furmark, ποσο σας δειχνει το core clock? Αν και το mem ειναι φουλ εμενα (1800), το core ξεκιναει απο 1900 και σταθεροποιειται στα 1750 (99% usage)

Απο 50% σε 25% pl μονο η καταναλωση αλλαξε σε εμενα.

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον περασα και εγω και οντως τα ρολογια ειναι σταθερα στο τερμα ακομα και αν η καρτα δεν ειναι στο 99%. Οποτε παει το downclocking. Γενικα διαβαζω παντου πολυ καλα πραγματα οποτε ειναι σε καλο δρομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Χρησιμοποιείς τα αρχεία DXVK που είχε δώσει ο Arkin σε παλαιότερο μήνυμα;

Οχι

14 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Επίσης όπως είπε και ο Dantε το Overlay ακόμα χάλια. Πατάω alt+z και παγώνει όλο το σύστημα.

Το overlay δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ. Το δοκίμασα μόλις τώρα για λίγο και δεν είχε κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, overpower said:

@LIGHT1NG @Luciddream οσο τρεχει το furmark, ποσο σας δειχνει το core clock? Αν και το mem ειναι φουλ εμενα (1800), το core ξεκιναει απο 1900 και σταθεροποιειται στα 1750 (99% usage)

mem 1750 σταθερό, core 1691-1700... σημείωση δεν έχω ιδέα πόσο πρέπει να είναι αυτά τα νούμερα για την κάρτα μου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

mem 1750 σταθερό, core 1691-1700... σημείωση δεν έχω ιδέα πόσο πρέπει να είναι αυτά τα νούμερα για την κάρτα μου 😛

Αν δεν το εχεις πειραξει, by default ειναι στα 2050, τουλαχιστον στην pulse. Οποτε δεν υπαρχει θεμα και ισως να ειναι λογω freesync (?)

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, overpower είπε

@LIGHT1NG @Luciddream οσο τρεχει το furmark, ποσο σας δειχνει το core clock? Αν και το mem ειναι φουλ εμενα (1800), το core ξεκιναει απο 1900 και σταθεροποιειται στα 1750 (99% usage)

Απο 50% σε 25% pl μονο η καταναλωση αλλαξε σε εμενα.

1944 νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dantε είπε

1,5 ωρα pubg.

Αν ηταν να πεταξει οθονη κατα 95% θα την ειχε πεταξει.

Οποτε μπραβο τους.

Μετα απο τοσο χωσιμο που τους εχω ριξει τους αναγνωριζω τη προσπαθεια.

Πλεον μενει το θεμα με το stuttering οταν ειναι το overlay ενεργο και τα elevated memory clocks.

Εχουν δρομο ακομα. Τα δικα μου εφοσον ειναι στα known issues λεω να περιμενω καποιο σταθερο οδηγο καθως το μονο αλλο θεμα ειναι τα ρολογια που ειναι πιο κατω κατα 50-60

Δοκιμασε κανενας αμα επηρεασε τα oc? Ειναι ιδια, πεσατε, ανεβαινουν κι αλλο τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, overpower said:

@LIGHT1NG @Luciddream οσο τρεχει το furmark, ποσο σας δειχνει το core clock? Αν και το mem ειναι φουλ εμενα (1800), το core ξεκιναει απο 1900 και σταθεροποιειται στα 1750 (99% usage)

Για να σου ρίχνει πάντως μάλλον όντως ανεβάζει θερμοκρασία? Δοκίμασε και με ανοιχτό το κουτί να δεις τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Για να σου ρίχνει πάντως μάλλον όντως ανεβάζει θερμοκρασία? Δοκίμασε και με ανοιχτό το κουτί να δεις τι γίνεται.

Μα αυτο λεω, και εσενα στο "ριχνει" Δεν παιζει να το εχεις στα 1700 το core clock (μπορεις να το δεις απο gpu-z ή απο το tuning)

Εγω βλεπω οτι score και fps εχω παραπανω, οποτε δεν παιζει θεμα throttle 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, overpower said:

Μα αυτο λεω, και εσενα στο "ριχνει" Δεν παιζει να το εχεις στα 1700 το core clock (μπορεις να το δεις απο gpu-z ή απο το tuning)

Ναι όντως.. 1905 stock / 2010 boost / 1750 memory.. μην βαράτε αλλάζω GPU κάθε 5 χρόνια δεν ξερω απο αυτά 😛 Τουλάχιστον τώρα έμαθα

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα την νίτρο την δουλεύω σε 2050mhz , 1000mv. 1860mhz vram, 20%pl.
Μεγάλη διαφορά είδα που ανέβασα την μνήμη και επίσης πάνω από 20% pl δεν βλέπω διαφορά.

Με ικανοποιεί απίστευτα να είναι δροσερη και αθόρυβη η κάρτα από το να δω 1-2 fps παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από reddit. Και στο rdr2 λένε για ένα δυνατό 15% boost. Θα τρέξω αργότερα 3dmark να δούμε αν τσίμπησε τίποτα από εκεί. 1.30 ώρα έπαιξα heat με τον 20.2.2 τα ρολόγια μονιμα τέρμα. 

Screenshot-20200228-221239-rif-is-fun-go

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...