Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επρεπε να τεσταρεις στοκ παντως πριν κανεις report , το οτι ετρεχε με προηγουμενο driver εκτος εργοστασιακων ρυθμισεων  δεν σημαινει κατι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Θα επρεπε να τεσταρεις στοκ παντως πριν κανεις report , το οτι ετρεχε με προηγουμενο driver εκτος εργοστασιακων ρυθμισεων  δεν σημαινει κατι. 

Με 1.20 μονο κανα benchmark τρεχω. Απο την αρχη με αυτα τα profile παιζω και στο breakpoint ειχα 3 signal lost που οκ δεν ηταν τιποτα στις 110 ωρες και πρωτη φορα στο heat σημερα στις 2 ωρες παιχνιδιου. Σιγουρα δεν εφταιγαν οι ρυθμισεις. Σε κακο OC απλα κρασερνει το παιχνιδι στην επιφανεια. Εδω μαυρισε η οθονη πηγα να πατησω το κουμπι για restart και βλεπω εκανε μονο του. Οποτε καποιο θεμα υπαρχει. Δεν το διακινδυνευσα να μεινω με αυτους και να παω και σε δευτερο black screen, με τους 20.2.1 ειναι κομπλε το παιχνιδι. Χαλασαν και το fan curve και εχουν αρκετοι το συγκεκριμενο θεμα στο reddit. Θελουν δουλεια ακομα γιατι φτιαχνουν καποια πραγματα και χαλανε αλλα. Τουλαχιστον να βρισκουν τι φταιει και καποια στιγμη θα το λυσουν. Για το fan curve διαβαζω για καρτες που πανε μεχρι 33% αλλες 25% ενω πριν πηγαιναν και στο 0 η 10% αναλογα την υλοποιηση.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Noμιζω ολες οι custom εχουν zero rpm σε idle. 

Η gigabyte OC με τον 20.2.2 παει μεχρι 33%. Πριν πηγαινε μεχρι 0%. 10% πανε η reference και νομιζω καποιες ελαχιστες υλοποιησεις που δεν εχουν zero rpm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με στοκ τη καρτα παντως θα σου λεγα. .3 ωρες pubg χθες,δε μου κανε κιχ εμενα. Περα απο τα metrics που ειναι broken ,κατα τα αλλα μια χαρα. 

Και το stuttering μειωθηκε, υπάρχει δηλαδη,αλλα πολυ πιο σπανια. 

Αν το φτιαξουν και αυτο αλλα και τα κολλημενα ρολογια της μνημης,τοτε επιτέλους θα χαρουμε τις κάρτες 100%. 

Τουλαχιστον τωρα μπορεις να παιξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δοκιμασε με στοκ τη καρτα παντως θα σου λεγα. .3 ωρες pubg χθες,δε μου κανε κιχ εμενα. Περα απο τα metrics που ειναι broken ,κατα τα αλλα μια χαρα. 

Και το stuttering μειωθηκε, υπάρχει δηλαδη,αλλα πολυ πιο σπανια. 

Αν το φτιαξουν και αυτο αλλα και τα κολλημενα ρολογια της μνημης,τοτε επιτέλους θα χαρουμε τις κάρτες 100%. 

Τουλαχιστον τωρα μπορεις να παιξεις. 

βάλε render scale 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pubg μιλάμε? Γιατί και 2080ti να βάλεις, ε κάποια στιγμή θα έχεις stuttering, είναι η ποιότητα του παιχνιδιού τέτοια... 

Με rendering 120,πάνε τα fps στα τάρταρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα παιζετε με frame cap? Η uncapped? Εμενα οταν παιζω uncapped καποια στιγμη μου σκαει μαυρη οθονη... Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο oc/uv ( θεωρω ειναι θεμα voltage κυριως). Απο θερμοκρασιες με 2120core, 1200mV 1800vram, 50%pl, βλεπω 55 edge με 70 tjunc, (εννοειται με λιγοτερα mV λιγοτερα temps) οποτε δεν θεωρω οτι εχω θεμα με θερμοκρασιες.. Τροφοδοτικο εχω seasonic 850 gold. 

Πειτε καμια ιδεα..

(5700xt ref watercooled, 20.2.2)

Επεξ/σία από billpall13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billpall13 είπε

Γενικα παιζετε με frame cap? Η uncapped? Εμενα οταν παιζω uncapped καποια στιγμη μου σκαει μαυρη οθονη... Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο oc/uv ( θεωρω ειναι θεμα voltage κυριως). Απο θερμοκρασιες με 2120core, 1200mV 1800vram, 50%pl, βλεπω 55 edge με 70 tjunc, (εννοειται με λιγοτερα mV λιγοτερα temps) οποτε δεν θεωρω οτι εχω θεμα με θερμοκρασιες.. Τροφοδοτικο εχω seasonic 850 gold. 

Πειτε καμια ιδεα..

(5700xt ref watercooled, 20.2.2)

Δοκίμασε να βάλεις 2100-2110 το core να δεις αν στο κάνει πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κουραστηκα και αυτα τα πραγματα ειναι πρωτογνωρα για εμενα, την Τριτη πηγαινω πισω την σφραγισμενη 5600xt, και περιμενω να βγουν οι Ampere, να χτυπησω turing με μειωμενη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Δοκιμασε με στοκ τη καρτα παντως θα σου λεγα. .3 ωρες pubg χθες,δε μου κανε κιχ εμενα. Περα απο τα metrics που ειναι broken ,κατα τα αλλα μια χαρα. 

Και το stuttering μειωθηκε, υπάρχει δηλαδη,αλλα πολυ πιο σπανια. 

Αν το φτιαξουν και αυτο αλλα και τα κολλημενα ρολογια της μνημης,τοτε επιτέλους θα χαρουμε τις κάρτες 100%. 

Τουλαχιστον τωρα μπορεις να παιξεις. 

Το τελείωσα χθες το παιχνίδι με τους 20.2.1 και θα ξανά βάλω τους καινούργιους μόλις φτιάξουν το fan curve. Δεν είχα σοβαρά προβλήματα μέχρι πριν τους 20.2.2 και τέτοιο Black screen με αυτόματο restart του υπολογιστή με εξέπληξε δυσάρεστα. Χαίρομαι που διόρθωσε τα προβλήματα για πολλούς όπως χαίρομαι που έχουμε την επιλογή να έχουμε όποιον driver είναι πιο stable στο σύστημα μας. Πάντως πάντα σε κακό oc απλά κρασαρει το παιχνίδι στο desktop που δεν έφταιξε αυτό μιας και τα έχω τεστάρει τα 2 profile ατελείωτες ώρες με προηγούμενους drivers. Stock την πρώτη μέρα είχα παίξει πρέπει να πήγε 110c junction η κάρτα ενώ με τα profile πάει λίγο πάνω από 90. Καλό gaming επιτέλους να ευχαριστηθείτε την κάρτα και όσοι είχατε μεγάλα προβλήματα μέχρι σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, star4 είπε

η reference min rpm εχει 20%

Ήταν στο 10% μέχρι χθες η κατώτερη τιμή. Ανέβασαν τα min value στο διπλάσιο για πολλές κάρτες. Γράφουν για bug που δεν έγινε εσκεμμένα και ότι θα διορθωθεί σύντομα. 

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εμενα οταν ετρωγε blackscreen παντα restart εριχνε παντως.

Πρώτη φορά έγινε αυτόματο restart οπότε ίδια μαύρη οθόνη με αυτή που είχατε αρκετοί τόσους μήνες. Στο breakpoint ήταν signal lost 3 φορές με τον ήχο να παίζει στο background. Είναι στα fixed issues. Μακάρι να ήταν κατι τυχαίο σίγουρα το oc δεν έφταιξε είναι τα ίδια profile που δουλεύω μήνες. 

Κάπως οξύμωρο πάντως να φάω Black screen με τον ομολογουμένως πιο stable driver για πολλούς. Άβυσσος η ψυχή των AMD drivers. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...