Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν απο χτές γενικά με αρκετές ώρες gaming κανένα Black Screen, όταν όμως γύρισα στο πισι ενώ το είχα αφήσει idle (chrome/discord/steam ανοιχτά) το βρήκα πάλι σε κατάσταση windows logging screen και τα windows κατέγραψαν crit errors (αυτά με το black screen) στο event viewer(συνέβνη αλλη μια φορά προχτες που γύρισα απο το περπάτημα).. 
Aυτά τώρα τα Black Screens απο τη στιγμή που έγιναν εκτός game..Τι ενδοχόμενα μας αποκλέιουν να φταίνε ? πχ DP cable?freesync? κτλ κτλ...

Μπορεί να είναι το κλασσικό Hardwarwe Acceleration problem που υποτίθετε ο΄ότι δν υπάρχει πλέον με 20.2.2 και μετα?Η το ξεχνάμε και αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, silenoz66 said:

Μπορεί να είναι το κλασσικό Hardwarwe Acceleration problem που υποτίθετε ο΄ότι δν υπάρχει πλέον με 20.2.2 και μετα?Η το ξεχνάμε και αυτό? 

Μπορεί. Εμένα έφτιαξε με 20.3.1 αυτό. Έχω κλείσει και το Sleep γιατί δεν είμαι σίγουρος αν ξυπνάνε οι οθόνες μετά από sleep. Έχουν και κάτι logs οι drivers στο C:\Program Files\AMD\atikmdag_dce.log - Ίσως βρεις κάτι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα παντως σημερα εφαγε μαυρη οθονη αλλα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος δεν νομιζω να φταιγε η καρτα.. Το εκανε καθως χαζευα youtube στη φαση που βγηκα απο fullscreen, οπως μαυριζει για λιγο η οθονη. Ε αυτη τη φορα εμεινε μαυρη :P

Oταν ανοιξα το πισι κολλαγε το συμπαν, γενικα ειχε μια περιεργη "αισθηση" το πισι. Το περιεργο ειναι οτι χτες περασα μια αναβαθμιση που ειχαν τα παραθυρα, δε ξερω αν εχει σχεση.

Τωρα δεν ειμαι σπιτι, θα κοιταξω μετα αμα κανει τα ιδια. Νομιζω ειναι καιρος να το περιποιηθώ λιγο διοτι γενικα τ εχω αμελησει κατι χρονια. Ουτε παστα, ουτε καθαρισμα, κλπ. Μπορει να θελει κανα "κουνημα" στις ραμ μην εχει περασει σκονη στις επαφες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετους μηνες χθες ειχα στο background ταινια με media player classic και μπηκα στο epic store και μαυρισε η οθονη εστρωσε με restart απο το κουμπι δεν δοκιμασα να βγαλω καλωδιο. Σε παιχνιδι μπορει να παιξω 5-6 ωρες χωρις θεμα. Αντε να βγαλουμε ακρη τωρα τι εφταιξε και μαυρισε η οθονη. Μικρο το κακο και θα συμβει 1 στο εκατομμυριο αλλα ακομα δεν ειναι 100% διορθωμενο το προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Arkin said:

Μετα απο αρκετους μηνες χθες ειχα στο background ταινια με media player classic και μπηκα στο epic store και μαυρισε η οθονη εστρωσε με restart απο το κουμπι δεν δοκιμασα να βγαλω καλωδιο. Σε παιχνιδι μπορει να παιξω 5-6 ωρες χωρις θεμα. Αντε να βγαλουμε ακρη τωρα τι εφταιξε και μαυρισε η οθονη. Μικρο το κακο και θα συμβει 1 στο εκατομμυριο αλλα ακομα δεν ειναι 100% διορθωμενο το προβλημα. 

btw το MPC-HC δεν υποστηρίζει τον HW decoder της Navi ασχολούμαι εδώ και μερικές μέρες με το θέμα.. αν θες GPU decoding θα πρέπει να βάλεις άλλο player (movies & tv, mpc-be, potplayer) ή να περιμένεις μήπως και το βάλουν... ο λόγος είναι ότι οι drivers δεν κάνουν σωστά report ta capabilities.. και έχουν στραβώσει και μερικοί devs με αυτό.. είναι λίγο μπερδεμένο θέμα. Εγώ έχω GPU-decoding σε Linux μέσω MPV και VAAPI και σε Windows τις επιλογές που ανέφερα. Είναι πολύ πιο light σε resources (περίπου 20watt GPU vs 100+ watt CPU). Για 8K decoding πιο ελαφρύ είναι το Movies & TV των Windows.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

btw το MPC-HC δεν υποστηρίζει τον HW decoder της Navi ασχολούμαι εδώ και μερικές μέρες με το θέμα.. αν θες GPU decoding θα πρέπει να βάλεις άλλο player (movies & tv, mpc-be, potplayer) ή να περιμένεις μήπως και το βάλουν... ο λόγος είναι ότι οι drivers δεν κάνουν σωστά report ta capabilities.. και έχουν στραβώσει και μερικοί devs με αυτό.. είναι λίγο μπερδεμένο θέμα. Εγώ έχω GPU-decoding σε Linux μέσω MPV και VAAPI και σε Windows τις επιλογές που ανέφερα. Είναι πολύ πιο light σε resources (περίπου 20watt GPU vs 100+ watt CPU). Για 8K decoding πιο ελαφρύ είναι το Movies & TV των Windows.

Οχι ενταξει δεν εχω θεμα εχω δει δεκαδες ταινιες μεσω MPC με την 5700XT τωρα ισως κατι να επηρεασε το hardware acceleration του epic store με το MPC. Ουτε 8K60FPS playback στο youtube δεν υποστηριζει κανει πανω απο τα μισα frame drop ενω μονο με την CPU τρεχουν καλυτερα. Θεματα που θα τα διορθωσουν. Σε ταινιες 1080P των 20GB η καταναλωση της GPU ειναι στα 12Watt. Με την 1070ti επαιζε πανω απο 20 μεχρι 30watt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Arkin said:

Οχι ενταξει δεν εχω θεμα εχω δει δεκαδες ταινιες μεσω MPC με την 5700XT τωρα ισως κατι να επηρεασε το hardware acceleration του epic store με το MPC. Ουτε 8K60FPS playback στο youtube δεν υποστηριζει κανει πανω απο τα μισα frame drop ενω μονο με την CPU τρεχουν καλυτερα. Θεματα που θα τα διορθωσουν. Σε ταινιες 1080P των 20GB η καταναλωση της GPU ειναι στα 12Watt. Με την 1070ti επαιζε πανω απο 20 μεχρι 30watt. 

Δεν το λέω για το crash, γενικά το λέω. Είναι πολύ πιο efficient η GPU απο την CPU για decoding, και η ποιότητα είναι η ίδια. Για τα 60 FPS, ο HW decoder της Navi κανονικά υποστηρίζει έως 8Κ@24 fps (whitepaper - Σελίδα 19). Τα drops είναι λόγω του implementation του browser κυρίως. Μόνο η Microsoft με το Movies & TV έχει βρει κάποιον τρόπο και εκμεταλλεύεται καλύτερα τον memory controller της Navi και φτάνει "κοντά" στα 60 FPS, αλλά και πάλι έχει drops νομίζω.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Δεν το λέω για το crash, γενικά το λέω. Είναι πολύ πιο efficient η GPU απο την CPU για decoding, και η ποιότητα είναι η ίδια. Για τα 60 FPS, ο HW decoder της Navi κανονικά υποστηρίζει έως 8Κ@24 fps. Τα drops είναι λόγω του implementation του browser κυρίως. Μόνο η Microsoft με το Movies & TV έχει βρει κάποιον τρόπο και εκμεταλλεύεται καλύτερα τον memory controller της Navi και φτάνει "κοντά" στα 60 FPS, αλλά και πάλι έχει drops νομίζω.

Θα δοκιμασω και τους players που προτεινες αν και μια ζωη με MPC ειμαι και τον εχω μαθει. Για το 8K τα 30FPS παιζουν αψογα χωρις κανενα drop. 8Κ 60FPS δοκιμασα με mozilla chrome opera brave edge ολοι εχουν 50%+ drops στο youtube με gpu decoding. 8K 60P mkv δεν εχω δοκιμασει μονο απο youtube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ilos είπε

Με αυτά που διαβάζω συνέχεια, ελπίζω το big navi να βγει και να είναι BBC και όχι BBS (big black screen).😁.

big black cock?Γιατι προς το παρον αυτο τρωμε οσοι εχουμε ναβι.

Και φαινεται ζηλεψαν και στα cpu και ξεκιναει να μοιραζει και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω καλοκαιρινά τεμπς στο δωμάτιο μου (~30oC) είπα να κάνω κανα στρες τεστ για temps.
Παραθέτω τεμπς σε σποιλερ, το current  είναι 1.5ωρα ανοιχτό το pc στο AC Odyssey όσο ήμουν εκτός σπιτιού.
 

Spoiler

image.png.6119964f122aad3fd774f6ff80e9ee82.png

Οποιος δεν βαριέται ας τα ρίξει μια ματιά . Στην κάρτα έχω 40%  να δουλουν τα Fan και το CPU cooler είναι Arctic Freezer 34 DUO.
Αρκετά πάνω τα τεμπς σε CPU while gaming σε σχέση με προήγουμενες μερες (ειχα 55 μεσο ορο)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 2:26 ΜΜ, silenoz66 είπε

Ολα αυτά που λες... τα είχα κάνει.. και ήμουν μια χαρά για καιρό...τώρα τι γίνεται και το έπιασε πάλι δν μπορώ να ξέρω..

Α επίσης εκτός απο τους drivers της καρτας στο crit error έχω και για τους drivers στα headset (Kraken TE-edition) . Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...

Σίγουρα είναι κάτι χαζό , όπως ήταν με προηγούμενους drivers to HW Acceler σε chrome/discord. Δν το κάνει συχνά αλλά το είχα πιστέψει ότι έχω stable σύστημα πλέον...
Η κατάρα ξεκίνησε από οταν ξαναέπιασα τα παιχνίδια του Miyazaki πάλι.....

Παντως να σημειωσω οτι και μετα οταν τρωει μαυρη οθονη η hang μου βγαζει critical για το headset.

Μαλλον κατι παιζει με αυτο αλλα δε νομιζω να φταιει το headset αυτο καθεαυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/01/2020 at 14:17, DiaperCh@nger101 said:

Η αλήθεια είναι ότι επειδή σχεδόν όλοι οι ryzen έχουν smt, δεν υπάρχουν και πολλά συγκριτικά χωρίς.

Υπάρχει ο 3500Χ που είναι 6c/6t αλλά δεν έρχεται Ευρώπη νομίζω.

Εσύ ας πούμε στον 2700Χ το κλείνεις το smt όταν παίζεις?

Τυχαίο το quote αλλά επειδή το συζητάγαμε πριν κάτι μήνες, έβλεπα το βίντεο απο GPUOpen χτες στο οποίο το αναφέρουν. Έχει να κάνει περισσότερο με το πως έχει φτιαχτεί το Game. Θα βάλω και το 2ο βίντεο να δω σήμερα μήπως έχει κάτι ενδιαφέρον.

Και το link απο την παρακάτω photo.

Spoiler

gpuopen-1.PNG.a3bb33899890bd2018e5561455ff81a5.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...