Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον 20.5.1 προστέθηκε 10bit support στο Global Graphics/Advanced ή είναι ιδέα μου;

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Inler said:

Στον 20.5.1 προστέθηκε 10bit support στο Global Graphics/Advanced ή είναι ιδέα μου;

Ναι και εμένα μου το δείχνει. Βέβαια δεν έχω οθόνη για 10-bit οπότε το αφήνω disabled 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Inler είπε

Στον 20.5.1 προστέθηκε 10bit support στο Global Graphics/Advanced ή είναι ιδέα μου;

Οσες οθονες το υποστηριζουν καλο ειναι να το ενεργοποιησουν. Λιγα monitors το υποστηριζουν οι 4K τηλεορασεις ομως εχουν ολες.

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Παρατήρησα ότι ρίξανε πάλι το gpu pwr στα 7-8w όταν είσαι 2d 

9 σταθερα ειναι εδω απο την αρχη που πηρα την καρτα σε idle. 7 δεν ειδα ποτε νομιζω.

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Arkin said:

9 σταθερα ειναι εδω απο την αρχη που πηρα την καρτα σε idle. 7 δεν ειδα ποτε νομιζω.

Και εμένα 7-8 είναι. Όχι ότι παίζει κανα ρόλο αλλά να χουμε να λέμε 😛 Και idle temps 32-33c με 1200 rpm fan, 41 περίπου με zero rpm.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Και εμένα 7-8 είναι. Όχι ότι παίζει κανα ρόλο αλλά να χουμε να λέμε 😛 Και idle temps 32-33c με 1200 rpm fan, 41 περίπου με zero rpm.

Αλλο η nitro αλλο η reference ειναι τα 2 ακρα σε θερμοκρασιες οχι οτι εχω θεμα ακομα και σε πολυωρα session τωρα καλοκαιρι καθεται στους 75-76 βαθμους με 1500 στροφες και 85 junction. Για τα watt δεν ξερω γιατι καθεται στο 9 πολυ σπανια μπορει να παει 8 για λιγο. Ισως λογω ανεμιστηρα που ειναι μονιμα 670 στροφες μιας και δεν εχει zero rpm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 144 hz παντως συνεχιζει τα 30 watt σε idle...

18 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ναι και εμένα μου το δείχνει. Βέβαια δεν έχω οθόνη για 10-bit οπότε το αφήνω disabled 😛

εμενα που δεν ειναι 10 bit δεν το δειχνει εχει 6 και 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, sozz said:

στα 144 hz παντως συνεχιζει τα 30 watt σε idle...

εμενα που δεν ειναι 10 bit δεν το δειχνει εχει 6 και 8

Να σε ρωτήσω το custom resolution το έφτιαξες απο το radeon settings ή απτο CRU ?

Κάποιος εδώ το έφτιαξε με GPU scaling enable, άλλος με HDMI. Αν θες κάνε καμια δοκιμή.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Να σε ρωτήσω το custom resolution το έφτιαξες απο το radeon settings ή απτο CRU ?

Κάποιος εδώ το έφτιαξε με GPU scaling enable, άλλος με HDMI. Αν θες κάνε καμια δοκιμή.

με cru και με radeon μπαινει σε idle στα 141 hz απλα το προβλημα μετα ειναι οτι δεν με αφηνει να βαλω 8bit και το γυρναει συνεχεια σε 6

με το gpu scaling δεν εκανε κατι ηταν το ιδιο με hdmi δεν εχω δοκιμασει θα το δω το απογευμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, sozz said:

με cru και με radeon μπαινει σε idle στα 141 hz απλα το προβλημα μετα ειναι οτι δεν με αφηνει να βαλω 8bit και το γυρναει συνεχεια σε 6

με το gpu scaling δεν εκανε κατι ηταν το ιδιο με hdmi δεν εχω δοκιμασει θα το δω το απογευμα

Θα παίξει σίγουρα με HDMI, το είδα να το γράφουν πολλοί. Απορώ πως δεν το βρήκα την προηγούμενη φορά, μάλλον γιατί δεν είχα ιδέα καν τι είναι το CRU 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Inler είπε

Στον 20.5.1 προστέθηκε 10bit support στο Global Graphics/Advanced ή είναι ιδέα μου;

Γιατί νομίζω ότι υπήρχε "πάντα" αυτό και στο εμφάνιζε ως επιλογή αν είχες monitor που το υποστηρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Occultist είπε

Γιατί νομίζω ότι υπήρχε "πάντα" αυτό και στο εμφάνιζε ως επιλογή αν είχες monitor που το υποστηρίζει;

Ισως να υπηρχε και να το εβγαζε μονο σε 10bit πανελ. Τωρα για πιο λογο να το εμφανιζει και σε οσους εχουμε κατω απο 10bit δεν το καταλαβαινω. Ενεργοποιειτε αλλα πιο το νοημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...