Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

3600x . Αλλά με μνήμες 3800cl15 και optimized sub timings 

με αυτόν έχετε κοντινά αποτελέσματα;

Εγώ 8700Κ στα 4.8 είμαι με τις Crucial Ballistix 3200/16 (xmp) δε ξέρω αν αξίζει να τις πειράξω. Ειλικρινά τα φοβάμαι τα πειράγματα στις ραμ

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

με αυτόν έχετε κοντινά αποτελέσματα;

Εγώ 8700Κ στα 4.8 είμαι με τις Crucial Ballistix 3200/16 (xmp) δε ξέρω αν αξίζει να τις πειράξω. Ειλικρινά τα φοβάμαι τα πειράγματα στις ραμ

Τα xmp έχουν πολύ σάπια timings. Βάλε απλά τα fast του calculator χωρίς να πειράξεις συχνότητα. Θα δεις διαφορά..

Ώπα, άκυρο τώρα είδα ότι έχεις intel..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

με αυτόν έχετε κοντινά αποτελέσματα;

Εγώ 8700Κ στα 4.8 είμαι με τις Crucial Ballistix 3200/16 (xmp) δε ξέρω αν αξίζει να τις πειράξω. Ειλικρινά τα φοβάμαι τα πειράγματα στις ραμ

Σε 1440p ναι , σε 1080p σε αρκετά σημεία φαίνεται ότι τρώει μπουκάλι . Είναι εύκολο να το δεις αυτό , ενεργοποιεις  τα frametimes μέσα στο παιχνίδι για gpu και cpu , αν τα ms είναι πιο ψηλά στην cpu σημαίνει ότι ρίχνει μπουκάλι . Όλα απατά θεωρητικά μιας και δεν έχεις gpu. 😛 
Οι μνήμες κάνουν μεγάλη διαφορά τουλάχιστον στον 3600x παντως .

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Τα xmp έχουν πολύ σάπια timings. Βάλε απλά τα fast του calculator χωρίς να πειράξεις συχνότητα. Θα δεις διαφορά..

Intel έχει. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Σε 1440p ναι , σε 1080p σε αρκετά σημεία φαίνεται ότι τρώει μπουκάλι . Είναι εύκολο να το δεις αυτό , ενεργοποιεις  τα frametimes μέσα στο παιχνίδι για gpu και cpu , αν τα ms είναι πιο ψηλά στην cpu σημαίνει ότι ρίχνει μπουκάλι . Όλα απατά θεωρητικά μιας και δεν έχεις gpu. 😛 
Οι μνήμες κάνουν μεγάλη διαφορά τουλάχιστον στον 3600x παντως .

Intel έχει. 😛 

 

Ξέρω. Τα είχα ενεργοποιημένα αυτά μαζί με msi.afterburner. Δεν είχα κάπου downclocking όπου να εμφανιστεί στο ίδιο σημείο στο παιχνίδι ή από την αρχή. Το έβλεπα δηλαδή πολύ σπάνια αν έκανα αλτ ταμπ μερικές φορές για παράδειγμα και να σου εμφανιζόταν λόγω αυτού - έπεφτε από το 96-97 %στο 90-85 % usage ανεβοκατέβαινε ώντας ασταθές και μονο με σπαμαρισμα ξανα αλτ εντερ αλτ εντερ επανερχόταν στα φυσιολογικά επίπεδα ( 95+% usage).

Κουλό τελείως. Ελεγα αρχικά ότι έφταιγαν κάποια σημεία στον χάρτη, ενώ τελικά αν ήθελες να δοκιμάσεις να ξαναπερασεις στο ίδιο σημείο σε άλλο ματς δε το εκανε. Μόνο στο Warzone όλα αυτά. Στο κανονικό multiplayer θυμάμαι να έχω πάνω από 150 καρε.. average 170 κάπου εκεί και 97-98% gpu usage. Κανένα πρόβλημα buttery smooth το παιχνίδι. Με εξαίρεση το ground war που έχει ίδιες απαιτήσεις με το Wz και είχα τα ίδια καρέ αλλά εκεί δεν έκανε αυτό το gpu usage downclock "bug" ποτέ.

Το φαινόμενο αυτό δεν ήταν σίγουρο ότι θα εμφανιστεί σε κάθε αγώνα ή σε συγκεκριμένες συνθήκες εξού και όποτε προσπαθούσα να τραβήξω βιντεακι για να το στείλω στην Activision και ως bug report δε μπορούσα να το περιγράψω σωστά ώστε να το κάνουν "αναπαράσταση". Ήταν εντελώς random, ΜΟΝΟ στο Warzone και για λίγη διάρκεια. πχ παίζεις ένα round μισή ώρα ή 10.λεπτα, κάποια στιγμή για 2-3 λεπτα υπήρχε πιθανότητα να εμφανιστεί και για να στρώσει έκανα αλτ ταμπ 3-4 φορές και ως δια μαγείας καρφωμένο 97-96%. Οπότε ίσως να ήταν και κάποιο σκάλωμα των Windows. Σίγουρα θα κάνω φορμάτ πριν έρθει νέα κάρτα γραφικών πάντως

(.Σορρυ αν δε βγαίνει καθαρό νόημα αλλά γράφω από κινητό)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ξέρω. Τα είχα ενεργοποιημένα αυτά μαζί με msi.afterburner. Δεν είχα κάπου downclocking πολύ σπάνια αν έκανα αλτ ταμπ μερικές φορές έπεφτε από το 96-97 %στο 90-85 % usage και με σπαμαρισμα ξανα αλτ εντερ αλτ εντερ έστρωνε. Κουλό τελείως. Ενώ αν ξαναπερασεις στο ίδιο σημείο σε άλλο ματς δε το εκανε. Μόνο στο Warzone. Στο κανονικό multiplayer έχω όμως πάνω από 150 καρε..Με εξαίρεση το ground war που έχει ίδιες απαιτήσεις με το Wz και είχα τα ίδια καρέ αλλά εκεί δεν έκανε αυτό το gpu usage "bug" ποτέ.

Δεν είναι bug. Με τον τρόπο που λειτουργεί το boost στις Navi υπάρχουν αυξομειώσεις στο gpu usage . 96-99% είναι φυσιολογικό αν βλέπεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Λοιπόν, πάλι κάτι μου τρώει επεξεργαστή απο τον catalyst.

15% όταν ανοίγει ο υπολογιστής.

Αν κάνω restart φεύγει, μέχρι να κάνω τερματισμό το σύστημα και να το ανοίξω ξανά.

Δοκίμασα και με DDU και πέρασα πάλι τον τελευταιο (20.8.3) αλλά συνεχίζει το ίδιο.

Δοκίμασε να σκοτώσεις το Radeon Software : Host Application από task manager. Αν στρώσει στείλε report στην AMD.

Εμένα μέχρι κάποιον driver παλιότερα κόλλαγε το core vid σε όλους τους πυρήνες στο top και δεν ξεκόλλαγε αν δεν το έκανα αυτό.

Νομίζω έστρωσε μετά τους 20.7. κάτι και με τους τελευταίους chipset drivers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους 20.9.1 αν ανοίξουμε Radeon overlay in game γίνεται desync το freesync και δημιουργεί stuttering. Το ανέφερα στο reddit έκανα και ενα report από το bug report. Κατά τα άλλα δείχνει σταθεροτατος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NIKOS25271 είπε

Δοκίμασε να σκοτώσεις το Radeon Software : Host Application από task manager. Αν στρώσει στείλε report στην AMD.

Εμένα μέχρι κάποιον driver παλιότερα κόλλαγε το core vid σε όλους τους πυρήνες στο top και δεν ξεκόλλαγε αν δεν το έκανα αυτό.

Νομίζω έστρωσε μετά τους 20.7. κάτι και με τους τελευταίους chipset drivers 

ΑΝ το σκοτώσω ναι φτιάχνει αλλά θα πρέπει να το ανοίγω μετά.

Άκυρο, ακόμα κ έτσι πάλι το κρατάει στο 15%, πρέπει να κάνω επανεκκίνηση το σύστημα για να παίξει σωστά!

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται με 3ο πρόγραμμα να το "κλείσεις" να μην ανοίγει το service αυτο. Με το Autoruns.

Γράψε " autoruns portable " στις πρώτες προτάσεις είναι

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εσείς που σκαρμπάζεται σίγουρα καλύτερα από εμένα... με ryzen 5 1600x και κάρτα Rx 5700xt τρώω bottleneck? Είμαι για αλλαγή επεξεργαστή ή κρατιέμαι; Κυρίως παίζω pubg και wow 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Ρε παιδιά εσείς που σκαρμπάζεται σίγουρα καλύτερα από εμένα... με ryzen 5 1600x και κάρτα Rx 5700xt τρώω bottleneck? Είμαι για αλλαγή επεξεργαστή ή κρατιέμαι; Κυρίως παίζω pubg και wow 

Σε 1080p ναι τρως λίγο. Είναι ο first gen 1600 ή ο AF; Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει 1600Χ AF. Ποιες ram έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Πέφτω κάτω από 144 στα 1080 με High settings. Επίσης δεν θα μείνω για πολύ ακόμη στα 1080. 10 χρόνια τα σιχαθηκα

με low/normal παιζω 130+ σε 1440p με την 5700xt, 2600 στα 4 ghz και 3400@cl14 με πολυ tight sub timings. Θυμασαι τι usage ειχες σε cpu και gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε 1080p ναι τρως λίγο. Είναι ο first gen 1600 ή ο AF; Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει 1600Χ AF. Ποιες ram έχεις;

First gen 1600x όχι af... 

ram G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZR)

ναι 1080 παίζω aoc 144hz οθόνη

Επεξ/σία από Mosdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mosdi είπε

Ρε παιδιά εσείς που σκαρμπάζεται σίγουρα καλύτερα από εμένα... με ryzen 5 1600x και κάρτα Rx 5700xt τρώω bottleneck? Είμαι για αλλαγή επεξεργαστή ή κρατιέμαι; Κυρίως παίζω pubg και wow 

Είχα 5700xt κι άλλαξα από 1700x σε 3700x και είδα διαφορά (μικρή, αλλά υπολογίσιμη) και δεν παίζω σε 1080p αλλά σε 3440*1440. Βέβαια έτυχε και το παιχνίδι που έπαιζα τότε να χρησιμοποιεί και τον επεξεργαστή αρκετά.

Αν σε αναλύσεις είσαι χαμηλότερα, δες αν πιάνεις ένα ικανοποιητικό αριθμό fps και μείνε όπως είσαι. Αν πας πιο ψηλά σε κάρτα γραφικών, τότε πας και σε επεξεργαστή. Αν μιλάμε για full hd ανάλυση μην το σκέφτεσαι καν. Κι αν χάνεις 5-10-15 fps έγινε κάτι; Θέλω να πω έχεις 144hz οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...