Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

144hz οθόνη έχω αλλά δεν είναι μόνο τα FPS... πολλές φορές νιώθω ότι ζορίζεται λες και κάτι φορτώνει από πίσω και το έχω ελέγξει και όλα είναι νορμαλ μιλάω πάντα κατά την διάρκεια που παίζω... επίσης αν ανοίξω δεύτερο παράθυρο στην διπλανή οθονη το game (κυρίως το pubg) αρχίζει και μου κάνει θέματα... όπως πχ μου ρίχνει τα FPS και αρχίζει και μου κάνει μικρά συνεχόμενα κολλημματάκια... επίσης κάποιες φορές σκαλώνει η εικόνα για μισό δευτερόλεπτο και έρχεται πάλι στα ίσια της και ταυτόχρονα ανεβαίνεις το ms του game λόγο κολλήματος πάλι για 1 δευτερόλεπτο... αυτό συμβαίνει σπάνιες φορές όταν κάνω κάποια απότομη κίνηση ή είμαι σε κάποιο fight... κάπως έτσι δεν μοιάζει το bottleneck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλείσε τη δεύτερη οθόνη και παίξε μόνο με μία για λίγο. Υπάρχουν θέματα με τις κάρτες αυτές και setup με δύο οθόνες. Επίσης, από οδηγούς, είσαι με ddu και μετά τους τελευταίους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι με ddu και είναι με τους τελευταίους... περνάω κάθε φορά από πάνω αλλά με την επιλογή που δίνει το adrenaline για clean install...  νομίζω πως είχε φτιάξει το θέμα της δεύτερης οθόνης με τους drivers... δεν νομίζω πως φταίνε οι drivers αν ανοίγω δεύτερο παράθυρο και αρχίζει και ζορίζεται... 

Επεξ/σία από Mosdi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Δεν είμαι με ddu και είναι με τους τελευταίους... περνάω κάθε φορά από πάνω αλλά με την επιλογή που δίνει το adrenaline για clean install...  νομίζω πως είχε φτιάξει το θέμα της δεύτερης οθόνης με τους drivers... δεν νομίζω πως φταίνε οι drivers αν ανοίγω δεύτερο παράθυρο και αρχίζει και ζορίζεται... 

έχεις ενεργοποιημένο το freesync? αν ναι κλείστο, κάνει κάτι περίεργα με 2 οθόνες τελευταία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακόμα με τον 9.1 πάλι μου κρατάει ψηλα τον επεξεργαστή. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι είτε να κάνω επανεκκίνηση και να μην ανοίξω τίποτα απο radeon είτε να το κλείσω τελείως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Λοιπόν ακόμα με τον 9.1 πάλι μου κρατάει ψηλα τον επεξεργαστή. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι είτε να κάνω επανεκκίνηση και να μην ανοίξω τίποτα απο radeon είτε να το κλείσω τελείως.

Μήπως πατάς καταλαθος κανένα record/stream? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργη συμπεριφορά το AMD performance overlay. Στο poly Bridge όπως έγραψα κάνει flickering μαζί με stuttering. Στο shadow warrior 2 δεν ανοίγει καν in game. Στο watch dogs 2 δουλεύει άψογα και μόνιμα ανοιχτό να το εχω και με καταγραφή με relive κανένα θέμα. Ίσως να θέλει κάνα ddu να στρώσει έχω αρκετούς drivers να κάνω clean install ούτε καν factory reset δεν κάνω όπως είναι τον περνάω. Στα υπόλοιπα με τον 20.9.1 επειδή είδα βίντεο που λέει ότι χάλασε το freesync δεν ισχύει μια χαρά δουλεύει σε ότι παιχνίδι έχω δοκιμάσει και επειδή κάνω και πολλά alt tabs όλα δουλεύουν όπως πρέπει. Τώρα γιατί υπάρχει άλλη συμπεριφορά σε κάθε σύστημα δεν γνωρίζω. Και τα tuning settings εχω πάνω από μήνα να τα κάνω load τα κρατάει και μετά από restart και μετά από sleep. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλασανε το προφιλ με τα ρευματα? η μονο εμενα μου το παει σε απενεργοποιημενο σε καθε restart? και να περασω το ετοιμο προφιλ πρεπει μετα να πατησω και το κομπι για ενεργοποιηση

με τους προηγουμενους χανοτανε το προφιλ μια στο τοσο αλλα μετα απο προσθηκη το κρατουσε ολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sozz είπε

χαλασανε το προφιλ με τα ρευματα? η μονο εμενα μου το παει σε απενεργοποιημενο σε καθε restart? και να περασω το ετοιμο προφιλ πρεπει μετα να πατησω και το κομπι για ενεργοποιηση

με τους προηγουμενους χανοτανε το προφιλ μια στο τοσο αλλα μετα απο προσθηκη το κρατουσε ολο...

Όχι δεν έχει ξανά φύγει το προφίλ εδώ και αρκετούς drivers. Και μετά από restart και μετά από sleep. Μάλλον οι μεγάλοι drivers θέλουν ddu ώστε να πατάνε καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Μήπως πατάς καταλαθος κανένα record/stream? 

όχι, είναι απο DDU το σύστημα κιόλας, αν ΔΕΝ ανοίξω καθόλου τις ρυθμίσεις, είναι οκ. ΑΝ ανοίξω είτε το overlay είτε τον radeon για το οτιδήποτε, μένει και μου γονατίζει σχεδόν 1 πυρήνα απο τον 4790Κ.

Αν κάνω ρισταρτ η το  κλείσω τελείως φεύγει το πρόβλημα μεχρι να ανοίξει πάλι.

win10 2004 ενημερωμένα όλα.

pic.png

pic1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο του radeon  και βαλτο να παιζει απο πισω..Γινεται δοκιμη  DDU με safe mode και εγκατασταση παλι  ; Δεν δικαιολογειται για κανενα λογο αυτο που συμβαινει οποτε και ειναι και περιεργο ( θα επρεπε να το κανει σε ολους μας αν ειχαν θεμα γενικα οdrivers )

image.png.8bf6e43465b89fdd14c581f79406de2b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Απενεργοποίησε το '' Check for updates'    

Δυστυχώς δεν έκανε κάτι.

14 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Δοκιμασε να κανεις δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο του radeon  και βαλτο να παιζει απο πισω..Γινεται δοκιμη  DDU με safe mode και εγκατασταση παλι  ; Δεν δικαιολογειται για κανενα λογο αυτο που συμβαινει οποτε και ειναι και περιεργο ( θα επρεπε να το κανει σε ολους μας αν ειχαν θεμα γενικα οdrivers )

 

Πέρασα χτες πάλι με DDU(safe mode να τα ξηλώσει ολα σαν επιλογή) τον 9.1 αλλά δεν άλλαξε κάτι δυστυχώς. Έχω κάνει και επαναφορά ρυθμίσεων μετά την καθαρή εγκατάσταση και δεν.

Εχω κλείσει το freesync, το amd link, το overlay και τίποτα. Απο την ώρα που θα τον περάσω κάτι το κρατάει ενεργό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Δυστυχώς δεν έκανε κάτι.

Πέρασα χτες πάλι με DDU(safe mode να τα ξηλώσει ολα σαν επιλογή) τον 9.1 αλλά δεν άλλαξε κάτι δυστυχώς. Έχω κάνει και επαναφορά ρυθμίσεων μετά την καθαρή εγκατάσταση και δεν.

Εχω κλείσει το freesync, το amd link, το overlay και τίποτα. Απο την ώρα που θα τον περάσω κάτι το κρατάει ενεργό.

Δεν θα πρέπει να έχει σχέση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...το game mode (και όλες τις εκεί μπούρδες) το έχεις off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...