Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εσύ δεν ξες.ξερει ο yannis.τα διάβασε στο reddit

Άντε πάλι με την ειρωνεία. Τότε γιατί η AMD είχε τα black screens συγκεκριμένα, επί μήνες στα known issues των drivers;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άντε πάλι με την ειρωνεία. Τότε γιατί η AMD είχε τα black screens συγκεκριμένα, επί μήνες στα known issues των drivers;

Να απολογηθω εγώ θες τώρα για κάτι που δεν είδα ποτέ? Στη δικιά σου κάρτα γιατί η nv δε έβαλε 8gb και δεν τραβάει στην ανηφόρα? Γιατί είναι πιο αδύναμη από τη σάπια 5700 ενώ είναι πιο ακριβή?? Διαφώτισε μας.

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Να απολογηθεί εγώ θες τώρα για κάτι που δεν είδα ποτέ? Στη δικιά σου κάρτα γιατί η nv δε έβαλε 8gb και δεν τραβάει στην ανηφόρα? Γιατί είναι πιο αδύναμη από τη σάπια 5700 ενώ είναι πιο ακριβή?? Διαφωτίσε μας.

Ρε συ άλλο λέω, μη το πας αλλού. Είμαι ένας μ@λ@κ@ς με μία gpu για πέταμα, τέλος, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ με τίποτα το gaming στο monitor μου, αχ μακάρι να είχα αυτά τα +2GB και το ~+20% της 5700, τώρα παίζω με max 20 fps σε ultra low cs:go. Από τη στιγμή που η ίδια η AMD είχε τα black screens στα know issues σημαίνει ότι το πρόβλημα υπήρχε. Εντάξει δεν εμφανίστηκε σε όλους το θέμα αλλά δεν υπάρχει λογική στο να το βάζει η ίδια η εταιρεία στα know issues της αν δεν είναι υπαρκτό, σαμποτάρουν τον εαυτό τους δηλαδή; Διαφωνείς σε αυτό;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ ότι με τα 369 που πήρα την 5700xt παρόλο που είναι reference δεν το μετάνιωσα καθόλου επειδή αναφέρθηκε ότι οι reference δεν είναι καλες. Με ακουστικά την έχω στα 2100 και θερμοκρασίες κάτω από 80 core και 95 junction. Με 65% ανεμιστήρες δεν ακούω τίποτα με ακουστικά. Χωρίς ακουστικά παιζω με 1850 1.01 volt και 40% fans και παίζει 80 85core και 95 junciton πάντα για καλοκαίρι αυτα. 2 black screen είχα στον 1 χρόνο που την έχω ενα σου need for speed heat και ένα στο epic store ξαφνικά. Ήταν με συγκεκριμένο driver πριν πολλούς μήνες και ποτε δεν ξανα είχα θέμα. Έχει πάνω από 700 ώρες παιχνιδιού ίσως παραπάνω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με βγήκε 297 ευρώ μιας και πήρα επιστροφή το ΦΠΑ με 3 χρόνια εγγύηση και με το breakpoint δώρο που ειχε 40 ευρώ όταν το πήρα και το ευχαριστήθηκα 110 ώρες. Το ότι θέλω να πάω σε μεγαλύτερη κάρτα είναι γιατί η νέα οθόνη έχει μεγάλες απαιτήσεις. Όχι ότι δεν την έχει η 5700xt με το freesync εφόσον κρατάει πάνω από 48fps πάει μια χαρά απλά αφού μπορώ να την δώσω 230 ευρώ ακόμα και αύριο γιατί όχι.

 

Καταλαβαινω όσους είχαν προβλήματα με μαύρες οθόνες αλλά προσωπικά όπως και ο Bill ο mind ο ler και άλλα άτομα από εδώ μέσα την έχουν ευχαριστηθεί όσο δεν πάει αυτό τον 1 χρόνο. Θα ήταν καλύτερα να περναμε 2070super στα 600 ευρω και χωρίς παιχνίδι δώρο τέλη Σεπτεμβρίου που πήραμε την 5700xt από plaisio? Η κρίση δική σας ποιος έκανε καλά και ποιος όχι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Καταλαβαινω όσους είχαν προβλήματα με μαύρες οθόνες αλλά προσωπικά όπως και ο Bill ο mind ο ler και άλλα άτομα από εδώ μέσα την έχουν ευχαριστηθεί όσο δεν πάει αυτό τον 1 χρόνο. Θα ήταν καλύτερα να περναμε 2070super στα 600 ευρω και χωρίς παιχνίδι δώρο τέλη Σεπτεμβρίου που πήραμε την 5700xt από plaisio? Η κρίση δική σας ποιος έκανε καλά και ποιος όχι. 

Όχι ρε συ, δεν λέω αυτό. Εμένα αυτό που με πειράζει είναι ότι υπάρχει κόσμος που λέει ότι τα black screens δεν ήταν ποτέ θέμα και ότι για αυτά έφταιγαν αποκλειστικά και μόνο οι χρήστες με τα λάθος uv/oc τους. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε, πάω να παίξω κάνα game στην άχρηστη κάρτα μου, να δω αν κατεβάσω σε 720p μήπως και πιάσω τα 30 fps σε ultra low..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι ρε συ, δεν λέω αυτό. Εμένα αυτό που με πειράζει είναι ότι υπάρχει κόσμος που λέει ότι τα black screens δεν ήταν ποτέ θέμα και ότι για αυτά έφταιγαν αποκλειστικά και μόνο οι χρήστες με τα λάθος uv/oc τους. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε, πάω να παίξω κάνα game στην άχρηστη κάρτα μου, να δω αν κατεβάσω σε 720p μήπως και πιάσω τα 30 fps σε ultra low..

αυτο το αποκλειστικα που γραφεις, δεν ειδα καποιον εδω μεσα να το λεει. Οποτε βασικα δεν ξερω αλλα νομιζω οτι τσακωνεσαι με τον εαυτο σου λιγο. Chill..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι ρε συ, δεν λέω αυτό. Εμένα αυτό που με πειράζει είναι ότι υπάρχει κόσμος που λέει ότι τα black screens δεν ήταν ποτέ θέμα και ότι για αυτά έφταιγαν αποκλειστικά και μόνο οι χρήστες με τα λάθος uv/oc τους. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε, πάω να παίξω κάνα game στην άχρηστη κάρτα μου, να δω αν κατεβάσω σε 720p μήπως και πιάσω τα 30 fps σε ultra low..

Και η 2060 μια χαρά είναι. Απλά οι μαύρες οθόνες δεν ήταν σε τοοσ τραγικό επιπεδο. Κλασικά όσοι έχουν πρόβλημα θα το πουν. Όσοι είναι οκ δεν γράφουν στα φόρουμ. Εγώ λέω τα πράγματα από την δική μου οπτική γωνία οτι η 5700ΧΤ σε όσους έκατσε κομπλέ χωρίς θέματα ήταν ότι πιο vfm υπήρχε την τελευταία 3ετια. Και ελπίζω και σε κάποια 6700xt στα 399 με επιδόσεις 2080ti κοντά να βγάλει και το plaisio προσφορά να τσιμπήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

αυτο το αποκλειστικα που γραφεις, δεν ειδα καποιον εδω μεσα να το λεει. Οποτε βασικα δεν ξερω αλλα νομιζω οτι τσακωνεσαι με τον εαυτο σου λιγο. Chill..

Υπάρχουν κάποιοι όντως. Και τόση ώρα δεν το παραδέχεται, έχει κολλήσει στο ότι αυτός δεν έχει θέματα κάτι το οποίο το λέω και εγώ ότι δεν εμφανίζονται σε όλους. Αλλά από την στιγμή που υπήρχε στα known issues ε ήταν υπαρκτό, όχι καθολικό μεν, αλλά υπαρκτό..

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Και η 2060 μια χαρά είναι. Απλά οι μαύρες οθόνες δεν ήταν σε τοοσ τραγικό επιπεδο. Κλασικά όσοι έχουν πρόβλημα θα το πουν. Όσοι είναι οκ δεν γράφουν στα φόρουμ. Εγώ λέω τα πράγματα από την δική μου οπτική γωνία οτι η 5700ΧΤ σε όσους έκατσε κομπλέ χωρίς θέματα ήταν ότι πιο vfm υπήρχε την τελευταία 3ετια. Και ελπίζω και σε κάποια 6700xt στα 399 με επιδόσεις 2080ti κοντά να βγάλει και το plaisio προσφορά να τσιμπήσουμε.

Σάπια είναι η 2060 μη το συζητάς, ένας βλάκας και μισός είμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχουν κάποιοι όντως. Και τόση ώρα δεν το παραδέχεται, έχει κολλήσει στο ότι αυτός δεν έχει θέματα κάτι το οποίο το λέω και εγώ ότι δεν εμφανίζονται σε όλους. Αλλά από την στιγμή που υπήρχε στα known issues ε ήταν υπαρκτό, όχι καθολικό μεν, αλλά υπαρκτό..

Σάπια είναι η 2060 μη το συζητάς, ένας βλάκας και μισός είμαι..

Και εγω σου λεω οτι δεν εχω δει κανεναν, αν εχεις δει εσυ πες μας ποιος ειναι και που το εγραψε να συμφωνησουμε μαζι σου. Αυτο που εχουν γραψει αρκετοι ειναι οτι δεν ειχαν ολοι προβληματα, ουτε καν η πλειοψηφια (προφανως για να ειναι το RMA rate στο 5% και οχι στο 55% ξερω εγω) και πως καποια απο αυτα οφειλονταν στους drivers, καποια σε ελλατωματικες καρτες (hardware issue) και καποια στον χρηση οπως για παραδειγμα σε unstable OC's.

Το οτι καποιος λοιπον δεν ειχε κακη εμπειρια και το γραφει δεν σημαινει οτι ειναι fanboy η οτι ισχυριζεται πως κανεις δεν ειχε θεμα, επειδη δεν ειχε αυτος. Την εμπειρια του μοιραζεται απο πρωτο χερι. Εδω μοιραζεσαι εσυ την εμπειρια των μαυρων οθονων χωρις να να εχεις εμπειρια απο πρωτο χερι!

Παρεπιπτοντως αν και το εχω ξαναναφερει και παλιοτερα, οι Adrenaline drivers δεν γαμησαν μονο τις Navi. Εγω που εχω Vega και δεν ειχα ποτε θεμα με μαυρες και μπλε οθονες, απεκτησα με το launch του 2020 update και παρεμεινε το θεμα τουλαχιστον για 3 μηνες. Το driver Προβλημα δεν αφορουσε λοιπον μονο τις Navi, αλλα ισως ολες τις καρτες της AMD και αφορουσε προφανως καποια μαλακια των software engineers με το 2020 update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Arkin said:

Και η 2060 μια χαρά είναι. Απλά οι μαύρες οθόνες δεν ήταν σε τοοσ τραγικό επιπεδο. Κλασικά όσοι έχουν πρόβλημα θα το πουν. Όσοι είναι οκ δεν γράφουν στα φόρουμ.

To θέμα δεν είναι ότι ήταν πολλοί οι χρήστες με το πρόβλημα, αλλά ότι έκανε τόσους μήνες να το φτιάξει.

Κακά τα ψέματα, από ότι φαίνεται το RDNA1 ήταν "beta testing" φάση product για το RDNA2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

To θέμα δεν είναι ότι ήταν πολλοί οι χρήστες με το πρόβλημα, αλλά ότι έκανε τόσους μήνες να το φτιάξει.

Κακά τα ψέματα, από ότι φαίνεται το RDNA1 ήταν "beta testing" φάση product για το RDNA2.

κατι σαν τις Turing δλδ σε σχεση με τις Ampere? Και σε rast αλλα και RT performance.. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

To θέμα δεν είναι ότι ήταν πολλοί οι χρήστες με το πρόβλημα, αλλά ότι έκανε τόσους μήνες να το φτιάξει.

Κακά τα ψέματα, από ότι φαίνεται το RDNA1 ήταν "beta testing" φάση product για το RDNA2.

Νομίζω ότι οι navi επειδή έπεσαν και με τα νέα chipsets drivers από amd με τις x570 υπήρχε εκεί το πρόβλημα και δεν ήταν αποκλειστικά στις navi. Αν δεις δηλαδή όσοι ήταν με z370 δεν είχαν προβλήματα η ήταν ελάχιστοι. Beta δεν νομίζω ότι ήταν γιατί αν κάνουμε ένα γκάλοπ από εδώ μέσα όσοι έχουμε navi ελάχιστοι θα πουν ότι έχουν προβλήματα η είχαν από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Crus said:

κατι σαν τις Turing δλδ σε σχεση με τις Ampere? Και σε rast αλλα και RT performance.. 😛

Θα έλεγα το αντίθετο. Οι Turing είχαν performance πολύ κάτω του αναμενόμενου για τα λεφτά τους. Σε αντίθεση το RDNA 1 είχε πολυ μεγαλύτερο του αναμενόμενου. Πρακτικά άπειρο θα έλεγα αφου δεν υπάρχουν κινούμενα μέρη σε μαύρη οθόνη.

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aruil είπε

Θα έλεγα το αντίθετο. Οι Turing είχαν performance πολύ κάτω του αναμενόμενου για τα λεφτά τους. Σε αντίθεση το RDNA 1 είχε πολυ μεγαλύτερου του αναμενόμενου. Πρακτικά άπειρο θα έλεγα αφου δεν υπάρχουν κινούμενα μέρη σε μαύρη οθόνη.

βρε, για τους beta testers του RT λεω... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Νομίζω ότι οι navi επειδή έπεσαν και με τα νέα chipsets drivers από amd με τις x570 υπήρχε εκεί το πρόβλημα και δεν ήταν αποκλειστικά στις navi. Αν δεις δηλαδή όσοι ήταν με z370 δεν είχαν προβλήματα η ήταν ελάχιστοι. Beta δεν νομίζω ότι ήταν γιατί αν κάνουμε ένα γκάλοπ από εδώ μέσα όσοι έχουμε navi ελάχιστοι θα πουν ότι έχουν προβλήματα η είχαν από την αρχή. 

Έστω ότι είχα Navi και μου έκανε πόσους μήνες να φτιαχτεί. Νομίζεις ότι με νοιάζει αν ήταν πολλοί ή λίγοι αυτοί που τράβαγαν τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...