Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε αυτό λέω. Την στιγμή που βγήκαν οι Navi και οι Super το φιάσκο του RT ήταν γνωστό σε όλους. Αυτός που πήρε Super δεν την πήρε με βάση υπόσχεση για RT αφού εκείνη τη στιγμή ήταν πασιφανές ότι είναι μούφα πλέον, εκτός αν ζούσε σε κάποια σπηλιά από τα τέλη του 2018 ξέρω 'γω..

H υποσχεση της Nvidia ηταν "soon" στο Launch. Τεσπα, δεν εχει νοημα να το τραβηξουμε αλλο, χιλιοειπωμενα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Crus είπε

H υποσχεση της Nvidia ηταν "soon" στο Launch. Τεσπα, δεν εχει νοημα να το τραβηξουμε αλλο, χιλιοειπωμενα πραγματα.

Ακριβώς!! Στο launch. Οι Super όμως βγήκαν 1 χρόνο μετά που είχε ξεσκεπαστεί πλέον η nvidia και οι υποσχέσεις της για RT. Οπότε δεν θα μπορούσε να πει κάποιος "θα πάρω 2070S/2060S για το RT" και μετά να λέει "που είναι το RT;". E τώρα ήθελε και τα έπαθε αφού επί 1 χρόνο δεν είδαμε παρά ελάχιστα games. Αυτός που πήρε Super έναντι των Navi την πήρε για άλλους λόγους (fan-boyσμο, φόβο για τα θέματα των navi, κτλ)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χθεσινός driver είναι τούμπανος. Φουλ σταθερός και παρατηρώ καλύτερη συμπεριφορά και fps στο warzone. Επίσης το fix του HDR δίνει αρκετά + στον συγκεκριμένο driver. 

PS. Περιμένω πως και πως το launch των Big Navi να κάνουμε καμία καλή αναβαθμισούλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas7837aek είπε

O χθεσινός driver είναι τούμπανος. Φουλ σταθερός και παρατηρώ καλύτερη συμπεριφορά και fps στο warzone. Επίσης το fix του HDR δίνει αρκετά + στον συγκεκριμένο driver. 

PS. Περιμένω πως και πως το launch των Big Navi να κάνουμε καμία καλή αναβαθμισούλα. 

3-4fps παραπανω εαν δεις το video me to bench παραπανω και σε αλλα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tweaktown.com/news/75460/amd-radeon-rx-6900-xt-will-challenge-rtx-3080-16gb-for-549-699/index.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&fbclid=IwAR258b4-TzLqe6wMcO_ipOLtO3zy7S_H-z1jaXF1RTV_grI_eUOMvqKrKcY

Εγώ σε 3080 μάλλον θα πάω.το χω ξαναδεί το έργο.σε κάνα wwz θα περνάει και κάνα strange brigade ,bfv.τα 16gb δεν θα τη φέρουν στα ίσα.και καλά furureproof.και η vii που χα πάρει 16 είχε κ πήγε απατη....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

E βασικά ναι, αλλά για το φιάσκο του RT πιστεύω ευθύνονται αν όχι πιο πολύ, σίγουρα εξίσου με τον πέτσινο, τα studios που τα ξύνουν. Εδώ βγαίνουν games με DX11 ακόμη, με visuals από 5 χρόνια πριν, κτλ, και εμείς περιμένουμε σοβαρή υιοθέτηση του RT; Τώρα που θα έχουν και οι καινούργιες Navi και οι κονσόλες λογικά θα είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση. Ωραίο είναι το RT αλλά θέλει χρόνο για να εξελιχθεί, όπως όλα τα graphic features που έχουν βγει..

Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο αγοράζεις hardware μετά το software, ΠΑΝΤΑ. Όχι τίποτα άλλο είχα κολλήσει και την ταμπέλα "turing hater", όταν μίλαγα για early adoption και ότι το turing δε προορίζεται τόσο σε gamers όσο σε developers.

Το ίδιο παίρνω τώρα όρκο θα συμβεί και με την VRAM.😁 Ξαφνικά θα ξεφτιλίσουμε την 3080 για 4K γιατί δεν θα έχει "αρκετή VRAM", ενώ στην πραγματικότητα η κάρτα λόγω αρχιτεκτονικής τεντώνει καλύτερα σε 4K από ότι σε 1080p/1440p. Όταν όντως τελικά δε θα φτάνει η VRAM της θα έχει ήδη βγει η 4080, μη πω η 5080

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν είχες pascal ναι δεν άξιζε. Αν είχες όμως κάποια 900 series μια χαρά ήταν και οι Turing, όχι τέλειες, αλλά απλά μια χαρά..

Αν εξαιρέσουμε αυτούς με 1440p/144 ή 4K monitors που δε τους έπαιρνε να περιμένουν, όσοι είχαν από 1070ti/1080 και πάνω ακόμα με pascal είμαστε. Μη σου πω δε βλέπω και λόγο να την αλλάξω σύντομα με αυτά που διαβάζω.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, αλλα με 16gb min vram ότι και να βγάλει σε απόδοση η AMD εμένα θα μου έρθει κουτί. Περιμένω κάτι ανάλογο του nvidia studio και έναν encoder που δεν είναι σκουπίδι και ψηθηκα. Άμα έχει και σωστή τιμή έγινα medium rare με πατάτες και κρασάκι 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει 16GB θα πρέπει να έχει και καλό 4Κ perf, να κρατάει δηλαδή 60άρι, αλλιώς είναι δώρο άδωρον να έχει τόση vram και ανεβάζει και την τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αν έχει 16GB θα πρέπει να έχει και καλό 4Κ perf, να κρατάει δηλαδή 60άρι, αλλιώς είναι δώρο άδωρον να έχει τόση vram και ανεβάζει και την τιμή..

Περισσοτερο με νοιαζει για δουλεια. Το Gaming ειναι extra :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, narta είπε

Περισσοτερο με νοιαζει για δουλεια. Το Gaming ειναι extra :) 

Για δουλειά δεν είναι καλύτερα μία NVIDIA; Έκτος αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο που εκεί οι AMD είναι καλύτερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, narta είπε

Δεν ξέρω για εσάς, αλλα με 16gb min vram ότι και να βγάλει σε απόδοση η AMD εμένα θα μου έρθει κουτί. Περιμένω κάτι ανάλογο του nvidia studio και έναν encoder που δεν είναι σκουπίδι και ψηθηκα. Άμα έχει και σωστή τιμή έγινα medium rare με πατάτες και κρασάκι 😃

3080 20G θες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

3080 20G θες εσύ.

Μπα 16 φτανουν. Δεν κανω 3d render. Video processing/render 

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για δουλειά δεν είναι καλύτερα μία NVIDIA; Έκτος αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο που εκεί οι AMD είναι καλύτερες..

Δεν υπαρχουν cuda accelerated effects για να χρησιμοποιησω. Μεγαλο buffer και καλο encoder θελω

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν υπαρχουν cuda accelerated effects για να χρησιμοποιησω. Μεγαλο buffer και καλο encoder θελω

O encoder είναι λαχείο τι θα κάτσει τώρα, γιατί νομίζω στις Navi 1 είναι ψιλομούφα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

O encoder είναι λαχείο τι θα κάτσει τώρα, γιατί νομίζω στις Navi 1 είναι ψιλομούφα..

Οχι ψιλο 🤣

 

Σε αυτο η πρασινη ειναι πολυ μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...