Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα γράφει στο Log μέχρι να κλείσεις το GPU-Z, idle os / games κτλ. Αν θες επιλέγεις κάποια να μην τα κανει log, κάνε κλίκ αριστερά π.χ στο VDDC και εξαίρεσε το απο το Log.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Ναι θα γράφει στο Log μέχρι να κλείσεις το GPU-Z, idle os / games κτλ. Αν θες επιλέγεις κάποια να μην τα κανει log, κάνε κλίκ αριστερά π.χ στο VDDC και εξαίρεσε το απο το Log.

Καμία κάρτα θα πάρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, SabotazNic said:

Με το benchmark του sottr ειναι το παραπανω.

Εδω με warzone. Παλι το 79 ειναι χωρις side. Οπως και να εχει, παλι τα rpm ειναι πολλα

Τελικά δεν έχω ούτε το sottr ούτε το warzone, είναι στον άλλον δίσκο και πρέπει να τα ξαναβάλω. Σήμερα όμως που έπαιζα ώρες Monster Hunter έβαλα να καταγράφει γιατί δεν  θυμόμουν τι θερμοκρασίες και rpm έχω. Εντάξει απο θερμοκρασίες είμαι καλά αλλά τα RPM φυσικά ανεβαίνουν όταν παίζω 😛 Αυτό με custom fan curve, σκέφτομαι να το αφήσω στο auto τουλάχιστον για το συγκεκριμένο παιχνίδι που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις.

gpu-1.JPG

Με λίγα λόγια νομίζω ότι μάλλον είναι νορμαλ οι θερμοκρασίες σου, τουλάχιστον με ανοιχτό το κουτί. Βασικά έχουμε μεγάλη διαφορά στο Memory Junction temperature και στο power usage, το 2ο μάλλον επειδή είμαι με +50% power limit.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Με λίγα λόγια νομίζω ότι μάλλον είναι νορμαλ οι θερμοκρασίες σου, τουλάχιστον με ανοιχτό το κουτί. Βασικά έχουμε μεγάλη διαφορά στο Memory Junction temperature και στο power usage, το 2ο μάλλον επειδή είμαι με +50% power limit.

Τα τελευταια που ανεβασα ειναι στοκ ολα. Αν μπορεις κανε reset στα settings και ξανα δες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.2v ? είδα καλά;

δοκίμασε αυτό που είχα τότε (μόλις είχα κλείσει game session )unknown.png

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

1.2v ? είδα καλά;

δοκίμασε αυτό που είχα τότε (μόλις είχα κλείσει game session )unknown.png

Από sapphire μου είπαν να το γυρίσω στοκ. Με uv είμαι κανονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, 7nisiotis said:

1.2v ? είδα καλά;

δοκίμασε αυτό που είχα τότε (μόλις είχα κλείσει game session )

Εμένα πάντως core boost παίρνει, memory boost επίσης, επιδόσεις μια χαρά, θερμοκρασίες ΟΚ, UV δεν μου έχει δουλέψει ποτέ, όλο freeze στο timespy ότι και αν έχω δοκιμάσει 😛

1 hour ago, SabotazNic said:

Τα τελευταια που ανεβασα ειναι στοκ ολα. Αν μπορεις κανε reset στα settings και ξανα δες

κατεβάζω πάλι warzone για να κάνουμε σωστή σύγκριση

Επεξ/σία από Luciddream
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

gpu-2.JPG

Πολύ ελαφρύ είναι το Warzone τελικά, το θυμόμουν πιο βαρύ. Δεν έπαιξα και πολύ βέβαια ένα game μόνο. Δεν έχω και κουράγιο τέτοια ώρα να συγκρίνω νούμερα, αύριο 😛

Βλέπω πάντως και άλλοι έχουν θέμα με την pulse, ίσως είναι πρόβλημα του μοντέλου.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν έχω και κουράγιο τέτοια ώρα να συγκρίνω νούμερα, αύριο 😛

Να βοηθησω με τα νουμερα.

Υποψιν case εχω το silverstone rv03 και ειναι τερας σε airflow. Δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο. Με rx580 ειχα αρκετα χαμηλα temps

Screenshot (234).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, SabotazNic said:

Να βοηθησω με τα νουμερα.

Υποψιν case εχω το silverstone rv03 και ειναι τερας σε airflow. Δεν υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο. Με rx580 ειχα αρκετα χαμηλα temps

Δεν παίζει να είναι στοκ αυτα απτο screenshot πάντως, η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. 2013mhz η pulse ενώ στο site γράφει 1925. Και έχουμε τόσο διαφορετικά νούμερα στα ampere / watt κτλπ που δεν βγάζουν άκρη εκτός και αν βάλει και τρίτος screenshot 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν παίζει να είναι στοκ αυτα απτο screenshot πάντως, η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. 2013mhz η pulse ενώ στο site γράφει 1925. Και έχουμε τόσο διαφορετικά νούμερα στα ampere / watt κτλπ που δεν βγάζουν άκρη εκτός και αν βάλει και τρίτος screenshot 😛

Μα με την ιδια λογικη και εσυ εχεις 1985 core mhz. Απλα για καποιο λογο η δικια μου παει +20 mhz με λιγοτερο ρευμα. Δεν ξερω. Θα την παω απο εβδομαδα πλαισιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SabotazNic said:

Μα με την ιδια λογικη και εσυ εχεις 1985 core mhz. Απλα για καποιο λογο η δικια μου παει +20 mhz με λιγοτερο ρευμα. Δεν ξερω. Θα την παω απο εβδομαδα πλαισιο

Όχι η nitro υποτίθεται παει μέχρι 2010 σε auto clocks, οπότε απλά εμένα δεν φτάνει εύκολα μέχρι το boost target - δεν έχω ιδέα γιατί - Βέβαια μπορώ να ανεβάσω άνετα τα clocks και να το πιάσει.

Εμένα μου φαινεται ότι έχει κολλήσει κάποιο OC profile (αν είχες κάνει) - ή έχει αλλαγμένο BIOS (αν είχες αλλάξει). Εκτός και αν έχει κάποιος άλλη εξήγηση 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.techpowerup.com/vgabios/214054/sapphire-rx5700xt-8192-190812

Αυτο το bios εχω (αυτο ειναι με max tdp 180w)

Δοκιμασα και με max 195w και τα ιδια 

Αλλη λυση θα ηταν να δοκιμασω παλιοτερο bios, αλλα δεν βρισκω λογο

Παντως σε ολη την διαρκεια του bench στο sottr, το core clock ηταν ~1900. Δεν ξερω γιατι εκανε spike στα 2012 (λογικα εγινε στην αρχη οταν εκανε Loading)

Screenshot (236).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...