Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι το ειδα αυτο πιο ειναι το σωστο για τις Navi?

GDDR6 έχουν δεν νομίζω να αλλάζει για κάθε κάρτα. Μήπως το 0-95 είναι για 1,25v και το -40-105 για 1,35v; Γιατί έχει και δύο τιμές τάσης από πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, silenoz66 είπε

Eγω κρατάω ότι είμαι στο όριο, πράγμα που δν θα έπρεπε για το airflow που έχω, αλλά οκ..
Περιμένω ουτως η αλλως να δώ τι θα γίνει με τις νέες navi μπας και πάμε σε κάτι καλό στα 400€-500€ με RT κτλ κτλ

Αρκετοι αναμενουμε τις νεες navi να παιξει και καμια καλη προσφορα απο plaisio BF να ανεβουμε σε επιδοσεις γιατι τα monitors και τα νεα ΑΑΑ παιχνιδια ζητανε δυναμη. Οχι οτι η 5700xt ειναι ασχημη μια χαρα την ευχαριστηθηκαμε οι περισσοτεροι αλλα σε μεγαλες αναλυσεις και πολλα hz χρειαζεται μεγαλυτερη καρτα. 

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

GDDR6 έχουν δεν νομίζω να αλλάζει για κάθε κάρτα. Μήπως το 0-95 είναι για 1,25v και το -40-105 για 1,35v; Γιατί έχει και δύο τιμές τάσης από πάνω..

Αυτο νομιζα και εγω αλλα δεν μπορει με 1.25 να πηγαινει απο 0 βαθμους ενω αυτες με 1.35 να παιζουν -40 κατι αλλο πρεπει να υποδεικνυει αλλα δεν γνωριζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Ναι το ειδα αυτο πιο ειναι το σωστο για τις Navi?

Τα γράφει στο BIOS στο techpowerup  I guess κάπως θα γίνεται και με offline εργαλείο.

π.χ για Pulse λέει

Thermal Limit
  Edge: 100°C
  Hotspot: 109°C
  Memory: 105°C
  VR Gfx: 115°C
  VR Mem 1: 115°C
  VR Mem 2: 115°C
  VR SOC: 115°C
  Shutdown Temp.: 118°C

 

Επεξ/σία από Luciddream
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τα γράφει στο BIOS στο techpowerup  I guess κάπως θα γίνεται και με offline εργαλείο.

π.χ για Pulse λέει


Thermal Limit
  Edge: 100°C
  Hotspot: 109°C
  Memory: 105°C
  VR Gfx: 115°C
  VR Mem 1: 115°C
  VR Mem 2: 115°C
  VR SOC: 115°C
  Shutdown Temp.: 118°C

Εξαιρετικα οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες που αναφερονται παραπανω. Για Sapphire reference ειναι ιδια τα temps με pulse απλα στο junction ειναι 110 απο 109. Σε καθε περιπτωση ειμαστε 10 βαθμους κατω απο το max safe. 100 junction/86 edge/94 memory. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Εξαιρετικα οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες που αναφερονται παραπανω. Για Sapphire reference ειναι ιδια τα temps με pulse απλα στο junction ειναι 110 απο 109. Σε καθε περιπτωση ειμαστε 10 βαθμους κατω απο το max safe. 100 junction/86 edge/94 memory.

Νομίζω το θέμα του @SabotazNic ήταν περισσότερο ο θόρυβος απο το fan που κάνω και εγώ confirm ότι γίνεται εκνευριστικό απο 2300-2500 στροφές και πάνω 😛

Απο εκεί και πέρα εμένα με benchmark και Auto fan curve φτάνει το όριο του hotspot πάντα, ενώ με custom fan curve είναι 10c κάτω, οπότε θέλω να το προσέχω. Επίσης η ζωή των πυκνωτών επηρεάζεται πάρα πολυ απο την θερμοκρασία, ακόμα και μέσα στα thermal limits, οπότε όποιος θέλει να κρατήσει καιρό την κάρτα καλό θα είναι να κρατάει τις θερμοκρασίες χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στοκ δε παλεύεται η Pulse σε αυτό θα συμφωνήσω κ γω. Με UV απλά μεταμορφώνεται η κάρτα σε ήσυχο πλάσμα. Είχα μείνει έκπληκτος.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nιώθω ώρες ώρες ότι έχω άλλη κάρτα πραγματικά...
Εμένα αυτό που μου την σπάει απο στόκ είναι οτι δέν φτάνει καν 1700rpm με αποτέλεσμα ανεβασμένα temps σε memory/vrm (το εχω πει πολλές φορές και το ξαναλέω, εμένα όσο ανεβάινουν τα rpm πέφτει πολύ το temp απο μνήμες/vrm)
Για αυτό τον λόγο έχω custom fan curve σταθερά 1800rpm όταν είναι τέρμα η κάρτα..
Εχει σχετικά ανεκτό θόρυβο και καλά temps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Εξαιρετικα οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα με τις θερμοκρασιες που αναφερονται παραπανω. Για Sapphire reference ειναι ιδια τα temps με pulse απλα στο junction ειναι 110 απο 109. Σε καθε περιπτωση ειμαστε 10 βαθμους κατω απο το max safe. 100 junction/86 edge/94 memory. 

Screenshot-1.png

Δεν λεω οτι υπαρχει θεμα, αλλα οταν στοκ εμενα μου δουλευει στους 80 βαθμους με 2300 rpm και σε αλλους 75 με 1700, ε το βλεπω (και το ακουω) καπως. Πραγματικα κανει πολυ θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγει σωστό συμπέρασμα:

καλό θα ήταν να κάναμε test (προφανώς με την ίδια υλοποίηση) με ΙΔΙO ΑΚΡΙΒΩΣ profile (RPM/Voltage/Frequency/PL) + στο ίδιο game + ιδιο χρόνο bench.
(Επίσης καλό θα ήταν ο καθένας να έκανε 2 tests ενα με open case ενα με κλειστό)

Εγώ πάντως είμαι μέσα (just for the fun :D
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου την δίνει είναι ότι δεν έχω καταλάβει ακόμα πως λειτουργεί το σύστημα clocks / thermals / acoustics. Στους Ryzen είναι κάπως ξεκάθαρο, εδώ δεν καταλαβαίνω, δηλώνεις ένα boost, πιάνει 30-40mhz πιο κάτω, οι θερμοκρασίες είναι λίγο random, μπορεί η κάρτα να έχει 70c και το hotspot 108c, τα ρολόγια παραμένουν ψηλά.

Δηλαδή και 2150 boost να βάλω σε αέρα μάλλον δεν έγινε και κάτι, υποθέτω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος, τι θα γίνει σε αυτην την περίπτωση, θα ανέβει το hotspot πάνω απο το limit και θα ρίξει ρολόγια? Δεν το έχω δει ποτέ να γίνεται στην πράξη. Οι θερμοκρασίες σε Gaming με 2700 στροφές είναι σχεδόν ίδιες με 1700 στροφές, ενώ ο θόρυβος 10πλάσιος. Μου έρχεται να την γυρίσω σε υδρόψυξη και να αρχίσω να ανεβάζω όσο μπορώ απλά για το YOLO 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SapphireSapphire RX5700 XT 8GB Nitro+ OC Sp Ed μαζί με Dell S3220DFG 31.5 2560x1440 και i7-9700KF + Asus B365 G-Gaming board + 16gb ram,  games αυτή τη στιγμή Doom Eternal-far Cry New Dawn-Horizon Zero Dawn-Mad Max-Conan Exiles-Monster Hunter World-Shadow of the Tomb Raider-Surviving the Aftermath-The Outer Worlds και φυσικά World of Warcraft όλα στο ultra+high 2560x1440 , θερμοκρασίες 41c-53c  ,  ποτέ blackscreen - λίγος θόρυβος ο οποίος όμως είναι αμελητέος όταν παίζεις ,

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

53; κλειδωμένα καρε as fuck 100%

Ναι αλλά και πάλι σε 1440p και ultra high θα έπρεπε να έχει παραπάνω ακόμη και με Vsync στα 60..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Molpadia είπε

SapphireSapphire RX5700 XT 8GB Nitro+ OC Sp Ed μαζί με Dell S3220DFG 31.5 2560x1440 και i7-9700KF + Asus B365 G-Gaming board + 16gb ram,  games αυτή τη στιγμή Doom Eternal-far Cry New Dawn-Horizon Zero Dawn-Mad Max-Conan Exiles-Monster Hunter World-Shadow of the Tomb Raider-Surviving the Aftermath-The Outer Worlds και φυσικά World of Warcraft όλα στο ultra+high 2560x1440 , θερμοκρασίες 41c-53c  ,  ποτέ blackscreen - λίγος θόρυβος ο οποίος όμως είναι αμελητέος όταν παίζεις ,

Φωτό θα μας βάλεις ?  

Πήρες και i79700kf για να τον βάλεις σε b365 mb... μάλιστα 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...