Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την XFX 5700XT Thicc III την έχω στο quiet bios με 960mv πυρήνα και ρυθμισμένη να πιάνει 1800mhz (δηλαδή κάπου 1830-1840mhz δηλωμένα). Ανεμιστήρες μέγιστο 30%. Μνήμες στοκ και power limit +50% (αν και δεν ξέρω αν κάνει κάτι αυτό). Δεν πάει πάνω απο 80c hotspot και είναι στα 120-130w. Για 1440p/75Hz που παίζω δεν νομίζω ότι αξίζει ο θόρυβος για 5 frames που θα έβγαζε παραπάνω. Αν/όταν την βάλω νερό βλέπουμε... 🤣

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά και πάλι σε 1440p και ultra high θα έπρεπε να έχει παραπάνω ακόμη και με Vsync στα 60..

Οχι. Αν αντι για 120 fps πιανεις 60, τοτε και η καρτα δουλευει στο ~50%. Αν ειχα οκ temps, με 50% usage θα μπορουσα να εχω αντιστοιχα. Βασικα θα το δοκιμασω και αυριο με vsync στο cod

Edit: το επιβεβαιωσα στο cold war. 60 fps και ειχα 57c (20-25 βαθμους κατω)

2034@1131 και 50pl και επιασα 230 watt. Το cold war πειναει φαινεται

Screenshot (244).png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 hours ago, SabotazNic said:

Οχι. Αν αντι για 120 fps πιανεις 60, τοτε και η καρτα δουλευει στο ~50%. Αν ειχα οκ temps, με 50% usage θα μπορουσα να εχω αντιστοιχα. Βασικα θα το δοκιμασω και αυριο με vsync στο cod

Edit: το επιβεβαιωσα στο cold war. 60 fps και ειχα 57c (20-25 βαθμους κατω)

2034@1131 και 50pl και επιασα 230 watt. Το cold war πειναει φαινεται

Screenshot (244).png

το προφίλ πρέπει να είναι ασταθές γιατί στο hwinfo βλέπω η κάρτα σε gpu core voltage είναι 1.200v... αλλιώς θα έλεγε 1.131

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

περίμενα όλο το σουκου για drivers και είπα να κάνω φορμάτ Δευτέρα...fu fu fu fu fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 hours ago, SabotazNic said:

Οχι. Αν αντι για 120 fps πιανεις 60, τοτε και η καρτα δουλευει στο ~50%. Αν ειχα οκ temps, με 50% usage θα μπορουσα να εχω αντιστοιχα. Βασικα θα το δοκιμασω και αυριο με vsync στο cod

Edit: το επιβεβαιωσα στο cold war. 60 fps και ειχα 57c (20-25 βαθμους κατω)

2034@1131 και 50pl και επιασα 230 watt. Το cold war πειναει φαινεται

Screenshot (244).png

Σιγά μην δουλεύει μόνο στο 50% για 1440p/60 στο Zero Dawn και στο SOTTR που είναι βαριά. Αυτό λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, greekfragma είπε

περίμενα όλο το σουκου για drivers και είπα να κάνω φορμάτ Δευτέρα...fu fu fu fu fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Και γιατί να κάνεις ολόκληρο φορμάτ για gpu drivers? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Και γιατί να κάνεις ολόκληρο φορμάτ για gpu drivers? 

το φορματ ήταν προγραμματισμένο στο σύνολο να γίνει.

απλά περίμενα και το μεταξύ 14-18 του μήνα που η AMD έβγαζε drivers...πήγε Δευτέρα 19 και δεν είχε βγάλει...ε έκανα το βράδυ....και ώρες μετά τους έβγαλε...fu fu fu fu fu fuuuuuuuuu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PULSE ALERT!

 

όποιος έχει 5700 Pulse...ΟΧΙ ΧΤ

μπορεί παρακαλώ να ανεβάσει ένα undervolt+overlock screenshot από wattman να δω κάποια πράγματα;

 

έψαξα μέχρι 25σελίδες πίσω και δεν έβγαλα άκρη. Είδα και διάφορα βίντεο στο youtube αλλά οι περισσότεροι φλασάρουν με ΧΤ bios...θα ήθελα να δω με το δικό της Bios τι κάνει αρχικά πριν αποφασίσω να παίξω μπάλα με το XT.

με ενδιαφέρει να δω ρυθμίσεις που η κάρτα θα παραμένει ήσυχη δίχως να ξεπερνάω τους 80-85C με έως 25-28% fan speed.

Προς το παρόν παίζω κάπου εδώ και ακόμα ψάχνω σταθερότητα με το να ρίχνω το core voltage ανά 10mV. Ίσως τα 1900 πυρήνα να μην αξίζουν και να καταλήξω κάπου στα 1850 με 980mV....ίδωμεν.

5700idle.JPG

Και μετά από κάνα 15λεπτο Unigine loops και στο τέλος ένα benchmark με μέγιστη ψύξη 1700rpm και αρκετά ήσυχη λειτουργία.

 

5700load1700rpm.jpg

και εδώ σε 2k extreme loops

 

5700load1700rpm2560x1440loops.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

γιατί θέλω ησυχία? :P

Ναι αλλά λίγο πιο πάνω δεν πάνε; Έστω 40-50%; Συνήθως μέχρι 55-60 δεν είναι ενοχλητικά ή δεν ακούγονται καν τα ανεμιστηρακια. Τόσο θόρυβο κάνουν της pulse?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ναι αλλά λίγο πιο πάνω δεν πάνε; Έστω 40-50%; Συνήθως μέχρι 55-60 δεν είναι ενοχλητικά ή δεν ακούγονται καν τα ανεμιστηρακια. Τόσο θόρυβο κάνουν της pulse?

οταν το συνολο του κουτιου ειναι ήδη πολύ ήσυχο με νερό σε cpu 2x140mm  και τροφοδοτικό Seasonic με hybrid bearing  (ο πιο θορυβώδης fan ειναι ένας 12άρης NZXT στις 1400rpm.)..

μετά τις 1700 της 5700 η διαφορά είναι εμφανής. Παίζω και αργά βράδυ με ησυχία και όχι τέρμα τα ηχεία οπότε καταλαβαίνεις :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greekfragma είπε

οταν το συνολο του κουτιου ειναι ήδη πολύ ήσυχο με νερό σε cpu 2x140mm  και τροφοδοτικό Seasonic με hybrid bearing  (ο πιο θορυβώδης fan ειναι ένας 12άρης NZXT στις 1400rpm.)..

μετά τις 1700 της 5700 η διαφορά είναι εμφανής. Παίζω και αργά βράδυ με ησυχία και όχι τέρμα τα ηχεία οπότε καταλαβαίνεις :)

Παιζε απογευμα,problem solved.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...