Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

 και οι 2 θα σε εξασφαλισουν 60αρι καθαρο σε καθε ΑΑΑ παιχνιδι με τερμα τα settings.

Σκοπευω να αναβαθμισω μελλοντικα σε παραπανω hz & resolution για καλυτερη gaming εμπειρια αλλα και για λιγοτερο input lag οποτε θα ελεγα περισσοτερο σαν future-proof αγορα ειναι και για το λογο οτι θα εχω μια αρκετα δυνατη καρτα την οποια θα μπορω να κρατησω ακομη περισσοτερο καιρο για μελλοντικους απαιτητικους τιτλους. 

Το θεμα ειναι εστω προσωρινα οπως λες δεν θα εχω καποιο προβλημα στο 60αρι με τερμα settings με την 6800? αντε και με λιγο dsr (ή vsr) που παιζω αραια και που για λογους shimmering κτλπ.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Σκοπευω να αναβαθμισω μελλοντικα σε παραπανω hz & resolution για καλυτερη gaming εμπειρια αλλα και για λιγοτερο input lag οποτε θα ελεγα περισσοτερο σαν future-proof αγορα ειναι και για το λογο οτι θα εχω μια αρκετα δυνατη καρτα την οποια θα μπορω να κρατησω ακομη περισσοτερο καιρο για μελλοντικους απαιτητικους τιτλους. 

Το θεμα ειναι εστω προσωρινα οπως λες δεν θα εχω καποιο προβλημα στο 60αρι με τερμα settings με την 6800? αντε και με λιγο dsr (ή vsr στη προκειμενη) που παιζω αραια και που για λογους shimmering κτλπ.

Οχι σε full hd 60fps δεν θα εχεις κανενα προβλημα για 3-4 χρονια ακομα με max settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα τοτε και να σου πω την αληθεια αλλος ενας λογος να αναβαθμιστω πιο συντομα σε monitor ειναι η συγκεκριμενη καρτα μιας και σημερα βρισκεις καθαροαιμο freesync monitor και μαλιστα καλο σε τιμη χωμα σε σχεση με ενα καλο gsync compatible κτλπ.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosmcmc είπε

Μια χαρα τοτε και να σου πω την αληθεια αλλος ενας λογος να αναβαθμιστω πιο συντομα σε monitor ειναι η συγκεκριμενη καρτα μιας και σημερα βρισκεις καθαροαιμο freesync monitor και μαλιστα καλο σε τιμη χωμα σε σχεση με ενα καλο gsync compatible κτλπ.

Η 6800 θα ειναι μια χαρα και για 1440p 100fps η για 1440p 144fps σε πιο ελαφρια παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η 6800 θα ειναι μια χαρα και για 1440p 100fps η για 1440p 144fps σε πιο ελαφρια παιχνιδια.

Αν αναβαθμισω σε Ryzen 5 3600 θα μειωθει το bn με το monitor που εχω τωρα? Τι θα προτεινες να αλλαζα πρωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αν αναβαθμισω σε Ryzen 5 3600 θα μειωθει το bn με το monitor που εχω τωρα? Τι θα προτεινες να αλλαζα πρωτα?

Τα 60hz τα εχει ανετα ο 6700k ακομα και τα 100. Πρωτα αλλαζεις monitor και μετα cpu.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@giorgosmcmc Κάτσε και δες ή δοκίμασε 1440 (144-165+) 27αρι τουλάχιστον μόνιτορ ή 4Κ σε μεγαλύτερες ίντσες ανάλογα φυσικά και την απόσταση που κάθεσαι απέναντι του. Έπειτα πράξε ανάλογα. Πριν καιρό κ εγώ έτσι ήμουν, αν και πρότεινα το παραπάνω σε φίλους κ γνωστούς έμενα με 1080 60αρι. Ε μέχρι που είδα 144 από κοντά σε νετ ( δούλευα σε νετ τότε για ένα μικρό διάστημα ), μετά από μήνες δεν άντεξα άλλο τη "φαγούρα" και πήρα αυτό της υπογραφής. Πρόσφατα έτυχε κ έκατσα σε 27αρι 144 Ηz 1440, 32αρι 1440 γνωστού αλλά επίσης είδα από κοντά και OLED τηλεόραση (που δεν είχα δει ξανά). Όταν γύρισα σπίτι και έκατσα να δω μια ταινία στην 24αρα AOC 24G2 μου ένιωσα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα όπως τότε το μακρινό 2013: γυρνώντας από σπίτι φίλου που είχε SSD, ένα ΣΟΚ εντυπωσιασμού. Τώρα στα πλάνα αν και είχα πρώτα αγορά κάποιας κάρτα μέχρι ~550 ευρώ και προς τον Φεβρουάριο του 2021 αλλαγή οθόνης θα πρέπει να αναθεωρήσω τα πλάνα μου και να γίνουν κάποιες σωστές αλλαγές. 

Όσα καρέ και να βγάζει μια κάρτα θα είναι ανούσια αν δεν παίρνεις όσο γίνεται περισσότερο από την εμπειρία που θέλει να σου προσφέρει το υλικό που βλέπεις. Τώρα επιτέλους υπάρχουν πολλές κάρτες για 1440p/2160p MAXED γραφικά και με πολλά Hz.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βγει πάντως η RDNA 2 θα δούμε πόσο πρόβλημα έχει τελικά η RDNA 1 αρχιτεκτονική... π.χ Τα anti-lag / enhanced sync / rocm support που τελικά ίσως δεν παίξανε ποτέ σωστά στην 5700xt ή θα παίζουν εκεί σωστά η θα συνεχιστεί η παπάτζα marketing. Εννοείται πάντως ότι και χωρίς αυτά ή 5700xt ήταν / είναι το καλύτερο VFM στην τιμή της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Μόλις βγει πάντως η RDNA 2 θα δούμε πόσο πρόβλημα έχει τελικά η RDNA 1 αρχιτεκτονική... π.χ Τα anti-lag / enhanced sync / rocm support που τελικά ίσως δεν παίξανε ποτέ σωστά στην 5700xt ή θα παίζουν εκεί σωστά η θα συνεχιστεί η παπάτζα marketing. Εννοείται πάντως ότι και χωρίς αυτά ή 5700xt ήταν / είναι το καλύτερο VFM στην τιμή της

Και συμπληρωνω αν δεν ειχε και τα προβληματα που ανεφερες θα ηταν εκτος απο καλυτερο και σιγουρο vfm. Aν η amd με τις RDNA 2 ξεπερασει το ''καρκινο'' των κακων drivers και προβληματικων features του παρελθοντως τοτε πραγματικα δεν θα εχει αντιπαλο.

 

14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@giorgosmcmc Κάτσε και δες ή δοκίμασε 1440 27αρι τουλάχιστον μόνιτορ ή 4Κ σε μεγαλύτερες ίντσες ανάλογα φυσικά και την απόσταση που κάθεσαι απέναντι του. Έπειτα πράξε ανάλογα. Πριν καιρό κ εγώ έτσι ήμουν, αν και πρότεινα το παραπάνω σε φίλους κ γνωστούς έμενα με 1080 60αρι. Ε μέχρι που είδα 144 από κοντά σε νετ ( δούλευα σε νετ τότε για ένα μικρό διάστημα ), μετά από μήνες δεν άντεξα άλλο τη "φαγούρα" και πήρα αυτό της υπογραφής. Πρόσφατα έκατσα σε 27αρι 144 Ηz 1440, 32αρι 1440 αλλά επίσης είδα από κοντά και OLED τηλεόραση (που δεν είχα δει ξανά). Όταν γύρισα σπίτι και έκατσα να δω μια ταινία στην 24αρα AOC 24G2 μου ένιωσα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα όπως το μακρινό 2013: γυρνώντας από σπίτι φίλου που είχε SSD, ένα ΣΟΚ εντυπωσιασμού. Τώρα στα πλάνα αν και είχα πρώτα αγορά κάποια κάρτα μέχρι 550 ευρώ και προς τον Φεβρουάριο του 2021 αλλαγή οθόνης θα πρέπει να αναθεωρήσω τα πλάνα μου και να γίνουν κάποιες σωστές αλλαγές. 

@7nisiotis σε ευχαριστω για τις χρησιμες συμβουλες και πληροφοριες, προσωπικα πανω απο 27'' δυσκολα θα χωρεσει στο χωρο που εχω αλλα το βλεπω να πηγαινω ξεκαθαρα για 144hz και 1440p τουλαχιστον.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Μόλις βγει πάντως η RDNA 2 θα δούμε πόσο πρόβλημα έχει τελικά η RDNA 1 αρχιτεκτονική... π.χ Τα anti-lag / enhanced sync / rocm support που τελικά ίσως δεν παίξανε ποτέ σωστά στην 5700xt ή θα παίζουν εκεί σωστά η θα συνεχιστεί η παπάτζα marketing. Εννοείται πάντως ότι και χωρίς αυτά ή 5700xt ήταν / είναι το καλύτερο VFM στην τιμή της

το anti-lag δεν μου παρουσίασε κάποιο θέμα τώρα αν είναι μάρκετινγκ απλά οκ αλλά μην ξεχνάς το nvidia reflex 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

το anti-lag δεν μου παρουσίασε κάποιο θέμα τώρα αν είναι μάρκετινγκ απλά οκ αλλά μην ξεχνάς το nvidia reflex 😅

Παρεμπιπτόντως το nvidia reflex μου δουλευει μπαλα στο modern warfare 2019 μετα απο καμια 10αρια ωρες που εχω γραψει απο τοτε που το ενεργοποιησα στη καρτα της υπογραφης και με αρκετα αισθητο improvement.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τα drivers issues κλπ.

nvidia

Spoiler

Screenshot_20201030-011020393.jpg.fa9b34b062da0aa5b987e2c5871d51b6.jpg

Spoiler

Screenshot_20201030-011035049.jpg.5c615fdaa4355c8b0b45ee6664364cdf.jpg

Spoiler

Screenshot_20201030-011100128.jpg.83a5617baac329794406ac4ebb795a99.jpg

amd

 

Spoiler

Screenshot_20201030-011214015.jpg.08f0f46230ca56e91b19814ee74e7421.jpg

 

8 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Παρεμπιπτόντως το nvidia reflex μου δουλευει μπαλα στο modern warfare 2019 μετα απο καμια 10αρια ωρες που εχω γραψει απο τοτε που το ενεργοποιησα στη καρτα της υπογραφης και με αρκετα αισθητο improvement.

Είναι καθαρά ψυχολογικό αισθητή διαφορά θα έκανε αν εκεί που έκανες 5 kill / average να πήγες στα 8-9 και με την ευκολία να σποταρεις πιο εύκολα τους αντιπάλους γιατί δόξα τον Θεό αισθητή διαφορά κάνει μια οθόνη από 60hz σε 144 hz όπως να πας σε μια 240hz πάντα σε fps παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

 

 

Είναι καθαρά ψυχολογικό αισθητή διαφορά θα έκανε αν εκεί που έκανες 5 kill / average να πήγες στα 8-9 και με την ευκολία να σποταρεις πιο εύκολα τους αντιπάλους γιατί δόξα τον Θεό αισθητή διαφορά κάνει μια οθόνη από 60hz σε 144 hz όπως να πας σε μια 240hz πάντα σε fps παιχνίδια. 

Κι ομως ειναι αισθητη η διαφορα, δε το μετραω σε kills γιατι ειμαι noob στα fps, αλλα με το που τσουλας το ποντικι κανει μπαμ, νομιζω οτι μετα απο 10 ωρες μπορω ευκολα να το καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosmcmc είπε

Κι ομως ειναι αισθητη η διαφορα, δε το μετραω σε kills γιατι ειμαι noob στα fps, αλλα με το που τσουλας το ποντικι κανει μπαμ, νομιζω οτι μετα απο 10 ωρες μπορω ευκολα να το καταλαβω.

μα το reflex είναι για την κίνηση από τους αντιπάλους όχι για το πως κουνιέται το ποντίκι smooth ή με lag λολ, μπερδεύεσαι μάλλον... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, LIGHT1NG said:

το anti-lag δεν μου παρουσίασε κάποιο θέμα τώρα αν είναι μάρκετινγκ απλά οκ αλλά μην ξεχνάς το nvidia reflex 😅

Πρόβλημα όχι αλλά δεν θυμάμαι να έκανε και κάτι όταν το είχα on. Το reflex τι είναι? νόμιζα ότι ήταν πρόγραμμα για να σου αναλύει το latency :P και αυτό παπάτζα?

Δυστυχώς αν θες καλό movement με ποντίκι θέλεις και 100-120+ FPS αλλιώς δεν είναι καθόλου smooth η κίνηση για πολύ καλό σημάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...