Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Welcome to Navi soldier! 

Όχι δεν φταίει το τροφοδοτικό,  λειτουργικό, οι μνήμες, δεν χρειάζεται fresh install windows για μια κάρτα γραφικών Jesus Christ !

Η κωλοσειρα Navi με τους γαματους drivers της AMD φταίει,  μην πιστέψεις ότι κάτι άλλο ευθύνεται στο κουτί σου για τις μπλέ και πράσινες οθόνες. 

Doa και πάρε άλλη κάρτα. 

ευχαριστώ για τη συμβουλή!

δυστυχώς δεν ειναι στο χρονικό  οριο doa, την ειχα παρει απο μια προσφορα πριν λιγο καιρο του πλαισίου στα 179. Απλα τώρα βρηκα το χρονο να ασχοληθώ. Άλλη κάρτα δε νομιζω να αξίζει απο το συγκεκριμένο μαγαζί. Πάντως στο δεύτερο σύστημα δε μου έβγαλε αυτες τις οθόνες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Silenzio είπε

άσχετα απο games, ακομα και στα windows μου το κάνει, έπαιξα δοκιμαστικα 2-3 παιχνιδάκια pro όλα καλά, μετά απο λίγο όμως κρασάρει με green screen of death.

Κανω εγκατάσταση windows τώρα απο την αρχή. Στο άλλο σύστημα δεν είχα τέτοιο θέμα (πήρα 2 ιδιες καρτες, δεν δοκιμασα την ιδια στο αλλο συστημα μην εχω τα ιδια και εκει). Απο nvidia 1050 ti σε amd 580 ένα χρονο δεν ειχα θεμα, χτες με τη μεταβαση στην 5500xt ειχα αυτο το θεμα, να πω την αληθεια δε μπαινω σε safe mode, απευθειας ddu και restart.

ολα stock, μονο xmp οι μνημες στα 2900, πιο πανω δε πάει..  (r5 1600 + asus b350 strix)

εντωμεταξυ έφτιαξα νεο στικακι με win 10 (με το  tool της microsoft) και δε το βλεπει να ξεκινησει η διαδικασια, να έχει προβλημα hardware η καρτα??

Κάτι γίνεται με το σύστημα σου. Τσεκαρε λίγο ρυθμίσεις bios, amd chipset drivers, fresh windows install. 

Φίλος μου με 5700ΧΤ που έτρεχε στοκ τη κάρτα τόσους μήνες. Δεν είχε μαύρες οθόνες ούτε μπλε αλλά είχε πράσινες σαν το δικό σου θέμα καλή ώρα. Ryzen 3600, X570 Gigabyte Elite, Corsair 32GB ram 3200 (δε θυμάμαι μοντέλο).

Αρχικά βάλε χειροκίνητα τις τιμές που θα δεις στην καρτέλα που σεταρεις τις ραμ στο bios. Είναι συμβατές οι ραμ με τη μητρική σου; Η πρώτη γενιά Ryzen ήταν πολύ δύστροπη.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάτι γίνεται με το σύστημα σου. Τσεκαρε λίγο ρυθμίσεις bios, amd chipset drivers, fresh windows install. 

Φίλος μου με 5700ΧΤ που έτρεχε στοκ τη κάρτα τόσους μήνες. Δεν είχε μαύρες οθόνες ούτε μπλε αλλά είχε πράσινες σαν το δικό σου θέμα καλή ώρα. 

Αρχικά βάλε χειροκίνητα τις τιμές. Είναι συμβατές οι ραμ με τη μητρική σου; Η πρώτη γενιά Ryzen ήταν πολύ δύστροπη.

μολις έκανα clean install win 10, έβαλα και amd chipset drivers, με τις ραμ δεν ειχα θεμα στα 2900

 

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θες να βάλεις τις μνήμες stock και όχι xmp (ή έστω 2833)? 

να δοκιμάσω στοκ τις ραμ και βλέπουμε

τις εβαλα στα 2400 τις μνήμες και πάλι πέταξε πράσινη οθόνη, εντωμεταξύ τρώει κόλλημα σε συγκεκριμένες ενέργειες, έχω κατεβάσει cpuz, ryzenmaster, gpuz, malwarebytes κλπ και κάθε φορά που πάω να κατεβάσω steam βγάζει την πράσινη οθόνη, κάθε φορά όμως..

λέω αύριο το πρωί να βάλω την 1050ti πάλι να δω αν θα φτιάξει

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Silenzio είπε

μολις έκανα clean install win 10, έβαλα και amd chipset drivers, με τις ραμ δεν ειχα θεμα στα 2900

να δοκιμάσω στοκ τις ραμ και βλέπουμε

τις εβαλα στα 2400 τις μνήμες και πάλι πέταξε πράσινη οθόνη, εντωμεταξύ τρώει κόλλημα σε συγκεκριμένες ενέργειες, έχω κατεβάσει cpuz, ryzenmaster, gpuz, malwarebytes κλπ και κάθε φορά που πάω να κατεβάσω steam βγάζει την πράσινη οθόνη, κάθε φορά όμως..

λέω αύριο το πρωί να βάλω την 1050ti πάλι να δω αν θα φτιάξει

Άνοιξε λίγο το παρακάτω να δούμε 

Thaiphoon Burner http://www.softnology.biz/files.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πράσινες οθόνες?

Windows Insider?

Η αληθεια ειναι οτι με τις τελευταιες εκδοσεις, ειτε beta ειτε fast ring, δεν ημουν ευχαριστημενος. Εκανα πριν κανα 3 εβδομαδες φορματ και μου λυθηκαν κατι ψιλο προβληματα. Ποτε ξανα Insider, τουλαχιστον στο βασικο pc

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πράσινες οθόνες?

Windows Insider?

με το εργαλείο της microsoft win 10 pro, οχι insider..

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Άνοιξε λίγο το παρακάτω να δούμε 

Thaiphoon Burner http://www.softnology.biz/files.html

αυτο εννοείς ? δε το εχω ξαναδουλεψει το προγραμμα, ανεβασα και screenshot απο win 10 pro version

thaiphoon 1.jpg

thaiphoon 2.jpg

thaiphoon 3.jpg

win 10 version.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Silenzio είπε

με το εργαλείο της microsoft win 10 pro, οχι insider..

αυτο εννοείς ? δε το εχω ξαναδουλεψει το προγραμμα, ανεβασα και screenshot απο win 10 pro version

thaiphoon 1.jpg

thaiphoon 2.jpg

thaiphoon 3.jpg

win 10 version.png

Όταν γράφεις πράσινη οθόνη, εννοείς ότι απλά πρασινιζουν τα πάντα ή ότι έχεις μια πράσινη οθόνη με μήνυμα λάθους κλπ (σαν το κλασσικό BSOD)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όταν γράφεις πράσινη οθόνη, εννοείς ότι απλά πρασινιζουν τα πάντα ή ότι έχεις μια πράσινη οθόνη με μήνυμα λάθους κλπ (σαν το κλασσικό BSOD)?

δεν υπάρχει μήνυμα λάθους, πρασινίζει όλη η οθόνη για 2 δεύτερα και κλείνει το pc ή ρεσταρτ ανάλογα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silenzio είπε

δεν υπάρχει μήνυμα λάθους, πρασινίζει όλη η οθόνη για 2 δεύτερα και κλείνει το pc ή ρεσταρτ ανάλογα..

Οκ...κάνε τις δοκιμές με τις μνήμες που σου γράφουν παραπάνω και επιπλέον δοκίμασε 2-3 διαφορετικές εκδόσεις οδηγών της κάρτας, πάντα με clean installation.

Αν συνεχίσει τα ίδια, πιθανότατα είναι ελαττωματική η κάρτα (με μια  μικρή πιθανότητα να έχει θέμα το τροφοδοτικό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οκ...κάνε τις δοκιμές με τις μνήμες που σου γράφουν παραπάνω και επιπλέον δοκίμασε 2-3 διαφορετικές εκδόσεις οδηγών της κάρτας, πάντα με clean installation.

Αν συνεχίσει τα ίδια, πιθανότατα είναι ελαττωματική η κάρτα (με μια  μικρή πιθανότητα να έχει θέμα το τροφοδοτικό).

με το thaiphoon ανεβασα screenshot, δε ξερω αν κανω κατι αλλο με αυτο το software.

στοκ τις έχω στα 2400 τις μνήμες. Πριν το φορματ ειχα δοκιμασει 2-3 οδηγους ολο τα ιδια.

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα , βλεπω οτι παιζεις με pci8  και οχι pci 16  απο την εικονα που ποσταρες.. Πως τα εχεις συνδεσει ακριβως..; εχεις κανα φιλο να πας με την καρτα να την δοκιμασεις σε αλλο μηχανημα να δεις τι παιζει και αν εχεις βαλει και τελευταια bios σε μητρικη...

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...