Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Καλημερα , βλεπω οτι παιζεις με pci8  και οχι pci 16  απο την εικονα που ποσταρες.. Πως τα εχεις συνδεσει ακριβως..; εχεις κανα φιλο να πας με την καρτα να την δοκιμασεις σε αλλο μηχανημα να δεις τι παιζει και αν εχεις βαλει και τελευταια bios σε μητρικη...

αυτο όντως ξέχασα να το αναφέρω, δε ξερω γιατί, στην πάνω θύρα κανονικά την έχω συνδεδεμένη. Φίλο να με εξυπηρετήσει δεν έχω, άλλο σύστημα υπάρχει στο σπίτι να τη δοκιμάσω απλά θεωρώ οτι φταίει η κάρτα (ειτε hardware ειτε με drivers) γιατί το pc ήταν άψογο μέχρι χτες με άλλη κάρτα..

bios update δεν έχω κάνει, το φοβάμαι ειναι και εκτος εγγύησης η μητρική (asus b350 strix)

μιας και μου το θύμισες, άνοιξα το δευτερο σύστημα και με την δευτερη κάρτα (παλι 5500xt) παίζει χ8, πρέπει να το αλλάξω στο bios ? ήξερα οτι αυτόματα ειναι τέτοιες ρυθμίσεις

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβάζω οτι η 5500xt είναι x8 κάρτα και οχι χ16 ! άρα δεν έχω θέμα απο αυτή την άποψη..

https://www.tomshardware.com/news/amd-rx-5500-xt-vram-pcie-4

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Silenzio είπε

(πήρα 2 ιδιες καρτες, δεν δοκιμασα την ιδια στο αλλο συστημα μην εχω τα ιδια και εκει).

 

11 ώρες πριν, panoskatos είπε

Welcome to Navi soldier! 

Όχι δεν φταίει το τροφοδοτικό,  λειτουργικό, οι μνήμες, δεν χρειάζεται fresh install windows για μια κάρτα γραφικών Jesus Christ !

Η κωλοσειρα Navi με τους γαματους drivers της AMD φταίει,  μην πιστέψεις ότι κάτι άλλο ευθύνεται στο κουτί σου για τις μπλέ και πράσινες οθόνες. 

Doa και πάρε άλλη κάρτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η πράσινη οθόνη βγαίνει μόνο στο Windows Insider αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό νόμισα κι εγώ, αλλά είναι GSOD αυτό που εμφανίζεται στους insiders, ενώ ο φίλος έχει άλλο θέμα τελικά.

4 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

 

 

4 ώρες πριν, Silenzio είπε

αυτο όντως ξέχασα να το αναφέρω, δε ξερω γιατί, στην πάνω θύρα κανονικά την έχω συνδεδεμένη. Φίλο να με εξυπηρετήσει δεν έχω, άλλο σύστημα υπάρχει στο σπίτι να τη δοκιμάσω απλά θεωρώ οτι φταίει η κάρτα (ειτε hardware ειτε με drivers) γιατί το pc ήταν άψογο μέχρι χτες με άλλη κάρτα..

bios update δεν έχω κάνει, το φοβάμαι ειναι και εκτος εγγύησης η μητρική (asus b350 strix)

μιας και μου το θύμισες, άνοιξα το δευτερο σύστημα και με την δευτερη κάρτα (παλι 5500xt) παίζει χ8, πρέπει να το αλλάξω στο bios ? ήξερα οτι αυτόματα ειναι τέτοιες ρυθμίσεις

Έχεις παλιό vBIOS? Red flag, να ξέρεις.

999 φορές στις 1000 δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι, είναι πολύ απλή υπόθεση.

Είναι κάτι που πρέπει να κάνεις, για να μην έχεις ατέρμονες "συζητήσει" μμε το όποιο κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτό νόμισα κι εγώ, αλλά είναι GSOD αυτό που εμφανίζεται στους insiders, ενώ ο φίλος έχει άλλο θέμα τελικά.

Έχεις παλιό vBIOS? Red flag, να ξέρεις.

999 φορές στις 1000 δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι, είναι πολύ απλή υπόθεση.

Είναι κάτι που πρέπει να κάνεις, για να μην έχεις ατέρμονες "συζητήσει" μμε το όποιο κατάστημα.

το bios είναι του 2017, λες να δοκιμάσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

το bios είναι του 2017, λες να δοκιμάσω ?

Οπωσδήποτε.

Βρες το τελευταίο επίσημο που έχει κυκλοφορήσει (προσοχή μήπως χρειάζεται να πας από κάποιο ενδιάμεσο πρώτα κι όχι απευθείας) και πέρασέ το.

Έχεις πολλά ανοικτά "μέτωπα" για να βγει άκρη μονομιάς (το πιο εύκολο θα ήταν δοκιμή της κάρτας σε άλλο σύστημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν δεν ασχολήθηκα με bios update ακόμα, έβαλα τη κάρτα σε άλλο σύστημα (που και αυτό δεν είχε κανένα απόλύτως θέμα,  με τροφοδοτικό νεότερο xfx 550 ts series) εκανα τη διαδικασία με ddu σε safe mode έβγαλα τους παλιους οδηγούς και εγκατέστησα τη 5500 xt, αμέσως πέταξε πράσινη οθόνη στο περιβάλλον windows.

Να μιλήσω με πλαίσιο για αντικατάσταση ? λογικά θα πρέπει να περιμένω να περάσει η καραντινα..

Θα βάλω σε λίγο την nvidia 1050ti για να έχω σύστημα τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Silenzio είπε

Να μιλήσω με πλαίσιο για αντικατάσταση ? λογικά θα πρέπει να περιμένω να περάσει η καραντινα..

Δεν χρειαζεται να περιμενεις, θα σου στειλουν στοιχεια αποστολης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Silenzio είπε

λοιπόν δεν ασχολήθηκα με bios update ακόμα, έβαλα τη κάρτα σε άλλο σύστημα (που και αυτό δεν είχε κανένα απόλύτως θέμα,  με τροφοδοτικό νεότερο xfx 550 ts series) εκανα τη διαδικασία με ddu σε safe mode έβγαλα τους παλιους οδηγούς και εγκατέστησα τη 5500 xt, αμέσως πέταξε πράσινη οθόνη στο περιβάλλον windows.

Να μιλήσω με πλαίσιο για αντικατάσταση ? λογικά θα πρέπει να περιμένω να περάσει η καραντινα..

Θα βάλω σε λίγο την nvidia 1050ti για να έχω σύστημα τουλάχιστον..

Ε, κατά 99% πλέον πρόκειται για ελαττωματική κάρτα.

Υπομονή κι εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πράσινες οθόνες?

Windows Insider?

Μπα ειχα φαει και πρασινη οθονη μεταξυ αλλων εγω,με κανονικα windows.

 

Ας ξεκινησει βαζοντας τα παντα στοκ,μνημες jedec και ενα φορματ και βλεπει.

ΥΓ.Αν το κανει και σε αλλο συστημα τοτε εφυγε ρμα η καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Μπα ειχα φαει και πρασινη οθονη μεταξυ αλλων εγω,με κανονικα windows.

Ας ξεκινησει βαζοντας τα παντα στοκ,μνημες jedec και ενα φορματ και βλεπει.

ΥΓ.Αν το κανει και σε αλλο συστημα τοτε εφυγε ρμα η καρτα.

Βρε, το ξεκαθαρίσαμε αυτό με τις πράσινες...

Οι GSOD των insiders είναι αυτές

Ο φίλος αναφέρει πως απλά του πρασίνισε η οθόνη και μετά από 2-3'' restart μόνο του.

@Silenzio

Επειδή δεν ρώτησα πριν, το άλλο σύστημα που έβαλες την κάρτα, από τί άλλο αποτελείται εκτός από το τροφοδοτικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βρε, το ξεκαθαρίσαμε αυτό με τις πράσινες...

Οι GSOD των insiders είναι αυτές

Ο φίλος αναφέρει πως απλά του πρασίνισε η οθόνη και μετά από 2-3'' restart μόνο του.

@Silenzio

Επειδή δεν ρώτησα πριν, το άλλο σύστημα που έβαλες την κάρτα, από τί άλλο αποτελείται εκτός από το τροφοδοτικό?

ναι εμένα είναι πράσινη οθόνη χωρίς το μήνυμα error

για το άλλο σύστημα μη με κράξετε, είναι πιο παλιό, gigabyte 990-xa ud3 + fx 6300 + 2*4 gb ddr3 + amd 7870, το τροφοδοτικό το είχα βάλει τέλη του 2016 και να αναφέρω ότι είναι σύστημα που βρισκόταν σε σπίτι που άνοιγε καθε χριστούγεννα - πασχα και καλοκαίρι, σε άψογη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...