Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Silenzio είπε

ναι εμένα είναι πράσινη οθόνη χωρίς το μήνυμα error

για το άλλο σύστημα μη με κράξετε, είναι πιο παλιό, gigabyte 990-xa ud3 + fx 6300 + 2*4 gb ddr3 + amd 7870, το τροφοδοτικό το είχα βάλει τέλη του 2016 και να αναφέρω ότι είναι σύστημα που βρισκόταν σε σπίτι που άνοιγε καθε χριστούγεννα - πασχα και καλοκαίρι, σε άψογη κατάσταση.

Δεν είναι το κράξιμο, το θέμα.

Είναι πως και αυτό ενδεχομένως να έχει κάποια μικρή ασυμβατότητα (μικρή η πιθανότητα, αλλά υπαρκτή), λόγω ηλικίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, bebius said:

Δε συμφωνεί με το άθροισμά των δύο άλλων τιμών, D3D Memory Dedicated+Dynamic, και υπερβαίνει το Vram της Κάρτας.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι το άθροισμα, είναι η τιμή που αναφέρουν οι drivers σαν VRAM usage. Το άλλο από ότι γράφει ο HwInfo είναι το report του DirectX. Σε εμένα που τα κοιτάω είναι 100-200MB διαφορά. To ενδιαφέρον είναι ότι το MSI Afterburner κάνει report του DirectX από ότι βλέπω και όχι των drivers.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Luciddream είπε

Δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι το άθροισμα, είναι η τιμή που αναφέρουν οι drivers σαν VRAM usage. Το άλλο από ότι γράφει ο HwInfo είναι το report του DirectX. Σε εμένα που τα κοιτάω είναι 100-200MB διαφορά. To ενδιαφέρον είναι ότι το MSI Afterburner κάνει report του DirectX από ότι βλέπω και όχι των drivers.

Σε idle παίρνω αυτά:

image.png.4ffe5ea392192d47d728db625dd7f9bd.pngimage.png.4ffe5ea392192d47d728db625dd7f9bd.png

Το gpu memory usage είναι κοντα στο ram usage, αν σου λέει κάτι αυτό. Πάντως δε φαίνεται να ανταποκρίνεται στο vram usage όταν σε idle είναι τόσο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, bebius said:

Σε idle παίρνω αυτά:

image.png.4ffe5ea392192d47d728db625dd7f9bd.pngimage.png.4ffe5ea392192d47d728db625dd7f9bd.png

Το gpu memory usage είναι κοντα στο ram usage, αν σου λέει κάτι αυτό. Πάντως δε φαίνεται να ανταποκρίνεται στο vram usage όταν σε idle είναι τόσο μεγάλο.

Δεν είμαι τώρα σε Windows για να τα δω, αν θες σύγκρινε και με το GPU-Z τα νούμερα. Μπορεί να είναι bug των driver ή να κρατάει τα δεδομένα allocated (το 2ο ειναι το πιο πιθανό) στην VRAM. Τι drivers έχεις και τι version HWinfo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν είμαι τώρα σε Windows για να τα δω, αν θες σύγκρινε και με το GPU-Z τα νούμερα. Μπορεί να είναι bug των driver ή να κρατάει τα δεδομένα allocated (το 2ο ειναι το πιο πιθανό) στην VRAM. Τι drivers έχεις και τι version HWinfo?

HWinfo 6.34 και latest stable AMD drivers. Το GPU-z έχει τις δυο D3D τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος με την 5700 xt pulse να κανει extract το bios με το gpuz και να μου το στειλει? Παλι εχω αυξημενες θερμοκρασιες, τυπου 85/112 core/hot spot, και το asic power να φτανει μεχρι 203w. Νομιζω αυτες οι ενδειξεις ειναι φουλ στιγμιαιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που ελεγα για το στιγμιαιο, νομιζω ισχυει τελικα. Για καποιο λογο στο hwinfo64, ενω το current value του asic power ειναι αρκετα μεγαλυτερο, αυτο δεν διατυπωνεται στο max. Οποτε, καποιος που εχει 5700 xt (δεν με νοιαζει η υλοποιηση), μπορει να τρεχει furmark 1080p preset και να δει αν για οποιοδηποτε λογο ξεπερασει κατα πολυ τα 220w? Μην δειτε μονο το max, παιζει να μην δειξει το πραγματικο μεγιστο. Για αρκετα sec ηταν στα 230+w στο current value

Λογικο να εχω τετοια τεμπς με 260 watt imo. Εχω κατεβασει το mpt και το red bios editor μπας και ριξω το οριο των watt απο 180->170. Το εχω ετοιμασει το bios, αλλα θα περιμενω κανα δικο σας τεστ.

Edit: Μετα απο αλλαγη bios (12/08/2019 -> 11/08/2019) φαινεται να δειχνει σωστα values πλεον στο hwinfo

Screenshot (22).png

image.png.7d9cecc34529d76d7d7b4a76bbbfddd7.png

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SabotazNic said:

Αυτο που ελεγα για το στιγμιαιο, νομιζω ισχυει τελικα. Για καποιο λογο στο hwinfo64, ενω το current value του asic power ειναι αρκετα μεγαλυτερο, αυτο δεν διατυπωνεται στο max. Οποτε, καποιος που εχει 5700 xt (δεν με νοιαζει η υλοποιηση), μπορει να τρεχει furmark 1080p preset και να δει αν για οποιοδηποτε λογο ξεπερασει κατα πολυ τα 220w? Μην δειτε μονο το max, παιζει να μην δειξει το πραγματικο μεγιστο. Για αρκετα sec ηταν στα 230+w στο current value

Μετά από πόση ώρα? Εμένα είναι κολλημένο στα 220. Το max δουλεύει κανονικά και όσες φορές και να το κάνω reset πάει ξανα 220 μέσα σε miliseconds. To core βλέπω είναι πολύ χαμηλά της GPU στο Furmark γύρω στα 1700mhz

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Μετά από πόση ώρα? Εμένα είναι κολλημένο στα 220. Το max δουλεύει κανονικά και όσες φορές και να το κάνω reset πάει ξανα 220 μέσα σε miliseconds

Μετα απο furmark ειναι και τα 2 screenshots, μετα την αλλαγη του bios εδειξε σωστα. 

Τεσπα, κατεβασα το pl στο 15%. Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι οτι ειτε 260, ειτε 200, ειτε 190 (0%pl), οι θερμοκρασιες δεν αλλαζουν. Βεβαια με το 15-20%pl εχω καλυτερο score, μαλλον λογω των πιο σταθερων υψηλων ρολογιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, SabotazNic said:

Μετα απο furmark ειναι και τα 2 screenshots, μετα την αλλαγη του bios εδειξε σωστα. 

Τεσπα, κατεβασα το pl στο 15%. Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι οτι ειτε 260, ειτε 200, ειτε 190 (0%pl), οι θερμοκρασιες δεν αλλαζουν. Βεβαια με το 15-20%pl εχω καλυτερο score, μαλλον λογω των πιο σταθερων υψηλων ρολογιων

Α ναι, σωστά είναι και το PL. Τα είδε όλα η κάρτα μου μόλις το πήγα 50% με Furmark. Παίζει να βλέπει εφιάλτες το βράδυ.

furmark.JPG.0885f0b0620e037ad1dc83fbc26650f7.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Α ναι, σωστά είναι και το PL. Τα είδε όλα η κάρτα μου μόλις το πήγα 50% με Furmark. Παίζει να βλέπει εφιάλτες το βράδυ.

furmark.JPG.0885f0b0620e037ad1dc83fbc26650f7.JPG

Αν θες αστο να τρεξει για να δω temps της Nitro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, SabotazNic said:

Αν θες αστο να τρεξει για να δω temps της Nitro

Κοίτα έφτασε max hot spot (108c) και 77c μέσα σε 2 δευτερόλεπτα, με 2500 rpm fan... δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι αν το αφήσω, το πολυ πολύ να χαλάσει η κάρτα 😛

3 hours ago, bebius said:

HWinfo 6.34 και latest stable AMD drivers. Το GPU-z έχει τις δυο D3D τιμές.

Εμένα δουλεύει μια χαρά, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, μήπως να δοκιμάσεις πιο καινούριο HWinfo? Εδώ είναι τα νούμερα μετά απο μια δοκιμή με ένα random game (Tekken 7 - δεν πρόσεξα τι API χρησιμοποιεί).

gpu-memory.JPG.a4fbf860a00a9b76c34a1f85ca8b2fa8.JPG

Και εδώ απο ένα με DirectX12 που δεν έχει garbage collector. (Hitman 2)

gpu-memory-dx12.JPG.b23d12f77408cceff69aa0348e8169d1.JPG

btw δεν έχω κάνει update drivers ακόμα, είμαι με 20.10.1 - βαριέμαι που ζω τελευταία.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...