Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, panaeolus είπε

παιδια θελω να παρω μια saphire pulse 5600XT  RX

τι λετε δεν ειμαι hard gamer θα εχω θεμα?(watch dogs κλπ)

Μια χαρα θα εισαι αλλα βλεπω οτι εχουν ανεβει παραλογα οι τιμες. 300 ευρω για 5600xt οταν εκει επαιζαν οι 5700 περσι. Θα προτεινα και 1660 super αλλα βλεπω οτι και εκει εχουν παρει παρα πολυ την ανηφορα οι τιμες ενω επαιζαν στα 210-220. Για μεχρι 1440p medium-high θα εισαι μια χαρα και με τις 2. Σε full hd πας και με high-ultra ανετα για 60αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Μια χαρα θα εισαι αλλα βλεπω οτι εχουν ανεβει παραλογα οι τιμες. 300 ευρω για 5600xt οταν εκει επαιζαν οι 5700 περσι. Θα προτεινα και 1660 super αλλα βλεπω οτι και εκει εχουν παρει παρα πολυ την ανηφορα οι τιμες ενω επαιζαν στα 210-220. Για μεχρι 1440p medium-high θα εισαι μια χαρα και με τις 2. Σε full hd πας και με high-ultra ανετα για 60αρι.

σε ευχαριστω ....ισως να περιμενω λιγακι να πεσει κατω απο τα 300

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια χαρα θα εισαι αλλα βλεπω οτι εχουν ανεβει παραλογα οι τιμες. 300 ευρω για 5600xt οταν εκει επαιζαν οι 5700 περσι. Θα προτεινα και 1660 super αλλα βλεπω οτι και εκει εχουν παρει παρα πολυ την ανηφορα οι τιμες ενω επαιζαν στα 210-220. Για μεχρι 1440p medium-high θα εισαι μια χαρα και με τις 2. Σε full hd πας και με high-ultra ανετα για 60αρι.

Πράγματι, απ' ότι βλέπω όλες ανέβηκαν. Ότι βρίσκει ο καθένας αγοράζει, και περσινές να είναι (RNDA/Turing)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2020 στις 9:51 ΜΜ, sozz είπε

πρέπει να κατεβάσεις το cru να σβήσεις τα προφίλ από εκεί που έχω την μπλε γραμμή στα αριστερά να πατήσεις μετά add και να προσθέσεις lcd standard να βάλεις τα hz της οθόνης σου κάτω κάτω μετά οκ _ οκ στο φάκελο μέσα έχει ένα αρχείο restart 64 το τρέχεις και φτιάχνει (έτσι τουλάχιστον έγινε σε έμενα)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

cru1.jpg.190ccc4c308c95365c71554e53061fa9.jpg

Το έχω δοκιμάσει σε 5700ΧΤ και ενώ το θέμα των ρολογιών/κατανάλωσης στρώνει απενεργοποιείται η επιλογή 10bit του monitor και το flickering πάει σύννεφο στο κάτω μέρος της οθόνης.

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Πράγματι, απ' ότι βλέπω όλες ανέβηκαν. Ότι βρίσκει ο καθένας αγοράζει, και περσινές να είναι (RNDA/Turing)..

Γενικως η αγορα στις GPU εδω και 3-4 μηνες παει πολυ χαλια. Ενω πχ η αγορα στα monitors ειναι σε πολυ καλο επιπεδο με νεα μοντελα και πτωσεις τιμων. Θα ερθει και η ωρα των GPU να πεσουν εκει που πρεπει με περισσοτερο supply απο demand αλλα εχουμε μηνες μπροστα μας για να ομαλοποιηθει η κατασταση. Αυτη τη στιγμη ειναι η χειροτερη στιγμη για αγορα οποιασδηποτε καρτας γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Inler είπε

Το έχω δοκιμάσει σε 5700ΧΤ και ενώ το θέμα των ρολογιών/κατανάλωσης στρώνει απενεργοποιείται η επιλογή 10bit του monitor και το flickering πάει σύννεφο στο κάτω μέρος της οθόνης.

δεν έχω 10bit οθόνη οπότε δεν μπορώ να ξέρω , σε 8 όλα μια χαρά χωρίς κανένα θέμα μισό χρόνο τώρα

ΥΓ την επιλογή για 10 μπιτ μου την έχει κανονικά και μπορώ να το ενεργοποιήσω οπότε μάλλον έκανες κάτι λάθος?

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 6:42 ΜΜ, AntonisKo είπε

Καταραμένη βαρύτητα 😁

Δεν θα το έχουν διορθώσει μετά από τόσο καιρό?

Θα μπει οριζόντια, μπορεί να την γλιτώσω λίγο.

Προφανώς αν ξεβιδωσεις για να βάλεις τα πάσα, χάνεις εγγυηση?

430€

 

Στις 27/11/2020 στις 8:40 ΜΜ, LouCi4er είπε

Τι να σου πω,ισως και να το διορθωσαν.Εσυ πως την βλεπεις,παει καλα απο θερμοκρασιες?Εντυπωση μου κανει πως και δεν διαλεξες κατι δοκιμασμενο οπως την Nitro ή την φοβερη και τρομερη Red Devil που ηταν προχθες στα 400€.

Εννοειτε πως αν της βαλεις χερι χανεις την εγγυηση.

Τα void warranty sticker είναι στις βίδες του heatsink (και από ότι βλέπω, έχει μόνο 1 sticker σε αντίθεση με pulse που έχει 2)

https://gw-blog.com/how-to-fix-asus-rog-strix-radeon-rx-5700-xt-heatsink-bad-disign/

Τις βίδες τις αλλάζεις χωρίς θέμα. Στα μπλε τώρα θα βγάζεις μια βίδα, θα βάζεις washer και θα το ξανα βιδώνεις. Μετά την επόμενη. Αυτό για να μην δημιουργήσεις κενό μεταξύ heatsink και gpu και χρειαστεί να περάσεις πάστα πάλι (και άρα να ξεβιδωσεις και την 4η). Θεωρητικά 3/4 θα δώσουν αρκετή αντίσταση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2020 στις 7:22 ΜΜ, SabotazNic είπε

Δεν χρειαζεται να περιμενεις, θα σου στειλουν στοιχεια αποστολης

τελικά έτσι για την ιστορία, επικοινώνησα τηλεφωνικά με πλαίσιο ήρθε και την πηρε ο κουριερ και αμέσως μου είπανε οτι όντως είχε θέμα η κάρτα. Μου έκαναν κατι μανουρες τύπου σας βάζουμε πιστωτικό και πάρτε οτι θέλετε (ενω την ειχα πάρει σε προσφορά και δεν είχε κατι άλλο να αγοράσω σε λογική τιμή) και αν είναι διαθέσιμη θα σας την αντικαταστήσουμε, αλλά τελικά μου έστειλαν πριν λίγες μέρες αντικατάσταση και είναι μια χαρά και αυτή.

ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, bilythekid είπε

Θέλω να κάνω ένα καλό oc/UV στην νίτρο, για gaming, μιας και θα μείνω καιρό μαζί της, αφού δεν υπάρχει 6800 πουθενα. 

Παίξε με 1 volt και από εκεί και πέρα δοκίμασε από 1850 και πάνω μέχρι να κρασαρει. 

Από όσες μετρήσεις έχω κάνει το 1 volt δίνει το καλύτερο perf/efficiency. 155w έχω στο 1volt μέσο όρο σε full load και για να κερδίσω 4% performance παραπάνω που είναι 3fps στα 70 πρέπει να πάω στα 210watt. Δεν έχει νόημα δηλαδή. Η nitro στο 1 volt θα είναι και τελείως αθόρυβη και κρύα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bilythekid είπε

Θέλω να κάνω ένα καλό oc/UV στην νίτρο, για gaming, μιας και θα μείνω καιρό μαζί της, αφού δεν υπάρχει 6800 πουθενα. 

Ξεκίνα απο αυτά:

image.png.ee98ea46f92c7adfb78cd078e136324d.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας με Pulse για κανένα χειμερινό profil oc/uv? 
Να πιάσουμε σταθερά 2000mhz με λιγότερο απο 1200mv?
Τα προφιλ της νίτρο είναι αλλού απλά..
Ημουν τόσο καιρό ,1950mhz, 1110mv για temps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...