Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, M4tR1x είπε

Πώς πάνε οι drivers των 5600xt?

Αψογοι εδω και μηνες εφοσον ειναι ιδιοι με 5700. 

2 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Κανένας με Pulse για κανένα χειμερινό profil oc/uv? 
Να πιάσουμε σταθερά 2000mhz με λιγότερο απο 1200mv?
Τα προφιλ της νίτρο είναι αλλού απλά..
Ημουν τόσο καιρό ,1950mhz, 1110mv για temps.

Για να εχεις σταθερα 2000 πρεπει να παιξεις με 2000 στο tuning. Δοκιμασε 1.15volt και 2050 στο tuning και βλεπεις αν στα κραταει μετα απο ωρα σε gaming. Αν δεν τσιμπησε λιγο το voltage μαζι με το power limit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αψογοι εδω και μηνες εφοσον ειναι ιδιοι με 5700. 

Για να εχεις σταθερα 2000 πρεπει να παιξεις με 2000 στο tuning. Δοκιμασε 1.15volt και 2050 στο tuning και βλεπεις αν στα κραταει μετα απο ωρα σε gaming. Αν δεν τσιμπησε λιγο το voltage μαζι με το power limit.

Έπαιξα αρκετά profil μπάλα, σε κάθε περίπτωση χρειάστηκε να τσιμπήσω λίγο power limit.

Τι ανακάλυψα.. στο baldurs gate 3 το οποίο για κάποιο λόγο στρεσαρει τον υπολογιστή τέρμα , τα gains ήταν ΜΑΞ 1-2 fps σε σχέση με το UV profil και τα τέμπς ήταν αρκετά χειρότερα... 

Το ξαναγυρίσα σε UV  , έβαλα 1960mhz 1110mv και 0% pl τώρα..

Τσάμπα κόπος το oc στις 5000 μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Παίξε με 1 volt και από εκεί και πέρα δοκίμασε από 1850 και πάνω μέχρι να κρασαρει. 

Από όσες μετρήσεις έχω κάνει το 1 volt δίνει το καλύτερο perf/efficiency. 155w έχω στο 1volt μέσο όρο σε full load και για να κερδίσω 4% performance παραπάνω που είναι 3fps στα 70 πρέπει να πάω στα 210watt. Δεν έχει νόημα δηλαδή. Η nitro στο 1 volt θα είναι και τελείως αθόρυβη και κρύα. 

Δεν εχω θεμα με θορυβο η κρυα,τα fps θελω να ανεβουν αν γινεται.

8 ώρες πριν, leros2004 είπε

Ξεκίνα απο αυτά:

image.png.ee98ea46f92c7adfb78cd078e136324d.png

Ανεμιστηρες στοκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Έπαιξα αρκετά profil μπάλα, σε κάθε περίπτωση χρειάστηκε να τσιμπήσω λίγο power limit.

Τι ανακάλυψα.. στο baldurs gate 3 το οποίο για κάποιο λόγο στρεσαρει τον υπολογιστή τέρμα , τα gains ήταν ΜΑΞ 1-2 fps σε σχέση με το UV profil και τα τέμπς ήταν αρκετά χειρότερα... 

Το ξαναγυρίσα σε UV  , έβαλα 1960mhz 1110mv και 0% pl τώρα..

Τσάμπα κόπος το oc στις 5000 μου φαίνεται

Αυτο ακριβως καταλαβα και εγω. Για να παρω 4% boost χρειαστηκε να παω 55-60watt παραπανω με χειροτερες θερμοκρασιες. Απο 1800mhz καθαρα δηλαδη in game στα 1970 ειδα 3fps διαφορα στα 70 στο watchdogs σε συγκεκριμενη σκηνη. Το 1volt ειναι το πιο perf/efficiency και απο εκει και περα οσα mhz μπορει να βγαλει η καρτα. Με 1960mhz στο tuning δηλαδη εισαι στα 1910mhz καθαρα in game και 1.10voltage πρεπει να εισαι κοντα στα 200watt. Και εχει 2-3% max gain απο τα 1800 καθαρα in game. 

1 λεπτό πριν, bilythekid είπε

Δεν εχω θεμα με θορυβο η κρυα,τα fps θελω να ανεβουν αν γινεται.

Ανεμιστηρες στοκ?

Τα fps θα ανεβουν πολυ λιγο ενω το ρευμα/θερμοκρασια δυσαναλογα πολυ. Μπορεις να τσεκαρεις σε ενα παιχνιδι που παιζεις συγκεκριμενο σημειο και να παιζεις με το ρευμα/συχνοτητα live μεσω του amd control panel. Εκει θα δεις τι boost θα παρεις ακριβως και αν αξιζει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Δεν εχω θεμα με θορυβο η κρυα,τα fps θελω να ανεβουν αν γινεται.

Ανεμιστηρες στοκ?

55% το έχω σε αυτό το προφίλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσκασαν μυτη νεοι drivers

Radeon™ Software Adrenalin 2020 Edition 20.11.3 Release Notes

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-11-3

Spoiler

Support For

  • Immortals: Fenyx Rising™

  • Vulkan® Ray Tracing Extensions

Added Vulkan® Support

Fixed Issues

  • Lower than expected performance may be experienced on Radeon™ RX 6000 series graphics products in Watchdogs:® Legion and Dirt™ 5.

  • Lower than expected performance may be experienced on Radeon™ RX 5000/500/400 series graphics products in Godfall™.

  • Godfall™ is not detected or listed in Radeon Software gaming tab.

  • Crysis™ Remastered may experience corruption on character models on Radeon™ RX 6800 Series graphics products.

  • Fixed some intermittent crashes found in Total War™ Saga: Troy and World of Warcraft®: Shadowlands.

  • World of Warcraft®: Shadowlands may fail to launch when DirectX®12 API is selected on Windows®7 system configurations.

  • Fixed some intermittent crashes found in Call of Duty®: Black Ops Cold War with DirectX® Raytracing enabled.

  • HDR on supported Windows 10 desktops might get disabled when DOOM® Eternal™ starts rendering in HDR mode.

  • Fixed issues found on Adobe™ Illustrator, Adobe™ Premier and FinalWire AIDA64.

  • Fixed corruption issues in Red Dead Redemption 2 in 1080p resolution on Radeon™ RX 6800 Series graphics products.

Known Issues

  • Brightness flickering may intermittently occur in some games when Radeon™ FreeSync is enabled, and the game is set to use borderless fullscreen.

  • Metro Exodus™, Shadow of the Tomb Raider™, Battlefield™ V and Call of Duty®: Modern Warfare may experience intermittent application crashes with DirectX® Raytracing enabled.

  • Anisotropic Filtering in Radeon™ Software graphics settings is not taking effect in DirectX®9 applications on RDNA graphics products.

  • Some games may experience stuttering when set to borderless fullscreen and an extended display is connected running the Netflix™ windows store application on RDNA graphics products.

  • Radeon™ recording and streaming features may fail to enable on AMD Radeon™ HD 7800 series graphics products.

  • Modifying the HDMI Scaling slider may cause FPS to become locked to 30.

  • Performance Metrics Overlay and the Performance Tuning tab incorrectly report higher than expected idle clock speeds on Radeon™ RX 5700 series graphics products. Performance and power consumption are not impacted by this incorrect reporting.

  • Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.

  • Oculus Link users might experience crashes on Polaris and Vega series graphics products.

  • Flickering might be observed if the Radeon Software Overlay is invoked while Immortals: Fenyx Rising™ is running on an extended display.

  • Tom Clancy’s Rainbow Six® Siege might experience corruption in Hybrid Graphics scenarios when using the Vulkan API on an extended display.

  • Screen flickering might be observed when using MSI Afterburner.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5700ΧΤ Nitro από 1900mhz σε 2000mhz όπως λέει και ο Arkin δεν αξίζει γιατί η διαφορά είναι 3-4 fps στο εύρος των 60-80fps.Ιδανικό είναι ένα προφίλ στα 1900mhz με 1.05mv και κατανάλωση στα 150-160W.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Σκέφτομαι την αγορά μίας 5500xt pulse 8gb για οθόνη dell u2414h. Διαβάζω για drivers διάφορα. Να την κάνω την κίνηση;

Η χρήση είναι medium gaming όχι AAA τίτλοι.

Επεξ/σία από FallenGod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, FallenGod είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι την αγορά μίας 5500xt pulse 8gb για οθόνη dell u2414h. Διαβάζω για drivers διάφορα. Να την κάνω την κίνηση;

Η χρήση είναι medium gaming όχι AAA τίτλοι.

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα οι drivers στις RDNA 1 εχουν φτιαξει εδω και πολλους μηνες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πριν λιγες ωρες παρελαβα την Sapphire Pulse BE RX 5600 XT του πλαισιου, ολα καλα εβγαλα τους προηγουμενους drivers με DDU και install τους τελευταιους ολα κομπλε! 1-2 ωρες gaming προστοπαρον κανενα θεμα, τρομερα vfm καρτουλα θεωρω αν και ακομα περιμενω email για τα 2 games απ'το Plaisio.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγω ειμαι παλι με τα 88/110 temps σε core/hot spot. 

Λοιπον. Την ξανα ανοιξα την καρτα. Παλι ηταν σαν να μην ειχε πολυ παστα πανω στο die. Αντιθετως, μαλλον λογω μεγαλης πιεσης το ειχε σπρωξει ολο προς τα εξω. Ξανα εβαλα και αυτην την φορα δεν εσφιξα πολυ τις βιδες. max τωρα εφτασε στιγμιαια 83/103 αλλα το current/avg πολυ χαμηλοτερο απο πριν. Πριν οσο επαιζα αν γυρνουσα το κεφαλι να δω temps στο hwinfo, εβλεπα 85+ σχεδον all the time. Τωρα ηταν 70-75. Συνηθως το spike το εχω οταν βγαινω απο game στο cod mw.

Αν δεν βαρεθω καποια στιγμη, ισως την ξανα ανοιξω και αυτην την φορα να βιδωσω ακομα λιγοτερο. Να βρω δλδ την χρυση τομη

Btw κάπως έτσι ήταν η πάστα και εργοστασιακά όταν την είχα ανοίξει πριν ~2 μήνες 

20201206_192705.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

ναι εγω ειμαι παλι με τα 88/110 temps σε core/hot spot. 

Λοιπον. Την ξανα ανοιξα την καρτα. Παλι ηταν σαν να μην ειχε πολυ παστα πανω στο die. Αντιθετως, μαλλον λογω μεγαλης πιεσης το ειχε σπρωξει ολο προς τα εξω. Ξανα εβαλα και αυτην την φορα δεν εσφιξα πολυ τις βιδες. max τωρα εφτασε στιγμιαια 83/103 αλλα το current/avg πολυ χαμηλοτερο απο πριν. Πριν οσο επαιζα αν γυρνουσα το κεφαλι να δω temps στο hwinfo, εβλεπα 85+ σχεδον all the time. Τωρα ηταν 70-75. Συνηθως το spike το εχω οταν βγαινω απο game στο cod mw.

Αν δεν βαρεθω καποια στιγμη, ισως την ξανα ανοιξω και αυτην την φορα να βιδωσω ακομα λιγοτερο. Να βρω δλδ την χρυση τομη

Btw κάπως έτσι ήταν η πάστα και εργοστασιακά όταν την είχα ανοίξει πριν ~2 μήνες 

20201206_192705.jpg

pump out effect λογικά. Δοκίμασε με άλλη πάστα (κεραμική ή μεταλλική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

ναι εγω ειμαι παλι με τα 88/110 temps σε core/hot spot. 

Λοιπον. Την ξανα ανοιξα την καρτα. Παλι ηταν σαν να μην ειχε πολυ παστα πανω στο die. Αντιθετως, μαλλον λογω μεγαλης πιεσης το ειχε σπρωξει ολο προς τα εξω. Ξανα εβαλα και αυτην την φορα δεν εσφιξα πολυ τις βιδες. max τωρα εφτασε στιγμιαια 83/103 αλλα το current/avg πολυ χαμηλοτερο απο πριν. Πριν οσο επαιζα αν γυρνουσα το κεφαλι να δω temps στο hwinfo, εβλεπα 85+ σχεδον all the time. Τωρα ηταν 70-75. Συνηθως το spike το εχω οταν βγαινω απο game στο cod mw.

Αν δεν βαρεθω καποια στιγμη, ισως την ξανα ανοιξω και αυτην την φορα να βιδωσω ακομα λιγοτερο. Να βρω δλδ την χρυση τομη

Btw κάπως έτσι ήταν η πάστα και εργοστασιακά όταν την είχα ανοίξει πριν ~2 μήνες 

20201206_192705.jpg

Ποια πάστα βάζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...