Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Με τον 20.12.1 πάλι memory clock στα 1750mhz και 28W κατανάλωση η κάρτα με freesync on απλά να κάθεται στο desktop.

Τι θα γίνει με το συγκεκριμένο θέμα; πάλι πίσω γυρνάω.

Τους περασα πριν κανα 3ωρο τους 20.12.1 δεν βλεπω να εχει καποιο θεμα καταναλωσης

Εδω εχω ανοιχτο chrome με 5 tabs media player classic ανοιχτο με 1080p ταινια και freesync on. Στα 9-10watt ειναι μονιμα με την vram να καθεται στα 200mhz. Και οταν παιζει η ταινια παει στα 11-12watt με επισης 200mhz vram. 

 

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με τύπου msi ab metrics? Τα game statistics του Radeon γενικά δείχνουν τα avg fps μιας Α διάρκειας. Βγαίνω από Warzone match, αν δεν τα δω μέσα σε 5 sec, έχουν πέσει στα 60 fps (όσο το έχω δλδ το όριο στο μενού). 

Λέω τύπου msi ab για να έχει graphs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Τους περασα πριν κανα 3ωρο τους 20.12.1 δεν βλεπω να εχει καποιο θεμα καταναλωσης

Πρέπει να είναι περισσότερο σε όσους έχουν 75hz monitor (όπως και εγώ), τουλάχιστον απο μερικά post αυτό βλέπω... αν μου έρθει όρεξη θα δοκιμάσω να αλλάξω τα hz 1-2 κλικ παρακάτω μπας και φτιάξει - δεν τους έχω βάλει ακόμα τους drivers γιατι έπαιζα αλλά υπάρχουν πολλά άτομα που το έχουν στους τελευταίους 3 drivers το issue οπότε είμαι σίγουρος ότι θα το έχω και εγώ μόλις τους βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πρέπει να είναι περισσότερο σε όσους έχουν 75hz monitor (όπως και εγώ), τουλάχιστον απο μερικά post αυτό βλέπω... αν μου έρθει όρεξη θα δοκιμάσω να αλλάξω τα hz 1-2 κλικ παρακάτω μπας και φτιάξει - δεν τους έχω βάλει ακόμα τους drivers γιατι έπαιζα αλλά υπάρχουν πολλά άτομα που το έχουν στους τελευταίους 3 drivers το issue οπότε είμαι σίγουρος ότι θα το έχω και εγώ μόλις τους βάλω.

Δοκιμασε μια σε 60 και αν δεν υπαρχει το προβλημα τοτε ειναι στα 75. Ας μας πει και ο Χρηστος πιο πανω αν εχει 75hz οθονη ωστε να το επιβεβαιωσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Δοκιμασε μια σε 60 και αν δεν υπαρχει το προβλημα τοτε ειναι στα 75. Ας μας πει και ο Χρηστος πιο πανω αν εχει 75hz οθονη ωστε να το επιβεβαιωσουμε.

Ναι στα 60 παίζει κανονικά... απλά έπρεπε να γυρίσω και τις 2 στα 60 για να είναι ΟΚ τα idle. Μόλις ανεβάσω την μία στα 75 κολάει το clock. Απλά είχα δει και έναν (και παραπάνω) να έχει το πρόβλημα και στα 60hz γιαυτό δεν ήθελα να το συνδέσω ντε και καλά. Δεν βλέπω να ψήνεται η AMD να το φτιάξει, θα τους τα πρίξω λίγο μπας και ασχοληθούν.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γυρίσω σε 60ΗΖ την οθόνη η βγάλω το  freesync(όπου θα φύγει απο τα 75ΗΖ ο οθόνη), πέφτει σε νορμάλ ρολόγια η κάρτα.

Απλα μου κάνει εντύπωση που πάλι υπάρχει το ίδιο θέμα. Δεν δοκιμάζω καθαρή εγκατάσταση, δε νομίζω οτι το λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2020 στις 9:51 ΜΜ, sozz είπε

 

πρέπει να κατεβάσεις το cru να σβήσεις τα προφίλ από εκεί που έχω την μπλε γραμμή στα αριστερά να πατήσεις μετά add και να προσθέσεις lcd standard να βάλεις τα hz της οθόνης σου κάτω κάτω μετά οκ _ οκ στο φάκελο μέσα έχει ένα αρχείο restart 64 το τρέχεις και φτιάχνει (έτσι τουλάχιστον έγινε σε έμενα)

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

cru1.jpg.190ccc4c308c95365c71554e53061fa9.jpg

 

ολα καλα με τους νεους οδηγους στα 144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με τύπου msi ab metrics? Τα game statistics του Radeon γενικά δείχνουν τα avg fps μιας Α διάρκειας. Βγαίνω από Warzone match, αν δεν τα δω μέσα σε 5 sec, έχουν πέσει στα 60 fps (όσο το έχω δλδ το όριο στο μενού). 

Λέω τύπου msi ab για να έχει graphs. 

Ναι, το MSI Afterburner :P Γιατί δεν βάζεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ναι, το MSI Afterburner :P Γιατί δεν βάζεις αυτό;

Γιατι δεν θελω να εγκαταστησω το χαζο riva statistics. Αλλα ισως το ξανα δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Γιατι δεν θελω να εγκαταστησω το χαζο riva statistics. Αλλα ισως το ξανα δοκιμασω

Δεν είναι χαζό το riva, μια χαρά είναι, τίποτα δεν χρησιμοποιεί από πόρους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, SabotazNic said:

Δοκιμάστε με crt να βάλετε ακριβώς 75.000, 120.000 κτλ

Θα το δω το βράδυ γιατί σε Linux παίζει χωρίς θέματα και πρέπει να δουλέψουμε και λίγο 😜 Με 60hz δεν παίζω πάντως οπότε η θα το φτιάξω ή θα το αλλάζω πριν μπω σε Game. Είμαστε σίγουροι ότι φταίει το frequency ή να αρχίζω να ψάχνω και τα v-blanking κτλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ναι στα 60 παίζει κανονικά... απλά έπρεπε να γυρίσω και τις 2 στα 60 για να είναι ΟΚ τα idle. Μόλις ανεβάσω την μία στα 75 κολάει το clock. Απλά είχα δει και έναν (και παραπάνω) να έχει το πρόβλημα και στα 60hz γιαυτό δεν ήθελα να το συνδέσω ντε και καλά. Δεν βλέπω να ψήνεται η AMD να το φτιάξει, θα τους τα πρίξω λίγο μπας και ασχοληθούν.

Κανε ενα bug report απο το προγραμμα της amd και δεν θα αργησουν να το φτιαξουν εφοσον ειναι γενικο το προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Arkin said:

Κανε ενα bug report απο το προγραμμα της amd και δεν θα αργησουν να το φτιαξουν εφοσον ειναι γενικο το προβλημα. 

Είχα κάνει στους 20.11.2 και έκανα και χτες,  αλλά δεν νομίζω ότι τα βλέπει και κανείς 😛 Θα ασχολούνται με τις 6000 τώρα. Βλέπω σιγά σιγά το παρατηρεί πολυς κόσμος στο PC του, ένας λέει έκανε και reinstall τα Windows μπας και φτιάξει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Είχα κάνει στους 20.11.2 και έκανα και χτες,  αλλά δεν νομίζω ότι τα βλέπει και κανείς 😛 Θα ασχολούνται με τις 6000 τώρα. Βλέπω σιγά σιγά το παρατηρεί πολυς κόσμος στο PC του, ένας λέει έκανε και reinstall τα Windows μπας και φτιάξει :D

Τα βλεπουν αλλα δεν ξερω αν πρεπει να μαζευτουν αρκετοι ωστε να αρχισουν το φτιαξιμο. Το bug report tool ανεβασε αρκετα τα know issues απο οταν βγηκε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...