Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το LFC δουλευει οταν εχουμε max fps monitor 2.5 φορες πανω απο τα min fps. 

Να εξηγησω. Εμενα το monitor εχει 48-100 freesync range. Το LFC κανονικα επρεπε να μπαινει κατω απο τα 48. Δεν γινεται ομως γιατι 47x2.5=117.5. Οποτε το LFC δουλευε μονο οταν τα FPS επεφταν στα 40. Οποτε αφηνε ενα κενο μεταξυ 40-47 που δεν επαιζε ουτε freesync ουτε LFC με το vsync να κανει τα γνωστα του. 

 

Τωρα με τα 30-100 range στα 29 που ειναι 29x2.5=72.5 το LFC δουλευει κανονικα κατω απο τα 30fps αν και το afterburner δεν πχ αν βαλω 25fps δεν μου δειχνει 50 και τα 30fps που ειναι μεσα στο freesync range επειδη επαιξα χθες με chill κανοντας cap ειναι playable ενω πριν με vsync δεν γινοταν να παιξεις. 

 

Εδω ενα βιντεακι που εβγαλα μολις[βαλτε 4K για σωστη ποιοτητα]. Στην αρχη εχω cap τα FPS στα 97 με vsync off. Μετα πεφτω στα 70 μετα στα 45 και τελος στα 30. Παντα μεσα στο freesync range. Δειτε οτι ακομα και στα 30 με το freesync το input lag ειναι μηδαμινο προφανως υπαρχει motion blur απο τα λιγα FPS αλλα εχουμε μηδενικο stuttering/tearing/judder. To LFC δειχνει το ιδιο frame 2 φορες ωστε να διπλασιασει τα FPS. Προσθετει ομως αρκετο input lag οποτε ειναι προτιμοτερο να εχουμε 30fps με freesync range παρα 29 με LFC.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2020 στις 11:49 ΜΜ, Luciddream είπε

yeap, απλά στα 75hz (στο περίπου) έπαιζε μια χαρά τόσο καιρό... είναι και άλλοι με 60hz οθόνες που έχουν το ίδιο πρόβλημα πλέον, δεν έχει να κάνει με το ότι είναι 144+ hz δηλαδή. Απο AMD δεν έχουν καμία πρόθεση να το φτιάξουν από ότι φαίνεται.

amd-drivers.JPG.2ba6a4facbef68eee30103c2226100fb.JPG

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά νομίζω τα υπόλοιπα είναι για το benchmark mode που έχει κάποιο κουμπι για να ενεργοποιηθεί (νομίζω F11)

λοιπον,πηγα στα setting του radeon software ~> display ~> custom resolutions και στο Timing standards εβαλα CVT-Reduced blanking . Μετα εβαλα τα hz της οθονης απο τα windows στα 120,διεγραψα το παραπανω profile,εβαλα τα hz 144 και δουλευει κομπλε 😂

Επεξ/σία από mameloukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες φλασαρα στην απλή 5700 το bios της xt και όλα κομπλε.ειδα καλη αύξηση για την ωρα.μπορει καποιος να δώσει ένα προφίλ oc που τρέχει στην xt του να το δοκιμάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Παίδες φλασαρα στην απλή 5700 το bios της xt και όλα κομπλε.ειδα καλη αύξηση για την ωρα.μπορει καποιος να δώσει ένα προφίλ oc που τρέχει στην xt του να το δοκιμάσω?

αν η 5700 sapphire στην υπογραφή εννοείς pulse θα σου πω οτι στη δικιά μου φλασαρισμένη ΧΤ κρατώντας την ήσυχη με ανεμιστήρες έως 1500rpm και θερμοκρασίες έως 80, έχω αυτά undevoltage-overclocked και πάει καλά δίχως να ζεσταίνεται ή να κάνει θόρυβο.

 

 

5700pulsetoxtuvoc.JPG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αν η 5700 sapphire στην υπογραφή εννοείς pulse θα σου πω οτι στη δικιά μου φλασαρισμένη ΧΤ κρατώντας την ήσυχη με ανεμιστήρες έως 1500rpm και θερμοκρασίες έως 80, έχω αυτά undevoltage-overclocked και πάει καλά δίχως να ζεσταίνεται ή να κάνει θόρυβο.

 

 

5700pulsetoxtuvoc.JPG

Έχω την saphire ref .pl δε χρειάζεται λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Έχω την saphire ref .pl δε χρειάζεται λες?

δε φημίζομαι να μου αρέσει στο οβερκλοκ να πουσάρω ρεύματα γιατί με νοιάζει η μακροζωία και η ησυχία σε χαμηλότερες το δυνατόν θερμοκρασίες. υπάρχουν οδηγοί και από ένα παλικάρι Ελλάδα που την σπρώχνει με pl και λέει οτι είναι σχεδιασμένη να αντέχει και 90+ βαθμούς. εγώ δε το ρισκάρω για να ξεζουμίσω ένα ισχνό 5-7% έξτρα. δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου η ανισορροπία τι κερδίζεις τι χάνεις.

αυτό που είδα στην Sapphire pulse είναι οτι οι μνήμες δε γουστάρουν ανέβασμα με στοκ ρεύμα. ο πυρήνας πάει αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

δε φημίζομαι να μου αρέσει στο οβερκλοκ να πουσάρω ρεύματα γιατί με νοιάζει η μακροζωία και η ησυχία σε χαμηλότερες το δυνατόν θερμοκρασίες. υπάρχουν οδηγοί και από ένα παλικάρι Ελλάδα που την σπρώχνει με pl και λέει οτι είναι σχεδιασμένη να αντέχει και 90+ βαθμούς. εγώ δε το ρισκάρω για να ξεζουμίσω ένα ισχνό 5-7% έξτρα. δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου η ανισορροπία τι κερδίζεις τι χάνεις.

αυτό που είδα στην Sapphire pulse είναι οτι οι μνήμες δε γουστάρουν ανέβασμα με στοκ ρεύμα. ο πυρήνας πάει αρκετά καλά.

Στα 1830 που τις έχω τις μνήμες δεν κάνουν κιχ.και 1850 δεν κρασαρουν σε bench αλλά για daily τις έχω 1830.παντως είναι καλό κομματάκι τα 2000 και τα πιάνει .δεν πρόλαβα να δω πολλά καθώς πριν λίγο τη φλασαρα και προσπαθώ να φτιάξω ένα daily profile για τον μικρό.για την ώρα την έχω 1979/1150 με 1830 μνήμες και 20%pl και δουλεύει άψογα.ιδωμεν...Σε ευχαριστώ πολύ παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, greekfragma είπε

δε φημίζομαι να μου αρέσει στο οβερκλοκ να πουσάρω ρεύματα γιατί με νοιάζει η μακροζωία και η ησυχία σε χαμηλότερες το δυνατόν θερμοκρασίες. υπάρχουν οδηγοί και από ένα παλικάρι Ελλάδα που την σπρώχνει με pl και λέει οτι είναι σχεδιασμένη να αντέχει και 90+ βαθμούς. εγώ δε το ρισκάρω για να ξεζουμίσω ένα ισχνό 5-7% έξτρα. δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου η ανισορροπία τι κερδίζεις τι χάνεις.

αυτό που είδα στην Sapphire pulse είναι οτι οι μνήμες δε γουστάρουν ανέβασμα με στοκ ρεύμα. ο πυρήνας πάει αρκετά καλά.

Καλησπέρα και παλι.Τώρα που την έχουμε φλασαρει τι drivers της περνάμε? Της 5700 ή της 5700xt?

Πριν το φλασαρισμα και μετα

IMG_20201222_180720.jpg

IMG_20201222_180731.jpg

IMG_20201222_180651.jpg

IMG_20201222_180707.jpg

Αν βάλω κ καλύτερες ραμ θα τσιμπήσουμε κ από κει κατιτις.

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ειναι η χειροτερη περιοδος αγορας gpu μετα το τελος του 2017 με το mining. Δειτε τιμες σε 5700xt. Η πιο φθηνη 510 ευρω και για αμεση διαθεσιμοτητα πανω απο 550 ευρω. Θα τις κλαψουν αυτες τις τιμες και οι retailers και οι amd/nvidia οπως γινεται καθε φορα μετα απο μηνες.

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το brightness flickering ειναι θεμα drivers για τις 5700xt ή θεμα με τα va panels? Παρατηρησα οτι δεν υπαρχει flickering οταν εισαι σε windows mode, και οχι σε full screen. Δοκιμαστε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

το brightness flickering ειναι θεμα drivers για τις 5700xt ή θεμα με τα va panels? Παρατηρησα οτι δεν υπαρχει flickering οταν εισαι σε windows mode, και οχι σε full screen. Δοκιμαστε το

Είσαι με freesync on ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

το brightness flickering ειναι θεμα drivers για τις 5700xt ή θεμα με τα va panels? Παρατηρησα οτι δεν υπαρχει flickering οταν εισαι σε windows mode, και οχι σε full screen. Δοκιμαστε το

Ειμαι με 5700xt, va panel, freesync on (πλεον το εμφανιζει ως freesync premium στο radeon panel) και παιζω σε fullscreen mode. Κανενα brightness flickering :P 

Το οθονη εχεις? aoc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ειμαι με 5700xt, va panel, freesync on (πλεον το εμφανιζει ως freesync premium στο radeon panel) και παιζω σε fullscreen mode. Κανενα brightness flickering :P 

Το οθονη εχεις? aoc?

https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF-31-5-Curved-Gaming-Monitor.html

Mε αυτη

Εσυ με ποια είσαι ; 

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Είσαι με freesync on ?  

ναι

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF-31-5-Curved-Gaming-Monitor.html

Mε αυτη

Εσυ με ποια είσαι ; 

ναι

Δοκίμασε με off, να δεις αν φταίει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...