Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Πως είναι θέμα της κάρτας όταν στο ένα λειτουργικό δεν υπάρχει και στο άλλο υπάρχει; Έχω δει πολλαπλά μηνύματα στο Reddit που λένε ότι είναι θέμα driver.

Καλυπτεται με driver το προβλημα.Αλλα το coil whine ειναι θεμα των πηνιων της καρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ πιθανον στα windows να χρησιμοποιει περισσοτερο ρευμα (ή οτι προκαλει το coil whine), και ετσι γινεται αντιληπτο ακομα και σε idle/browsing. Το coil whine υπηρχε παντα, απλα μαλλον με linux δεν ακουγοταν οταν δεν ειχε usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα που μου μαυρίζει την ταπετσαρία στην επιφάνεια εργασίας και μετά επανέρχεται όποτε αυτό θέλει... αυτό το κάνει αρκετά συχνά... χρησιμοποιώ δυο οθόνες... μου το έκανε παλιά και μετά είχε φτιάξει με νέους drivers  ή το είχα φτιάξει εγώ... δεν θυμάμαι τι είχε γίνει από τα δυο... μάλλον τελικά πρέπει να είχα περάσει κάποιους drivers τότε και είχε σταματήσει... δεν θυμάμαι... ξέρεις κανείς κάτι για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mosdi είπε

Έχω ένα θέμα που μου μαυρίζει την ταπετσαρία στην επιφάνεια εργασίας και μετά επανέρχεται όποτε αυτό θέλει... αυτό το κάνει αρκετά συχνά... χρησιμοποιώ δυο οθόνες... μου το έκανε παλιά και μετά είχε φτιάξει με νέους drivers  ή το είχα φτιάξει εγώ... δεν θυμάμαι τι είχε γίνει από τα δυο... μάλλον τελικά πρέπει να είχα περάσει κάποιους drivers τότε και είχε σταματήσει... δεν θυμάμαι... ξέρεις κανείς κάτι για αυτό;

Τι οθονες ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Mosdi είπε

Έχω ένα θέμα που μου μαυρίζει την ταπετσαρία στην επιφάνεια εργασίας και μετά επανέρχεται όποτε αυτό θέλει... αυτό το κάνει αρκετά συχνά... χρησιμοποιώ δυο οθόνες... μου το έκανε παλιά και μετά είχε φτιάξει με νέους drivers  ή το είχα φτιάξει εγώ... δεν θυμάμαι τι είχε γίνει από τα δυο... μάλλον τελικά πρέπει να είχα περάσει κάποιους drivers τότε και είχε σταματήσει... δεν θυμάμαι... ξέρεις κανείς κάτι για αυτό;

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με RX580, 2 οθόνες η μία DP ή άλλη HDMI. Το πρόβλημα ξεκινάει με τη DP οθόνη που αργεί πολύ να ξυπνήσει, ενώ η HDMI έχει ξυπνήσει ήδη, και μόλις ξυπνάει η DP, η HDMI έχει το παραπάνω πρόβλημα με τη μαύρη επιφάνεια εργασίας. Έχω παρατηρήσει ότι αν πατήσεις το windows key φτιάχνεται άμεσα, αλλά είναι γενικά εκνευριστικό θέμα... Εγώ έρχομαι από φορμάτ (Windows 10 Pro 20H2) και περασμένους τους τελευταίους drivers της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα το κανει.Για πολυ λιγο (βαρυ 1 δευτερολεπτο) η 2η οθονη μαυριζει και επανερχεται.

Να πω την αληθεια ελεγα οτι θα ειναι θεμα του τροφοδοτικου της οθονης επειδη ειναι μια παλια 19αρα και λογικα κανας πυκνωτης ειναι στα τελευταια,αλλα ισως και να ειναι θεμα drivers αφου δεν εχω παρατηρησει να το κανει ποτε οταν παιζω αλλα παντα οταν ειμαι σε browsing/desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2021 στις 4:52 ΜΜ, Dinos_12345 είπε

Ένα χρόνο μετά, έχει φτιαχτεί το πρόβλημα σου; Έχω την 5700 XT Nitro+ και έχω coil whine στα windows στο ίδιο ακριβώς σενάριο με εσένα αλλά στο Linux με Mesa drivers δεν έχω κανένα πρόβλημα... Έχει αρχίσει και μου την δίνει, στο Google docs κάνει coil whine με τον ρυθμό που αναβοσβήνει ο κέρσορας.

Χειρότερο μου φαίνεται να σου πω την αλήθεια.

Το Coil Whine στην αρχή (Νοέμβρης 2019) δεν θυμάμαι να υπήρχε (ή να ήταν τόσο αισθητό τουλάχιστον).

Άλλαξα CPU, PSU, RAM ενδιάμεσα, δεν είδα όμως να φεύγει. Αυτή την στιγμή μου φαίνεται χειρότερο και δυστυχώς δεν έχω χώρο να χώσω το κουτί κάτω από το γραφείο.

Ευελπιστώ να το γυρίσω σε nvidia με την πρώτη ευκαιρία μόλις πέσουν οι τιμές.

Η κάρτα αυτή ήταν μια απογοήτευση από την πρώτη στιγμή. Ποτέ ξανά AMD σε GPU (για τα επόμενα 5-10 χρόνια).

Τους πήρε 1 χρόνο σχεδόν να στρώσουν τους Driver και παρόλα αυτά μου κρασάρει πολύ συχνά (ακόμα και στο VLC μερικές φορές). Εκτός αυτού έχω ξεκινήσει 3D Modeling (Blender- όχι βαριά πράγματα) και την έχω σιχαθεί ακόμα περισσότερο μιας και κρασάρει για ψήλου πήδημα κάθε λίγο και λιγάκι.

Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα το RDR2 και στις 5-6 ώρες που έχω παίξει μου έχει κρασάρει τουλάχιστον 5 φορές. Έχω κουραστεί και δεν έχω πια χρόνο να ψάχνω να βρω σε Drivers ή Windows τι φταίει ή να σκαλίζω ρυθμίσεις μπας και αλλάξει κάτι. Πριν από αυτό ήταν το Remnant που εκεί έκλεινε κάθε 10 λεπτά. Δεν παίζω και πολλά παιχνίδια πια λόγω δουλειάς, αλλά είναι έξτρα εκνευριστικό όταν και τον λίγο χρόνο που μου περισσεύει μου τον χαλάει με τα restarts χωρίς λόγο.

Όταν η κάρτα δουλεύει σωστά (σε παιχνίδια) δεν έχω παράπονο και για 300ε που την είχα πάρει κάνει καλή δουλειά, αυτό συμβαίνει σπάνια όμως.

 

19 ώρες πριν, Mosdi είπε

Έχω ένα θέμα που μου μαυρίζει την ταπετσαρία στην επιφάνεια εργασίας και μετά επανέρχεται όποτε αυτό θέλει... αυτό το κάνει αρκετά συχνά... χρησιμοποιώ δυο οθόνες... μου το έκανε παλιά και μετά είχε φτιάξει με νέους drivers  ή το είχα φτιάξει εγώ... δεν θυμάμαι τι είχε γίνει από τα δυο... μάλλον τελικά πρέπει να είχα περάσει κάποιους drivers τότε και είχε σταματήσει... δεν θυμάμαι... ξέρεις κανείς κάτι για αυτό;

Έχω το ίδιο πρόβλημα, βέβαια μου μαυρίζει όλη την οθόνη (κυρίως μετά από sleep) για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά στρώνει. Υπάρχουν πολλές φορές που απλά θέλει restart. Η κάρτα το είχε από την αρχή αυτό, σίγουρα συμβαίνει πιο σπάνια τώρα, αλλά και πάλι συμβαίνει συχνά.

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JoannisV είπε

Χειρότερο μου φαίνεται να σου πω την αλήθεια.

Το Coil Whine στην αρχή (Νοέμβρης 2019) δεν θυμάμαι να υπήρχε (ή να ήταν τόσο αισθητό τουλάχιστον).

Άλλαξα CPU, PSU, RAM ενδιάμεσα, δεν είδα όμως να φεύγει. Αυτή την στιγμή μου φαίνεται χειρότερο και δυστυχώς δεν έχω χώρο να χώσω το κουτί κάτω από το γραφείο.

Ευελπιστώ να το γυρίσω σε nvidia με την πρώτη ευκαιρία μόλις πέσουν οι τιμές.

Η κάρτα αυτή ήταν μια απογοήτευση από την πρώτη στιγμή. Ποτέ ξανά AMD σε GPU (για τα επόμενα 5-10 χρόνια).

Τους πήρε 1 χρόνο σχεδόν να στρώσουν τους Driver και παρόλα αυτά μου κρασάρει πολύ συχνά (ακόμα και στο VLC μερικές φορές). Εκτός αυτού έχω ξεκινήσει 3D Modeling (Blender- όχι βαριά πράγματα) και την έχω σιχαθεί ακόμα περισσότερο μιας και κρασάρει για ψήλου πήδημα κάθε λίγο και λιγάκι.

Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα το RDR2 και στις 5-6 ώρες που έχω παίξει μου έχει κρασάρει τουλάχιστον 5 φορές. Έχω κουραστεί και δεν έχω πια χρόνο να ψάχνω να βρω σε Drivers ή Windows τι φταίει ή να σκαλίζω ρυθμίσεις μπας και αλλάξει κάτι. Πριν από αυτό ήταν το Remnant που εκεί έκλεινε κάθε 10 λεπτά. Δεν παίζω και πολλά παιχνίδια πια λόγω δουλειάς, αλλά είναι έξτρα εκνευριστικό όταν και τον λίγο χρόνο που μου περισσεύει μου τον χαλάει με τα restarts χωρίς λόγο.

Όταν η κάρτα δουλεύει σωστά (σε παιχνίδια) δεν έχω παράπονο και για 300ε που την είχα πάρει κάνει καλή δουλειά, αυτό συμβαίνει σπάνια όμως.

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα, βέβαια μου μαυρίζει όλη την οθόνη (κυρίως μετά από sleep) για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά στρώνει. Υπάρχουν πολλές φορές που απλά θέλει restart. Η κάρτα το είχε από την αρχή αυτό, σίγουρα συμβαίνει πιο σπάνια τώρα, αλλά και πάλι συμβαίνει συχνά.

Κάποιο πρόβλημα έχεις πέρα από την GPU. Εμένα δεν μου έχει κάνει τίποτα από τον Απρίλιο και μετά, απόλυτα smooth εμπειρία. Είχε τα ίδια προβλήματα ένας φίλος και την πούλησε και μετά είχε ακριβώς τα ίδια με 2070 Super, τελικά έφτιαγε η ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Κάποιο πρόβλημα έχεις πέρα από την GPU. Εμένα δεν μου έχει κάνει τίποτα από τον Απρίλιο και μετά, απόλυτα smooth εμπειρία. Είχε τα ίδια προβλήματα ένας φίλος και την πούλησε και μετά είχε ακριβώς τα ίδια με 2070 Super, τελικά έφτιαγε η ram.

Γενικως δειχνει σε καποιους να μην εκατσαν καλα οι drivers. Και οσοι ειχαν διπλες οθονες με διαφορετικο refresh rate φαινεται να αντιμετωπιζουν θεματα ακομη και σημερα. Περα απο τη θερμοκρασια που οκ blower υλοποιηση ουτε coil whine εχω ακουσει εκτος τις φορες που το παιχνιδι παει στα 4000fps στο intro και απο μαυρες οθονες οι 3 που εχω αναφερει μετα απο 1.5 χρονο. Ατελειωτες ωρες σε gaming με την καρτα στο 99% μονιμα και ταινιες/σειρες με media player classic. Με την 1070ti ειχα επισης καλη εμπειρια σε gaming αλλα λογο αρκετου coil whine ακομα και στα 60fps με εκαναν refund. Θελω να ξανα παω σε AMD μολις πεσουν οι τιμες και βγαλει κατι αντιστοιχο του DLSS που ειναι deal breaker οπως φαινεται για το μελλον. Το RT ακομα δεν με εχει πεισει με τα παιχνιδια που υπαρχουν σημερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι με 2 οθόνες είμαι.
144hz (AOC κιόλας) και 60hz η 2η με καλώδιο HDMI-> Dvi του κιλού.
Ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα με το dual screen. Τo μονo θέμα ήταν πριν πολύ καιρό (στις αρχές των adrenaline) κάτι τυχαία flickering επιπέδου επιληψίας σε άτακτα χρονικά διαστήματα αλλά αραιά και που. Έφτιαξε 2-3 drivers μετά. 

Το μόνο σπαστικό που νομίζω ότι με ενοχλεί, είναι όταν έχω ανοιχτό σε 1καρτέλα  youtube και αλλάξω καρτέλα, αν γυρίσω στο youtube θέλει 1 sec για να συνεχίζει να παίζει σωστά η εικόνα, ενώ ο ήχος παίζει κανονικά είμαι δεν είμαι στη καρτέλα του youtube 

 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Κάποιο πρόβλημα έχεις πέρα από την GPU. Εμένα δεν μου έχει κάνει τίποτα από τον Απρίλιο και μετά, απόλυτα smooth εμπειρία. Είχε τα ίδια προβλήματα ένας φίλος και την πούλησε και μετά είχε ακριβώς τα ίδια με 2070 Super, τελικά έφτιαγε η ram.

Εγώ θα επιμείνω πως είναι θέμα GPU/Driver (1+ χρόνο μετά έπρεπε να το αποδεχτώ).

Τις περισσότερες φορές που κρασάρει. πρώτα ο driver μου βγάζει bug error και λίγο μετά ο υπολογιστής παγώνει και θέλει επανεκκίνηση.

Από τον Νοέμβρη του 19 που την πήρα και μέχρι τώρα έχω αλλάξει: motherboard, cpu, ram, psu, main δίσκο και έχω κάνει τουλάχιστον 3-4 φορμάτ. Επιπλέον έχω εφαρμόσει και άπειρα γιατροσόφια-πατέντες από insomnia, reddit, steam, amd forums κλπ. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι όπως τους πρώτους 6 μήνες αλλά δεν είναι ούτε και μια χαρά.

Πριν από την 5700XT, η 1070 που είχα ήταν αστέρι. Προφανώς δεν έβγαζε τόσα fps αλλά δεν είχα ούτε crashes (επιπλέον το Freesync δούλευε κανονικά σε αντίθεση με τώρα - κάτι που μου κάνει εντύπωση).

Ο 2700Χ από την άλλη με έχει αφήσει τέρμα ευχαριστημένο και για αυτό σε CPU δεν πρόκειται να πάω σύντομα σε Intel (εκτός αν η κόκκινη συνεχίζει να ανεβάζει τις τιμές όπως έκανε με τους Zen 3), με GPU δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Coil whine εχεις λογω καρτας ή Psu. Το να λες "αντε να παω nvidia" δεν στεκει, εχεις τις ιδιες πιθανοτητες να πεσεις σε coil whine. Αν μετα την αλλαγη Psu αυτο αυξηθηκε, ειτε η κάρτα είχε λίγο και το παλιό psu καθόλου, είτε είχε το παλιό psu λίγο και απλά το καινούργιο είχε σε μεγαλύτερο βαθμό. 

Θα έβλεπα το psu, μετά από αλλαγή σε psu σε δικιά μου περίπτωση, έφτιαξε. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...