Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μέχρι και τον  20.11.1 πέφτουν κανονικά. Απο εκει και έπειτα καμία αλλαγή, παρά τα reports. Ακόμα και στο reddit διαβάζω οτι μην περιμένετε fix, έτσι θα παίζει πλεον.

Κάτι διάβαζα για monitor με κάτι blanking και κάτι χρόνους κλπ κλπ, αλλα δεν βγάζω άκρη. Μου φαίνεται περίεργο να το υποστηρίζεις μέχρι τον Χ driver και μετά να λες κάτι αλλάζει και θα παίζει όπως θέλω εγω.

Οκ να έχω την κάρτα να χτυπάει 57 βαθμους επειδή παίζει στα 30 βατ και memory clock 1750MHz όσες ώρες είναι το pc ανοχτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Xristaras12 είπε

μέχρι και τον  20.11.1 πέφτουν κανονικά. Απο εκει και έπειτα καμία αλλαγή, παρά τα reports. Ακόμα και στο reddit διαβάζω οτι μην περιμένετε fix, έτσι θα παίζει πλεον.

Κάτι διάβαζα για monitor με κάτι blanking και κάτι χρόνους κλπ κλπ, αλλα δεν βγάζω άκρη. Μου φαίνεται περίεργο να το υποστηρίζεις μέχρι τον Χ driver και μετά να λες κάτι αλλάζει και θα παίζει όπως θέλω εγω.

Οκ να έχω την κάρτα να χτυπάει 57 βαθμους επειδή παίζει στα 30 βατ και memory clock 1750MHz όσες ώρες είναι το pc ανοχτό;

Ok ειναι δεν ειναι σωστο ομως ουτε το ιδανικο. Το λογο δεν καταλαβαινω που το χαλασαν. Θα τους κανω και εγω report απο το εργαλειο που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xristaras12 είπε

δε νομιζω να αλλάξει κάτι δυστυχώς

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/kach5h/if_youre_experiencing_max_vram_clock_speed_usage/

Ωραια δικαιολογια εδωσαν. 30watt σε idle ειναι πολλα για πιο λογο να δουλευει συνεχως η vram τερμα. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι custom resolution βαλε 74 hertz μπας και ειναι θεμα καθαρα των 75. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η παπαρια με τη full speed vram σε idle χαλαει και το zero fan rpm λογω των θερμοκρασιων και δεν το θεωρουν καν bug,το δικαιολογησαν σαν καλυτερη σταθεροτητα σε πολλαπλα monitors λες και ειχαμε θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Xristaras12 said:

Με τα τερματισμένα ρολόγια με freesync on δεν υπάρχει καμια λύση έτσι;

τόσους drivers μετά και απλά δεν τους απασχολεί;

έχω κουραστεί να ανοιγοκλείνω το freesync μπας και ηρεμήσει η κάρτα όταν δεν θέλω να παίξω.

Έχω γράψει μερικές σελίδες πίσω λύση, ανεβάζεις λίγο το v-blanking με το CRU και παίζει πάλι μια χαρά. Είναι regression που φτιάχτηκε στο Linux αλλά σε Windows δεν βλέπω να το φτιάχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panospeter είπε

Η δικιά μου 5600XT με τον 20.11.2 παίζει τις VRAM στα 1750, είτε έχω το freesync on είτε off (δεν το επιρεάζει) !!!!!!!!!!!!

@Xristaras12 Το εκανες ακριβως οπως εχω γραψει και στα βηματα στο reddit?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι προτιμότερο το fix με το CRU ή να γυρίσω στον 20.11.1 (χάνω τίποτα σε σχέση με τον παλιό drivers ?)

Σε 1080p 75Hz μόνιτορ που να πάω το refresh με το CRU ? Στα 74 ή πχ στα 72 ?

Επίσης δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το andrenaline και να φτιάξω μια custom resolution με π.χ refresh rate 74 αντί του CRU ?

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panospeter είπε

Είναι προτιμότερο το fix με το CRU ή να γυρίσω στον 20.11.1 (χάνω τίποτα σε σχέση με τον παλιό drivers ?)

Σε 1080p 75Hz μόνιτορ που να πάω το refresh με το CRU ? Στα 74 ή πχ στα 72 ?

Επίσης δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το andrenaline και να φτιάξω μια custom resolution με π.χ refresh rate 74 αντί του CRU ?

cru all the way. Μην κανεις revert τα drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2020 στις 9:51 ΜΜ, sozz είπε

 

πρέπει να κατεβάσεις το cru να σβήσεις τα προφίλ από εκεί που έχω την μπλε γραμμή στα αριστερά να πατήσεις μετά add και να προσθέσεις lcd standard να βάλεις τα hz της οθόνης σου κάτω κάτω μετά οκ _ οκ στο φάκελο μέσα έχει ένα αρχείο restart 64 το τρέχεις και φτιάχνει (έτσι τουλάχιστον έγινε σε έμενα)

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

cru1.jpg.190ccc4c308c95365c71554e53061fa9.jpg

 

 

6 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Δε το σώζει τίποτα δυστυχώς.

 

αυτό σου είχα γράψει τότε δεν σου έκανε δουλειά?

στα 144 που είμαι εγώ και είχα το ίδιο θέμα με το cru διορθώθηκε

ΥΓ μην περιμένεις καμιά λύση από την amd... εδώ ένα χρόνο που έχω την κάρτα δεν μπορώ να κλείσω την οθόνη μου και να την ξανά ανοίξω... βγάζει no signal και κάνω restart το pc.

λογικά έχουν επενδύσει σε εταιρείες με nvme δίσκους  και σε αναγκάζουν να πας εκεί μιας και πλέον με τον s11 θέλω λίγα δεύτερα χαχα

ΥΓ 2 μπορεί να φταίει και το displayport αλλά δεν έχω nvidia για να δω

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, panospeter said:

Είναι προτιμότερο το fix με το CRU ή να γυρίσω στον 20.11.1 (χάνω τίποτα σε σχέση με τον παλιό drivers ?)

Σε 1080p 75Hz μόνιτορ που να πάω το refresh με το CRU ? Στα 74 ή πχ στα 72 ?

Τα έχετε μπερδέψει λίγο. Το CRU θα το βάλεις αν θες να συνεχίζεις να παίζεις στα 75hz, και θα ανεβάσεις μόνο λίγο το v-blanking (π.χ απο τα 39 στα 50) ώστε να είναι ακόμα μέσα στο όριο του bandwidth που επιτρέπει η οθόνη σου (π.χ 150mhz)

Το LCD standard είναι για 144hz οθόνες και δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο issue, αν και υποθέτω πειράζουν παρόμοιες τιμές γιαυτό και παίζει. Εγώ γύρισα σε 20.11.2 γιατί με τους νέους drivers είχα freezes, αλλά είναι άσχετο με τα κολλημένα ρολόγια.

Quote

Επίσης δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το andrenaline και να φτιάξω μια custom resolution με π.χ refresh rate 74 αντί του CRU ?

Θα μπορούσες, αν δεν σε νοιάζει να παίζει η οθόνη σου σε 75hz. Αν θες τα 75hz, θα πρέπει να πειράξεις το v-blanking, που είναι και ο λόγος που τα ρολόγια είναι κολλημένα, και το adrenaline δεν υποστηρίζει αυτήν την ρύθμιση.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SabotazNic είπε

@Xristaras12 Το εκανες ακριβως οπως εχω γραψει και στα βηματα στο reddit?

Δεν εχω καν αυτη την επιλογή εγώ που γράφει και γενικότερα δεν ξέρω τι να πειράξω απο το συγκεκριμένο. 1-2 δοκιμές που έκανα έγινε αχνη η οθόνη και τρεμόπαιζε μετα οπότε δεν ασχολήθηκα.

Πλεον ειμαι στην τακτική Gaming = freesync on απο το monitor (75ΗΖ)

ολα τα υπολοιπα = freesync off και 60ΗΖ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

Δεν εχω καν αυτη την επιλογή εγώ που γράφει και γενικότερα δεν ξέρω τι να πειράξω απο το συγκεκριμένο. 1-2 δοκιμές που έκανα έγινε αχνη η οθόνη και τρεμόπαιζε μετα οπότε δεν ασχολήθηκα.

Πλεον ειμαι στην τακτική Gaming = freesync on απο το monitor (75ΗΖ)

ολα τα υπολοιπα = freesync off και 60ΗΖ

Αν μιλάμε για >2 οθόνες δεν φτιάχνεται μιας και είναι "feature" από amd. Ένας από τους λόγους που πήγα nvidia και εγώ. Καλοκαίρι και με το παραμικρό άναβα ac επειδή σιγά σιγά το pc ανέβαζε την ambient χωρίς λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...