Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Αντιμετωπιζω καποια σοβαρα προβληματα με την γραμμη του σταθερου μου κυριως οσον αφορα το ιντερνετ. Εχω συνδεση 24αρα απο περυσι τον μαιο και συμβολαιο για 2 χρονια.Ξερω οτι η περιοχη εδω δεν ειναι οτι καλυτερο και τοσους μηνες ειχα ταχυτητα περιπου 7-8mbps.Πριν απο κανα μηνα ειχα πολλες και πολυωρες αποσυνδεσεις με αποτελεσμα να μην εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ.Ειδοποιησα πολλες φορες μεσω κινητου οτι εχω προβλημα και ενω και καλα το λυνουν παντα εχω πλεον ταχυτητα 4-5mbps.Δυστυχως στην περιοχη αν και ειμαι διπλα στο μετρο του αιγαλεω δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο 24αρα.

Μπορω να κανω καποια καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη γτ νομιζω οτι πεφτει τρελη κοροιδια απο μερος του οτε?

Στοιχεια συνδεσης μεσα απο το ρουτερ ειναι στο επισυναπτομενο αρχειο.

Σας ευχαριστω.

Link Status.docx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... καθημερινά διαβάζω αναφορές για προβληματικές συνδέσεις. Πάντα υπήρχαν προβλήματα αλλά πλέον γίνονται πιο πυκνά κ λύνονται πιο αργά. 

Τι γίνεται, αντί να πηγαίνουμε πιο μπροστά, πάμε ολοταχώς πίσω? 

Μέχρι πρότινος το στάνταρ, στατιστικά πάντα, ήταν η 24αρα να κλειδώνει λίγο πάνω απο 11-12... ενώ τώρα αν καταφέρουμε τα 8... θέλει πρόσφορο στην ενορία της γειτονιάς!

Μήπως είναι κάτι στοχευμένο, κάτι γενικό ή κάτι βεβιασμένο, τεχνικά δημιουργημένο απο τους παρόχους?

    Παθόντας κ εγώ με την voda όμως. (Εντός αστικού περιβάλλοντος, σχετικά κοντά σε σχετικά νέα καμπίνα, σε νέα οικοδομή, με σχετικά σύγχρονο εξοπλισμό, έχοντας κάνει τους απαραίτητους ελέγχους, μόνος αλλά κ με τεχνικό κατόπιν αιτήματος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο θα συγχρονησεις σε adsl εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο την αποσταση που εχεις απο το αστικο κεντρο καθως και αλλους παραγοντες οπως crosstalk,ποιοτητα του χαλκου,παρεμβολες,δικο σου καλωδιακο προβλημα κ.α.

θελω να πιστευω πως οι εταιριες δεν χαμηλωνουν τις ταχυτητες εσκεμενα οπως αναφερει ο φιλος απο πανω.αλλα ας πουμε πως το κανουν ποιο ειναι το ωφελος απο αυτη την ενεργεια?δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bill27 ....μα για να σε ωθήσουν να πεις το ναι στο τηλέφωνο για αναβάθμιση σε VDSL... Σχεδόν καθημερινά δέχομαι τηλέφωνα για προσφορές αλλά πράττω τα δέοντα, κλαίγομαι γιατί εδώ δεν έχουμε καλά καλά super 24αρι όπως μας έταζαν στην αρχή (διευκρινίζω ότι πληρώ, σχεδόν, τις προϋποθέσεις....για τα 7-8 πραγματικά σιιιιγουρα) πάμε καλπάζοντας στα 50!?!?! ....

...όταν όμως ζητάω εγγυήσεις, εγγράφως (εάν συμφωνήσω κ υπογράψω) καθώς κ δικαίωμα υπαναχώρησης στο υφιστάμενο καθεστώς (τουλάχιστον τιμολογιακα κ για τον δικό μου πάντα πάροχο) εάν δεν ανταποκρίνονται στα όσα λένε, τότε όλοι αρχίζουν να μιλάνε in binary και ascii.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, ThReSh said:

Όσο πληθαίνουν κι οι VDSL τόσο περισσότερο crosstalk επηρεάζει τις ADSL.

Για πιο λογο να ισχυει αυτο μιας και οι συχνοτητες των 2 dsl προτυπων ειναι πολυ μακρια μεταξυ τους? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2019 στις 6:37 ΜΜ, murcielago580 είπε

Καλησπερα σε ολους.Αντιμετωπιζω καποια σοβαρα προβληματα με την γραμμη του σταθερου μου κυριως οσον αφορα το ιντερνετ. Εχω συνδεση 24αρα απο περυσι τον μαιο και συμβολαιο για 2 χρονια.Ξερω οτι η περιοχη εδω δεν ειναι οτι καλυτερο και τοσους μηνες ειχα ταχυτητα περιπου 7-8mbps.Πριν απο κανα μηνα ειχα πολλες και πολυωρες αποσυνδεσεις με αποτελεσμα να μην εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ.Ειδοποιησα πολλες φορες μεσω κινητου οτι εχω προβλημα και ενω και καλα το λυνουν παντα εχω πλεον ταχυτητα 4-5mbps.Δυστυχως στην περιοχη αν και ειμαι διπλα στο μετρο του αιγαλεω δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο 24αρα.

Μπορω να κανω καποια καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη γτ νομιζω οτι πεφτει τρελη κοροιδια απο μερος του οτε?

Στοιχεια συνδεσης μεσα απο το ρουτερ ειναι στο επισυναπτομενο αρχειο.

Σας ευχαριστω.

Link Status.docx 11 kB · 5 downloads

Καλησπέρα φίλε μου, την ταχύτητα που αναφέρεις την είχες δει μέσα από το ρουτερ η από speed test? Επίσης οταν λες πολύωρες αποσυνδεσεις? Μήπως υπήρχε κάποιο Γενικό εξωτερικό πρόβλημα και οσον αφορά την ταχύτητά σου λογικά υπάρχει στην cosmote το ιστορικό του συγχρονισμού σου, πάρε τους τηλέφωνο και ρώτησε εαν η ταχύτητά σου ειμαι αποδεκτή η οχι και να σου κάνουν έλεγχο, επίσης έλεγξε την ταχύτητά σου και από εδω 

 

Επεξ/σία από giorgos1486
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 22/4/2019 στις 9:17 ΜΜ, TechnoState είπε

.... καθημερινά διαβάζω αναφορές για προβληματικές συνδέσεις. Πάντα υπήρχαν προβλήματα αλλά πλέον γίνονται πιο πυκνά κ λύνονται πιο αργά. 

Τι γίνεται, αντί να πηγαίνουμε πιο μπροστά, πάμε ολοταχώς πίσω? 

Μέχρι πρότινος το στάνταρ, στατιστικά πάντα, ήταν η 24αρα να κλειδώνει λίγο πάνω απο 11-12... ενώ τώρα αν καταφέρουμε τα 8... θέλει πρόσφορο στην ενορία της γειτονιάς!

Μήπως είναι κάτι στοχευμένο, κάτι γενικό ή κάτι βεβιασμένο, τεχνικά δημιουργημένο απο τους παρόχους?

    Παθόντας κ εγώ με την voda όμως. (Εντός αστικού περιβάλλοντος, σχετικά κοντά σε σχετικά νέα καμπίνα, σε νέα οικοδομή, με σχετικά σύγχρονο εξοπλισμό, έχοντας κάνει τους απαραίτητους ελέγχους, μόνος αλλά κ με τεχνικό κατόπιν αιτήματος)

Πες μας που ακριβώς είδες ότι ήταν στάνταρ το 11-12

Όλες οι τεχνολογίες dsl επιρεαζονται από την απόσταση και την ποιότητα του χαλκού

Επίσης μπορεί κάποιος πριν 10 χρόνια να κλειδώνε στα 15 αλλά ήταν αυτός και άλλοι 3ις που είχαν adsl, μετά από 10 χρόνια αυξήθηκαν πάρα πολύ οι συνδρομητές οπότε δημιουργούνε παρεμβολές ( crosstalk) οπότε σε συνδιασμο με της πολλές συνδέσεις πέφτει και η ταχύτητα όπου και να πας στο κόσμο τα ίδια θα ισχύουν για dsl συνδέσεις

Όταν ακούω το κορυφαίο ότι το κάνουν επίτηδες για να προωθήσουν της vdsl εκεί γελάω καμιά ώρα ειδικά όταν μιλάμε για περιοχές που δεν έχουν vdsl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε crosstalk υπαρχει και να σταματησει αυτο το παραμυθι που απευθυνεται σε πολυ αδαεις μονο. Αυτο που υπαρχει σιγουρα ειναι οτι οταν βλεπεις μειωμενη ταχυτητα και sync, ειναι γιατι το hardware των παροχων δε μπορει να υποστηριξει τον αριθμο των συνδεσεων. Ειναι το ιδιο πραγμα σα να εισαι εσυ στο σπιτι και να κατεβαζετε 3 ατομα και να θες εσυ να κατεβασεις με το full d/l που εχεις. Θα το επιτυχεις ποτε? 

 

Crosstalk εχει σταματησει να υπαρχει εδω και 20 χρονια, μπορει και παραπανω και απλα ειναι η μαστιχα για να μη μπορεις να τους πεις να κανουν αναβαθμιση των μηχανηματων τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M@dB0x είπε

Ουτε crosstalk υπαρχει και να σταματησει αυτο το παραμυθι που απευθυνεται σε πολυ αδαεις μονο. Αυτο που υπαρχει σιγουρα ειναι οτι οταν βλεπεις μειωμενη ταχυτητα και sync, ειναι γιατι το hardware των παροχων δε μπορει να υποστηριξει τον αριθμο των συνδεσεων. Ειναι το ιδιο πραγμα σα να εισαι εσυ στο σπιτι και να κατεβαζετε 3 ατομα και να θες εσυ να κατεβασεις με το full d/l που εχεις. Θα το επιτυχεις ποτε? 

Crosstalk εχει σταματησει να υπαρχει εδω και 20 χρονια, μπορει και παραπανω και απλα ειναι η μαστιχα για να μη μπορεις να τους πεις να κανουν αναβαθμιση των μηχανηματων τους.

Μη προσπαθεις να ξυπνησεις το κοσμο με το να τους λες οτι 2+2=4.    Η σωστη απαντηση για αυτους ειναι οτι 2+2=5............δεκαετιες τωρα που τους παρακολουθω εδω. To crosstalking ειναι ενα feature του analog σηματος και θυμαμαι τοτε στη forthnet στις αρχες, 2005 ή 2006, που ειπαμε στο help desk να λεει αυτο το παραμυθι με το crosstalk οταν τους ρωτανε και βλεπω οτι καθιερωθηκε.

 

Υ.Γ.

Μη στελνετε μηνυματα και περιμενετε να απαντησω. Εχω crosstalking στη γραμμη και δε ποσταρω πια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, το ακούσαμε και αυτό, Δεν υπάρχει crosstalk εδώ και τόσα χρόνια και απλά είναι ένα παραμύθι των παρόχων. Τόσοι και τόσοι φορείς, εταιρείες, οργανισμοί, μελετητές κλπ (χιλιάδες τα επιστημονικά άρθρα στο διαδίκτυο), μας λένε ψέματα, ενώ και οι συνεχείς προσπάθειες για αναβάθμιση των πρωτοκόλλων επικοινωνίας ή δημιουργία νέων με σκοπό την μείωση του φαινομένου, είναι για να μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια. Αλλά μερικοί μας λένε ότι δεν έχουν δίκιο όλα αυτά. Η Γη είναι επίπεδη και όχι σφαιρική.

Το crosstalk κύριοι είναι ένα φυσικό φαινόμενο και πραγματικότητα, όταν μιλάμε για μεταφορά οποιουδήποτε αναλογικού ή ψηφιακού σήματος που ταξιδεύει μαζί με άλλα αντίστοιχα στο ίδιο μέσο. Όσον αφορά το θέμα που συζητάμε, η οπτική ίνα είναι μία λύση αλλά στο FTTC δεν είναι πανάκεια αφού εξακολουθούμε να κάνουμε χρήση του χαλκού από την καμπίνα μέχρι το σπίτι μας. Και αυτό που αναφέρθηκε από μερικούς, παρουσιάσθηκε και σε άλλες χώρες νωρίτερα με την αύξηση των ενεργών VDSL συνδέσεων.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εννοεις το interference ναι υπαρχει και συμβαινει. Το crosstalk ηταν χαρακτηριστικο των αναλογικων σηματων και ειχε σαν συμπτωμα να ακους αλλους απο το τηλεφωνο σου...... γνωστο και εως συννακροαση.

Και επειδη βλεπω οτι δε θα βγαλω μαλλον ακρη.......... οκ εχετε συννακροαση.

Επεξ/σία από M@dB0x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το crosstalk σε αναλογικό τηλεφωνικό σήμα, έχει και την μορφή συνακρόασης που λες. Στο ψηφιακό τηλεφωνικό σήμα δεν έχει επίδραση; Και όσον αφορά το DSL, ο ΙΕΕΕ λέει ψέματα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε θα το γραψω τελευταια φορα και δε θα ξαναασχοληθω. Το crosstalking δεν υπαρχει σαν ορολογια καν στα ψηφιακα σηματα. Υπαρχει το interference μονο που παιζει παντου αλλα δεν εχει αμεση σχεση με το dsl για λογους που βαριεμαι να εξηγω.

 

Το να μου ποσταρεις links που λενε το αντιθετο ειναι σαν να ειμαι απιστος και να μου ποσταρεις λινκς που λενε οτι υπαρχει θεος.  Αν υπαρχει καποιος μηχανικος εδω, που ασχολειται με παραπλησιο τομεα και μπορει να παρευρεθει στη κουβεντα ευχαριστως για να μη μιλαμε απο το 0. Χωρις παρεξηγηση ολο αυτο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...