Προς το περιεχόμενο

Νέο Lenovo Z6 Pro με τετραπλή κύρια κάμερα και οθόνη 6,39 ιντσών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Lenovo ανακοίνωσε ένα νέο smartphone, με εξοπλισμό επιπέδου ναυαρχίδας, το Z6 Pro. Η συσκευή διαθέτει τετραπλή κύρια κάμερα, βασίζεται στο Qualcomm Snapdragon 855 SoC και υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση.

Η οθόνη του Z6 Pro έχει διαγώνιο 6,39 ιντσών τεχνολογίας Super AMOLED που διαθέτει μία μικρή εγκοπή στο πάνω μέρος –waterdrop-style notch- και φιλοξενεί και τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων. Η οθόνη υποστηρίζει ανάλυση 2340 x 1080 pixels.

Στο εσωτερικό του Lenovo Z6 Pro υπάρχει το Qualcomm Snapdragon 855 SoC σε συνδυασμό με 6GB ή 8GB RAM και 128GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου ενώ υπάρχει και μία έκδοση με 12GB RAM και 512GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου. Η συσκευή υποστηρίζει WiFi 802.11b/g/n/ac, dual-band, WiFi direct/hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, NFC και USB-C. Η μπαταρία έχει χωρητικότητα 4000mAh και υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση 27W.

22.jpg.174a4571195bd8464387b44608658816.jpg

Οι τέσσερις κάμερες στο πίσω μέρος βρίσκονται σε κάθετη διάταξη και στην αριστερή πάνω γωνία. Το τετραπλό «setup» αποτελείται από την κύρια κάμερα των 48 Megapixels (με διάφραγμα f:/1.8), μία υπερ-ευρυγώνια στα 16 Megapixels, μία κάμερα με τηλεφακό στα 8,0 Megapixels ενώ υπάρχει και μία ακόμα, στα 2,0 Megapixels, που σχετίζεται με βελτιστοποιήσεις βίντεο. Η εμπρόσθια κάμερα, που βρίσκεται στο σημείο που είναι και η εγκοπή στην πρόσοψη, βασίζεται σε αισθητήρα 32 Megapixels. Οι κάμερες υποστηρίζουν διάφορα «AI modes», όπως AI Photos και Hyper Video κ.ά. Από άποψη λογισμικού, η εταιρεία διατηρεί το λογισμικό ZUI στην τελευταία του έκδοση ZUI 11.

33.jpg.453448ea28cfe31d2a21e86bb6d2dba0.jpg

Το Lenovo Z6 Pro θα κυκλοφορήσει στις 26 Απριλίου στην Κίνα σε Red και Green και οι τιμές του ξεκινούν από τα CNY2899 (€385) με την έκδοση 6GB/128GB και φτάνουν τα CNY2999 (€400) και CNY4799 (€635) για τις εκδόσεις με τα 8GB/128GB και 12GB/ 512GB.

44.jpg.13b420a4c4eb024697352337e2c803b3.jpg

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

No more tears.. My next phone θα είναι χωρίς δάκρυα και σεμεδάκια, με κάμερα που ανεβοκατεβαίνει και αφού ποτέ δεν έχω βγάλει σελφι, δε θα τη χρησιμοποιήσω καν. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ φαινεται

Amoled, καλη μπαταρια, καλες καμερες.....

Μονο το ραδιοφωνο του λειπει 

Σε κανα 2 χρονια που θα κανει 160ε θα το σκεφτω να αλλαξω το Asus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Το μεγεθος ειναι λιγο προβλημα. Μεχρι 6'' παει κι ερχεται, πλεον αρχιζουν και πλησιαζουν τα tablet

Δεν το πλησιάζουν γιατι μιλάμε για διαφορετικές αναλογίες... 

Σε πλάτος ειναι σαν 5,5αρη κινητο αναλογίας 16:9. Οπότε ειναι σαν 5,5 με περισσότερο content (πχ λιγότερα σκρολαρίσματα, περισσότερα εικονίδια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει μακρυά από Lenovo. Δεν ξέρω αν έχουν προχωρήσει τόσο πολύ να αξίζουν, αλλά μέχρι στιγμής τα δύο Lenovo smart phones που είχα, με απογοήτευσαν τελείως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanyul είπε

Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει μακρυά από Lenovo. Δεν ξέρω αν έχουν προχωρήσει τόσο πολύ να αξίζουν, αλλά μέχρι στιγμής τα δύο Lenovo smart phones που είχα, με απογοήτευσαν τελείως. 

Ποια ήταν όμως; Ναυαρχίδες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antretng είπε

Δεν το πλησιάζουν γιατι μιλάμε για διαφορετικές αναλογίες... 

Σε πλάτος ειναι σαν 5,5αρη κινητο αναλογίας 16:9. Οπότε ειναι σαν 5,5 με περισσότερο content (πχ λιγότερα σκρολαρίσματα, περισσότερα εικονίδια κλπ)

Σε μηκος ομως ξεφευγουν. Και δε μπορεις να τα λειτουργησεις με το ενα χερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Σε μηκος ομως ξεφευγουν. Και δε μπορεις να τα λειτουργησεις με το ενα χερι. 

Όχι και τόσο μιας και αξιοποιούν κυρίως το bezel. Αν παλι εννοείς δυσκολία στο κατέβασμα κουρτινας, πολλά κινητά παίρνουν το τράβηγμα και από χαμηλότερα.

Όπως και να δει δεν έχουν καμία σχέση με tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...