Προς το περιεχόμενο

Η Tesla σκοπεύει να έχει στους δρόμους έναν στόλο από "ρομποταξί" μέχρι το 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με τον Elon δεν είναι οι εξαγγελίες του, είναι τα χρονοδιαγράμματα που ανακοινώνει. Προσωπικά δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι κάποια στιγμή μέσα στην δεκαετία του 2020 θα υπάρχουν στις ΗΠΑ ρομποταξί. Αλλά το 2020....λίγο δύσκολο. Πιστεύω ότι θα του πάρει 5 χρονάκια παραπάνω και με την προϋπόθεση πως η  TESLA δεν θα χρεοκοπήσει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρωτόγονοι ταρίφες θα τα καταστρέφουν και αυτά;

2 ώρες πριν, panoskabal είπε

Απίστευτη βλακεία.....Ερείς θα προτιμούσατε ενα τετοιο ταξι????  εγω παντος ΟΧΙ.....εδω ειναι Ελλαδισταν και καθε μερα βλέπεις χιλιες ευφάνταστες μαλ...ες στους δρομους (αχαρτογραφιτες λακουβες, νεα έργα,,τρελους,μεθυσμένους, κ.λ.π.).....το ατυχημα το εχετε σίγουρο....ασε που θα γινόταν επανασταση των ταξιτζηδων και θα τα εσπαζαν ασε που δεν θα δινόταν ποτε αδεια σε τετοια στην Ελλαδα.......ισως μετα απο χιλιάδες χρονια να γινόταν και αφου δοκιμαζοταν με απολυτη επιτυχία για 200-300 χρονια σε άλλα κράτη....

Καλά άσε την Ελλάδα. Μία μικρή και σάπια κοινωνικά και οικονομικά χώρα στην άκρη της Ευρώπης. Τέτοιες τεχνολογίες θα εφαρμόζονται στον πολιτισμένο κόσμο και θα δουλεύουν μια χαρά..

47 λεπτά πριν, kostas12ldb είπε

@mourlos
@lelisjr
Αρκετά τα περιστατικά με τους αυτόματους πιλότους και τις αυταναφλέξεις αν το ψάξεις.
Έχει ακόμα ΠΟΛΥ δρόμο για να παίξει σωστά το robot-taxi, ακόμα και σε οργανομένες πόλεις με σωστούς δρόμους.
Άσε να περάσουν ακόμα 5-10 χρονάκια, να οριμάσει η τεχνολογία, και τότε τα λέμε για πιο σοβαρά, και χωρίς ατάκες.

Εσύ θα εμπιστευόσουν αυτοκίνητο να σε πάει δρομολόγιο, χωρίς να έχει καθόλου οδηγό;

Τα ατυχήματα που οφείλονται σε ανθρώπινο λάθος είναι πολύ περισσότερα όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα ατυχήματα που οφείλονται σε ανθρώπινο λάθος είναι πολύ περισσότερα όμως..

η διαφορά είναι και το ηθικό του πράγματος. εάν εμπλακεί σε ένα ατύχημα το αυτοκίνητο με τραυματία και νεκρό, από ποιον θα ζητήσεις ευθύνες; από το ρομποταξί; τα ανθρώπινα λάθη είναι σοβαρά, αλλά πως θα ζητήσεις ευθύνη από μια μηχανή; θα ζητήσεις από τον μηχανικό εάν δεν πήρε σωστά το τελευταίο patch;

επίσης το ότι θα γυρίζουν αυτόματα πίσω για φόρτιση έχει πολύ γέλιο. να παίρνει το ρομποταξί κούρσα από χαλάνδρι για κέντρο, να μπλοκάρει στην κίνηση και στα μισά του δρόμου να κάνει αναστροφές για να προλάβει να φορτίσει και να μην μείνει στον δρόμο.

ο Έλον την περασμένη εβδομάδα κατηγορούσε την panasonic πως δεν του παραδίδει τις μπαταρίες και για αυτό έχει καθυστερήσεις. εγώ ξέρω πως όταν έχεις προβλήματα με τον προμηθευτή, είναι δικό σου θέμα να τα λύσεις και δεν προσπαθείς να βγάλεις την ευθύνη από πάνω σου δίνοντας έναν προμηθευτή τον οποίο ΕΣΥ έχεις επιλέξει

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ "γουστάρω" τρελούς τύπους, σαν τον Musk... Μπορούν να δημιουργήσουν τεχνολογικά "θαύματα". Έστω και να μην καταφέρει να τα ολοκληρώσει η δική του εταιρεία, θα το κάνει κάποια άλλη αργότερα. Τουλάχιστον όμως, θα έχει παίξει σημαντικό ρόλο σε αυτή την "εφεύρεση".

Αλλά οι κλασικοί Ελληναρες, που νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα (ενώ έχουν IQ ραδικιού), κοροϊδεύουν και βρίζουν (υπήρξαν σχόλια με βρισιές που σβήστηκαν)... Και μετά απορούν γιατί αυτή η χώρα διαλύθηκε... 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

η διαφορά είναι και το ηθικό του πράγματος. εάν εμπλακεί σε ένα ατύχημα το αυτοκίνητο με τραυματία και νεκρό, από ποιον θα ζητήσεις ευθύνες; από το ρομποταξί; τα ανθρώπινα λάθη είναι σοβαρά, αλλά πως θα ζητήσεις ευθύνη από μια μηχανή; θα ζητήσεις από τον μηχανικό εάν δεν πήρε σωστά το τελευταίο patch;

επίσης το ότι θα γυρίζουν αυτόματα πίσω για φόρτιση έχει πολύ γέλιο. να παίρνει το ρομποταξί κούρσα από χαλάνδρι για κέντρο, να μπλοκάρει στην κίνηση και στα μισά του δρόμου να κάνει αναστροφές για να προλάβει να φορτίσει και να μην μείνει στον δρόμο.

ο Έλον την περασμένη εβδομάδα κατηγορούσε την panasonic πως δεν του παραδίδει τις μπαταρίες και για αυτό έχει καθυστερήσεις. εγώ ξέρω πως όταν έχεις προβλήματα με τον προμηθευτή, είναι δικό σου θέμα να τα λύσεις και δεν προσπαθείς να βγάλεις την ευθύνη από πάνω σου δίνοντας έναν προμηθευτή τον οποίο ΕΣΥ έχεις επιλέξει

Όπως γίνεται με τα αεροπλάνα που 99% της πτήσης πετάει μόνο του. Αν γίνει ατύχημα που κατά 99% οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος, είτε του πιλότου, είτε του σχεδιασμού, είτε υπαλλήλου στο έδαφος κτλ τότε η ευθύνη πάει σε αυτόν. Στα αυτόνομα αυτοκίνητα δεν θα έχεις οδηγό, οπότε εξαλείφεις αμέσως το ανθρώπινο λάθος του οδηγού. Οπότε έχεις τα λάθη των μηχανικών που σχεδίασαν αυτό το component που ευθύνεται για το ατύχημα και τα λάθη στην συντήρηση του οχήματος, αν το ατύχημα οφείλεται σε αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να τρομάξω μερικούς αλλά οι πιλότοι σε αεροσκάφη και σε οδηγοί στα τρένα είναι περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους παρά για να κάνουν την δουλειά. Δεν με φοβίζει ένα ρομπότ που θα οδηγά απέναντί μου  όσο αυτό θα πρέπει να φοβάται από τους ανθρώπους που έχει απέναντί του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

Να τον παλι τον αεριτζη. Τον Φαραω με την πυραμιδα Ποντσι.. 

Αυτη τη βαρυσημαντη δηλωση την εγγραψες ρουφωντας το φραπογαλο με τις 6 ζαχαρες η μετα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειδα την 4 ωρη παρουσιαση... εντυπωσιακο! οι ανθρωποι ειναι σε αλλο επιπεδο, εχουν αναπτυξει απιστευτες τεχνολογιες!

τωρα για οσους αμφιβαλετε για τον musk, εχω ενα να πω

αυτη τη στιγμη σε ολο τον κοσμο, υπαρχουν 3 οντοτητες που εχουν την τεχνολογια να φτασουν στο διεθνη διαστημικο σταθμο. οι ΗΠΑ, η Ρωσια.....και ο Musk. νομιζω το να φτιαξει μερικες εκατονταδες εκατομμυρια αυτοκινητα, ετσι οπως τα θελει, δεν ειναι κατι εξωπραγματικο γι αυτο και την εταιρια του, ειδικα με τους πορους που εχει τωρα...

επειδη το οραμα του και το επιχειρηματικο του μοντελο του φαινεται να ειναι επιστημονικα ΑΡΤΙΟ και οικονομικα φαινεται μαλλον βιωσιμο (δεν μπορω να κρινω πραγματα που δεν κατανοω πληρως), δεν εχω την παραμικρη αμφιβολια οτι οσα λεει θα γινουν πραγματικοτητα....

επισης, μην κρινετε τα παντα με γνωμονα την ελλαδα. τα tesla εδω που μενω εγω τα βλεπεις παντου, και αν καποιος εχει οδηγησει ενα καταλαβαινει ποσο ανωτερα ειναι σε σχεση με τα συμβατικα αυτοκινητα. εγω προσωπικα υπογραφω οτι ενα model 3, αυτη τη στιγμη, ειναι καλυτερο αυτοκινητο απο μια καινουρια 5αρα BMW. ποσο μαλλον την συντριπτικη πλειοψηφια των αυτοκινητων που θεωρουνται υποδιεστερα της 5αρας....

 

και το σημαντικοτερο ολων, ειναι οτι τα model S και 3 ειναι στην ουσιας version 1 και 1.5 , αυτου που τελικα θελει να φτιαξει μαζικα ο musk και η tesla. στην ουσια ενα πρωτης γενιας αυτοκινητο απο μια εταιρια που δεν ειχε φτιαξει ουτε ποδηλατο στο παρελθον ειναι ταξης ανωτερο μοντελων αυτοκινητοβιομηχανιων που υπαρχουν εδω και εναν αιωνα...σκεφτειτε αυτο μονο.

ολα αυτα που λεγονται αριστερα και δεξια για τα tesla ειναι μλκς της πενταρας. πιθανοτατα υποκεινουμενα απο το lobby των υδρογονανθρακων....τους ποναει....αλλα δεν πειραζει....οι βιομηχανια του πετρελαιου και ολα τα συναφη της πεδια ειναι τωρα, οτι ηταν η βιομηχανια καπνου πριν απο 50 χρονια. και αυτο το ξερουν. και τους πειραζει ο musk. και τον πολεμουν...αλλα δεν πειραζει, θα τους περασει

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akatsim είπε

Αυτη τη βαρυσημαντη δηλωση την εγγραψες ρουφωντας το φραπογαλο με τις 6 ζαχαρες η μετα? 

Αγαπητε συμφορουμιτη, αυτη την αποψη την απεκτησα παρακολουθωντας τον αεριτζη Musk να υποσχεται διαφορα ΑΠΙΘΑΝΑ πραγματα, που συνοψιζονται για κάποιους στον ορο "οραμα", για μενα "θα θα" και "αεριτζης". Δεν θα πω το χιλιοειπωμενο "δεν με ξερεις", θα αρκεστω να σου απαντησω στο ερωτημα: οχι δεν πινω φραπε με 6 ζαχαρες κι ουτε κατεληξα στην αποψη μου, τρωγοντας, πινοντας ή ξυνοντας κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, james01gr είπε

η διαφορά είναι και το ηθικό του πράγματος. εάν εμπλακεί σε ένα ατύχημα το αυτοκίνητο με τραυματία και νεκρό, από ποιον θα ζητήσεις ευθύνες; από το ρομποταξί; τα ανθρώπινα λάθη είναι σοβαρά, αλλά πως θα ζητήσεις ευθύνη από μια μηχανή; θα ζητήσεις από τον μηχανικό εάν δεν πήρε σωστά το τελευταίο patch;

επίσης το ότι θα γυρίζουν αυτόματα πίσω για φόρτιση έχει πολύ γέλιο. να παίρνει το ρομποταξί κούρσα από χαλάνδρι για κέντρο, να μπλοκάρει στην κίνηση και στα μισά του δρόμου να κάνει αναστροφές για να προλάβει να φορτίσει και να μην μείνει στον δρόμο.

ο Έλον την περασμένη εβδομάδα κατηγορούσε την panasonic πως δεν του παραδίδει τις μπαταρίες και για αυτό έχει καθυστερήσεις. εγώ ξέρω πως όταν έχεις προβλήματα με τον προμηθευτή, είναι δικό σου θέμα να τα λύσεις και δεν προσπαθείς να βγάλεις την ευθύνη από πάνω σου δίνοντας έναν προμηθευτή τον οποίο ΕΣΥ έχεις επιλέξει

To "ηθικό" του πράγματος είναι ακριβώς ο λόγος να βγάλουμε τον άνθρωπο από την πιο επικίνδυνη νόμιμη και αναγκαία δραστηριότητα του πολιτισμού μας, την οδήγηση.

1) Πόσοι άνθρωποι δεν οδηγούν γιατί φοβούνται ακριβώς αυτό το ενδεχόμενο, και ζουν εξαρτώμενοι από άλλους?

2) Πόσοι επέζησαν για να έχουν ενοχές μια ζωή, ενδεχομένως φτάνοντας ακόμη και στην αυτοκτονία?

3) Όπως το θέτεις εδώ το θέμα της "ηθικής" έχει ήδη λυθεί. Την ευθύνη με τη μορφή την αποζημίωσης την έχει η ασφαλιστική. Με καλύτερους από τον μέσο άνθρωπο μηχανισμούς αυτόνομης οδήγησης τα έξοδα ασφαλιστικών καλύψεων θα μειωθούν.

 

Αυτό που δε θα μειωθεί βέβαια θα είναι η κίνηση. Και εδώ είναι η αχίλλειος πτέρνα κατά τη γνώμη μου. Θα πρέπει να πάμε σε Level 6 αυτόνομη οδήγηση που θα αυξήσει την πυκνότητα των οχημάτων στους δρόμους για να βελτιωθεί αυτό.

Αυτό όμως θα πάρει πολύ καιρό γιατί θα απαιτήσει να μην υπάρχει καθόλου "ανθρώπινη" οδήγηση μιας και η μετακίνηση θα γίνεται με τρόπο που ο άνθρωπος δε θα μπορεί να προσαρμοστεί και να συμμετέχει με ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αγαπητε συμφορουμιτη, αυτη την αποψη την απεκτησα παρακολουθωντας τον αεριτζη Musk να υποσχεται διαφορα ΑΠΙΘΑΝΑ πραγματα, που συνοψιζονται για κάποιους στον ορο "οραμα", για μενα "θα θα" και "αεριτζης". Δεν θα πω το χιλιοειπωμενο "δεν με ξερεις", θα αρκεστω να σου απαντησω στο ερωτημα: οχι δεν πινω φραπε με 6 ζαχαρες κι ουτε κατεληξα στην αποψη μου, τρωγοντας, πινοντας ή ξυνοντας κατι. 

Αφου μιλας σοβαρα θα σου πω οτι καλυτερα καποιοι που λενε θα κανω 10 και κανουν 5 η 6 η 7, παρα οι ανυπαρκτοι χωρις οραμα.

Αεριτζης θα ηταν αν εβγαζε χρηματα απο αυτα τα οραματα που λες, αλλα δεν βγαζει. Αν ηθελε να βγαλει χρημα, λες να μην μπορουσε με κατι αλλο? Απο αυτα που εχει κανει ειναι προφανες οτι μπορει να στησει ενα προτζεκτ και να βγαλει λεφτα. Απλα αυτος βαζει το πηχη πολυ ψηλα γι' αυτο και τον παω. Πριν οι Ραιτ πεταξουν δεκαδες οραματιστες εφαγαν τουμπες, πεταξαν 100 μετρα, μετα 200, μετα 1000 και καποιος στο τελος το τελειωσε. Ετσι θα γινει και με τον Μασκ. Οπου το παει αυτος και μετα καποιος αλλος θα το τελειωσει. Ισως και να ειναι ο "χρησιμος ηλιθιος" που θα φαει το πεσιμο, αλλα παλι θα εχει προσφερει πολλα.

Επεξ/σία από akatsim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, green gordon είπε

Σε 30 χρόνια που θα έρθουν εδώ θα γίνουν τα ίδια που έγιναν με uber και θα αποσυρθεί η άδεια τους από το κράτος.

δεν θα προλαβουν θα τα σπασουν οι ταριφες

ο ελονας οτι λεει το κανει ετεροχρονισμενα μεν αλλα εντελλει το κανει με 1-2 χρονια διαφορα εχω δει πολυ υλικο απο autopilot ειναι ηδη σχεδον ετοιμα για αυτονομη οδηγηση το νομοθετικο πλαισιο σε καθε χωρα βεβαια ποτε θα τα επιτρεψει ειναι αλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο γελοίος κομπλεξισμός απέναντι στον Musk με αφήνει άφωνο. Ένας άνθρωπος έχει φτιάξει το Paypal, τα καλύτερα ηλεκτρικά αυτοκίνητα στον πλανήτη (ανταγωνίζεται θηρία βιομηχανίες που κάποιες υφίστανται πάνω από έναν αιώνα), και στέλνει πυραύλους στο διάστημα λες και είναι ...η NASA ή η Roscosmos. Και δεν είναι καν 50 ετών... 

Τελικά υπάρχουν πολύ μίζεροι και σκ4τόψυχοι άνθρωποι ανάμεσά μας

 

  • Like 1
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...