Προς το περιεχόμενο

Νέα gaming notebooks Alienware και G-series από την Dell με GeForce GTX 16-series GPUs και 9ης γενιάς Intel Core CPUs


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Απλά ένας "γκειμερ", generation Z παιδί ή millennial παίζει, ζητιανευει και streamarei με σταθερούς υπολογιστές. Δεν φαντάζομαι να κουβαλάει τέτοιο πράγμα. Αυτά για τους διάσημους.

Τώρα για τον απλό κόσμο, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; Σταθερός γιατί αυτά τα laptop είναι πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν.

gamers? ξέρεις σε πόσους τομείς θα χρησιμεύει αυτό για επαγγελματίες για πχ αρχιτέκτονες, σχεδιαστές ,γραφίστες,μηχανικούς και ένα σωρό ειδικότητες που η δουλειά τους είναι η οικοδομή η ο εκάστοτε χώρος μελέτης και εργασίας ? 

όσο για τους gamers, φοιτητές,ναυτικοί,άνθρωποι που ταξιδεύουν συνέχεια λόγο δουλειάς κλπ γιατί να μην το έχουν μαζί τους ? 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα του να έχει κάποιος το αγαπημένο του game ανά πασα στιγμή μαζί του. 

Θέλει να παίζει παντού, γούστο του καπέλο του.
Αν υπάρχει κάτι αρνητικό στα gaming laptop είναι το κομμάτι της αξιοπιστίας μακροπρόθεσμα.

Όσο καλο σύστημα ψύξης και να έχει, όσο σωστή αρχιτεκτονική μελέτη και να έχει γίνει, αν δεν λυθεί το πρόβλημα των υψηλών θερμοκρασιών, είναι θέμα χρόνου το laptop να πάει σε επισκευαστικό για reball στην vga.


Εκτος και αν γίνετε συστηματικά εσωτερικός καθαρισμός αλλα άντε να το εξηγήσεις αυτό στον μέσο gamer που θέλει να λιώνει ασταμάτητα πάνω στο καθε game.
Εκεί ναι, πας σε desktop όπου και εκεί θέλει συντήρηση, αλλα αντέχει σίγουρα παραπάνω.

Επεξ/σία από Georgz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσείς όλοι που ρωτάτε αν έχουν αγοραστικό κοινό αυτές οι κατηγορίες λαπτοπ (η που λέτε το κλασικό : ε ποιος θα το πάρει αυτο μωρέ) σκεφτήκατε ποτέ ότι ίσως κάποιος θέλει ένα δυνατό μηχάνημα που να μην ζυγίζει 20 κιλα και να χώρα στην τσάντα του? μπορεί να θέλει να ταξιδεψει κάπου για μια δουλειά και να χρειάζεται εκεί να τρέξει κάτι απαιτητικό, μπορεί να θέλει να παίξει κάνα Game στις διακοπές του, μπορεί πολλά. Όλα τα παραπάνω είναι κοινή λογική. Έχουμε χορτάσει από χολή. Μηπως να δοκιμάσουμε να σκεφτόμαστε και λιγο? Λέω εγώ τώρα .... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω απορία για όσους λένε ότι τα gaming laptop είναι τελείως άχρηστα και πανάκριβα αν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ. Δηλαδή αυτό το λάπτοπ στα 2000€ με ελληνικό ΦΠΑ και μεταφορικά από Γερμανία με rtx 2070 είναι τόσο ακριβό. Δηλαδή μόνο επεξεργαστή+mobo, μνήμες και gpu να βάλεις σε desktop φτάνεις τα 1000-1100€. Βάλε τροφοδοτικό, κουτί, οθόνη, πληκτρολόγιο φτάνεις 1500€+ άνετα. Με λάπτοπ έχεις χειρότερες επιδόσεις και φασαρία μεν αλλά μπορείς να κάνεις πολλά άλλα σε θέμα φορητότητας. Ναι έχουν ένα price premium άλλα όχι και τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν μερικοί. Βέβαια υπάρχουν και μερικά σε τρελές τιμές αλλά το ίδιο ισχύει και στα desktop, υπάρχουν και κουτιά με 500 και 1000€ μην ξεχνάμε. Το βασικό πρόβλημα με τα λάπτοπ είναι ότι δεν αναβαθμίζονται.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aris1986 είπε

Τι περιμένω από άνθρωπο που έχει άβαταρ λάπτοπ! Αν και αυτό που έχεις παίζει μόνο Μάριο μπρος!

Κατάλαβα παίζουν φλιπερακι στα ξενοδοχεία προσπαθώντας να φέρουν κέρδη στην εταιρεία, ανεβαίνοντας το corporate ladder μέχρι να βρεθούν στο πάρτυ από τα μάτια ερμητικά κλειστά!

Εγώ λόγο δουλειάς μένω σε 2 σπίτια . Αλήθεια τι θα έπρεπε να πάρω χίλια ευρώ που έδωσα πριν λίγο διάστημα. Ένα laptop ή ένα σταθερό και να κουβαλάω όλο το setup από το ένα σπίτι στο άλλο 2 φορές την εβδομάδα? Επίσης χρειάζομαι και στην εργασία λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jerry banana είπε

Αποδέχομαι και περιμένω,έχω ακόμη ένα νεφρό λόγω της 1080ti ,απλώς θέλω να μου πείτε ζείς με ένα?Η έχω επιπλοκές?

Κακός έδωσες το ένα σου νεφρό για να πάρεις την 1080ti . Όποιος δεν έχει κάνει υποχωρήσεις δεν αφαιρεί μέλη από το σώμα του ή έπιπλα από το σπίτι του για να πάρει μια κάρτα γραφικών ή ένα δυνατό λαπτοπ. Ας έπαιρνες μια gtx 1060 ή μια RX580 .Σήμερα θα είχες 2 νεφρά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoskatos είπε

Κακός έδωσες το ένα σου νεφρό για να πάρεις την 1080ti . Όποιος δεν έχει κάνει υποχωρήσεις δεν αφαιρεί μέλη από το σώμα του ή έπιπλα από το σπίτι του για να πάρει μια κάρτα γραφικών ή ένα δυνατό λαπτοπ. Ας έπαιρνες μια gtx 1060 ή μια RX580 .Σήμερα θα είχες 2 νεφρά :)

Δεν πειράζει χαλάλι θα βαλω άλλο το πολύ πολύ. Αλλάζω νεφρά όπως τις κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus 751g 2015 όλη μέρα ανοικτό μπαταρία 40-50 λεπτά αντοχή ακόμη ,μόνο από την κατανάλωση που έχει 230watt(i7/970m) σε σχέση με το σταθερό που είχα τότε που έπαιζε στα 600watt(fx9590/r9 290x) το έχω κάνει απόσβεση.

Acer 5930g αυτά που καίγονταν η κάρτα γραφικών c2d(9600gt) 2007 λειτουργεί ακόμη 

Asus 751g 2015 όλη μέρα ανοικτό μπαταρία 40-50 λεπτά αντοχή ακόμη ,μόνο από την κατανάλωση που έχει 230watt(i7/970m) σε σχέση με το σταθερό που είχα τότε που έπαιζε στα 600watt(fx9590/r9 290x) το έχω κάνει απόσβεση.

Acer 5930g αυτά που καίγονταν η κάρτα γραφικών c2d(9600gt) 2007 λειτουργεί ακόμη 

 

IMG_20190419_171444.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aris1986 είπε

Υπάρχει αγοραστικό κοινό για αυτά;

δεν ειναι ολα μοστα φιλε μου...εγω δουλευω autodesk autocad 3d, autodesk inventor....θελω ενα πολυ δυνατο λαπτοπ να παρουσιαζω τη δουλεια μου. με ενδιαφερει η φορητοτητα, και οχι τοσο η πριζα. δλδ παω σε εργοστασιο σχεδιαζω ενα εξαρτημα φτιαχνω επιτοπου κατι και φευγω...ρευμα θα βρω. δυναμη στα 3 κιλα δεν βρισκεις ευκολα. εχω MAC book pro(late 2014) τρεχω windows, εννοειται οτι παει μπαλα και το θελω για τη δουλεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aris1986 είπε

Υπάρχει αγοραστικό κοινό για αυτά;

Πολύ το κουράσατε δύο σελίδες. Για να βγαίνουν, ναι, υπάρχει. Τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά υπάρχει κοινό που αγοράζει είτε για βαριές δουλειές είτε για gaming που είτε δεν έχει πολύ χώρο στο γραφείο αν και είναι το τελευταίο αλλά και επειδή μπορεί να μετακινείται ταξιδεύει συνεχώς και θέλει να έχει τον υπολογιστή και τα παιχνίδια που παίζει μαζί το λαπτοπ είναι και ιδανικό για κάποιον που πάει αρκετές φορές διακοπές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, atheatos είπε

Υπάρχουν και άνθρωποι που ταξιδεύουν και θέλουν να έχουν δυνατότητα να παίξουν το παιχνίδι τους στο ξενοδοχείο ή όπου άλλου είναι η δουλειά τους.  Πίστεψε με είναι αρκετοί αυτοί που δουλεύουν έτσι. Τώρα αν εσυ έχεις βγάλει το συμπέρασμα και τα ξέρεις όλα , με γεια σου με χαρα σου .....

Πόσοι είναι αυτοί που ταξιδεύουν για δουλειά και έχουν έστω και λίγο χρόνο για παιχνίδια ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Πόσοι είναι αυτοί που ταξιδεύουν για δουλειά και έχουν έστω και λίγο χρόνο για παιχνίδια ;

Αρκετοί, για να υπάρχει αυτή η κατηγορία εδώ και 20 χρόνια.

ΥΓ. Νομίζεις αυτοί που δεν ταξιδεύουν και βρίσκονται σπίτι με την οικογένεια  τους έχουν περισσότερο χρόνο ,να παίξουν στο pc τους?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

Αρκετοί, για να υπάρχει αυτή η κατηγορία εδώ και 20 χρόνια.

ΥΓ. Νομίζεις αυτοί που δεν ταξιδεύουν και βρίσκονται σπίτι με την οικογένεια  τους έχουν περισσότερο χρόνο ,να παίξουν στο pc τους?

Η πλειοψηφία αυτών που ταξιδεύει για δουλειά, έχουν πρόγραμμα τόσο γεμάτο όλη μέρα, που όταν επιστρέψουν στο ξενοδοχείο, πρέπει επίσης να κρατήσουν σημειώσεις, να στείλουν e-mail, αναφορές και να φύγουν την επομένη πρωί-πρωί. Με τόση κούραση λοιπόν, μιας και κανείς δε σε πληρώνει να κανείς ταξίδια αναψυχής, πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει χρόνος και διάθεση για παιχνίδια. Τα σύγχρονα παιχνίδια εν τέλει σε κουράζουν, δε σε χαλαρώνουν.  Αυτό το λέω εκ πείρας. Και για τα ταξίδια, θέλεις κάτι ελαφρύ και πραγματικά φορητό. Τα gaming laptop απευθύνονται σε μικρές μετακινήσεις που το βάρος και ο όγκος δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, studiokristo είπε

Η πλειοψηφία αυτών που ταξιδεύει για δουλειά, έχουν πρόγραμμα τόσο γεμάτο όλη μέρα, που όταν επιστρέψουν στο ξενοδοχείο, πρέπει επίσης να κρατήσουν σημειώσεις, να στείλουν e-mail, αναφορές και να φύγουν την επομένη πρωί-πρωί. Με τόση κούραση λοιπόν, μιας και κανείς δε σε πληρώνει να κανείς ταξίδια αναψυχής, πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει χρόνος και διάθεση για παιχνίδια. Τα σύγχρονα παιχνίδια εν τέλει σε κουράζουν, δε σε χαλαρώνουν.  Αυτό το λέω εκ πείρας. Και για τα ταξίδια, θέλεις κάτι ελαφρύ και πραγματικά φορητό. Τα gaming laptop απευθύνονται σε μικρές μετακινήσεις που το βάρος και ο όγκος δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. 

Εγω ταξιδευω λογω δουλειας.. Πλοιο.. Και εχω φορτωμενο προγραμμα.. Και κουβαλαω MSI laptop 2,5 κιλων με τη GTX 1070 πανω.. Οποτε εχω χρονο παιζω ομως.. Που ειναι το κακο λοιπον.. Δε θα επρεπε να εχω αυτη την επιλογη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...