Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση Εξωτερικό


EmoGuy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι και φίλες του φόρουμ μια ερώτηση και από την πλευρά μου . Φέτος δίνω πανελλήνιες αλλά ένας θεός ξέρει τι αποτελέσματα θα έχουμε (ενδιαφέρομαι για Πυροσβεστική αλλά λόγω υψηλής βάσης δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα) . Σαν plab B έχω στο μυαλό μου το επάγγελμα του οδηγού ( οδηγός λεωφορείου ή φορτηγού ) τώρα ακριβώς σαν χώρες επιλογής πρώτη έχω Τουρκία (μην ρωτήσετε πάντα αγαπούσα την γείτονα χώρα) και μετά από εκεί τις γνωστές άγνωστες Σουηδία , Γερμανία , Ολλανδία , Αγγλία , Αμερική και όλες αυτές τις ανεπτυγμένες . Θα ήθελα να ξέρω ποιες χώρες έχουν ζήτηση σε οδηγούς ( αν υπάρχουν ) και γενικά αν είναι επάγγελμα που βρίσκεις θέση στο εξωτερικό γιατί όπως και να το κάνουμε δεν ακούγεται και πολύ όπως άλλα επαγγέλματα π.χ. παραϊατρικά που κάνουν χαμό όλες οι χώρες να βρουν . Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γνωστός μου έψαχνε για οδηγός μεγάλου οχήματος, κάνουν κρα σε Αγγλία και Γερμανία (αυτός εκεί κοιτούσε). Νομίζω ότι και Σουηδία ζητάνε αρκετά. Αλλά όπου και να πας, οδηγός αστικού πρέπει να ξέρεις ικανοποιητικά την εκάστοτε γλώσσα. Επίσης, αν βγάλεις εδώ τα διπλώματα, υπολόγιζε κανέναν χρόνο και αρκετό χρήμα (όχι μόνο τα νόμιμα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αγάπη που είχες στην νοσηλευτική ξαφνικά θες πυροσβεστική και αν δεν σου βγει πας για οδηγός? Στο 3ο θέμα που θα ανοίξεις τι θα ψάχνεις? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Από την αγάπη που είχες στην νοσηλευτική ξαφνικά θες πυροσβεστική και αν δεν σου βγει πας για οδηγός? Στο 3ο θέμα που θα ανοίξεις τι θα ψάχνεις? 

Εγώ είμαι Θεωρητική κατεύθυνση και σκεφτόμουν Νοσηλευτική με Βιολογία Γενικής αλλά θα είχα τρομερά προβλήματα στην σχολή μέσα αφού έχω μηδαμινές γνώσεις σε Χημεία και Φυσική αλλά και η Βιολογία Γενικής δεν είναι σαν την Κατεύθυνση της Θετικής οπότε θα πήγαινα χωρίς καμία βάση και το πιο πιθανό να τα παρατούσα εξαρχής . Τέλος έχω παρατηρήσει ότι γενικά σε όλα τα θέματα μπαίνουν μερικοί εξυπνάκηδες που όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά προκαλούν και εντάσεις με τις ειρωνείες και τις εξυπνάδες τους . Επειδή βλέπω ότι δεν μπορείς να με βοηθήσεις θα σε παρακαλούσα πολύ να μην ξαναπαντήσεις και το αν θα ανοίξω και τρίτο θέμα δεν νομίζω να σε αφορά κιόλας . Καλό μεσημέρι . 

6 ώρες πριν, csontheline είπε

Επειδή γνωστός μου έψαχνε για οδηγός μεγάλου οχήματος, κάνουν κρα σε Αγγλία και Γερμανία (αυτός εκεί κοιτούσε). Νομίζω ότι και Σουηδία ζητάνε αρκετά. Αλλά όπου και να πας, οδηγός αστικού πρέπει να ξέρεις ικανοποιητικά την εκάστοτε γλώσσα. Επίσης, αν βγάλεις εδώ τα διπλώματα, υπολόγιζε κανέναν χρόνο και αρκετό χρήμα (όχι μόνο τα νόμιμα). 

τα διπλώματα εδώ θα τα βγάλω αφού έχω θείο δάσκαλο οδηγών με δικιά του σχολή . Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία , υπάρχουν τελικά ελπίδες . 

6 ώρες πριν, slk200gr είπε

ρε φιλε με ποιο σκεπτικο σκεφτεσαι για τουρκια?σε ποιο παραλληλο συμπαν ζεις?

Ήμουν 200% σίγουρος ότι κάποιος θα το σχολιάσει . Είναι μία χώρα που αγαπάω πολύ , είναι ίδια κουλτούρα νοοτροπία κλπ και πολύ κοντά στην Ελλάδα οπότε δεν θα έχω θέμα με ταξίδια και μεταφορές γενικά . Θα είναι σαν να ζω σε μία ακόμη Ελλάδα δηλαδή δεν θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ . Έτσι το σκέφτομαι αλλά με τις τωρινές εξελίξεις δύσκολα να βρεις δουλειά εκεί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, EmoGuy είπε

. Θα είναι σαν να ζω σε μία ακόμη Ελλάδα δηλαδή δεν θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ . 

μαλλον δεν εχεις ζησει σε μουσουλμανικη χωρα ,για 2ημερο-5ημερο μια χαρα ειναι ,αν ποτε πας καλη τυχη σου ευχομαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δεν εχεις θείο δάσκαλο υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να βγάλεις επαγ. διπλώματα με κύριο το ηλικιακό.

21 φορτηγά, 24 λεοφωρεια.

Μεχρι τοτε τι θα κάνεις? Επίσης πριν γίνεις οδηγός βρες γνωστο/συγγενή κτλπ να σε πάρει ένα ταξίδι γιατι δεν ειναι τόσο εύκολη δουλειά οσο νομίζεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

μαλλον δεν εχεις ζησει σε μουσουλμανικη χωρα ,για 2ημερο-5ημερο μια χαρα ειναι ,αν ποτε πας καλη τυχη σου ευχομαι 

ζω σε χριστιανική το ίδιο κάνει . Και στην τελική δεν είπα να πάω σε Σαουδική Αραβία ή Ιράν ..

1 ώρα πριν, bilya είπε

Έχεις δεν εχεις θείο δάσκαλο υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να βγάλεις επαγ. διπλώματα με κύριο το ηλικιακό.

21 φορτηγά, 24 λεοφωρεια.

Μεχρι τοτε τι θα κάνεις? Επίσης πριν γίνεις οδηγός βρες γνωστο/συγγενή κτλπ να σε πάρει ένα ταξίδι γιατι δεν ειναι τόσο εύκολη δουλειά οσο νομίζεις.

σίγουρα δεν είναι εύκολη δουλειά , βασικά καμία δουλειά δεν είναι εύκολη . Κάπου θα περάσω αν όχι Πυροσβεστική οπότε θα σπουδάζω μέχρι να φτάσει το ηλικιακό όριο για φορτηγό τουλάχιστον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, EmoGuy είπε

ζω σε χριστιανική το ίδιο κάνει . Και στην τελική δεν είπα να πάω σε Σαουδική Αραβία ή Ιράν ..

Δυστυχώς δεν είναι το ίδιο. Αλλά δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία αλλά με το πολίτευμα στη γείτονα χώρα.

Από πολιτικούς κρατούμενος μέχρι απουσίας ελευθερίας του λόγου.

Το ερώτημα είναι: θες να φύγεις για καλύτερες προοπτικές δουλειάς; Γιατί η Τουρκία είναι το ίδιο καλή υποψήφιος όπως είναι και η Ρουμανία/Βουλγαρία, από θέμα οικονομικό.

Αν θες να φύγεις απλά επειδή θες να φύγεις, πιο λογικό θα ήταν να πας Μάλτα π.χ. παρά Τουρκία (από θέμα οικονομίας)

Μετά είναι οι κλασσικές κρύες χώρες τις κεντρικής/βόρειας Ευρώπης (μην πεταχτεί κανείς να μου πει ότι είχαν καλή χρονιά στην Αγγλία :P τυχαίο ήταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Δυστυχώς δεν είναι το ίδιο. Αλλά δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία αλλά με το πολίτευμα στη γείτονα χώρα.

Από πολιτικούς κρατούμενος μέχρι απουσίας ελευθερίας του λόγου.

Το ερώτημα είναι: θες να φύγεις για καλύτερες προοπτικές δουλειάς; Γιατί η Τουρκία είναι το ίδιο καλή υποψήφιος όπως είναι και η Ρουμανία/Βουλγαρία, από θέμα οικονομικό.

Αν θες να φύγεις απλά επειδή θες να φύγεις, πιο λογικό θα ήταν να πας Μάλτα π.χ. παρά Τουρκία (από θέμα οικονομίας)

Μετά είναι οι κλασσικές κρύες χώρες τις κεντρικής/βόρειας Ευρώπης (μην πεταχτεί κανείς να μου πει ότι είχαν καλή χρονιά στην Αγγλία :P τυχαίο ήταν)

Κοίτα οι Τούρκοι στο θρησκευτικό θέμα είναι σαν τους Έλληνες όχι τόσο θρήσκοι όσο οι Άραβες και οι Πέρσες . Εντάξει δεν μιλάω για τα βάθη της Τουρκίας εκεί εννοείτε δεν θα πήγαινα μιλάμε εξευρωπαισμένες περιοχές όπως Σμύρνη αν ήταν να μεταναστεύσω Τουρκία από πόλη προτίμησης μόνο Σμύρνη δεν έχουν και πολύ σε εκτίμηση τον Ερντογάν εκεί . Στην Τουρκία το κλειδί είναι να μην μιλάς ανοικτά για πολιτικά , κράτα τις απόψεις για τον εαυτό σου . Θέλω να φύγω για να βρω δουλειά . Μακάρι να μπορούσα να μείνω στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς εδω δεν έχει δουλειές ή όσες έχει είναι χωρίς ασφάλιση και χαμηλό μισθό που σημαίνει ότι θα πρέπει να ζεις με τους γονείς σου ή με συγγενείς γιατί μόνος ούτε σε σπιτάκι σκύλου δεν μπορείς . Προφανώς και θέλω να φύγω για καλύτερες προοπτικές δουλειάς αλλά προσπαθώ να βάλω ως έσχατη λύση τις βόρειες χώρες που λες για πολλούς και ευνόητους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που μυρίζει τρολοθέμα (ή γενικά ότι να ναι), λέω να συνεισφέρω επειδή ίσως επωφεληθούν και κάποιοι που το παίρνουν στα σοβαρά.

|

Ένα επάγγελμα στο οποίο ζητάνε πολλούς είναι οι χειριστές βαρέων μηχανημάτων(εντός και εκτός δρόμου, δυστυχώς δεν ξέρω την Ελληνική ορολογία στο θέμα).

Σε ΗΠΑ,Γερμανία, Σκανδιναβία και ΗΒ από όσο ξέρω οι υποψήφιοι είναι πολύ λιγότεροι των θέσεων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

Θέλω να μετακομίσω σε άλλη χώρα κατά προτίμηση εκτός Ευρώπης με αρκετό ήλιο.

Όμως δεν έχω καμία ευκαιρία για να φύγω. Μπορώ να ρισκάρω και φύγω έτσι χωρίς να είναι ασφαλης λύση.

Όσοι φύγατε πως φύγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Voyaller είπε

 

Θέλω να μετακομίσω σε άλλη χώρα κατά προτίμηση εκτός Ευρώπης με αρκετό ήλιο.

Όμως δεν έχω καμία ευκαιρία για να φύγω. Μπορώ να ρισκάρω και φύγω έτσι χωρίς να είναι ασφαλης λύση.

Όσοι φύγατε πως φύγατε;

Εκτός Ευρώπης με αρκετό ήλιο, έχεις:

1) Η.Π.Α. 

2) Λατ Αμ 

3) Αφρική

4) Νότια Ασία

5) Ωκεανία

Σε κάποιες δεν πας χωρίς βίζα, σε κάποιες εάν πας παίζει να σε φάνε λάχανο, και στις άλλες μιλάνε γλώσσες που πιθανότατα δεν ξέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...