Προς το περιεχόμενο

καταστήματα πληροφορικής πριν το 2000 στην αθηνα


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλωσα και εγώ Καλλιθέα μέχρι το 1999 αλλά είχα την τύχη να έχω ξάδερφο που είχε κονέ με αυτόν στη Γρυπάρη για το τσιπάρισμα και τα πειρατικά (είμαι του 1988) αλλά θυμάμαι από Γλυφάδα το games club στην Όλγας και μερικά video club που έκαναν αυτή τη δουλεία.

Αλλά θυμάμαι και από Καλλιθέα το Πλαίσιο και εννοείται το Minnion που είχα πάρει όλα τα games και κονσολες για το Game Boy.

Το πιο χαρακτηριστικό που θυμάμαι όμως ήταν το Carefour στην Αλίμου που πηγαίναμε και καθόμασταν στη σειρά να παίξουμε από τις κονσόλες που είχε και καλά display...

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
profile_mask2.png
 
 
Mon, Aug 4, 2008, 12:54 PM
   
my old pc ..............
 
 
 
 
 
0?ui=2&ik=ea4fba32b9&attid=0.1&permmsgid=msg-f:1277001621956446660&th=11b8d235964fc9c4&view=fimg&sz=s0-l75-ft&attbid=ANGjdJ-vCpOmJ_LFY9vTjRT0jt8zsw4pWC6oQ5AdxXCKjSGUkVw14J5x0ULs6IaR1lKPpY-6mBjX-jc2qDRVc0dI7qhscQrpX6u1_YaBZLLe4TWI2idJFALS_H6r0pE&disp=emb
SPASIMO GIA OLA TA PSP !!!
 
 
DEN YPARXEI LOGOS GIA TOSA XRHMATA SE ENA GAME !
ME €25 CRACK-AROYME OLA TA PSP KAI TA GAMES PAIZOYN APO TH MNHMH
 

 
2GB Sony Memory Stick Pro Duo MS Card PSP 2 GB G 2G MS HIGH SPEED MNHMES 2GB SONY GIA PSP kai PSIFIAKES MHXANES
ME  22 ! STO PLAISIO KOSTIZEI 35 H SLOW SPEED ! http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&product=937363
PARALABH LIGO META TO 15-AYGOYSTO...
 
 

το παλιο μου PC LOL 

 

MIDI CASE WITH POWER SUPPLY LEVICOM 480 WATTS 2 FANS

CPU AMD 2.4XP+ WITH FAN

MOTHERBOARD GIGABYTE 7L

MEMORY 1GB KINGSTON ORIGINAL

HARD DISK 160GB

DVD RW DUAL LAYER 8X Liteon

DVD READER TOSHIBA

TV TUNER CAPTURE CARD PCI AND RADIO! CAPTURE ANYTHING FROM THE TV DIRECTLY TO YOUR HARD DISK IN ANY FORMAT (AVI, MP4,DIVX)E.T.C

PCI IDE EXPANSION 2 X IDE BASICALLY U CAN ADD ANOTHER TWO HARD DISK INTERNALLY

GRAPHICS CARD HIS ATI RADEON X 800 XT PLATINUM EDITION

SAMSUNG MONITOR 19INCH LCD MODEL 913N 8ms RESPONSE TIME

KEYBOARD LOGITECH BRAND NEW WITH MOUSE

SOUND BLASTER AUDIGY 2 PCI

5.1 LOGITECH SURROUND REAL BASS 200WATS Z5100

SOFTWARE : LOADS INSTALLED PROGRAMS ALREADY

PRICE: 1.100 CHF (AVAILABLE 15 MAY 06)

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Θέμος ο Χοντρός (Themos)ήταν γμώ τα άτομα και βέβαια ο ορισμός του πειρατή και εμφανισιακά και σε τακτικές,είχε πάει μόνος του στο δικαστήριο,απο τις ελάχιστες φορές που τον είχαν πιάσει,πιθανών και καρφωτό,γιατί δεν χρειαζότανε έλεγε δικηγόρους για υπεράσπιση όταν ξέρεις να μιλάς ! και όπως μάθαμε τον αθωώσανε αφού ήταν γατάκια μπροστά στα επιχειρήματα του (και αρκετά άσχετοι τότε οι διακαστές).Ηταν τρελαμένος με κάποια παιχνίδια και καραγούσταρε να παίζει,ιδιαίτερα με το Fifa θυμάμαι που έλεγε την ιστορία για το μεταλλικό "αθραυστο" Joystick Pac man πιθανώς,που πρέπει να ήταν ο μόνος που ξέρω,που κατάφερε να το ψιλοσπάσει τον μοχλό.Είχα  μάθει αργότερα οτι είχε κάποια μαγαζιά με Amiges που ενοικίαζες για να παίζεις με την ώρα,τον είχα γνωρίσει απο το μικρό μαγαζάκι παράλληλος στήν Στουρνάρα που έπαιρνα παιχνιδάκια και ολο και συζητάγαμε διάφορα,σε όλα μέσα ήταν ο άτιμος,είχε συνεργασία με τον Thomas soft,που είχε την μηχανή απο έξω απο το κατάστημα ,σχεδόν απέναντι απο τον εγκέφαλο με τους οποίους είχαν και κόντρες επι χρόνια και γινόταν η "δουλειά" με τις αντιγραφές στο υπόγειο,θυμάμαι πως πηγαίναμε και χαζεύαμε κατά καιρούς την υπερτούμπανη (πάνω+κάτω)γκόμενα ^_^(δέσποινα νομίζω την έλεγαν).

spacer.png

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lnwolfgr είπε

Για το jaguar και το nomad φαντάζομαι το λες αυτό ε? 😂

Για μαγαζί με arcades δεν ήξερα, όμως τα amiga τα θυμάμαι, αυτό που είπα πριν και σου είπαν, ναι ισχύει πρώτα έκλεισε το μαγαζί με τα amiga και μετά άνοιξε το console club και λίγο αργότερα το video club.

Τον λόγο που έκλεισε το μαγαζί με τα amiga δεν τον έμαθα ποτέ, αλλά θυμάμαι οτι είχε κόσμο πριν βάλει λουκέτο.

Το μαγαζί στα Πετράλωνα λεγόταν ΜΕΛΛΟΝ και όντως είχε πολύ κόσμο!! 

Θυμάμαι είχε 10-15 Αmiga 500 και μια Α600.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ELMastas είπε

O Θέμος ο Χοντρός (Themos)ήταν γμώ τα άτομα και βέβαια ο ορισμός του πειρατή και εμφανισιακά και σε τακτικές,είχε πάει μόνος του στο δικαστήριο,απο τις ελάχιστες φορές που τον είχαν πιάσει,πιθανών και καρφωτό,γιατί δεν χρειαζότανε έλεγε δικηγόρους για υπεράσπιση όταν ξέρεις να μιλάς ! και όπως μάθαμε τον αθωώσανε αφού ήταν γατάκια μπροστά στα επιχειρήματα του (και αρκετά άσχετοι τότε οι διακαστές).Ηταν τρελαμένος με κάποια παιχνίδια και καραγούσταρε να παίζει,ιδιαίτερα με το Fifa θυμάμαι που έλεγε την ιστορία για το μεταλλικό "αθραυστο" Joystick Pac man πιθανώς,που πρέπει να ήταν ο μόνος που ξέρω,που κατάφερε να το ψιλοσπάσει τον μοχλό.Είχα  μάθει αργότερα οτι είχε τα μαγαζιά με τις Amiges που ενοικίαζες με την ώρα,εγω τον είχα γνωρίσει απο το μικρό μαγαζάκι στήν Στουρνάρα που έπαιρνα παιχνιδάκια και συζητάγαμε διάφορα,σε όλα μέσα ήταν ο άτιμος,είχε συνεργασία με τον Thomas soft,που είχε την μηχανή απο έξω απο το κατάστημα ,σχεδόν απέναντι απο τον εγκέφαλο με τους οποίους είχαν και κόντρες επι χρόνια και γινόταν η "δουλειά" με τις αντιγραφές στο υπόγειο,θυμάμαι πως πηγαίναμε και χαζεύαμε κατά καιρούς την υπερτούμπανη (πάνω+κάτω)γκόμενα ^_^(δέσποινα νομίζω την έλεγαν).

spacer.png

 

Στεκομαι σε αυτο που ειπε καποιος σε προηγουμενες σελιδες για την κοπελα απο την Καλλιθεα και καλυτερα να μην απομυθοποιησουμε το προσωπο των νεανικων μας χρονων.

Αν δειτε τη Δεσποινα σημερα θα καταλαβετε γιατι ειμαι συμφωνος 10000%.Ο χρονος ειναι αμειληκτος!!Δουλευω στη γειτονια,στον χωρο της πληροφορικης και την βλεπω καθε μερα.

Βεβαια συνειδητοποιεις ετσι,ποσο γρηγορα περνανε τα χρονια.

Αυτα!!Ωραιες εποχες ζησαμε παντως.Γεματες ιστοριες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rallistas είπε

Στεκομαι σε αυτο που ειπε καποιος σε προηγουμενες σελιδες για την κοπελα απο την Καλλιθεα και καλυτερα να μην απομυθοποιησουμε το προσωπο των νεανικων μας χρονων.

Αν δειτε τη Δεσποινα σημερα θα καταλαβετε γιατι ειμαι συμφωνος 10000%.Ο χρονος ειναι αμειληκτος!!Δουλευω στη γειτονια,στον χωρο της πληροφορικης και την βλεπω καθε μερα.

Βεβαια συνειδητοποιεις ετσι,ποσο γρηγορα περνανε τα χρονια.

Αυτα!!Ωραιες εποχες ζησαμε παντως.Γεματες ιστοριες.

παιδια συναντηση? μηπως και ξερουμε ο ενας τον αλλον 44 εγω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκέφαλος και Thomas που αναφέρθηκαν.

Κυρίως το πρώτο. Θυμάμαι δεν μου έπαιζε ο ήχος σε ένα game στο DOS και κάθονταν κάτι πελάτες και μου γραφαν κάτι εντολές να δοκιμάσω στο autoexec.bat

Κάτι adventure που το κρακ ήταν στην ουσία εκτύπωμενες σελίδες με συνδιασμούς και άλλα ωραία 

Thomas μια φορά μου είχε γράψει καταλάθος τα demos. Τα είχα πάρει κρανίο και έπρεπε να περιμένω να πάει πάλι Σάββατο για να ξανακατεβω κέντρο.

Αν και γενικότερα είχα συγγενείς μεγαλύτερους που με προμήθευαν αβερτα, οπότε δεν πολύ πήγαινα ο ίδιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guido είπε

Εγκέφαλος και Thomas που αναφέρθηκαν.

Κυρίως το πρώτο. Θυμάμαι δεν μου έπαιζε ο ήχος σε ένα game στο DOS και κάθονταν κάτι πελάτες και μου γραφαν κάτι εντολές να δοκιμάσω στο autoexec.bat

Κάτι adventure που το κρακ ήταν στην ουσία εκτύπωμενες σελίδες με συνδιασμούς και άλλα ωραία 

Thomas μια φορά μου είχε γράψει καταλάθος τα demos. Τα είχα πάρει κρανίο και έπρεπε να περιμένω να πάει πάλι Σάββατο για να ξανακατεβω κέντρο.

Αν και γενικότερα είχα συγγενείς μεγαλύτερους που με προμήθευαν αβερτα, οπότε δεν πολύ πήγαινα ο ίδιος.

καπου εχω solution for adventures apo tsourinakis

 

Σε χάρτί έτσί

Επεξ/σία από APPLEGEEK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, k_w_t said:

Ειχα τυχει μια φορα σε πεσιμο σε πειρατη αλλα ειχε πολυ γελιο...

Ηταν σε πολυκατοικια σε διαμερισμα πρεπει να ηταν το 1999 .

Επαιρνες τηλεφωνο στα ετοιμαζε και πηγαινες πληρωνες και εφευγες στο μπαμ.

Σε καποια φαση σκαει αστυνομια με σκυλια κακο.. 

Τι εγινε ρε παιδια ? 

Μας ενημερωσαν για διακινηση ναρκωτικων ....

Γελιο τρελο λεμε.. 

Βλεπαν οι γειτονες να μπαινοβγαινει κοσμος και καλεσαν την διωξη....

Οι μπατσοι ουτε που ασχοληθηκαν με τις κοπιες κτλ.. (εαν καταλαβα καλα καποιος παραγγειλε κιολας το FIFA για PSone )

Μιλας για τον Βαϊο στη Καλλιθεα; Αλλες ιστοριες και απο εκει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Getta Robo είπε

Μιλας για τον Βαϊο στη Καλλιθεα; Αλλες ιστοριες και απο εκει!

καλλιθεα που? στο 3 οροφο ενας χοντρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, darefail είπε

Το μαγαζί στα Πετράλωνα λεγόταν ΜΕΛΛΟΝ και όντως είχε πολύ κόσμο!! 

Θυμάμαι είχε 10-15 Αmiga 500 και μια Α600.

Ναι ρε φιλαράκι ναι!!! ΜΕΛΛΟΝ το έλεγαν, και δεν μπορούσα να το θυμηθώ. Ε οι άλλες λύσεις ήταν μινιόν για τζαμπέ, αλλά πολύ κόσμο ουρά :P και δεν πολυεπαίζες  μανούρες καβγάδες κ.τ.λ και ο Κλαουδάτος επίσης για τζαμπέ αλλά τα ίδια με το μινιόν.

Διαφορετικά, arcades στο υπόγειο που ήταν στην ακαδημίας, δίπλα από το rock city.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, APPLEGEEK said:

καλλιθεα που? στο 3 οροφο ενας χοντρος?

Ισογειο ηταν αδυνατος!

8 minutes ago, k_w_t said:

Βαγιας οχι Βαιος εαν θυμαμαι καλα....

Ναι κατι τετοιο! Πω, ειχα παει μολις 1-2 φορες εκει, και ομως ειχα ακουσει πολλα χρονια πριν δεκαδες ιστοριες.

Για οσους δεν τον ειχαν ακουσει, ηταν ενα διαμερισμα στη Καλλιθεα οπου ειχε μετατρεψει σε γραφειο-αντιγραφαδικο! Ειχε παντου συρταρια και ραφια με δισκετες, CDs και σκληρους. Μιλαμε τωρα για δεκαδες χιλιαδες στο συνολο τους. Συνδιαστικα με κατι πυργαρες που ειχε με αντιγραφικα, παθαινε κανεις σοκ οταν τα εβλεπε ολα αυτα. Ο τυπος ειχε μεχρι και υπαλληλο με μηχανη για να παραδιδει το νεο υλικο σε πελατες του!

Ανα τα χρονια ειχα ακουσει πως ετρεχε για νομικους λογους, μεχρι που απο οτι φαινεται τον επιασαν για τα καλα στο τελος. Ελεγε ο ιδιος πως αντεγραφε απο την αρχη της κασετες, μεχρι και το Dreamcast.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

Ζούσα  από πάνω από το, Athens  club 

Θυμάσαι  μια όμορφη  κοπέλα  εκεί;

Ολα τα καταστηματα της εποχης που σεβονταν τον εαυτο τους ειχαν και μια ωραια κοπελα μεσα :D

Θυμαμαι αμυδρα μια κοντουλα κοκκινομαλλα στο καταστημα της Καλλιθεας. Τελευταια φορα που πατησα εκει πρεπει να ηταν πριν 25+ χρονια

 

3 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Συχναζα εκει απο τελη 1991, και πρακτικα ειχα χρηματοδοτησει 2-3 υποκαταστηματα με τα χρηματα που ειχα επενδυσει μεσα.

:)

Πολλες ωρες και ακομα περισσοτερες ομορφες αναμνησεις. Καθε φορα που περναω απο το 53 κοιταω το αυτοκολλητο που υπαρχει ακομα εκει (!) και αναπολω ολες εκεινες τις στιγμες. Το Console Club σηκωνει δικο του θεμα, τοσες δεκαδες χιλιαδες ατομα περασαμε απο μεσα αλλωστε.

Επισης ηταν απο τους πραγματικα πρωτους που εκανε εισαγωγες απο Ιαπωνια και ΗΠΑ, και τα πουλουσε σχεδον στην ιδια βδομαδα κυκλοφοριας τους και στην Ελλαδα.

Γλυφαδα παντως υπηρχε στη στοα μεχρι το 2012 αν δεν κανω λαθος, σιγουρα δεν ειχε κλεισει το 2000. Ειχα περασει καποιες φορες και απο εκει.

Οχι, ηταν στη Περικλεους και ηταν παλαιοτερο του Console Club.

Παρεπιπτωντος, απο τελη του 80 μεχρι αρχες 2010 υπηρξαν πανω απο 50 επιχειρησεις υπολογιστων και βιντεοπαιχνιδιων στην Καλλιθεα. Amigaδικα και consolαδικα με χρονοχρεωση ηταν τουλαχιστον 20 ανα τα χρονια. Εχω προσπαθησει να καταγραψω σε αλλη κοινοτητα οσα ηξερα και θυμαμαι, αλλα δεν τα εχω βρει ολα.

Εχεις δικιο, πολυ νωρις το σκοτωσα :P  Μαλλον απλα εγω δεν ξαναπατησα μετα το 2000!

Στη Γλυφαδα ξεκινησε στη στοα σε μεγαλο χωρο, μετα απο λιγο μεταφερθηκε σε μια τρυπα στην ιδια στοα. Αλλα μενω εκπληκτος αν καταφερε να το κρατησει μεχρι το 2012.

Και ναι, αυτο με τις εισαγωγες ηταν μεγαλο ατου. Ειχα παρει το γιαπωνεζικο megadrive που πουλουσε, το οποιο ειχε συμβατοτητα με ολα τα cartridges που κυκλοφορουσαν για ολες τις περιοχες. Το ευρωπαικο επαιρνε μονο τα ευρωπαικα.

Καποια στιγμη αργοτερα πηρα και mega cd (γιαπωνεζικο φυσικα) και μονο απο εκει μπορουσα να αγοραζω παιχνιδια. Δυστυχως ηταν μαπα τα πιο πολλα και δεν αξιζε η αγορα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...