Προς το περιεχόμενο

καταστήματα πληροφορικής πριν το 2000 στην αθηνα


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μάλλον λεγόταν αλλιώς το μαγαζί που θυμάμαι είχε αρκετά ψηλά το πάνω απο το μαγαζί σε μια κόκκινη πινακίδα το όνομα,είχαν και Amstrad και Amiges και PC μέσα και η βιτρίνα είναι όπως είπα πιο πάνω,δεν θυμόμουν ακριβώς το όνομα πιθανώς να ήταν Transport η κάτι παρόμοιο,Ηταν μικρό μαγαζάκι το άλλο στήν ίδια μεριά σε άλλο ύψος ήταν πιο κυριλέ και πολύ μεγάλο είχε πολλά PC μέσα εκεί είχα δει πρώτη φορά να παίζει το Ultima Underworld PC και ήταν απο τις ελάχιστες φορές που ζήλεψα το PC ως κάτοχος Amiga ως τότε όμως λίγο αργότερα πηρα και PC Quest 386 DX40 με Soundblaster και τα σχετικά(οχι που θα μου γλύτωνε ...) ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να θυμησω την αλυσιδα καταστηματων oneway.Αν θυμαμαι καλα εριξαν λουκετο λιγο μετα το 2000.

Ειχα παρει απο αυτους κινητο motorola startac 160 και διαφορα πραγματακια για το πσ μου πεντιουμ 3 στα 500.

https://www.youtube.com/watch?v=-VTTVzTjFn4

 

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Να θυμησω την αλυσιδα καταστηματων oneway.Αν θυμαμαι καλα εριξαν λουκετο λιγο μετα το 2000.

Ειχα παρει απο αυτους κινητο motorola startac 160 και διαφορα πραγματακια για το πσ μου πεντιουμ 3 στα 500.

https://www.youtube.com/watch?v=-VTTVzTjFn4

Δεν εριξαν λουκετο.... Στην ουσια ηταν καταστηματα πληροφορικης που ανηκαν στον Κωτσοβολο.

Μετα τα εβαλε μεσα στα καταστηματα του μεχρι που κατηργησε την επωνυμια..

Αμα δεις και το video που εβαλες στον τελος λεει : "ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ"

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, k_w_t said:

Δεν εριξαν λουκετο.... Στην ουσια ηταν καταστηματα πληροφορικης που ανηκαν στον Κωτσοβολο.

Μετα τα εβαλε μεσα στα καταστηματα του μεχρι που κατηργησε την επωνυμια..

Στη Καλλιθεα παντως βρισκοντουσαν σε δικο τους χωρο και καταστημα οπου ειχε αποκλειστικα προιοντα τεχνολογιας.

Και οταν εκλειναν, ειχαν κυριολεκτικα εξαυλωσει τις τιμες. Ειχε πεσει τοτε απιστευτο πλιατσικο και δεν προλαβα τιποτα............. Πχ arcade stick Dreamcast σφραγισμενο προς 2€..............

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Στη Καλλιθεα παντως βρισκοντουσαν σε δικο τους χωρο και καταστημα οπου ειχε αποκλειστικα προιοντα τεχνολογιας.

Και οταν εκλειναν, ειχαν κυριολεκτικα εξαυλωσει τις τιμες. Ειχε πεσει τοτε απιστευτο πλιατσικο και δεν προλαβα τιποτα............. Πχ arcade stick Dreamcast σφραγισμενο προς 2€..............

Ξεκινησαν σαν αυτονομα καταστηματα... Ειχα ψωνισει και εγω απο της Δαφνης στην Λ.Βουλιαγμενης διπλα στα Goody's ...

Τα αγορασε ο Κωτσοβολος το 2003 .. Μου φαινεται οτι πριν ανηκαν στην Panafone...

Μεγαλο πλιατσικο ειχε προσφατα οταν εκλεινε η Ηλεκτρονικη... Πηρε φιλος 3 aircondition 12.000btu 60€ το ενα...

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, k_w_t said:

Ξεκινησαν σαν αυτονομα καταστηματα... Ειχα ψωνισει και εγω απο της Δαφνης στην Λ.Βουλιαγμενης διπλα στα Goody's ...

Ναι πραγματι ξεκινησαν αυτονομα και οντως καποια στιγμη τα τμηματα τεχνολογιας και βιντεοπαιχνιδιων των Κωτσοβολων, τουλαχιστον σε 2 που ειχα δει τα ονομαζαν One Way στα προτυπα της αρχικης αλυσιδας. Ωστοσο οταν εκλεισαν τα αυτονομα καταστηματα, δεν εγινε πχ μεταφορα του εμπορευματος και τα ξεπουλησαν.

Αλλη αλυσιδα καταστηματων τωρα που υπηρχαν σχεδον 20 χρονια πριν, τα Big City οπου και σε καποια φαση πρεπει να ειχαν τα περισσοτερα υποκαταστηματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν θυμαμαι πως εξαφανιστηκαν, πρεπει να εγινε ομως γρηγορα, οπως και με τα Microland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα,

έχω δουλέψει στην Στουρνάρη πιτσιρικάς, ως φοιτητής κυρίως.. Υπολογιστής, Corner shop, Computer Market κλπ.

Δυστυχώς πριν λίγους μήνες έμαθα από παλαιό πωλητή (που βρήκα σε εταιρία παιχνιδιών) ότι ο Θωμάς (ThomasSoft) πριν από 3-4 χρόνια αναχώρησε προς άλλες πολιτείες.. μάλλον από ουσίες..

Άσχετο.. σε μαγαζί χαμηλά στην Στουρνάρη, το οποίο έζησε για 7-8 χρόνια μόνο (Drive), είχα πετύχει τεχνικό με ψώνιο με τα Acorn Archimedes. Είχε ένα pizza box μηχάνημα, modular, που μπορούσες να stackάρεις φέτες κουτί το ένα πάνω στο άλλο... έπαιρνε daughterboard με Intel 486 sx ή dx για να τρέξει Windows 95 native, αλλά πανάκριβα εκείνη την εποχή τα μηχανάκια..

Άλλα μαγαζιά που πρόλαβα Στουρνάρη... Microland, Athens Computer Center (επί της Πατησίων), Microshop (στη Σουλτάνη) δίπλα στο μαγαζί της Compupress / Anubis, απέναντι που είναι τώρα το S/M ήταν το Plot+ (δούλευε και φίλος τεχνικός που πήγε στην Informatics), MG Manager, Ελένη Κουνάνη, Cosmodata (με τον γαμπρό του ιδιοκτήτη νέο πωλητή τότε), Computer Market, Υπολογιστής, Silicon Valley (που είσαι ρε Σωκράτη; - Thrustmaster, Saitek κλπ.) και άλλα λοιπά..

Καλοκαίρι με σορτσάκι, πέδιλο με νύχι έξω και τσάρκα για καφρίλα χαζεύοντας προϊόντα... ωραίες και ανέμελες εποχές..

 

 

 

Επεξ/σία από papazo
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμνήσεις... Θα μου συγχωρήσετε που δεν θυμάμαι επωνυμίες. Πάνε χρόνια...

Στο Χαλάνδρι, στην Χαϊμαντά, ανεβαίνοντας δεξιά. Ένα μεγάλο computer shop Που την έβγαζε με αντιγραφές. Θυμάμαι, αγόραζα το Pixel, έβγαινε κάποιο καλό παιχνίδι, έπαιρνα τηλέφωνο. Επειδή δεν μπορούσε να πει πως το έχει αντίγραφο έλεγε "Δεν θυμάμαι αν ήρθε. Έλα να ψάξεις μόνος σου". Επίσης μας άφηνε και παίζαμε στους υπολογιστές που είχε.
Άλλο, πάλι στο Χαλάνδρι, στην Ηρακλείου, πίσω από τον Α. Νικόλαο. Μικροσκοπικό, το είχε ένα ζευγάρι. Ατελείωτο χάζεμα και εκεί.
Τρίτο, στην Πλάτωνος, στον πρώτο όροφο εμπορικού. Αυτός είχε πολλά πράγματα. Παίζαμε και Outrun στην Amiga. Από εκεί αγόρασα και τα πρώτα μου original παιχνίδια για τον Amstrad 6128. Ειρωνία; Το πρώτο που αγόρασα, είχε χαλασμένη δισκέτα και δεν έπαιζε!

Τον Amstrad τον είχα αγοράσει από το Plot 1+ σε έναν παράδρομο στη Στουρνάρη.
Ατελείωτες βόλτες εκεί γύρω, έμπαινα σε όλα στη σειρά και χάζευα. 
Γύρω στο 95, μόνιμος πελάτης στη Γραμμή, λίγο πριν την πλατεία Εξαρχείων. Το είχε ο κυρ-Σπύρος και με εξυπηρετούσε πάντα μια γυναίκα υπάλληλος.
Τότε είχα λεφτά, έμενα στους γονείς μου, όλα τα χαλούσα στους υπολογιστές. Ό,τι έβλεπα, πήγαινα στον κυρ-Σπύρο και έψαχνε να το βρει. Άπειρα χρήματα και εκεί. Ακόμα θυμάμαι όταν έστησα ένα σύστημα με dual(!!!) Celeron 366 με Overclock στα 550. Έπαιρνα CPU, τις δοκίμαζα αν ανεβαίνουν στα 550 και αν όχι, τις επέστρεφα.
Ωραίες εποχές.

Ξέρετε τι μου έχει μείνει από τότε; Η ιδιαίτερη μυρωδιά που είχαν τα computer shops τότε, την καινουργίλα των ηλεκτρονικών. Όσοι μεγάλωσαν τότε, σίγουρα θα έχουν συνδέσει υπολογιστές και μυρωδιές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Ξέρετε τι μου έχει μείνει από τότε; Η ιδιαίτερη μυρωδιά που είχαν τα computer shops τότε, την καινουργίλα των ηλεκτρονικών. Όσοι μεγάλωσαν τότε, σίγουρα θα έχουν συνδέσει υπολογιστές και μυρωδιές.

Την μυρωδιά των βιβλίων δεν την ανταγωνίζεται.Θυμάμαι από πιτσιρικάς όταν ανέβαινα Αθήνα πήγαινα στην Στουρνάρη στον Παπασωτηρίου και καθόμουν με τις ώρες και χάζευα.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 12:22 ΠΜ, Getta Robo είπε

Αλλη αλυσιδα καταστηματων τωρα που υπηρχαν σχεδον 20 χρονια πριν, τα Big City οπου και σε καποια φαση πρεπει να ειχαν τα περισσοτερα υποκαταστηματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν θυμαμαι πως εξαφανιστηκαν, πρεπει να εγινε ομως γρηγορα, οπως και με τα Microland.

Το Big City ξεκίνησε πολύ δυναμικά με φούλ υποστήριξη και διαφήμιση από τα περιοδικά της εποχής. Η κακή οικονομική διαχείριση το έκλεισε. Συνέπεσε και η φήμη ότι πλήρωναν τα περιοδικά για να προμοτάρουν τα pc με την επωνυμία τους, οπότε βόηθησε να εξαφανιστούν.

Τα microland έκλεισαν την εποχή που ξεκίνησε το eshop και ο κόσμος δειλά-δειλά έκανε αγορές online. Προσπάθησαν να κάνουν rebrand την επωνυμία αντιγράφοντας το eshop, με μικρά μαγαζιά όπου είχαν ελάχιστους υπαλλήλους και οι παραγγελίες γίνονταν μέσω υπολογιστή. Δεν κράτησαν πολύ γιατί ο κόσμος δεν ήταν εξοικειωμένος ακόμα με αυτό το μοντέλο αγοράς..

Θυμάστε ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι στην Στουρνάρη ; Είχε ότι φιγούρα μπορούσες να φανταστείς, πολλά συλλεκτικά αντικείμενα, και πολλά pen and papper dnd αντικείμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, theoritikos said:

Θυμάστε ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι στην Στουρνάρη ; Είχε ότι φιγούρα μπορούσες να φανταστείς, πολλά συλλεκτικά αντικείμενα, και πολλά pen and papper dnd αντικείμενα. 

Το τελευταιο ειναι το CD corner. Δεν ξερω αν ειχε αλλη επωνυμια παλαιοτερα, με αυτην παντως ολοκληρωσε τον κυκλο του.

Μακραν η καλυτερη βιτρινα που θυμαμαι ποτε σε καταστημα. Καρτοπαιχνιδα, φιγουρες, σπαθια.. Το ονειρο καθε πορωμενου!

Ειχα παει τελευταιες μερες που υπηρχε με τον κολλητο, πηρε πολλα παιχνιδια σε χαρτινο κουτι. Μας τα εδωσε και σε παρα πολυ καλη τιμη, σκοτωμα θα ελεγα. Επισης ο ιδιοκτητης μας ειπε πως ηταν και μεταφραστης για τα εγχειριδια παιχνιδιων και θα συνεχιζε ετσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!!! Cd corner λέγονταν το μαγαζί. Θυμάμαι την εποχή που όλοι είχαν πωρωθεί με lord of the rings, που πήγαινα με συμφοιτητή μου και χαζεύαμε για ώρα την βιτρίνα . Είχε ότι συλλεκτικό αντικείμενο είχε κυκλοφορήσει (ή έτσι νομίζαμε) σχετικό με την ταινία. Που να είναι άραγε τώρα ο ιδιοκτήτης ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, unforgiven είπε

 Ακόμα θυμάμαι όταν έστησα ένα σύστημα με dual(!!!) Celeron 366 με Overclock στα 550. Έπαιρνα CPU, τις δοκίμαζα αν ανεβαίνουν στα 550 και αν όχι, τις επέστρεφα.
Ωραίες εποχές.

 

Τι λειτουργικο ετρεχες σε εκεινο το μηχανημα? Ελπιζω οχι windows 98 γιατι τη δευτερη cpu δεν θα την εβλεπαν καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσες σελιδες κανεις δεν ειπε το ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ computers στα εξαρχεια? Aπο το 88 εως σημερα. Απο κει πηρα την αμιγκα μου ρεαν τα αντιγραμμενα σαν ποταμι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Το τελευταιο ειναι το CD corner. Δεν ξερω αν ειχε αλλη επωνυμια παλαιοτερα, με αυτην παντως ολοκληρωσε τον κυκλο του.

Μακραν η καλυτερη βιτρινα που θυμαμαι ποτε σε καταστημα. Καρτοπαιχνιδα, φιγουρες, σπαθια.. Το ονειρο καθε πορωμενου!

Ειχα παει τελευταιες μερες που υπηρχε με τον κολλητο, πηρε πολλα παιχνιδια σε χαρτινο κουτι. Μας τα εδωσε και σε παρα πολυ καλη τιμη, σκοτωμα θα ελεγα. Επισης ο ιδιοκτητης μας ειπε πως ηταν και μεταφραστης για τα εγχειριδια παιχνιδιων και θα συνεχιζε ετσι.

Όντως, έχω δουλέψει και σε αυτό στο παρελθόν... ο Καραϊωσηφίδης (ή Καραϊοσηφόγλου - όλο τους μπέρδευα αυτούς - ο ένας είχε την Micropolis / Amstrad και ο άλλος το Computer Market/ CD Corner / Υπολογιστής και νομίζω άλλο ένα). 

Επειδή η εταιρία πήγαινε καλά και είχε φτάσει τα 4 καταστήματα (μάλιστα ήταν πράγματι οι πρώτοι που εξελλήνισαν οδηγίες παιχνιδιών) , έριξε την πρόταση στους παλαιούς υπαλλήλους να μπούνε συνέταιροι.. μετά από 1-2 χρονάκια βάρεσε κανόνι και εξαφανίστηκε οικογενειακώς με όλο το κασέρι που μπόρεσε να συγκεντρώσει (κατά τις μαρτυρίες Αγγλία μεριά).. Οι υπάλληλοι - συνέταιροι προσπαθώντας να επιβιώσουν, κράτησαν όσο μπόρεσαν από ένα μαγαζί.. ο Μάκης πήρε το CD Corner και το γύρισε σε φιγούρες κλπ. προσπαθώντας να μιμηθεί λίγο το μαγαζί Κάισσα.

Αυτά τα πιο ειδικά..

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...