Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

28/08 έβαλα παραγγελία πήγε 01/09 Ολλανδία και 02/09  Βέλγιο. Πρώτη φορά μου πάει τόσο γρήγορα από Κίνα Ευρώπη. Ελπίζω να έρθει το ίδιο γρήγορα και Ελλάδα.

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, KostasH3 είπε

έβγαλες άκρη τελικά; περιμένω και εγώ ένα ίδιου τύπου από BG,τι  έχουν κάνει πάλι με τα logistics;

Ακρη οχι. Το τοπικο ταχυδρομειο βλεπει αυτό που βλεπω κι εγώ στο site τους. Στην ουσία δεν φαίνεται να εχει παραδωθεί. Απλά ότι είναι στο δρόμο. Το 17track, το post lu και το banggood γραφουν ότι εχει παραδωθεί κανονικά

image.png.c7aefa19cbe5f4e5dff94a3b162e3011.png 

image.png.b232465453a4ea1a0060f210a1ea76fc.png

 

Μιλησα λοιπον ξανα με το banggood και μετα από περίπου μισή ώρα στο chat μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου μεσω mail το αρμόδιο τμήμα τους σε 24-48 ώρες ωστε να βγάλουμε μια ακρη και λογικά να τα ξαναστειλουν. Του είπα ότι θα προτιμούσα να βγάλουμε ακρη με τις υπαρχουσες παραγγελίες (αν και χλωμό το βλέπω) μηπως και τα λαβω συντομα.

 

Περιμένω λοιπον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2020.08.30 02:12 (GMT-7): Item arrived at destination country.
  • 2020.08.23 04:23 (GMT-7): Item depart from original country.
  • 2020.08.21 20:57 (GMT-7): Item accepted by post.
  • 2020.08.21 05:41 (GMT-7): Item inbound success.
  • 2020.08.21 00:54 (GMT-7): Item accepted by courier
  • 2020.08.20 22:52 (GMT-7): Item picked up by courier

what the fuck? μιλάω για μικρο δέμα 6 κ 3 ευρώ (δυο δέματα) δεν έχει ξανά έρθει τόσο γρήγορα ούτε με το παλιό πασοκ το ορθόδοξο 2/9 ήρθε σπίτι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ακρη οχι. Το τοπικο ταχυδρομειο βλεπει αυτό που βλεπω κι εγώ στο site τους. Στην ουσία δεν φαίνεται να εχει παραδωθεί. Απλά ότι είναι στο δρόμο. Το 17track, το post lu και το banggood γραφουν ότι εχει παραδωθεί κανονικά

image.png.c7aefa19cbe5f4e5dff94a3b162e3011.png 

image.png.b232465453a4ea1a0060f210a1ea76fc.png

Μιλησα λοιπον ξανα με το banggood και μετα από περίπου μισή ώρα στο chat μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου μεσω mail το αρμόδιο τμήμα τους σε 24-48 ώρες ωστε να βγάλουμε μια ακρη και λογικά να τα ξαναστειλουν. Του είπα ότι θα προτιμούσα να βγάλουμε ακρη με τις υπαρχουσες παραγγελίες (αν και χλωμό το βλέπω) μηπως και τα λαβω συντομα.

Περιμένω λοιπον

Για το ένα πακέτο μου είπαν ότι θα το ελέγξουν και θα μου απαντήσουν σε 2-3 μέρες. Για το άλλο (το οποίο και βιαζομουν), ενώ και αυτό φαίνεται delivered, μου είπαν ότι το βλέπουν ότι έχει χαθεί οπότε έχουν φτιάξει παραγγελια για να ξανασταλει. Το ανησυχιτικο είναι ότι η νέα παραγγελία δείχνει ότι είναι untracked. Είναι ακόμα στο processing αλλά... Αν είναι untracked θα έρθει του χρονου. Και θα γίνει χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει λογαριασμό στο βασικό amazon.com και το Αγγλικό amazon.co.uk δεν μπορεί να έχει και σε όλα τα άλλα amazon τον ίδιο λογαριασμό?

Κάτι σαν αυτό που συμβαίνει στο ebay δηλαδή.

 

Πρέπει σε κάθε "νέο" ανάλογα τη χώρα amazon να φτιάχνει και ένα νέο λογαριασμό παρόλο που σε όλους θα βαζει την ίδια Ελληνική κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν κάποιος έχει λογαριασμό στο βασικό amazon.com και το Αγγλικό amazon.co.uk δεν μπορεί να έχει και σε όλα τα άλλα amazon τον ίδιο λογαριασμό?

Κάτι σαν αυτό που συμβαίνει στο ebay δηλαδή.

Πρέπει σε κάθε "νέο" ανάλογα τη χώρα amazon να φτιάχνει και ένα νέο λογαριασμό παρόλο που σε όλους θα βαζει την ίδια Ελληνική κάρτα?

Ο λογαριασμός και ο τρόπος πληρωμής είναι ίδιος για όλα τα amazon του πλανήτη

Ναι ακριβώς όπως στο εβαυ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Για το ένα πακέτο μου είπαν ότι θα το ελέγξουν και θα μου απαντήσουν σε 2-3 μέρες. Για το άλλο (το οποίο και βιαζομουν), ενώ και αυτό φαίνεται delivered, μου είπαν ότι το βλέπουν ότι έχει χαθεί οπότε έχουν φτιάξει παραγγελια για να ξανασταλει. Το ανησυχιτικο είναι ότι η νέα παραγγελία δείχνει ότι είναι untracked. Είναι ακόμα στο processing αλλά... Αν είναι untracked θα έρθει του χρονου. Και θα γίνει χαμός.

περιμένω και εγώ ένα που έφυγε προχθές από BG και δυστυχώς το έστειλαν με LU post, ελπίζω να μην χαθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με μια παραγγελία μου από το banngood.

H αποστολή έγινε με DHL, όλα καλά μέχρι εδώ. Το δέμα έφτασε στο κατάστημα για παραλαβή στις 13/08/2020 και το κατάστημα το έδωσε σε κάποιον άσχετο ο οποίος μάλιστα έβαλε και υπογραφή για την παραλαβή του δέματος. Το όνομα του το ξέρω από τον κωδικό αναζήτησης της DHL, όταν όμως πήγα στο κατάστημα  αρνούνται να βοηθήσουν ή να δώσουν πληροφορίες λόγο GDPR για το ποιος το παρέλαβε. Μου λέει εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και ότι πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα που το αγόρασα (banggood).

Στέλνω κατευθείαν στο banggood και αφού χάσαμε 1-2 μέρες να συντονιστούμε στο τι συμβαίνει, μου είπαν θα ανοίξουν case στην DHL.
Από τις 16/08/2020 περιμένουμε ενημέρωση από την DHL για το τι συνέβη και επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει το banggood (μου έστειλαν και το shipping label που είχε τα σωστά στοιχεία) περίμενα 20 μέρες με υπομονή μπας και βρούμε λύση αλλά η DHL δεν έχει καν απαντήσει στο case τους (μου έστειλαν screenshot ότι περιμένουν απάντηση και αυτοί).

Σήμερα προχώρησα σε Dispute και Escalate to Claim μέσω paypal γιατί έχει 25 μέρες που κάποιος άλλος χαίρεται το κινητό μου.
Έτυχε σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Billator said:

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με μια παραγγελία μου από το banngood.

H αποστολή έγινε με DHL, όλα καλά μέχρι εδώ. Το δέμα έφτασε στο κατάστημα για παραλαβή στις 13/08/2020 και το κατάστημα το έδωσε σε κάποιον άσχετο ο οποίος μάλιστα έβαλε και υπογραφή για την παραλαβή του δέματος. Το όνομα του το ξέρω από τον κωδικό αναζήτησης της DHL, όταν όμως πήγα στο κατάστημα  αρνούνται να βοηθήσουν ή να δώσουν πληροφορίες λόγο GDPR για το ποιος το παρέλαβε. Μου λέει εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και ότι πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα που το αγόρασα (banggood).

Στέλνω κατευθείαν στο banggood και αφού χάσαμε 1-2 μέρες να συντονιστούμε στο τι συμβαίνει, μου είπαν θα ανοίξουν case στην DHL.
Από τις 16/08/2020 περιμένουμε ενημέρωση από την DHL για το τι συνέβη και επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει το banggood (μου έστειλαν και το shipping label που είχε τα σωστά στοιχεία) περίμενα 20 μέρες με υπομονή μπας και βρούμε λύση αλλά η DHL δεν έχει καν απαντήσει στο case τους (μου έστειλαν screenshot ότι περιμένουν απάντηση και αυτοί).

Σήμερα προχώρησα σε Dispute και Escalate to Claim μέσω paypal γιατί έχει 25 μέρες που κάποιος άλλος χαίρεται το κινητό μου.
Έτυχε σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο;;

Καλα εσενα πως ηξερε καποιος οτι θα ερθει δεμα με το ταδε tracking για να στο φαει; Και να πεις οτι μπορει να ηταν inside job απο dhl δεν θα το εκαναν flag ως delivered με υπογραφη...

Μαλλον καποιος πηγε να παρει το δεμα του και ο υπαλληλος το ελουσε εντελως και εδωσε το δικο σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με μια παραγγελία μου από το banngood.

H αποστολή έγινε με DHL, όλα καλά μέχρι εδώ. Το δέμα έφτασε στο κατάστημα για παραλαβή στις 13/08/2020 και το κατάστημα το έδωσε σε κάποιον άσχετο ο οποίος μάλιστα έβαλε και υπογραφή για την παραλαβή του δέματος. Το όνομα του το ξέρω από τον κωδικό αναζήτησης της DHL, όταν όμως πήγα στο κατάστημα  αρνούνται να βοηθήσουν ή να δώσουν πληροφορίες λόγο GDPR για το ποιος το παρέλαβε. Μου λέει εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και ότι πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα που το αγόρασα (banggood).

Στέλνω κατευθείαν στο banggood και αφού χάσαμε 1-2 μέρες να συντονιστούμε στο τι συμβαίνει, μου είπαν θα ανοίξουν case στην DHL.
Από τις 16/08/2020 περιμένουμε ενημέρωση από την DHL για το τι συνέβη και επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει το banggood (μου έστειλαν και το shipping label που είχε τα σωστά στοιχεία) περίμενα 20 μέρες με υπομονή μπας και βρούμε λύση αλλά η DHL δεν έχει καν απαντήσει στο case τους (μου έστειλαν screenshot ότι περιμένουν απάντηση και αυτοί).

Σήμερα προχώρησα σε Dispute και Escalate to Claim μέσω paypal γιατί έχει 25 μέρες που κάποιος άλλος χαίρεται το κινητό μου.
Έτυχε σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο;;

θεούληδες στην DHL.
Κρίμα και την είχα στις σοβαρές εταιρίες.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Πως μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα οποιουδήποτε amazon σε αγγλικά?

Επιλογή από όσο έχω δει έχει μόνο στο αμαζον Γερμανίας. Στα υπόλοιπα.... Google chrome και τα μεταφράζει.

23 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Για το ένα πακέτο μου είπαν ότι θα το ελέγξουν και θα μου απαντήσουν σε 2-3 μέρες. Για το άλλο (το οποίο και βιαζομουν), ενώ και αυτό φαίνεται delivered, μου είπαν ότι το βλέπουν ότι έχει χαθεί οπότε έχουν φτιάξει παραγγελια για να ξανασταλει. Το ανησυχιτικο είναι ότι η νέα παραγγελία δείχνει ότι είναι untracked. Είναι ακόμα στο processing αλλά... Αν είναι untracked θα έρθει του χρονου. Και θα γίνει χαμός.

Τελικά η νέα αποστολή δεν είναι untracked αλλά..... Σταλθηκε και αυτή με post lu. Οπότε ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bubs είπε

Καλα εσενα πως ηξερε καποιος οτι θα ερθει δεμα με το ταδε tracking για να στο φαει; Και να πεις οτι μπορει να ηταν inside job απο dhl δεν θα το εκαναν flag ως delivered με υπογραφη...

Μαλλον καποιος πηγε να παρει το δεμα του και ο υπαλληλος το ελουσε εντελως και εδωσε το δικο σου...

Κ εγώ αυτό πιστεύω ότι μπέρδεψε στο ταμείο ο υπάλληλος τα δέματα. Αλλά πρέπει να προσπάθησε πολύ για να κάνει τέτοια βλακεία.  

1 ώρα πριν, ekkli είπε

θεούληδες στην DHL.
Κρίμα και την είχα στις σοβαρές εταιρίες.
 

Εμένα με νευρίασε το ύφακι της υπαλλήλου, ότι κ καλά τέτοια λάθη αυτοί δεν κάνουν.

Τώρα θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...