Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Παραγγέλνω συχνά από banggood με priority και μέχρι τώρα όλα φτάνουν κανονικά. Πριν λίγο καιρό έκανα ένα sonoff preorder με priority. Κάποιες μέρες αργότερα που έφυγε μου έστειλαν ένα tracking που είχε μόνο αριθμούς. Επικοινώνησα και μου είπαν ότι υπάρχουν πολλοί εταιρίες αποστολής priority line και ότι θα φτάσει χωρίς πρόβλημα. Έχουν περάσει 20 μέρες και ακόμα. Σε χθεσινή μου επικοινωνία μαζί τους μου ανέφεραν ότι το πακέτο έχει κολλήσει από 1/7 στο τελωνείο στο Λονδίνο

Δεν καίγομαι για το sonoff αλλά.... γιατί; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

Δεν έχω ακριβώς όμοια περίπτωση, αλλά μια πρόσφατη παραγγελία μου με αποστολή με PDM , με το Ολλανδικό ταχυδρομείο, κόλλησε στο "pre-advised"  και μετά από 2 μήνες περίπου μου επέστρεψαν τα χρήματα, μετά από παρέμβαση του Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/7/2019 στις 9:30 ΠΜ, makfil είπε

Δεν έχω ακριβώς όμοια περίπτωση, αλλά μια πρόσφατη παραγγελία μου με αποστολή με PDM , με το Ολλανδικό ταχυδρομείο, κόλλησε στο "pre-advised"  και μετά από 2 μήνες περίπου μου επέστρεψαν τα χρήματα, μετά από παρέμβαση του Paypal.

Ωωωωχ μη μας λες τέτοια, έχω κι εγώ 2 παραγγελίες από banggood από τις 3/7, είναι στο "The item is pre-advised to PostnL" από την Παρασκευή 5/7 και οι 2, δεν ξεκολλάνε... Και τα χρειάζομαι γμτ...

Α επίσης να σε ρωτήσω , επειδή το κατέχεις το θέμα στην κατηγορία αυτή. Γνωρίζεις μήπως αυτό που ρωτάω εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Ωωωωχ μη μας λες τέτοια, έχω κι εγώ 2 παραγγελίες από banggood από τις 3/7, είναι στο "The item is pre-advised to PostnL" από την Παρασκευή 5/7 και οι 2, δεν ξεκολλάνε... Και τα χρειάζομαι γμτ...

Α επίσης να σε ρωτήσω , επειδή το κατέχεις το θέμα στην κατηγορία αυτή. Γνωρίζεις μήπως αυτό που ρωτάω εδώ;

Μην αρχίζεις να αγχώνεσαι από τώρα. Μπορεί το δικό μου περιστατικό  να ήταν τυχαίο.

Όταν αγοράζεις από οποιοδήποτε κατάστημα ή ιδιώτη κινέζο, πρέπει να έχεις οπλιστεί με υπομονή, αλλιώς αγοράζεις από ΕΕ ή Ελλάδα, χωρίς πολλά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

makfil σε ειχα ρωτησει και σε προηγουμενο post αλλα μπορει να μην το ειδες...1)Στο banggood τι διαφορα εχει η αποστολη EU priority line?Αυτη περναει τελωνειο?Μηπως ειναι για πιο βαρια και ογκωδη αντικειμενα?

2)Εχω παραγγειλει απο banggood:πρωτη παραγγελια απο αποθηκη στην Κινα (ship from CN) με standard mail registered εφυγε στις 4/7 ακομα δεν βλεπω να εχει κινηση το tracking number συν οτι μου κινει την περιεργεια γιατι ειναι της μορφης LY........US!

Δευτερη παραγγελια απο Κινα (ship from CN) με air parcel registered εφυγε στις 8/7 ουτε και εκει βλεπω κινηση στο tracking number,αργουν να ενημερωθουν ισως?Αυτο ειναι της μορφης LL........CN.

Τι διαφορα εχουν οι δυο διαφορετικοι τροποι αποστολης:1)standard mail registered,2)air parcel registered?

Η τριτη μου παραγγελια ειναι processing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η μέθοδος EU Priority line δουλευόταν παλαιότερα, μέσω Αγγλίας, νομίζω, αλλά παρουσίασε προβλήματα και αντικαταστάθηκε από την PDM μέσω του Ολλανδικού ταχυδρομείου (PostNL).

2. Για την παραγγελία που "έφυγε" 4/7, δεν ξέρω τι εννοείς, με το  "'εφυγε",  αλλά  τα δέματα  μένουν στην κατάσταση  "pre-advised" για 5-7 μέρες, ανάλογα με το  σε ποια αποθήκη  ου μαγαζιού στην αχανή Κίνα βρίσκεται το αντικείμενο. Φυσικά, για την παραγγελία 8/7 είναι πολύ νωρίς ακόμη για να δεις κίνηση.

3.  Η μέθοδος Standard shipping  είναι απλή αποστολή χωρίς κωδικό παρακολούθησης ενώ η air parcel registered  έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το εφυγε εννοω οτι αναχωρησε απο το ταχυδρομειο για τον προορισμο της.π.χ. στο ebay με την ενδειξη ship δεν σημαινει οτι αναχωρησε σωνει και ντε αλλα οτι προετοιμαζεται,ειναι στην αποθηκη για να παει ταχυδρομειο η' βγηκε η ετικετα με το tracking number.Μετα με το tracking number βλεπεις την εξελιξη και την διαδρομη της.Διορθωσε με αν καπου κανω λαθος!

Απλα μου κανει εντυπωση οτι η παραγγελια στις 4/7 εγινε ship και δεν βλεπω κινηση!Συν οτι εχει καταληξη US ενω φευγει απο Κινα.Σαν να εχω την εντυπωση οτι απο ebay αναλογα και τον πωλητη εχει μεγαλυτερη κινητικοτητα.Τωρα για τους χρονους,τους ενδιαμεσους σταθμους και τις μεταφορικες της Κινας δεν εχω ιδεα.

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχει κωδικο παρακολουθησης γιατι ειναι standard mail registered οπως επισης στο συγκεκριμενο αντικειμενο δεν ειχε τοτε την επιλογη air parcel registered μετα απο λιγες μερες ειδα οτι την βαλανε και οτι ριξανε την τιμη των μεταφορικων κιολας!

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άλλο θέμα οι πωλήσεις στο ebay, που είναι από ιδιώτες και άλλο οι πωλήσεις από μαγαζιά και μάλιστα μεγάλα όπως πχ Banggood κλπ (εάν μιλάμε για Κίνα).

Ακόμη και να σου λέει shipped, δεν σημαίνει ότι το παρέλαβε η μεταφορική (οποιοδήποτε ταχυδρομείο) και έφυγε από Κίνα.

2. Η κατάληξη των 2 τελευταίων γραμμάτων δηλώνει το εθνικό ταχυδρομείο με το οποίο ταξιδεύει το δέμα, αλλά μου φαίνεται περίεργο να στέλνει κινέζος με το αμερικάνικο.

3. Δώσε, αν θέλεις, link του αντικειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, makfil είπε

Μην αρχίζεις να αγχώνεσαι από τώρα. Μπορεί το δικό μου περιστατικό  να ήταν τυχαίο.

Όταν αγοράζεις από οποιοδήποτε κατάστημα ή ιδιώτη κινέζο, πρέπει να έχεις οπλιστεί με υπομονή, αλλιώς αγοράζεις από ΕΕ ή Ελλάδα, χωρίς πολλά προβλήματα.

Ok, σήμερα αργά το απόγευμα υπήρξε πρόοδος στο tracking. Οπότε πάει καλά, θέλω να πιστεύω.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Είδα τις προηγούμενες μέρες ότι εκτός από το 17track, ανέφερες και το parcelsapp, το οποίο ομολογώ δε γνώριζα. Τσεκάροντας π.χ. μια από τις παραπάνω παραγγελίες από banggood που αναφερόμουν πιο πάνω, είδα ότι ενώ στο 17track λέει αυτά:

Spoiler
Package status: In transit
Country: Netherlands -> Greece
Destination:
2019-07-09 19:06, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION
Origin:
2019-07-09 21:00, The item is in transit
2019-07-05 07:38, The item is pre-advised to PostnL

στο δε parcelsapp ανεφέρει περισσότερα βήματα, συγκεκριμένα αυτά:

Spoiler

09 Jul 2019 21:00 The item is in transit

07 Jul 2019 01:59 Customs clearance completed

06 Jul 2019 01:56 Arrived at destination country

05 Jul 2019 07:38 The item is pre-advised to PostnL

05 Jul 2019 07:38 The item is pre-advised to PostnL

05 Jul 2019 02:00 Departed from original country

04 Jul 2019 19:17Item in transit Europe Processing center

04 Jul 2019 13:16Item dispatched. Europe Processing center

04 Jul 2019 13:00 Arrived at airport

04 Jul 2019 11:11 Item in transit Europe Processing center

03 Jul 2019 22:13 Item received Europe Processing center

 

Μεταξύ των parcelsapp και 17track, θεωρείται κάποιο πιο αξιόπιστο/χρήσιμο από το άλλο;

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά tracking sites και άλλα δείχνουν λιγότερα βήματα και άλλα περισσότερα.

Το συγκεκριμένο δείχνει και τη διαδρομή μέσα στην Κίνα και μερικές φορές και το 2ο κωδικό για την κίνηση μέσα στην Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2019 στις 8:26 ΠΜ, fingolfingr είπε

Παραγγέλνω συχνά από banggood με priority και μέχρι τώρα όλα φτάνουν κανονικά. Πριν λίγο καιρό έκανα ένα sonoff preorder με priority. Κάποιες μέρες αργότερα που έφυγε μου έστειλαν ένα tracking που είχε μόνο αριθμούς. Επικοινώνησα και μου είπαν ότι υπάρχουν πολλοί εταιρίες αποστολής priority line και ότι θα φτάσει χωρίς πρόβλημα. Έχουν περάσει 20 μέρες και ακόμα. Σε χθεσινή μου επικοινωνία μαζί τους μου ανέφεραν ότι το πακέτο έχει κολλήσει από 1/7 στο τελωνείο στο Λονδίνο

Δεν καίγομαι για το sonoff αλλά.... γιατί; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

Ίδια περίπτωση και εγώ - tracking μόνο με αριθμούς και στο parcelapp μου δείχνει από 1/7 Λονδίνο χωρίς καμία εξέληξη. Ελπίζω να προχωρίσουν σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για επιλογή τρόπου αποστολής δέματος από banggood :

Έχει επιλογή Priority Direct Mail (κόστος 2,83) και επιλογή EU Priority Line (κόστος 15,87).Το δέμα κοστίζει 45 ευρώ.Τι επιλέγω σαν μέθοδο αποστολής για να μην με ποιάσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Μια ερώτηση για επιλογή τρόπου αποστολής δέματος από banggood :

Έχει επιλογή Priority Direct Mail (κόστος 2,83) και επιλογή EU Priority Line (κόστος 15,87).Το δέμα κοστίζει 45 ευρώ.Τι επιλέγω σαν μέθοδο αποστολής για να μην με ποιάσει τελωνείο;

Τη μέθοδο PDM και προσέχεις πριν την οριστικοποίηση της παραγγελίας να παραμένει η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...