Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zigaboo είπε

μου ήρθε μόλις SMS ότι απαιτείται απόδειξη/τιμολόγιο για εκτελωνισμο, για αντικείμενο που περιμένω.

ναι μεν το αντικείμενο είναι από AliExpress, αλλά έρχεται με Ali standard shipping, οπότε έχει tracking που τελειώνει σε NL, και παντού φαίνεται ότι έρχεται από Ολλανδία.

ξέρει κανείς πώς κινούμαι?

Απλά πληρώνεις…

Το AliExpress δεν έχει «τριγωνική αποστολή».

Απλά χρησιμοποίει το Ολλανδικό ταχυδρομείο για την αποστολή των δεμάτων…

Αυτό δεν σημαίνει ότι εκτελωνίστηκε στην Ολλανδία…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/11/2020 στις 9:05 ΜΜ, stavag είπε

Ετσι τα στέλνουν τωρα 

μετα απο μερικες μερες τα βλεπεις εδω http://www.flytexpress.com/ και μετα εδω https://www.trackingmore.com/gls-tracking.html?number

Μίλησα σήμερα πάλι μαζί τους και μου έδωσαν ένα tracking που δούλευε στο 17track και όντως ανήκει στην flyt. Το ερώτημα είναι, εφόσον δεν έρχεται μέσω Ευρώπης αλλά με κινεζική μεταφορική δεν θα έχει θέμα τελωνείου; Οκ σε αυτό το δέμα η αξία είναι μικρή, αλλά δεν θέλω να κολλήσει στο τελωνείο για ένα μήνα. Τέλος η post NL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παραγγελια απο banggood μεσω DHL packet,αλλα αρχικα με μια Flyt Express που εδω κ 8 μερες δν εχουμε ανανεωση ξερουμε ποτε ερχεται εστω ευρωπη?
 

Screenshot_1136.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheTourist098 είπε

Παιδια παραγγελια απο banggood μεσω DHL packet,αλλα αρχικα με μια Flyt Express που εδω κ 8 μερες δν εχουμε ανανεωση ξερουμε ποτε ερχεται εστω ευρωπη?
 

Screenshot_1136.jpg

Εμένα με την ίδια μέθοδο αποστολής παρέλαβα σε 20 ημερολογιακες ημέρες από την παραγγελία. Σε λίγες ημέρες λογικά θα φανεί Γερμανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nnoutas είπε

Εμένα με την ίδια μέθοδο αποστολής παρέλαβα σε 20 ημερολογιακες ημέρες από την παραγγελία. Σε λίγες ημέρες λογικά θα φανεί Γερμανία. 

Μακαρι γιατι ειναι και κινητο αξιας..Ιδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχει αλλάξει με τις αποστολές του Bangood?  Ας μας κατατοπίσει όποιος γνωρίζει .

Έκανα κι εγώ παραγγελία με PDM κ για track number μου δείχνει μόνο 8 νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2020 στις 2:12 ΠΜ, Lnk Hlk είπε

Τι έχει αλλάξει με τις αποστολές του Bangood?  Ας μας κατατοπίσει όποιος γνωρίζει .

Έκανα κι εγώ παραγγελία με PDM κ για track number μου δείχνει μόνο 8 νούμερα.

Λογικά εει φυγει και η δικη σου με Flyt Express. Μία δική μου ξεκίνησε με τον 8ψηφιο στις 31/10/2020. Παρέλαβα σήμερα από την speedex. Μου εκανε εντυπωση γιατί είχα PDM αλλα ηρθε με courier. Και γρηγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω κατι ear pads της Brainwavz για τα ακουστικά μου.
Εχουν world-wide shipping και στη σελίδα τους αναφέρεται αυτό : "Brainwavz Audio ships worldwide, should your delivery address reside within the USA, UK or within any EU member state, your order may be shipped from the USA, UK or EU based warehouse respective of your location, but it may also still be shipped from our primary warehouse in Hong Kong."

Που σημαίνει πως ειναι λαχείο κοινώς απο που θα στο στείλουν, σωστά ?

Θελω να πάρω αυτά , στη σελίδα λέει 13.95€, με το που κάνω checkout μέσω paypal λεει 14.60€, για μεταφορικά δεν αναγράφεται τπτ όμως...
Τα συγκεκριμένα, αν αποσταλούν απο Αμερική τελικά (ή και Hοng Kong που γραφει) , τι ακριβώς θα γίνει με τα μεταφορικά και τον εκτελωνισμό ? 
Μπορώ να τα βρώ και σε Ευρωπαικο Amazon τα συγκεκριμένα αλλά βγαίνει 10€+ παραπάνω.

Τι να κάνω κύριοι, να προβώ σε αγορά απο το site τους ή να τα πάρω απο Amazon.it να ξεμπερδευω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (αλλά θα μου βγουν πιο ακριβά?)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, red1 είπε

Παιδιά, καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω κατι ear pads της Brainwavz για τα ακουστικά μου.
Εχουν world-wide shipping και στη σελίδα τους αναφέρεται αυτό : "Brainwavz Audio ships worldwide, should your delivery address reside within the USA, UK or within any EU member state, your order may be shipped from the USA, UK or EU based warehouse respective of your location, but it may also still be shipped from our primary warehouse in Hong Kong."

Που σημαίνει πως ειναι λαχείο κοινώς απο που θα στο στείλουν, σωστά ?

Θελω να πάρω αυτά , στη σελίδα λέει 13.95€, με το που κάνω checkout μέσω paypal λεει 14.60€, για μεταφορικά δεν αναγράφεται τπτ όμως...
Τα συγκεκριμένα, αν αποσταλούν απο Αμερική τελικά (ή και Hοng Kong που γραφει) , τι ακριβώς θα γίνει με τα μεταφορικά και τον εκτελωνισμό ? 
Μπορώ να τα βρώ και σε Ευρωπαικο Amazon τα συγκεκριμένα αλλά βγαίνει 10€+ παραπάνω.

Τι να κάνω κύριοι, να προβώ σε αγορά απο το site τους ή να τα πάρω απο Amazon.it να ξεμπερδευω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (αλλά θα μου βγουν πιο ακριβά?)

Ευχαριστώ

Με βάση όσα έχεις παραθέσει, ναι, φαίνεται να είναι λαχείο το από που θα έρθει.

Αλλά, αφού είναι κάτω των 22€ δεν σε αφορά το τελωνείο. Επίσης, αφού δεν ζητάει μεταφορικά -και δεν πρόκειται να ζητήσει εκ των υστέρων, δεν γίνεται αυτό-, εκτιμώ πως έρχονται από Άπω Ανατολή.
Μπορείς πάντα να τους στείλεις ένα μήνυμα να ρωτήσεις με τι μέθοδο στέλνουν Ελλάδα και τι τρέχει με τα μεταφορικά.

Επεξ/σία από ekkli
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekkli είπε

Με βάση όσα έχεις παραθέσει, ναι, φαίνεται να είναι λαχείο το από που θα έρθει.

Αλλά, αφού είναι κάτω των 22€ δεν σε αφορά το τελωνείο. Επίσης, αφού δεν ζητάει μεταφορικά -και δεν πρόκειται να ζητήσει εκ των υστέρων, δεν γίνεται αυτό-, εκτιμώ πως έρχονται από Άπω Ανατολή.
Μπορείς πάντα να τους στείλεις ένα μήνυμα να ρωτήσεις με τι μέθοδο στέλνουν Ελλάδα και τι τρέχει με τα μεταφορικά.

Ευχαριστώ πολύ Ekkli , το εκτιμώ φίλε ;) 
Τελικά τα μεταφορικά στα βγάζει κανονικά με το paypal checkout (4.24€) απλά δεν είχα προχωρήσει στο επόμενο βήμα για να το προσέξω.
τελική τιμή 18.24€ οπότε...

Να προχωρήσω λοιπόν σύμφωνα με αυτό που μου είπες (?)

Και μια ερώτηση : μέχρι τι ποσο αγορών δεν φορολογείται/εκτελωνίζεται κτλπ ? Απο που θα μπορούσανα δω σχετικές πληροφορίες ?
Ευχαριστώ πολυ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, KostasH3 είπε

έχω παραγγείλει κάτι από Banggood με priority direct mail και στην σελίδα της flytexpress μου βγάζει κάτι περίεργα στα Ελληνικά,το έχει ξαναδεί κανείς;

PSX_20201113_202034.jpg

Εμένα 2 μέρες μετα το ΑΣΑ εμφάνισε ένα ΠΡΔΣΝ και μια μερα μετα ηρθε με την speedex.

 

ΑΣΑ= Αφιξη Στο Αεροδρομιο

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...