Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως απο banggood με pdm ερχονται πολυ γρηγορα απο Κινα,οταν τα στελνουν με comet hellas.

Παραγγελια 16 Φλεβαρη,σημερα εφτασε στη κουριερ.Βεβαια αυοι θα κανουν 3-4 μερες να το παραδωσουν μετα...

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Παντως απο banggood με pdm ερχονται πολυ γρηγορα απο Κινα,οταν τα στελνουν με comet hellas.

Παραγγελια 16 Φλεβαρη,σημερα εφτασε στη κουριερ.Βεβαια αυοι θα κανουν 3-4 μερες να το παραδωσουν μετα...

Το μονο που έμεινε τελικά για αγορες απο εξωτερικό, αν και ακριβότερο απο ολα, γλυτωνεις τελωνεία, αχγος και εχει και σίγουρη παράδοση.

Πιστεύω πλέον ανταγωνίζεται ακομα και το αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το μονο που έμεινε τελικά για αγορες απο εξωτερικό, αν και ακριβότερο απο ολα, γλυτωνεις τελωνεία, αχγος και εχει και σίγουρη παράδοση.

Πιστεύω πλέον ανταγωνίζεται ακομα και το αμαζον

Πλεον απο ebay μονο κατι που δε το βιαζομαι καθως λογω ΕΛΤΑ το 2μηνο ειναι το μινιμουμ.

Aliexpress απο οτι διαβαζω αρχιζει να αλλαζει σταση και να κρεμαει τους πελατες.

Εχει και το banggood τα θεματα του αλλα ειναι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει αυτο το καιρο.

Θελω να δω βεβαια απο Ιούλιο τι θα κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα πακετάκι από Aliexpress που είχα κάνει παραγγελία στις 7-1.

Ενώ έκανε 10 ημέρες να φτάσει Ολλανδια από Κίνα, μετά έμεινε κολλημένο πάνω από ένα μηνά στα εκεί ταχυδρομεία.

θεωρώ με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας πως ο χρόνος ήταν αξιοπρεπής...

Δεν ξέρω αν το κρατούσε μαζί του ο τοπικός ταχυδρόμος (Συνήθως αντίστοιχα πακετάκια με ίδιο μέγεθος ή μικρότερα μου τα παραδίδει στην πόρτα μου) ή μου χτύπησε το κουδούνι και δεν πήρα χαμπάρι (άτιμο ξενύχτι) πάντως που βγήκα για πρωινή γυμναστική και super market βρήκα το ειδοποιητήριο στο γραμματοκιβώτιο και ύστερα πέρασα από το ταχυδρομείο και το πήρα.

 

 

1406872931_Screenshot_2021-02-27.png.6759d636bba3dca74965ecd5adf9dc9a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Dantε είπε

Aliexpress απο οτι διαβαζω αρχιζει να αλλαζει σταση και να κρεμαει τους πελατες.

Εχει και το banggood τα θεματα του αλλα ειναι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει αυτο το καιρο.

Θελω να δω βεβαια απο Ιούλιο τι θα κανουν.

Η μονη λυση για τους Κινεζους για να σωσουν καποιες απο τις πωλησεις που εχουν απο πελατες εντος ΕΕ ειναι να στελνουν απο ευρωπαικες αποθηκες πλην Αγγλιας. Αυτη τη λυση την κανει μερικως το banggood (με τριγωνικη) ή το πχ geekbuying απο αποθηκη Ιταλιας αλλα πιθανως να μην μπορει να την κανει ενα μικρο μαγαζι/πωλητης του Aliexpress.Το Αλι οντως εχει χαλασει οχι εντελως αλλα κανει νερα κ εκεινο.

Υπαρχει ενδεχομενο παρατασης αλλα καποια στιγμη θα κοπει εντελως και η ατελεια αρα μονη λυση για εμας οι αγορες απο φυσικα καταστηματα εντος ΕΕ χωρις να μπλεκουμε ουτε με Αγγλια ουτε με Κίνα. Πιο πολυ η Αγγλια με πειραξε (που ητανε προδιαγεγραμμενο το brexit) παρα αυτο που θα γινει απο Ιουλιο ή οποτε εφαρμοστει αφου την Κινα την εχω περιορισει κατα πολυ τα τελευταια 2 χρονια ενω απο Αγγλια ειχα τις μισες παραγγελιες μεχρι τελος του 2020.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, aces είπε

Η μονη λυση για τους Κινεζους για να σωσουν καποιες απο τις πωλησεις που εχουν απο πελατες εντος ΕΕ ειναι να στελνουν απο ευρωπαικες αποθηκες πλην Αγγλιας. Αυτη τη λυση την κανει μερικως το banggood (με τριγωνικη) ή το πχ geekbuying απο αποθηκη Ιταλιας αλλα πιθανως να μην μπορει να την κανει ενα μικρο μαγαζι/πωλητης του Aliexpress.Το Αλι οντως εχει χαλασει οχι εντελως αλλα κανει νερα κ εκεινο.

Υπαρχει ενδεχομενο παρατασης αλλα καποια στιγμη θα κοπει εντελως και η ατελεια αρα μονη λυση για εμας οι αγορες απο φυσικα καταστηματα εντος ΕΕ χωρις να μπλεκουμε ουτε με Αγγλια ουτε με Κίνα. Πιο πολυ η Αγγλια με πειραξε (που ητανε προδιαγεγραμμενο το brexit) παρα αυτο που θα γινει απο Ιουλιο ή οποτε εφαρμοστει αφου την Κινα την εχω περιορισει κατα πολυ τα τελευταια 2 χρονια ενω απο Αγγλια ειχα τις μισες παραγγελιες μεχρι τελος του 2020.

Το θεμα ειναι πως θα κανουν τριγωνικη,αφου πλεον οτι φαινεται απο Κινα θα περναει τελωνειο.

Εκτος και αν εχουν "δικους" τους τελωνειακους και τα περνανε με προνομιακες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειναι κ αυτος ο περιορισμος στην τριγωνικη :) Περιορισμος στον περιορισμο!! It's getting complicated τοτε εκτος αν μιλαμε για τα μεγαλα μαγαζια (gear-bang-geekbuying klp) που οντως εχουν φυσικες αποθηκες καπου στην ΕΕ (με περιορισμενα πραγματα/προιοντα βεβαια ) ή αν εχουν καρτελ τελωνειακων ☺️ :) Κ παλι πιστευω θα μπουν πολυ αυστηροι ελεγχοι σε ολη την ΕΕ εναντιων της αγορας της Κινας.

Για εμας δεν αλλαζει κατι αγοραζουμε απο EU αναγκαστικα **απο Ιουλιο του '21 που θα κοπει η οποιαδηποτε ατελεια των 22€. 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως εχω παραγγελια απο Banggood με PDM, μέσα Δεκέμβρη, που έφυγε από Ολλανδία για Ελλάδα βάσει του tracking μέσα Γενάρη και ακόμα το tracking είναι κολλημένο εκεί στην αναχώρηση από Ολλανδία, εδώ και 1,5 μήνα.

Ενώ έχω άλλες αγοράς από Banggood με PDM πριν και μετα το Δεκεμβρη που εχουν ήδη φτάσει ή μεταγενέστερες που έχουν παραδοθεί Comet Hellas και περιμένω ποτε θα αποφασίσει να παραδώσει.

Γενικά κάνω υπομονή για αυτή την παράδοση αλλά είναι η πρώτη φορά που συναντάω τόσο μεγάλη καθυστερηση από την αναχώρηση από Ολλανδία και να μην έχει φανεί ακόμα Ελλαδα (1,5+μήνα) από Banggood με pdm. Και εφόσον ακόμα το tracking είναι ανοιχτό δεν ξέρω και κατά πόσο θα με καλύψει το Paypal αν κάνω dispute.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Ολλανδια δε προχωραει τιποτα.

Για αυτο απο οτι εχω καταλαβει τουλαχιστον απο Banggood δε στελνουν τιποτα πλεον ετσι.Οσες παραγγελιες δηλαδη εκανα τωρα τελευταια οσες ηταν με PDM ειναι με Comet ,ενω με EU priority μου ηρθαν με GLS-ACS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει και οι καινουριες οι δικες μου ειναι με Comet και GLS.

Και αυτο ειναι το αστειο οτι οι μεταγενεστερες δλδ τελων Γεναρη και Φλεβαρη ειναι ηδη Ελλαδα προς παραδοση ενω του Δεκεμβρη ειναι ακομα αφαντες.

Το ερωτημα ειναι ευθυνεται η ολλανδικη μερια? Γιατι κατα το tracking εχει φυγει απο Ολλανδια. Ή καθεται 1,5+ μηνα ο σακος στο Ελ.Βελ και περιμενει ποτε θα αποφασισουν να τον ανοιξουν? Και πως γινεται αλλοι σακοι νεοτερων περιοδων να ανοιγουν και να διεκπεραιωνονται γρηγοροτερα? Δεν υπαρχει καποιο συστημα FIFO στο αεροδρομιο?

3 ώρες πριν, aces είπε

Για εμας δεν αλλαζει κατι αγοραζουμε απο EU αναγκαστικα **απο Ιουλιο του '21 που θα κοπει η οποιαδηποτε ατελεια των 22€. 

Ειναι οριστικο αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθονται στο αεροδρομιο.

Μια εχω με PostNL που εχει σκαναριστει απο τελος Δεκεμβρη στο αεροδρομιο και ειναι ακομα εκει και αλλες 3 απο eBay με Yanwen και σταματανε ολες εκει που λεει οτι φτασανε στο αεροδρομιο προορισμου.

Δυστυχως με τη κατασταση αυτη και επειδη βελτιωση δε θα υπαρξει,παρα μονο χειροτερευση,απο Κινα θα παραγγελνω μονο απο banggood.Οτιδηποτε αλλο μονο αν το χρειαζομαι απαραιτητα και δε το βιαζομαι.

Ενδεικτικα ,αποστολή με ΕΛΤΑ προς Κινα,σε 1 μηνα ειχε παραδοθει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι πως θα κανουν τριγωνικη,αφου πλεον οτι φαινεται απο Κινα θα περναει τελωνειο.

Εκτος και αν εχουν "δικους" τους τελωνειακους και τα περνανε με προνομιακες τιμες.

Φίλε, έχει σωρεία τρόπων να παρακάμψεις το τελωνείο!!! Απλά, το Aliexpress τους 'δεσμεύει' να χρησιμοποιούν τρόπους αποστολής που αυτοί θέλουν. Αν γίνουν ελαστικοί και αρχίσουν στέλνουν με τρόπους 'έξυπνους', το τελωνείο θα πάρει κουλούρα!

6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καθονται στο αεροδρομιο.

Μια εχω με PostNL που εχει σκαναριστει απο τελος Δεκεμβρη στο αεροδρομιο και ειναι ακομα εκει και αλλες 3 απο eBay με Yanwen και σταματανε ολες εκει που λεει οτι φτασανε στο αεροδρομιο προορισμου.

Δυστυχως με τη κατασταση αυτη και επειδη βελτιωση δε θα υπαρξει,παρα μονο χειροτερευση,απο Κινα θα παραγγελνω μονο απο banggood.Οτιδηποτε αλλο μονο αν το χρειαζομαι απαραιτητα και δε το βιαζομαι.

Ενδεικτικα ,αποστολή με ΕΛΤΑ προς Κινα,σε 1 μηνα ειχε παραδοθει εκει.

Κανένα τέτοιο έχεις και εσύ;

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ειναι οριστικο αυτο???

Ετσι δειχνει για εκει παει. Εχει ερθει και εγκυκλιος σε ολη την ΕΕ, εκτος αν δωθει νεα παραταση μεχρι τελος του '21. Προς το παρων ειναι για μεχρι Ιουλ' 21 η ατελεια. Οποτε κανε ενα ξεσκαρταρισμα παραγγελιων απο Κίνα αυτους τους μηνες σ αυτα που οντως θες επιλεκτικα κλπ. λαμβανοντας υποψη τη δυσλειτουργεια των αποστολων/παραδοσεων γενικοτερα αυτη τη περιοδο.

 

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/modernising-vat-cross-border-ecommerce_en

https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/eu-2021-e-commerce-vat-package.html

 

Αναφορά σε κείμενο

 

2. Closing the import VAT exemption loophole – import ‘Green Channel’

From July 2021, the €22 VAT exemption on small parcels being imported into the EU for delivery to consumers will be withdrawn.

 

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Nαι ακριβως σε αυτη τη φαση.

Έστειλα ήδη μήνυμα στο ΓΕΤΑ και μου είπαν να περιμένω. Ευτυχώς, ήδη ο πωλητής έχει κάνει ήδη επέκταση στις 120 μέρες την παραγγελία (το μέγιστο), και έχει χρόνο η παραγγελία! Μου ζήτησε συγνώμη, αλλά δεν φταις εσύ του λέω. Το τελωνείο το ελληνικό φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...