Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Ισως να το κανουν και επιτηδες μιας και πιστευω η πλειοψηφια με POstNL ειναι τριγωνικες.

Όχι φίλε (το είπα πριν τις γιορτές ξανά αυτό, ότι ΘΑ ΓΙΝΕΙ!). Έχει γεμίσει PostNL δέματα το τελωνείο για εκτελωνισμό, καθώς πολλοί χρησιμοποιούν το 'aliexpress standard shipping' που χρησιμοποιεί το PostNL αυτό το διάστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυόμιση μήνες έκανε να μου έρθει δέμα μέ post NL και ΕΛΤΑ  όταν έφτασε Ελλάδα . Κινεζική εταιρία με ευρωπαϊκές αποθήκες. Σύμφωνα με tracking number απο Oλλανδια ξεκινησε. Τους τελευταιους δυο μηνες και απο amazon Aγγλιας (πριν μπει ο νεος χρονος) και απο amazon Γερμανιας πανω απο δυο εβδομαδες δεν μου εχει καθυστερησει τιποτα, και εχω παρει αρκετα πραγματακια. Να σημειωσω πως ζω επαρχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε για την ατέλεια των 22€ από τον Ιούλιο 21, βλέπω ότι αφορά απόδοση του ΦΠΑ στη χώρα προορισμού (δλδ θα αποδίδει ο πωλητής τον ΦΠΑ στην Ελλάδα). Δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλο πρόβλημα για κάτω από 22€ να πληρώνουμε ΦΠΑ [άσε που έχει και ουσιαστικό νόημα για την οικονομία και τον ανταγωνισμό🤪]. Δηλαδή στη χειρότερη περίπτωση κάτι που στοίχιζε 22€ θα το αγοράσεις 27€. Δεν ξέρω αν προστεθεί και κανένα εξτραδάκι (όπως είναι τα +15€ για άνω των 22€) αλλά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο (;;;). Αν υπολογίσουμε και τις τεράστιες αναμονές, θα αξίζει μόνο για μικρο-πράγματάκια που δεν βρίσκεις καν εδώ Ελλάδα.

Εντάξει και εγώ έχω βολευτεί με το τσάμπα, αλλά γενικά ότι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια και είναι προς την κατεύθυνση του "γνωρίζω τι θα πληρώσω" προσωπικά με έχει βοηθήσει. Επιπλέον έτσι όπως λένε ότι θα τη πληρώνουμε από πριν με την πώληση, σημαίνει λιγότερες καθυστερήσεις. Δηλαδή τώρα με τα 22€ όριο τόσες φορές που σταματούσαν τα δέματα για έλεγχο χανόταν σημαντικός χρόνος για όλες τις αποστολές ακόμη και για αυτές που τελικά δεν θα πλήρωνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγοτερη καθυστερηση δε παιζει.

Περισσοτερη ναι,γιατι θα παιρνανε τα παντα απο τελωνειο και θα ζητανε για ολα αποδειξη.

Τουλαχιστον τωρα τα μικρα-φθηνα ριχνανε μια ματια και τα διωχνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, manpower είπε

Αυτό που λέτε για την ατέλεια των 22€ από τον Ιούλιο 21, βλέπω ότι αφορά απόδοση του ΦΠΑ στη χώρα προορισμού (δλδ θα αποδίδει ο πωλητής τον ΦΠΑ στην Ελλάδα). Δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλο πρόβλημα για κάτω από 22€ να πληρώνουμε ΦΠΑ [άσε που έχει και ουσιαστικό νόημα για την οικονομία και τον ανταγωνισμό🤪]. Δηλαδή στη χειρότερη περίπτωση κάτι που στοίχιζε 22€ θα το αγοράσεις 27€. Δεν ξέρω αν προστεθεί και κανένα εξτραδάκι (όπως είναι τα +15€ για άνω των 22€) αλλά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο (;;;). Αν υπολογίσουμε και τις τεράστιες αναμονές, θα αξίζει μόνο για μικρο-πράγματάκια που δεν βρίσκεις καν εδώ Ελλάδα.

Εντάξει και εγώ έχω βολευτεί με το τσάμπα, αλλά γενικά ότι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια και είναι προς την κατεύθυνση του "γνωρίζω τι θα πληρώσω" προσωπικά με έχει βοηθήσει. Επιπλέον έτσι όπως λένε ότι θα τη πληρώνουμε από πριν με την πώληση, σημαίνει λιγότερες καθυστερήσεις. Δηλαδή τώρα με τα 22€ όριο τόσες φορές που σταματούσαν τα δέματα για έλεγχο χανόταν σημαντικός χρόνος για όλες τις αποστολές ακόμη και για αυτές που τελικά δεν θα πλήρωνες. 

Παντού θα έχει +15€ εκτελωνισμό εκτός από τον ΦΠΑ... 

Εκτός και αν έρχονται με τριγωνική αποστολή (PDM) 

Οπότε οι μικρές - φτηνές αγορές θα την πληρώσουν.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Παντού θα έχει +15€ εκτελωνισμό εκτός από τον ΦΠΑ... 

Εκτός και αν έρχονται με τριγωνική αποστολή (PDM) 

Οπότε οι μικρές - φτηνές αγορές θα την πληρώσουν.... 

Αν για ΚΑΘΕ αντικειμενο θελουν 15€ τοτε τι σοΐ δημοσιοι υπαληλοι ειναι και τι μεροκαματο θελουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elias54 είπε

Αν για ΚΑΘΕ αντικειμενο θελουν 15€ τοτε τι σοΐ δημοσιοι υπαληλοι ειναι και τι μεροκαματο θελουν ?

Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι θέλουν οχι 15 αλλα 30 και 60, για αυτο να παρακαλάς μην τυχον και γινουν και αυτοί σαν τους άλλους. Αν και δεν βλεπω να το γλυτώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, andreas1gr said:

Παντού θα έχει +15€ εκτελωνισμό εκτός από τον ΦΠΑ... 

Εκτός και αν έρχονται με τριγωνική αποστολή (PDM) 

Οπότε οι μικρές - φτηνές αγορές θα την πληρώσουν.... 

μπορεί η πράξη να δείξει οτι έχεις δίκιο, αλλα η οδηγία δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μαλιστα για όλα <150€ αναφερει οτι ουτε τωρα/ουτε μετα τον Ιούλιο '21 δεν θα εχουν εξοδα τελωνείου. 

Αν μάλιστα το δέμα φέρει αποδεικτικό οτι στοιχισε <22€ και εχει ήδη πληρωθεί ΦΠΑ δεν θα υπάρχει λογος επιπλέον καθυστέρησης εδω στα ΓΕΤΑ/ΕΛΤΑ για ξεσκαρταρισμα.

πηγή της εικονας: https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/vatecommerceexplanatory_28102020_en.pdf

Καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι οσο γίνεται νωρίτερα όλοι ώστε να μη γίνει τπτ αντίστοιχο με τα ΕΛΤΑ που πηγαν να εφαρμόσουν τα επιπλέον εξοδα στα πολύ μικρης αξιας πριν 1-2 χρόνια και τελικά το πήραν πίσω επειτα απο κατακραυγή...

F815A9D3-1222-4FA4-A5B7-ED528F0AA81F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,μια περίεργη ερώτηση,τα ΕΛΤΑ κούριερ είναι ακόμα οπωσ πριν λίγο καιρό (black kit) ρωτώ καθώς από ένα μαγαζί στη Καλλιθέα μου έστειλαν ένα πακέτο στο οποίο  εκτυπώθηκε η ετικέτα μόνο βάσει αριθμού αποστολής,από μαγαζί μου είπαν ότι έφυγε από τησ 25/02,τι μπορεί να έγινε; Παρέλαβα από γενική,στο σάιτ μέχρι να το φέρουν σπίτι έγραφε μόνο ότι έφυγε από τον αποστολέα, παρέλαβα σε 3 μέρες κ μετά άλλαξαν τα σημεία στον αριθμό αποστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manpower είπε

μπορεί η πράξη να δείξει οτι έχεις δίκιο, αλλα η οδηγία δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Μαλιστα για όλα <150€ αναφερει οτι ουτε τωρα/ουτε μετα τον Ιούλιο '21 δεν θα εχουν εξοδα τελωνείου. 

Αν μάλιστα το δέμα φέρει αποδεικτικό οτι στοιχισε <22€ και εχει ήδη πληρωθεί ΦΠΑ δεν θα υπάρχει λογος επιπλέον καθυστέρησης εδω στα ΓΕΤΑ/ΕΛΤΑ για ξεσκαρταρισμα.

πηγή της εικονας: https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/vatecommerceexplanatory_28102020_en.pdf

Καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι οσο γίνεται νωρίτερα όλοι ώστε να μη γίνει τπτ αντίστοιχο με τα ΕΛΤΑ που πηγαν να εφαρμόσουν τα επιπλέον εξοδα στα πολύ μικρης αξιας πριν 1-2 χρόνια και τελικά το πήραν πίσω επειτα απο κατακραυγή...

F815A9D3-1222-4FA4-A5B7-ED528F0AA81F.jpeg

Καλημέρα και καλό μας μήνα.

1. "Μαλιστα για όλα <150€ αναφερει οτι ουτε τωρα/ουτε μετα τον Ιούλιο '21 δεν θα εχουν εξοδα τελωνείου"

Δασμούς δεν είχε, δεν έχει και δεν θα έχει, 15 ευρώ εκτελωνισμού και 24% φπα επί της CIF αξίας "μια χαρά" είχε και έχει για πάνω από 22ευρώ και κάτω από 150... 

2. "Αν μάλιστα το δέμα φέρει αποδεικτικό οτι στοιχισε <22€ και εχει ήδη πληρωθεί ΦΠΑ δεν θα υπάρχει λογος επιπλέον καθυστέρησης εδω στα ΓΕΤΑ/ΕΛΤΑ για ξεσκαρταρισμα"

Άπειρες περιπτώσεις (και πολλές δικές μου μιας και κάνω παραγγελίες από ΗΠΑ) στην πράξη δείχνουν σταθερά ότι έχουν καθυστερήσεις γιατί μπορεί να περνάνε τελωνειακώς ελεύθερα αλλά θα περνάνε (διαδικαστικά) έτσι κι αλλιώς τελωνείο όπως και πριν. Συνεπώς η καθυστέρηση είναι δεδομένη, αν όχι μεγαλύτερη.

και λέω μεγαλύτερη διότι και τα ελτα  περνάνε την γνωστή μέθοδο "σκόπιμης εξαθλίωσης" ώστε να πουληθούν και αυτά κοψοχρονιά στα ACS από ότι γνωρίζω.

και επειδή ACS=χάλια μαύρα (σταθερή αξία δυστυχώς...) φαντάζεται κάποιος το βαθμό καθυστέρησης από κει και πέρα... Εκτός εάν "υιοθετήσουν" και αυτοί τιμοκατάλογο DHL και λοιπών (το πιθανότερο κατ' εμέ), οπότε με νέες υψηλότατες ταρίφες εκτελωνισμού θα μειωθούν οι παραγγελίες και να μειωθεί (σχετικό και αυτό) ο αντίστοιχος χρόνος παραλαβής...

ΥΓ. ο πίνακας σου δεν είναι αντιπροσωπευτικός, εκτός αν με customs duty εννοούμε μόνο δασμούς. Το 15άρι των Ελτα ή τα 40-80 των ιδιωτικών εκτελωνιστών θα ισχύουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη ερώτηση σχετικά με το θέμα αυτό , πόσες μέρες περίπου κάνει για τον εκτελωνισμό απο γερμανία ; Ελλάδα είναι εδώ και 5 μέρες στο ελευθέριος βενιζέλος με κωδικό απο ελτά πλεόν (ελλάδα ήρθε με dhl ) /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panoskara46 είπε

Μία άλλη ερώτηση σχετικά με το θέμα αυτό , πόσες μέρες περίπου κάνει για τον εκτελωνισμό απο γερμανία ; Ελλάδα είναι εδώ και 5 μέρες στο ελευθέριος βενιζέλος με κωδικό απο ελτά πλεόν (ελλάδα ήρθε με dhl ) /

απο Γερμανια ξεκινησε? αν ναι δεν εκτελωνιζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκίνησε απο αμερική αλλα με στάση στην γερμανία και επανααποστολή για ελλάδα, λογικά θα έχουν και δευτερο κατάστημα στην γερμανία .Ίσως για αυτόν τον λόγο για να κάνουν την τριγωνική διαδικασία και να μην έχεις εκτελωνισμό . Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Panoskara46 είπε

ξεκίνησε απο αμερική αλλα με στάση στην γερμανία και επανααποστολή για ελλάδα, λογικά θα έχουν και δευτερο κατάστημα στην γερμανία .Ίσως για αυτόν τον λόγο για να κάνουν την τριγωνική διαδικασία και να μην έχεις εκτελωνισμό . Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνετε ;

αν ειναι τριγωνικη συμαινει οτι σταματησε γερμανια, εκτελωνιστηκε εκει και ερχεται εδω κατευθειαν σαν ευρωπαικο δεμα χωρις αλλα εξοδα, αν απλα το εφερε στην ελλαδα η dhl μεσω Γερμανιας αυτο δεν ειναι τριγωνικη και θα εκτελωνιστει εδω. Δεν ξερω σε ποια απο τις 2 καταστασεις ειστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...