Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον το 2ο δεν έχω τον αριθμό της dhl και αυτοί μου έδωσαν της ελτά όπου θα αναλάβει και την μεταφορά εντός ελλάδας . το θέμα είναι να θα έχω έξτρα χρεώσεις και πόσο θα καθυστερήσει στο τελωνείο 

έχω μιλήσει και με τα ελτά και με αυτόν που μήλισα δεν μου έδωσε καποια απάντηση σχετικά με την διαδικασία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Panoskara46 είπε

Μάλλον το 2ο δεν έχω τον αριθμό της dhl και αυτοί μου έδωσαν της ελτά όπου θα αναλάβει και την μεταφορά εντός ελλάδας . το θέμα είναι να θα έχω έξτρα χρεώσεις και πόσο θα καθυστερήσει στο τελωνείο 

έχω μιλήσει και με τα ελτά και με αυτόν που μήλισα δεν μου έδωσε καποια απάντηση σχετικά με την διαδικασία  

πες μου το κοστος του προιοντος και των μεταφορικων και θα σου πω το καπελο που θα σου ερθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Panoskara46 είπε

Μία άλλη ερώτηση σχετικά με το θέμα αυτό , πόσες μέρες περίπου κάνει για τον εκτελωνισμό απο γερμανία ; Ελλάδα είναι εδώ και 5 μέρες στο ελευθέριος βενιζέλος με κωδικό απο ελτά πλεόν (ελλάδα ήρθε με dhl ) /

Έχω 5 παραγγελίες από ΗΠΑ, η μία μόνο κάτω από 22ευρώ, οι υπόλοιπες κανονικά υπάγονται σε 15άρι ελτά + 24% φπα. Όλα ήρθαν μέσω Φρανκφούρτης και όλα μετά από 8-12 μέρες αεροδρόμιο Αθήνας. Επίσης όλα έκατσαν 2 εβδομάδες αεροδρόμιο εδώ περνώντας τελωνείο και τώρα βλέπω επιτέλους νέες κινήσεις προς κέντρο διαλογής...

(βάσει parcels app, ένα μόνο περιμένω θεωρητικά να πληρώσω εκτελωνιστικά κόστη...)

Επίσης, αν παίζει ρόλο, όλα ήρθαν με dhl ecommerce, τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ της Γερμανίας δλδ.

Επεξ/σία από draculias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panoskara46 είπε

είναι 35 δολάρια το κόστος + άλλα 15 δολάρια τα μεταφορικά , νομίζω είναι κάπου στα 15 ευρώ αν δεν κάνω λάθος

15 ευρω για τον εκτελωνισμο και γυρω στα 10 φπα αν περασει τελωνειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ότι κατάλαβα θα πάρει αρκετές μέρες όλη αυτή η διαδικασία , και στην τελική η πληρωμή τον έξτρα φόρων θα γίνει με την παράδωση  του πακέτου απο την μεταφορική ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Panoskara46 είπε

απο ότι κατάλαβα θα πάρει αρκετές μέρες όλη αυτή η διαδικασία , και στην τελική η πληρωμή τον έξτρα φόρων θα γίνει με την παράδωση  του πακέτου απο την μεταφορική ;

 

Λογικά, θα περιμένεις αρκετά δυστυχώς

Εφόσον μιλάμε για ΕΛΤΑ, σε εμένα έρχεται ειδοποιητήριο με το έξτρα κόστος (εκτελωνισμού & φπα) και πάω από το υποκατάστημα της περιοχής μου, πληρώνω-παραλαμβάνω-φεύγω.

Υπάρχει και το σενάριο που σε ειδοποιούν τηλεφωνικά ή με sms, απλά προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, για αγορές αυτό τον καιρό μέσω Amazon τι γίνεται; Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ακουστικά που δεν υπάρχουν Ελλάδα, και τα έχουν στο Αμερικανικό, Αγγλικό, Γαλλικό και Γερμανικό Amazon. Υπολογίζω πως θα ξεπεράσει τα 120€, αλλά δεν είναι μεγάλη διαφορά από την λιανική τους... Από που αγοράζω και τι ισχύει με τελωνεία και δασμούς; Δεν έχω ξαναγοράσει από Amazon!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακαλια μου για ριχτε εδω μια ματια.. παει πισω ακομα δεν ηρθε στο κεντρο διαλογης της περιοχης μου ή ειναι ιδεα μου? Οπως βλεπετε μεσω Ολλανδιας και ειναι απο Aliexpress

Capture.JPG.e70bd52f25b63b3c05b889cdae7e1c50.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τις διαφορές μεταξύ EU Priority Mail και EU Priority Line του Banggood?

Το πρώτο είναι ταχυδρομείο (αεροπορικό) και το δεύτερο τρένο? Γιατί και τα δύο λένε ίδιους χρόνους (6-8 μέρες) αλλά το 2ο είναι 1 ευρώ πιο ακριβό ως μέθοδος αποστολής.

Είναι και τα δύο τριγωνικά άρα χωρίς φόβο τελωνείου όπως το PDM?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sebu είπε

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τις διαφορές μεταξύ EU Priority Mail και EU Priority Line του Banggood?

Το πρώτο είναι ταχυδρομείο (αεροπορικό) και το δεύτερο τρένο? Γιατί και τα δύο λένε ίδιους χρόνους (6-8 μέρες) αλλά το 2ο είναι 1 ευρώ πιο ακριβό ως μέθοδος αποστολής.

Είναι και τα δύο τριγωνικά άρα χωρίς φόβο τελωνείου όπως το PDM?

Ευχαριστώ

Η διαφορά τους είναι η μεταφορική που θα αναλάβει τη μεταφορά. Και οι δύο αποστολές είναι τριγωνικές χωρίς φόβο τελωνείου. Νομίζω το Priortiy Direct Mail είναι γρηγορότερο χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nick#18 είπε

Τσακαλια μου για ριχτε εδω μια ματια.. παει πισω ακομα δεν ηρθε στο κεντρο διαλογης της περιοχης μου ή ειναι ιδεα μου? Οπως βλεπετε μεσω Ολλανδιας και ειναι απο Aliexpress

Capture.JPG.e70bd52f25b63b3c05b889cdae7e1c50.JPG

Το ίδιο έπαθα και εγώ σήμερα. Είναι γιατί 'πέταξε' το ίδιο το PostNL ότι το δέμα έφτασε στην χώρα προορισμού στην δική του σελίδα, οπότε το 'πέταξε' μετά και το ΕΛΤΑ. Το έχω πάθει και παλιότερα. Το δέμα μου ήταν κανονικά στον τοπικό μου ταχυδρόμο, οπότε ήταν λάθος αυτό που έβλεπα. Λογικά το ίδιο συμβαίνει και εδώ. Μια ερώτηση φίλος: όταν πάρεις το δικό σου, μπορείς να μου πεις αν έχει 'πράσινο ταμπελάκι'; Γιατί δεν 'βγήκε' από το Γ.Ε.Τ.Α. το δικό σου!

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Το ίδιο έπαθα και εγώ σήμερα. Είναι γιατί 'πέταξε' το ίδιο το PostNL ότι το δέμα έφτασε στην χώρα προορισμού στην δική του σελίδα, οπότε το 'πέταξε' μετά και το ΕΛΤΑ. Το έχω πάθει και παλιότερα. Το δέμα μου ήταν κανονικά στον τοπικό μου ταχυδρόμο, οπότε ήταν λάθος αυτό που έβλεπα. Λογικά το ίδιο συμβαίνει και εδώ. Μια ερώτηση φίλος: όταν πάρεις το δικό σου, μπορείς να μου πεις αν έχει 'πράσινο ταμπελάκι'; Γιατί δεν 'βγήκε' από το Γ.Ε.Τ.Α. το δικό σου!

Χωρίς τίτλο.png

Για να δουμε.. με προβληματιζει οτι σημερα μου εφερε αλλο δεματακι ο ταχυδρομος και οχι και αυτο μαζι! Θα μου πεις μπορει να μην χωραγε να το παρει..μπααα! φακελακι ειναι αυτο! Μολις παραλαβω θα σου πω. Παντως ο,τι αλλο εχω παραλαβει μεχρι στιγμης απο παραγγελιες 12/20 και 1/21 κανενα δεν ειχε πανω πρασινο αυτοκολλητακι ακομα και στο οριακο των 23€ που το ειχε βαλει και στην ετικετα ο κινεζος... Ο,τι θελουν περνανε μεσα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nick#18 είπε

Για να δουμε.. με προβληματιζει οτι σημερα μου εφερε αλλο δεματακι ο ταχυδρομος και οχι και αυτο μαζι! Θα μου πεις μπορει να μην χωραγε να το παρει..μπααα! φακελακι ειναι αυτο! Μολις παραλαβω θα σου πω. Παντως ο,τι αλλο εχω παραλαβει μεχρι στιγμης απο παραγγελιες 12/20 και 1/21 κανενα δεν ειχε πανω πρασινο αυτοκολλητακι ακομα και στο οριακο των 23€ που το ειχε βαλει και στην ετικετα ο κινεζος... Ο,τι θελουν περνανε μεσα! 

Βλέπω από μένα, ότι φεύγουν δέματα το τελευταίο διάστημα τα οποία δεν έχουν 'πράσινο ταμπελάκι', αλλά φεύγουν από το Γ.Ε.Τ.Α. Που σημαίνει ότι πρέπει κανονικά να ελέγχονται στο τελωνείο, άσχετα που δεν κολλάνε το ταμπελάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...