Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/3/2021 στις 12:51 ΜΜ, Abudi είπε

Παίδες ήρθε τελικά το δικό μου το βιβλίο (αν και από επικοινωνία που είχα προχθές, μου είπαν να το περιμένω προς το τέλος της επόμενης εβδομάδας). Φαινόταν να μην έχει ανοιχτεί για να ελεγχθεί, είχε πάνω ενα customs declaration από Αγγλία κι έγραφε ότι είναι βιβλίο με κόστος 14.5 λίρες. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό, είχε όμως αυτοκολλητακι από το ΓΕΤΑ "Τελωνειακώς ελεύθερο" και καθαρίσαμε.

Αυτό είδαν και θεώρησαν ότι κάνει κάτω από 22 ευρώ, οπότε το άφησαν 'τελωνειακώς ελέυθερο'. Δεν ασχολούνται πολύ με τέτοια, γιατί δεν είναι αυτό που λέω εγώ 'τελωνειακώς επικίνδυνα' προϊόντα. Ουσιαστικά δέχθηκαν το customs declaration note

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους και καλή Καθαρά Δευτέρα να χουμε.

Περιμένω 3 πακέτα στο ταχυδρομείο και προσπαθώ να δω τί μου γίνεται.

Το πρώτο με καίει περισσότερο το οποίο έφυγε από Αμερική τέλη Ιανουαρίου και έχει μείνει σε "Your item departed a transfer airport in ATHINAI, ATHENS, GREECE on February 12, 2021 at 5:14 pm. The item is currently in transit to the destination." εδώ και (αισίως) ένα μήνα. Είναι με USPS.  Σε ΕΛΤΑ ή ΕΛΤΑ κούριερ δεν φαίνεται ο κωδικός εντοπισμού και στο 17track λέει το ίδιο με USPS. Δεν ξέρω τί είναι ούτε πόσο κοστίζει ακριβώς αλλά είναι κάτω από 50 ευρώ και δεν είναι μεγάλο σε μέγεθος. (δώρο γενεθλίων από φίλη)

Το δεύτερο είναι από την ίδια φίλη και έφυγε από UK με Royal Mail και λέει ''05:37am

Item Received ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), Greece" και είναι μεσαίου μεγέθους και είναι ipod και φορτιστές και καλώδια. Επάνω έβαλε η φίλη μου ότι εκείνη μου τα πουλάει για 15 λίρες και έγραψε ότι είναι "ipods and cables for pieces" 

Το τρίτο είναι από USA και αυτό και είναι adult toy με insurance 2 ευρώ και no tax. Κοστίζει 70.85 ευρώ σύνολο και έρχεται με DHL. Στο site τους λένε 

Mar 12, 2021

3:20PM CT

Melrose Park, IL, US

PROCESSING COMPLETED AT ORIGIN.

 

Πώς βλέπετε την κατάσταση? Ειδικά το πρώτο με αγχώνει αρκετά άρα θα ήθελα αρκετά βοήθεια από κάποιους που ξέρουν. Τα tracking numbers είναι:

UM797115820US

RN013747074GB

GM295114214003657631

 

Ευχαριστώ θερμά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, eleni89 είπε

UM797115820US

USPS  FIrst Class ειναι, δηλαδη απλο αεροπορικό. Εχει φτάσει εδώ στο αεροδρόμιο και «ξεκουράζεται» απο 12 Φεβ.   Περιμένω και εγω κάτι αντιστοιχο το οποιο σταλθηκε  αμέσως μετα τα Χριστουγεννα και αφου περιπλανηθηκε στις ΗΠΑ για σχεδον ενα μηνα,  εφτασε  τελικα εδω 27 Ιανουαρίου.   

Δεν εχουν πλήρες tracking αυτα. Συνηθως σκαναρονται αφ ότου  τα παρει ο ταχυδρομος της περιοχής σου προς παράδοση. Δοκιμαζε πού και πού στο site των ΕΛΤΑ: https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=UM797115820US

 Να σκεφτείς ότι πριν απο ενα χρονο  τετοια πακετα παραδίδονταν σε λιγότερο από 10 ημερες. Ειναι τραγική η κατασταση... 

Αναφορά σε κείμενο

RN013747074GB

Αυτό από βδομάδα πιθανον να το έχεις,   https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=RN013747074GB  εκτος αν  παει στο ΓΕΤΑ Πειραια για τελωνειακο ελεγχο, οποτε θα καθυστερήσει κι αλλο

13 ώρες πριν, eleni89 είπε

GM295114214003657631

DHL Globalmail, δειχνει ότι το  έχει αναλάβει η USPS με αριθμο  UM250918082US και δεν εχει φυγει ακομη απο Αμερική

Ειναι First  Class,  όπως το 1ο, οποτε καταλαβαίνεις οτι πας για παράδοση πιθανον μετα το Πάσχα...

Καλη υπομονή!

 

Επεξ/σία από pomgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, pomgr είπε

USPS  FIrst Class ειναι, δηλαδη απλο αεροπορικό. Εχει φτάσει εδώ στο αεροδρόμιο και «ξεκουράζεται» απο 12 Φεβ.   Περιμένω και εγω κάτι αντιστοιχο το οποιο σταλθηκε  αμέσως μετα τα Χριστουγεννα και αφου περιπλανηθηκε στις ΗΠΑ για σχεδον ενα μηνα,  εφτασε  τελικα εδω 27 Ιανουαρίου.   

Δεν εχουν πλήρες tracking αυτα. Συνηθως σκαναρονται αφ ότου  τα παρει ο ταχυδρομος της περιοχής σου προς παράδοση. Δοκιμαζε πού και πού στο site των ΕΛΤΑ: https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=UM797115820US

 Να σκεφτείς ότι πριν απο ενα χρονο  τετοια πακετα παραδίδονταν σε λιγότερο από 10 ημερες. Ειναι τραγική η κατασταση... 

Αυτό από βδομάδα πιθανον να το έχεις,   https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=RN013747074GB  εκτος αν  παει στο ΓΕΤΑ Πειραια για τελωνειακο ελεγχο, οποτε θα καθυστερήσει κι αλλο

DHL Globalmail, δειχνει ότι το  έχει αναλάβει η USPS με αριθμο  UM250918082US και δεν εχει φυγει ακομη απο Αμερική

Ειναι First  Class,  όπως το 1ο, οποτε καταλαβαίνεις οτι πας για παράδοση πιθανον μετα το Πάσχα...

Καλη υπομονή!

 

Ugh θέε μου έλεος δηλαδή. Για τέλος Απριλίου πάω δηλαδή με το 1ο και το 3ο?

Άμα πάρω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ θα μου πουν τίποτα για το πρώτο?

Anyway σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα απαντήσω εδώ πότε θα λάβω!

Επεξ/σία από eleni89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω να αγορασω μερικα κινητα απο το bangood να μου ερθουν σπιτι, εξακολουθει να μην χρεωνεται τελωνειο ή εχει αλλαξει κατι γιατι δε θελω να δωσω 500-600 ευρω και να μου ζητανε αλλα τοσα για να παραλαβω μετα, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπερα θελω να αγορασω μερικα κινητα απο το bangood να μου ερθουν σπιτι, εξακολουθει να μην χρεωνεται τελωνειο ή εχει αλλαξει κατι γιατι δε θελω να δωσω 500-600 ευρω και να μου ζητανε αλλα τοσα για να παραλαβω μετα, ευχαριστω!

Δεν εχει αλλαξει κατι με pdm απο BG (παραλαβαμε ταμπλετ) οι μονες προσφατες αλλαγες που εχουμε απο το 2021 αφορα το UK. Οχι κουριερ/dhl απο εξωτερικο - προτιμουμε ευρωπαικες αποθηκες στα καταστηματα ή priority κλπ κλπ. Η οριστικη καταργηση της ατελειας οταν και αν ερθει τελικη εγκυκλιος για καταργηση της απο τριτες χωρες θα ενημερωθουμε.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, aces είπε

Δεν εχει αλλαξει κατι με pdm απο BG (παραλαβαμε ταμπλετ) οι μονες προσφατες αλλαγες που εχουμε απο το 2021 αφορα το UK. Οχι κουριερ/dhl απο εξωτερικο - προτιμουμε ευρωπαικες αποθηκες στα καταστηματα ή priority κλπ κλπ. Η οριστικη καταργηση της ατελειας οταν και αν ερθει τελικη εγκυκλιος για καταργηση της απο τριτες χωρες θα ενημερωθουμε.

Σε οτι και αν αγορασω κινητο ή drone για παραδειγμα ας πουμε απο bangood αν μου γραφει το παρακατω ειμαι καλυμενος ως προς το οτι θα παραλαβω κανονικα στι τιμη που πληρωσα χωρις καποιον εξτρα φορο?

160525044_256172536141859_6882426098756522366_n.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους κανεις ερωτηση (θα ανοιξεις τικετ) κ θα κρατησεις και την απαντηση τους για να εισαι και οσο καλυτερα καλλυμενος. Λογικα οχι αλλα ρωτα με ποιο carrier στελνουν.....γιατι τα αλλαζουν ορισμενες φορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Απο amazon UK πληρωνουμε τελωνειο η οχι ? Ο πωλητης ειναι το ιδιο το αμαζον και πληρωσα import fees στο ταμειο

Αυτο μολις εγραφα στο αλλο τοπικ :)

 

 

Αν σου γραφει import fees στην τελικη ηλεκτρ.αποδειξη οταν πας να πληρωσεις σαν εξτρα μεσα σημαινει οτι ειναι προπληρωμενο!! **κ το ebay εχει κατι αντιστοιχο αλλα δεν το εμφανιζει παντα εξαρταται τον πωλητη/καταστημα

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το BG pay account ειναι δωρεαν υπηρεσια ή ειναι χρεωσιμο? Γιατι μου βγαζει usd και οχι σε ευρω? Δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει.

BGA.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Το BG pay account ειναι δωρεαν υπηρεσια ή ειναι χρεωσιμο? Γιατι μου βγαζει usd και οχι σε ευρω? Δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευει.

BGA.png

Σαν ηλεκτρονικό πορτοφόλι φαντάσου το. Το κάνεις top up με χρήματα και πληρώνεις με αυτό. Βασικά ένα paypal του banggood, προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ. Μία φορά μόνο σε ένα refund επειδή ήταν μικρό το ποσό της επιστροφής και μόλις το είχαν ξεκινήσει μου πρότειναν αντί επιστροφής στο Paypal να μου τα καταθέσουν στο BGpay επι 2 και δέχτηκα. Τα χρησιμοποιησα σε μελλοντικη αγορα και ολα καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να αγορασω 2 μαχαιρακια ενα ποκετ και ενα μεσσαιο μεγεθους για την δουλεια για τις κουτες,,
θα ερθουν απο γουισ η να παρω απο ελληνικο καταστημα ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, aces είπε

Αυτο μολις εγραφα στο αλλο τοπικ :)

 

 

Αν σου γραφει import fees στην τελικη ηλεκτρ.αποδειξη οταν πας να πληρωσεις σαν εξτρα μεσα σημαινει οτι ειναι προπληρωμενο!! **κ το ebay εχει κατι αντιστοιχο αλλα δεν το εμφανιζει παντα εξαρταται τον πωλητη/καταστημα

καλησπερα παιδια. καιρο εχω να μπω στο θρεντ. διαβασα καποιες σελιδες πισω αλλα αυτο που θελω να ρωτησω δεν το βρηκα. με αφορμη το παραπανω ποστ, θα γραψω μια παρατηρηση μου και μια απορια. οποιος μπορει απαντα.

Λοιπον, το αγγλικο αμαζον ακομα και με την απλη αποστολη, σου υπολογιζει import fees. ολα καλα αν στα βγαλει τα πληρωνεις και τελειωσες.

Το αμρικανικο αμαζον μεχρι πριν λιγο καιρο, σου εμφανιζε improt fees  μον ογια τον ακριβο τροπο αποστολης (στον πιο φθηνο δεν εμφανιζε ποτε). Παρατηρω πως αυτο αλλαξε. πλεον και στον φθηνο τροπο αποστολης, ενδεχεται να ταεμφανισει. Προφανως μιλαμε παντα για πωλητη το ιδιο το αμαζον.

Το ερωτημα ειναι το εξης. Γιατι δεν εμφανιζει παντα import fees (ειτε μιλαμε για το αμερικανικο ειτε για το αγγλικο αμαζον)? μπορει να παρω κατι με 23, 24 ευρω και να μην το εμφανισει. Αν παρω κατι με 30 ευρω ξερω γω, το εμφανιζει. Γινονται τριγκερ τα import fees σε πιο υψηλες τιμες απο την ατελια μας? ποιες εινα ιαυτες για το αμερικανικο και το αγγλικο ξερουμε?

Και η σημαντικη ερωτηση. Αφου το αμαζον σου υπολογιζει το τελωνειο, αν δεν σου βγαλει τελωνειο να πληρωσεις, παει να πει πως δεν θα πληρωσεις σιγουρα? ή οτι θα σε καλυψουν αν σου σκασει η λυπητερη? αν δεν σε καλυπτουν ειναι βλακεια. δεν μπορουν να το κανουν να υπολογιζει απο τα 22 ευρω? επισης, για στο οριο για να βγει το ιμπορτ φιζ, υπολογιζει το αμαζον και τα μεταφορικα ή οχι? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:  Το πακέτο που "ξεκουραζόταν" από τις 14 Φεβρουαρίου στο αεροδρόμιο επιτέλους έφτασε! Το ίδιο και αυτό από το ΗΒ με τα iPod και καλώδια. Βάζω και φωτογραφίες. Τελικά το πακέτο του Φεβρουαρίου ήταν ένα T-shirt. Που κόστιζε λιγότερο από 10 ευρώ. Αν είναι δυνατόν…..

Anyway, το εντελώς άσπρο είναι του Φεβρουαρίου και το άλλο είναι από το ΗΒ. Τώρα να δούμε πότε θα έρθει και το τρίτο. Μην απελπίζεστε παιδιά!

Note: το ένα έχει το πράσινο αυτοκόλλητο και το άλλο όχι. αναρωτιέμαι γιατί....

 

 

InkedIMG_3799_LI-min.jpg

IMG_3800.jpg

Επεξ/σία από eleni89
κάλυψη προσωπικών στοιχείων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...