Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πρώτα τον ρωτάς αν μπορεί να στείλει με άλλον τρόπο αποστολής!

Δεύτερον, ένα πολύ ψαγμένο τρικ!!. Θα του πεις να δημιουργήσει ένα προϊόν που θα κάνει κάτω από 5 δολάρια! Θα του πεις ότι θα κάνεις παραγγελία χωρίς να πληρώσεις!,και μετά θα αλλάξει την τιμή αυτός (για να την επαναφέρει κανονικά), και μετά θα κάνεις την πληρωμή! Επειδή η αρχική παραγγελία κάνει κάτω από 5 δολάρια (άσχετα μετά αν άλλαξε η τιμή), μπορεί να χρησιμοποιήσει το Ordinary China post (αντί το registered!)!!!!! Να θυμίσω ότι το Ordinary China post, έχει μέγιστο δέμα το 90χ60χ60 εκατοστά!!!! Έτσι,επειδή το δέμα θα φύγει unregistered,δεν θα πάει στον τελωνειακό έλεγχο!

Σε κούφανα, έτσι; ;)

To ρώτησα δεν το κάνει. Οπότε απλώς μου μένει η επιλογή AE standard shipping. China register ή ePacket.

Και κυρίως είναι να μην το σταμπάρουν.. Εαν το σταμπάρουν δεν έχει πολλά να κάνω. Κρατηση και κατάσχεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με μια αποστολή που περιμένω από Speedpak? Ήρθε από Shenzen, China και για κάποιον αναθεματισμένο λόγο είναι Θεσσαλονίκη ενώ είναι για Αθήνα.

Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να βοηθήσουν. Τι μπορώ να κάνω? Το tracking είναι EE10014028276710001020003A0N.

Τί στο καλό γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι βρισκεται Θεσσαλονικη δε σημαινει πως εχει γινει λαθος, μπορει η σπηντπακ να στελνει μεσω εταιριας που παραλαμβανει Θεσσαλονικη, μπορει λογω φορτου στην Αθηνα να εισερχονται καποια δεματα αλλου. Θα φανει τις επομενες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosutasu22 είπε

Το οτι βρισκεται Θεσσαλονικη δε σημαινει πως εχει γινει λαθος, μπορει η σπηντπακ να στελνει μεσω εταιριας που παραλαμβανει Θεσσαλονικη, μπορει λογω φορτου στην Αθηνα να εισερχονται καποια δεματα αλλου. Θα φανει τις επομενες μερες.

Σύμφωνα με το parcel app έχει φτάσει στη Θεσσαλονίκη από τις 14/4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, eleni89 είπε

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με μια αποστολή που περιμένω από Speedpak? Ήρθε από Shenzen, China και για κάποιον αναθεματισμένο λόγο είναι Θεσσαλονίκη ενώ είναι για Αθήνα.

Από τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να βοηθήσουν. Τι μπορώ να κάνω? Το tracking είναι EE10014028276710001020003A0N.

Τί στο καλό γίνεται...

Tα δέματα απο Speedpak εισερχονται απο τον Απριλιο στη Θεσσαλονικη και εντος 5-10 εργασιμων παραδιδονται.

Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να κάνει και 15 εργάσιμες. Υπομονή και θα σου έρθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πρώτα τον ρωτάς αν μπορεί να στείλει με άλλον τρόπο αποστολής!

Δεύτερον, ένα πολύ ψαγμένο τρικ!!. Θα του πεις να δημιουργήσει ένα προϊόν που θα κάνει κάτω από 5 δολάρια! Θα του πεις ότι θα κάνεις παραγγελία χωρίς να πληρώσεις!,και μετά θα αλλάξει την τιμή αυτός (για να την επαναφέρει κανονικά), και μετά θα κάνεις την πληρωμή! Επειδή η αρχική παραγγελία κάνει κάτω από 5 δολάρια (άσχετα μετά αν άλλαξε η τιμή), μπορεί να χρησιμοποιήσει το Ordinary China post (αντί το registered!)!!!!! Να θυμίσω ότι το Ordinary China post, έχει μέγιστο δέμα το 90χ60χ60 εκατοστά!!!! Έτσι,επειδή το δέμα θα φύγει unregistered,δεν θα πάει στον τελωνειακό έλεγχο!

Σε κούφανα, έτσι; ;)

δε χρειαζετε να το κανεις αυτο, Απλα κανεις μια ωραια πλαστογραφια με photoshop και το δειχνεις στο τελωνειο. Αν ειναι να την κανεις την απατη, καν την σωστα. Φυσικα ειναι παρανομο το λεω απο τωρα και δεν το προτείνω σε κανεναν. 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, bloubloum είπε

Το πρόβλημα είναι ότι είναι replica. 

Αν το τσιμπήσουν, τότε έχει κατασχεθεί αμέσως, δεν τίθεται θέμα κουβέντας. 

 

 

αααα δεν το ηξερα αυτο, εγω το εβλεπα σαν ενα τυπικο δεμα οχι τι περιεχει μεσα.

Τοτε απλα θα σου πω οτι το πρωτο τσεκ παει με το ματι, αλλα φαντασου οτι οι τυποι κανουν ολη μερα αυτη την δουλεια.

Περνανε απο τα χερια τους ενας σακος την ημερα, γνωριζουν απεξω και ανακατωτα αν το δεμα που το φερνουν βολτα αν περναει αερα η θελει ψαξιμο.

Πακετακια ταχυδρομικου φακελου πανε απευθειας στο τσουβαλι για κεντρο.

Τα υπολοιπα τα βαζουν στη παντα και αρχιζει το ψυρισμα.

Οσοι παιρνουμε 20-30 πακετα το μηνα, γνωριζομαστε με τους τελωνειακους .... νοερα :)

ξερουμε ποτε κοβουν - ξερουν τι παιρνουμε.

Σε εκαντονταδες πακετα, δεν εχω πληρωσει ποτε τελωνειο, και αν το κανω θα ειναι προυπολογισμενο.

 

Ολα αυτα βεβαια ειναι κατα προσεγγιση, δεν ειναι κανονες.

Μπορει πχ να πεσεις σε μια μερα, που ο τυπος στο ΓΕΤΑ να εχει γενεθλια ο γιος του και να βιαζεται και να θελει να φυγει σφαιρατος και να πιασει τα πακετα 5-5 και να τα πεταει ολα οτι ειναι Τ.Ε., πρασινο αυτοκολλητο μπαι.

 

 

ε κατα τα αλλα,

Καλη τυχη ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tornado είπε

αααα δεν το ηξερα αυτο, εγω το εβλεπα σαν ενα τυπικο δεμα οχι τι περιεχει μεσα.

Τοτε απλα θα σου πω οτι το πρωτο τσεκ παει με το ματι, αλλα φαντασου οτι οι τυποι κανουν ολη μερα αυτη την δουλεια.

Περνανε απο τα χερια τους ενας σακος την ημερα, γνωριζουν απεξω και ανακατωτα αν το δεμα που το φερνουν βολτα αν περναει αερα η θελει ψαξιμο.

Πακετακια ταχυδρομικου φακελου πανε απευθειας στο τσουβαλι για κεντρο.

Τα υπολοιπα τα βαζουν στη παντα και αρχιζει το ψυρισμα.

Οσοι παιρνουμε 20-30 πακετα το μηνα, γνωριζομαστε με τους τελωνειακους .... νοερα :)

ξερουμε ποτε κοβουν - ξερουν τι παιρνουμε.

Σε εκαντονταδες πακετα, δεν εχω πληρωσει ποτε τελωνειο, και αν το κανω θα ειναι προυπολογισμενο.

 

Ολα αυτα βεβαια ειναι κατα προσεγγιση, δεν ειναι κανονες.

Μπορει πχ να πεσεις σε μια μερα, που ο τυπος στο ΓΕΤΑ να εχει γενεθλια ο γιος του και να βιαζεται και να θελει να φυγει σφαιρατος και να πιασει τα πακετα 5-5 και να τα πεταει ολα οτι ειναι Τ.Ε., πρασινο αυτοκολλητο μπαι.

 

 

ε κατα τα αλλα,

Καλη τυχη ;)

Και η δική μου εμπειρία, με τα εκατοντάδες δέματα που έχω παραγγείλει από ali, είναι ίδια. Όλες μου οι παραγγελίες από εκεί είναι κάτω από 22€. Μόνο σε μία παραγγελία μου έχουν ζητήσει αποδεικτικά (μηχανισμός ψαρέματος) και αυτό ήταν όταν ξεκινούσα τις αγορές. Αργότερα, και μετά από αρκετά δέματα μικρά και μικρής αξίας πέρασε και ένα ογκώδη (καλάμι ψαρέματος αξίας 10€) με πράσινο αυτοκόλλητο. Ίσως να γνωριζόμαστε όντως. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμενα ποτε δεν εχει κατσει τελωνειο, χθες παρελαβα κατι ογκωδρες 30x30 με πραγματικη αξια 28 ευρω και δηλωμενη 9$. Ουτε ζητανε ποτε αποδειξη ουτε τιποτα... το πιο ακριβο πραγμα που αγορασα ηταν ακουστικα ψειρες αξιας 60 ευρω και εκει πρασινο αυτοκολλητο χωρις να ζητησουν τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρέ θα στείλω εγώ παραγγελία μου από aliexpress σε φίλη μου Αμερική η ΗΒ και θα ζητήσω να μου την σπρώξουν από εκεί μου φαίνεται από εδώ και πέρα.

Meanwhile, εκείνο το iPod που πήρα από ιδιώτη Τουρκία κατέληξε στις 14/4 στο παλιό ταχυδρομείο στην Μαραθωνοδρόμων που έγινε Μονάδα Διαλογής (Μ.Δ.)  και μετά από τηλέφωνο με τον (έναν πλέον μαζι με την προισταμένη ) υπάλληλο θα αναγκαστώ να συρθώ η ίδια να το πάρω Δευτέρα γιατί μετά πάει χρέωση από ό,τι άκουσα. Και όντως όλοι οι υπόλοιποι αποσύρθηκαν με εθελουσία.

Επεξ/σία από eleni89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Και σε εμενα ποτε δεν εχει κατσει τελωνειο, χθες παρελαβα κατι ογκωδρες 30x30 με πραγματικη αξια 28 ευρω και δηλωμενη 9$. Ουτε ζητανε ποτε αποδειξη ουτε τιποτα... το πιο ακριβο πραγμα που αγορασα ηταν ακουστικα ψειρες αξιας 60 ευρω και εκει πρασινο αυτοκολλητο χωρις να ζητησουν τιποτα.

Σε καμία περίπτωση, βέβαια, δεν προτείνω να αγοράσει κάποιος πράγματα αξίας άνω των 22 ευρώ από ali. Μπορεί πολλά να περνάνε αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα για έλεγχο και χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...