Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικά, γιατί δεν βρήκα πουθενά αλλού πληροφορίες:

έκανα μια αγορά συμπληρωμάτων (κόστος 17€ περίπου + 4,5€ μεταφορά) από iherb, κατά την αγορά πλήρωσα και δασμούς - φόρους, (Duties & Taxes).

Από ΕΛΤΑ μου ήρθε το μήνυμα ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY  *****  AΠAITEITAI YΠEYΘYNH ΔHΛΩΣH - EΓKPIΣH EOΦ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO [email protected].

Μετά από επικοινωνία με μια ευγενική κυρία στον ΕΟΦ, ενημερώθηκα ότι βάσει της ΥΑ 53395/2004, ΦΕΚ Β 1526/2004 δεν απαιτείται κάποια άλλη άδεια από τον ΕΟΦ, μόνο μια ΥΔ δικιά μου (ότι Προορίζονται για προσωπική μου χρήση, Δεν περιέχουν απαγορευμένες ουσίες, Αναλαμβάνω την ευθύνη οπό την χρήση τους), την έφτιαξα μέσω gov.gr την έστειλα στα ΓΕΤΑ και την αποδείχτηκαν. Ελπίζω να μην πληρώσω τίποτα πρόσθετα τέλη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα. Μπορει καποιος να ανακεφαλαιωσει (τουλαχιστον με τα μεχρι τωρα δεδομενα) το τι επιβαρυνομαστε με αγορες εκτος Ευρωπαικής Ενωσης....

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haralabosg είπε

Παιδια καλησπερα. Μπορει καποιος να ανακεφαλαιωσει (τουλαχιστον με τα μεχρι τωρα δεδομενα) το τι επιβαρυνομαστε με αγορες εκτος Ευρωπαικής Ενωσης....

Μέχρι 150€ και αν ο πωλητής έχει κάνει σωστά τη διαδικασία του IOSS αγοράζεις χωρίς επιπλέον έξοδα εδώ. Από 150€ και πάνω υπάρχουν δασμοί, ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμου, τα οποία διαφέρουν ανάλογα τη μεταφορική. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2021 στις 8:58 ΠΜ, whosethere είπε

.να ρωτήσω εάν κάποιος περιμένει δέμα που χρειάζεται να περάσει τελωνειο(αγορασμένο μετά απο 1/7); θέλω να δω περίπου τι χρονικό διάστημα μιλάμε, έχω ένα και πάει μια βδομάδα τώρα για εκτελωνισμό.  Αναρωτιέμαι τι αναμένω περίπου χρονικά με το νέο καθεστώς (παλιότερα το είχαν ήδη σπρώξει προς αποστολή).

σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον,

Δέμα από ρωσία από μαγαζί εκτός IOSS, το κράτησαν 3 βδομάδες τελωνείο, μου ρθε μήνυμα για πληρωμή φόρων. Ο πωλητής το είχε δηλώσει ως gift αξίας 9 δολαρίων, το χαρτάκι εκτελωνισμού του έβαλε τιμή 23 ευρώ και με βάση αυτά υπολόγισαν φπα και φόρους. 23 ευρώ δεν ήτανε και δεν ξέρω πως την έβγαλαν τιμή (δεν περιείχε απόδειξη το δέμα και δεν ήταν ανοιγμένο). Καλά μου ήρθε και πάλι για αυτά που πλήρωσα, αλλά μάλλον τα μάντεψαν και εκείνοι τα 23.

Οι υπάλληλοι στα ελτα κλασσικά, ένα γκισε να ψιλοκάνει δουλειά, μια άλλη πηγαινοερχόταν ατέρμονα και ένα τυπάκι που περισσότερο φαινόταν να είναι παιδί κάποιας υπαλλήλου παρά εργαζόμενος ο ίδιος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, whosethere είπε

σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον,

Δέμα από ρωσία από μαγαζί εκτός IOSS, το κράτησαν 3 βδομάδες τελωνείο, μου ρθε μήνυμα για πληρωμή φόρων. Ο πωλητής το είχε δηλώσει ως gift αξίας 9 δολαρίων, το χαρτάκι εκτελωνισμού του έβαλε τιμή 23 ευρώ και με βάση αυτά υπολόγισαν φπα και φόρους. 23 ευρώ δεν ήτανε και δεν ξέρω πως την έβγαλαν τιμή (δεν περιείχε απόδειξη το δέμα και δεν ήταν ανοιγμένο). Καλά μου ήρθε και πάλι για αυτά που πλήρωσα, αλλά μάλλον τα μάντεψαν και εκείνοι τα 23.

Οι υπάλληλοι στα ελτα κλασσικά, ένα γκισε να ψιλοκάνει δουλειά, μια άλλη πηγαινοερχόταν ατέρμονα και ένα τυπάκι που περισσότερο φαινόταν να είναι παιδί κάποιας υπαλλήλου παρά εργαζόμενος ο ίδιος.

Τελωνειο ποια ημερομηνια μπηκε κ ποια ημερομηνια το ελεγξαν;;θυμασαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Τελωνειο ποια ημερομηνια μπηκε κ ποια ημερομηνια το ελεγξαν;;θυμασαι;

αρχες αυγουστου μπήκε

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2021 στις 1:43 ΜΜ, shack είπε

Ενημερωτικά, γιατί δεν βρήκα πουθενά αλλού πληροφορίες:

έκανα μια αγορά συμπληρωμάτων (κόστος 17€ περίπου + 4,5€ μεταφορά) από iherb, κατά την αγορά πλήρωσα και δασμούς - φόρους, (Duties & Taxes).

Από ΕΛΤΑ μου ήρθε το μήνυμα ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY  *****  AΠAITEITAI YΠEYΘYNH ΔHΛΩΣH - EΓKPIΣH EOΦ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO [email protected].

Μετά από επικοινωνία με μια ευγενική κυρία στον ΕΟΦ, ενημερώθηκα ότι βάσει της ΥΑ 53395/2004, ΦΕΚ Β 1526/2004 δεν απαιτείται κάποια άλλη άδεια από τον ΕΟΦ, μόνο μια ΥΔ δικιά μου (ότι Προορίζονται για προσωπική μου χρήση, Δεν περιέχουν απαγορευμένες ουσίες, Αναλαμβάνω την ευθύνη οπό την χρήση τους), την έφτιαξα μέσω gov.gr την έστειλα στα ΓΕΤΑ και την αποδείχτηκαν. Ελπίζω να μην πληρώσω τίποτα πρόσθετα τέλη

 

7 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Μέχρι 150€ και αν ο πωλητής έχει κάνει σωστά τη διαδικασία του IOSS αγοράζεις χωρίς επιπλέον έξοδα εδώ. Από 150€ και πάνω υπάρχουν δασμοί, ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμου, τα οποία διαφέρουν ανάλογα τη μεταφορική. 

Πάντως εμένα για το παραπάνω δέμα από iherb, ενώ πλήρωσα για δασμούς - φόρους 2,74€ (βλ. παρακάτω), τα ΕΛΤΑ μου χρέωσαν άλλα 9,05€ γιά φόρους τέλη όπως λένε σε SMS τούς.

228303407_.png.ba5205074840aa7c6b880f2dfddb6b59.png

το iherb μου έβγαζε αυτό το μήνυμα, όσον αφορά σε φόρους - δασμούς:

1940591848_.png.a5c1ca45104bb99dfe64ca411e68548a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, shack είπε

 

Πάντως εμένα για το παραπάνω δέμα από iherb, ενώ πλήρωσα για δασμούς - φόρους 2,74€ (βλ. παρακάτω), τα ΕΛΤΑ μου χρέωσαν άλλα 9,05€ γιά φόρους τέλη όπως λένε σε SMS τούς.

228303407_.png.ba5205074840aa7c6b880f2dfddb6b59.png

το iherb μου έβγαζε αυτό το μήνυμα, όσον αφορά σε φόρους - δασμούς:

1940591848_.png.a5c1ca45104bb99dfe64ca411e68548a.png

Το κατάστημα φταίει μάλλον. Μίλησες μαζί τους - ζήτησες refund για τα έξοδα εδώ;

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Το κατάστημα φταίει μάλλον. Μίλησες μαζί τους - ζήτησες refund για τα έξοδα εδώ;

Όχι ακόμη, θα το παραλάβω και θα τους ειδοποιήσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, shack είπε

Πάντως εμένα για το παραπάνω δέμα από iherb, ενώ πλήρωσα για δασμούς - φόρους 2,74€ (βλ. παρακάτω), τα ΕΛΤΑ μου χρέωσαν άλλα 9,05€ γιά φόρους τέλη όπως λένε σε SMS τούς.

Τι πήρες από την iherb; Τα συμπληρώματα διατροφής είναι νομίζω στο 24% οπότε αν πήρες κάτι τέτοιο θα έπρεπε ο φόρος (στα 16.84€) να είναι 4.046€. Αλλά και 13% να ήταν θα έπρεπε να ήταν 2.19€. Το 2.74€ είναι το 13% των 21.07€ ή το 24% στα 11.416€ και δεν βλέπω τέτοιο ποσό στην απόδειξη.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, vasilispas είπε

Τελωνειο ποια ημερομηνια μπηκε κ ποια ημερομηνια το ελεγξαν;;θυμασαι;

Σε δική μου παραγγελία (μέσω Amazon - τρίτος πωλητής-Κίνα) έφτασε ο σάκος αεροδρόμιο Αθήνα 20/07, 08/08 μπήκε στο Γ.Ε.Τ.Α, 14/08 το έβαλαν τελωνείο και βγήκε σήμερα (26/08).

Αναμένουμε για το μπουγιουρντί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, spysif είπε

Σε δική μου παραγγελία (μέσω Amazon - τρίτος πωλητής-Κίνα) έφτασε ο σάκος αεροδρόμιο Αθήνα 20/07, 08/08 μπήκε στο Γ.Ε.Τ.Α, 14/08 το έβαλαν τελωνείο και βγήκε σήμερα (26/08).

Αναμένουμε για το μπουγιουρντί...

Αρα το οτι ανοιγουν σακους με προτεραιοτητα ημερα εισαγωγης ειναι μπουρδες...οτι θελουν ανοιγουν

8 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Αρα το οτι ανοιγουν σακους με προτεραιοτητα ημερα εισαγωγης ειναι μπουρδες...οτι θελουν ανοιγουν..σε αλλο ποστ λενε οτι ειναι σε ανοιγμα σακων αρχες ιουλιου εισαγωγης..

 

30 λεπτά πριν, spysif είπε

Σε δική μου παραγγελία (μέσω Amazon - τρίτος πωλητής-Κίνα) έφτασε ο σάκος αεροδρόμιο Αθήνα 20/07, 08/08 μπήκε στο Γ.Ε.Τ.Α, 14/08 το έβαλαν τελωνείο και βγήκε σήμερα (26/08).

Αναμένουμε για το μπουγιουρντί...

Εχει μπει δεμα μου απο usps 17/8 αεροδρομιο....ποσες μερες κανουν αραγε τα δεματα αυτα να μπουνε ΓΕΤΑ;;γιατι σε αλλο ποστ με δεματα απο Alli λενε κατι χρονους να μπει Γετα 45 ημερες κ βαλε 

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Εχει μπει δεμα μου απο usps 17/8 αεροδρομιο....ποσες μερες κανουν αραγε τα δεματα αυτα να μπουνε ΓΕΤΑ;;γιατι σε αλλο ποστ με δεματα απο Alli λενε κατι χρονους να μπει Γετα 45 ημερες κ βαλε 

Το δικό μου έκανε, όπως είδες, σχεδόν 20 μέρες. Οπότε, μάλλον κάπου κει (το λιγότερο) πρέπει να περιμένεις. Υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από εξωτερικό (εντός ΕΕ). Στην ιστοσελίδα του καταστήματος γράφει "delivered by local post services within 6-12 days". Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν το στείλουν στα ΕΛΤΑ, κάνουν τα ΕΛΤΑ κατ'οίκον παράδοση (για μεγάλα δέματα - όχι για επιστολή) ή θα πρέπει να πάω στο κατάστημα να το παραλάβω;

Επεξ/σία από xSlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, xSlade είπε

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από εξωτερικό (εντός ΕΕ). Στην ιστοσελίδα του καταστήματος γράφει "delivered by local post services within 6-12 days". Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν το στείλουν στα ΕΛΤΑ, κάνουν τα ΕΛΤΑ κατ'οίκον παράδοση (για μεγάλα δέματα - όχι για επιστολή) ή θα πρέπει να πάω στο κατάστημα να το παραλάβω;

Μεγαλο δεμα οπως κ ναχει απο ελτα καταστημα παραλαμβανεις...ο ταχυδρομος δν το φερνει...εκτος εαν ειναι ελτα κουριερ...αλλα εκει μιλαμε για  συστημενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...