Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αν  αξία αγοράς από Αμερική είναι σχετικά μεγάλη ο φτηνότερος τρόπος αποστολής είναι με το ταχυδρομείο.

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι η συγκεκριμένη αγορά είναι μεν φτηνή αλλά τα μεταφορικά είναι υψηλά. Γιαυτό κοιτάμε να βρούμε αυτό που θέλουμε στην ευρωπαική αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Ναι, αν  αξία αγοράς από Αμερική είναι σχετικά μεγάλη ο φτηνότερος τρόπος αποστολής είναι με το ταχυδρομείο.

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι η συγκεκριμένη αγορά είναι μεν φτηνή αλλά τα μεταφορικά είναι υψηλά. Γιαυτό κοιτάμε να βρούμε αυτό που θέλουμε στην ευρωπαική αγορά.

Και εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά μερικά δεν υπάρχουν στην ευρωπαϊκή αγορά, ειδικά όταν η εταιρεία είναι αμερικάνικη και δεν έχει ευρωπαίους μεταπωλητές.
Με το βρετανικό Amazon (amazon.co.uk) έχει και εκεί τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkasta είπε

Εχω την εντύπωση ότι είναι παλιό το συγκεκριμένο βίντεο

Είτε παλιό είτε καινούργιο θεωρείς ότι κάτι έχει αλλάξει με τέτοιο όγκο αγορών;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά πρέπει να είναι χειρότερα, αφού η ζήτηση αυξάνει συνεχώς. Δεν ξέρω και τι μπορεί να έχουν κάνει σε επίπεδα υποδομών για να βελτιωθούν..Ποτέ δεν ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχουμε παραλάβει το δέμα, ανοίγουμε θέμα στο Paypal, μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, και συνήθως  μετά τις 50-55 μέρες από την παραγγελία.

Πιο νωρίς δεν έχει νόημα αφού το μαγαζί θα σου πει ότι δεν έχει λήξει ο χρόνος παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι στις 28 μέρες από την παραγγελία και 24 από το shipping! καλά το πάω! μέσα Φλεβάρη αν δεν την δω βαράω dispute με paypal.

ερώτηση προς τους έμπειρους επί των αγορών από Κίνα και Banggood. όταν γράφουν για Priority Direct Mail 6-14 business days ότι θα έρθει και περάσουν 18, έχεις δικαίωμα να κάνεις dispute;

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είμαι "έμπειρος", κατά τα δικά σου κριτήρια, αλλά θα πω την ταπεινή μου γνώμη.

Δικαίωμα να ανοίξεις θέμα (case) έχεις και από την επόμενη μέρα της παραγγελίας σου, που λέει ο λόγος, αλλά με ποια επιχειρήματα θα διεκδικήσεις αυτό που ζητάς, όπως πχ την επιστροφή των χρημάτων σου, αφού το μαγαζί θα ισχυρίζεται ότι το δέμα ταξιδεύει για τον προορισμό του;

Με ποια δικαιολογία πιστεύεις ότι μπορεί να σε δικαιώσει το Paypal; Η απάντηση είναι ότι μπορεί να έχεις ελπίδες όταν περάσει κάποιος εύλογος χρόνος από την εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, όπως έγραψα παραπάνω.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά, μάλλον, οι αγορές από Κίνα δεν σου πάνε.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν ξέρω αν είμαι "έμπειρος", κατά τα δικά σου κριτήρια, αλλά θα πω την ταπεινή μου γνώμη.

Δικαίωμα να ανοίξεις θέμα (case) έχεις και από την επόμενη μέρα της παραγγελίας σου, που λέει ο λόγος, αλλά με ποια επιχειρήματα θα διεκδικήσεις αυτό που ζητάς, όπως πχ την επιστροφή των χρημάτων σου, αφού το μαγαζί θα ισχυρίζεται ότι το δέμα ταξιδεύει για τον προορισμό του;

Με ποια δικαιολογία πιστεύεις ότι μπορεί να σε δικαιώσει το Paypal; Η απάντηση είναι ότι μπορεί να έχεις ελπίδες όταν περάσει κάποιος εύλογος χρόνος από την εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης, όπως έγραψα παραπάνω.

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά, μάλλον, οι αγορές από Κίνα δεν σου πάνε.

εσύ με τι βάζεις τις παραγγελίες αν επιτρέπεται; με PDM; και αν ναι σου έρχονται στις 14 εργάσιμες μέρες; άσχετα με τους 2 μήνες που έκανες dispute που μου είχες γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως με απλή μέθοδο αποστολής 50 μέρες είναι σίγουρα. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται σε περίπτωση που έχεις πληρώσει κάτι παραπάνω να σου έρθει ποιο γρήγορα και έχει αργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

είμαι στις 28 μέρες από την παραγγελία και 24 από το shipping! καλά το πάω! μέσα Φλεβάρη αν δεν την δω βαράω dispute με paypal.

ερώτηση προς τους έμπειρους επί των αγορών από Κίνα και Banggood. όταν γράφουν για Priority Direct Mail 6-14 business days ότι θα έρθει και περάσουν 18, έχεις δικαίωμα να κάνεις dispute;

Ακριβως αυτο βάρα τους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsanakalykos

Δεν καθορίζει ο αγοραστής τις μεθόδους αποστολής από το Banggood, αλλά το μαγαζί.

Εάν προσφέρει την PDM, την προτιμάμε όλοι, αν και παλαιότερα είχαμε προβλήματα. Δεν έρχονται τα  δέματα στις προκαθορισμένες προθεσμίες και γι' αυτό δεν ευθύνεται το μαγαζί αλλά οι μεταφορικές και οι γενικότερες συνθήκες, όπως πχ. η περίοδος της Κινέζικης Πρωτοχρονιάς αυτή την περίοδο και πολλοί άλλοι λόγοι.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κίνα περιμένω να στείλουν 7 δέματα αλλά θα αργήσουν λίγο λογο Χριστουγέννων που έχουν. Λογικά αυτές τις μέρες ίσως θέλω να πιστεύω για Ελλάδα να ξεμπερδεψουν όσο γίνεται με κάποια δεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...