Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, gkasta είπε

Ωχ, αλήθεια? Σου επισυνάπτω και από flyt express γιατί μπερδεύτηκα. Οπότε τώρα παραδόθηκαν στο ολλανδικό ταχυδρομείο στην Κίνα?

 

Ναι, σε λίγες μέρες θα το δεις στο PostNL

36 λεπτά πριν, niodadd είπε

Παιδιά γιατί αργεί τόσο; Από amazon.it είναι η παραγγελία

gg.jpg

Από τα στοιχεία, δεν φαίνεται  να έρχεται από Ιταλία, αλλά από Αγγλία με την i-parcel.

Για μην τα ξαναγράφω, παραλαμβάνεται εδώ από την ISS, η οποία το στέλνει στον παραλήπτη μέσω  ELTA Courier.

Για περισσότερα στοιχεία, ψάξε λίγα posts πίσω (έχω διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ)

Επεξ/σία από makfil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Ναι, σε λίγες μέρες θα το δεις στο PostNL

Από τα στοιχεία, δεν φαίνεται  να έρχεται από Ιταλία, αλλά από Αγγλία με την i-parcel.

Για μην τα ξαναγράφω, παραλαμβάνεται εδώ από την ISS, η οποία το στέλνει στον παραλήπτη μέσω  ELTA Courier.

Για περισσότερα στοιχεία, ψάξε λίγα posts πίσω (έχω διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ)

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsanakalykos είπε

Ξέρει κανείς για την CAINIAO; Συνέχεια αυτή μου βγάζει για εντός Κίνας διαδρομές!

Τι άλλο πρέπει να ξέρουμε, εκτός από το ότι είναι μια από τις πολλές κινέζικες μεταφορικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Είχα παραγγείλει στις 28/1 ένα αντικείμενο αξίας 50 περίπου ευρώ από Γερμανία (ebay) και επιβεβαίωσα ότι έρχεται από εκεί, στέλνοντας mail στον πωλητή και εξηγώντας του τι παίζει με τα τελωνεία, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δε θα χτυπήσει. Με διαβεβαίωσε ότι θα σταλθεί από Γερμανία και έπειτα τον ρωτάω τρόπους αποστολής και επειδή το θέλω πιο γρήγορα, ρώτησα για DHL Paket International. Μου είπε για 10-15 μέρες και σε επόμενο mail απαντάει:

''Dear customer, 
   
thank you for contacting us. 
   
Yes, the goods are shipped from Germany. 
   
As soon as the package leaves our warehouse, you will receive an email with the tracking number. 
   
I hope that I could help you. ''

 

Στο ebay δεν έχει αλλάξει σε shipped το αντικείμενο και βάσει του mail που έλαβα πριν 3 μέρες, δεν έχει σταλθεί μέχρι στιγμής. Λέτε να ξαναστείλω mail? Είναι η 4η μέρα μετά από τη παραγγελία και όχι σε 10-15, ούτε σε 20 μέρες δε θα το έχω πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα ένα ρολόι  απο creationswatches, κόστιζε 72ε. Υπήρχαν δυο επιλογές για την αποστολή, dhl με το ορίτζιναλ κουτί του ρολογιού ή σε ένα pouch (χωρίς κουτί), σαν φάκελος.

Με Dhl(2-4), δεν υπήρχε περίπτωση να γλιτώσω τελωνείο όποτε δοκίμασα την τύχη μου με την αργή αποστολή(10-12 μερες υποτίθεται) μεσώ signpost και ΕΛΤΑ, υποτίθεται ότι εκείνοι το έστειλαν στις 6/1, στις 22/1 έφτασε στο αεροδρόμιο ΚΑΤ, και έχει να κάνει update από τότε. Το πιο πιθανόν είναι να εκτελωνιστεί κανονικά, το θέμα είναι σε πόσο καιρό θα φύγει από εκεί; Άλλα άτομα που είχαν αγοράσει με αυτή τη μέθοδο δεν χρειάστηκε να πληρώσουν τελωνείο, επίσης, χωρίς να γνωρίζω αν έχει σημασία, γράφουν άλλη τιμή και αλλο αντικείμενο απο το περιεχόμενο όταν το στελνουν με pouch π.χ 20ε calculator. Το προηγούμενο δέμα που παρέλαβα και χρειαζόταν τα πληρώσω εκτελωνισμό κάθισε 9 μέρες (7 εργάσιμες) στο ΚΑΤ. Κάλεσα στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών και μου είπαν τουλάχιστον 20 μέρες. Εχετε αλλα παραδείγματα/εμπειρίες με το ποσες μερες μπορουν να καθησουν στο ΚΑΤ; βαρέθηκα να περιμένω.

Screenshot_16.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsanakalykos είπε

δεν αφήνει να επικοινωνήσεις μαζί τους! δεν σε βάζει στη σελίδα τους!

https://global.cainiao.com/

32 λεπτά πριν, ekkli είπε

Αυτό έχει αργήσει λίγο, ε;

😀

Ξαδέλφου είναι, όχι δικό μου και μου το έστειλε σήμερα σαν περίεργο.

Δεν έχει αργήσει, μόνο, αλλά και έχει χαθεί, μάλλον.

Το περίεργο είναι ότι, για πρώτη φορά βλέπω να γράφει και την πτήση της Lufthansa, με την οποία θα έφευγε την  20/11/19.

26 λεπτά πριν, deadlyO είπε

Καλησπέρα, αγόρασα ένα ρολόι  απο creationswatches, κόστιζε 72ε. Υπήρχαν δυο επιλογές για την αποστολή, dhl με το ορίτζιναλ κουτί του ρολογιού ή σε ένα pouch (χωρίς κουτί), σαν φάκελος.

Με Dhl(2-4), δεν υπήρχε περίπτωση να γλιτώσω τελωνείο όποτε δοκίμασα την τύχη μου με την αργή αποστολή(10-12 μερες υποτίθεται) μεσώ signpost και ΕΛΤΑ, υποτίθεται ότι εκείνοι το έστειλαν στις 6/1, στις 22/1 έφτασε στο αεροδρόμιο ΚΑΤ, και έχει να κάνει update από τότε. Το πιο πιθανόν είναι να εκτελωνιστεί κανονικά, το θέμα είναι σε πόσο καιρό θα φύγει από εκεί; Άλλα άτομα που είχαν αγοράσει με αυτή τη μέθοδο δεν χρειάστηκε να πληρώσουν τελωνείο, επίσης, χωρίς να γνωρίζω αν έχει σημασία, γράφουν άλλη τιμή και αλλο αντικείμενο απο το περιεχόμενο όταν το στελνουν με pouch π.χ 20ε calculator. Το προηγούμενο δέμα που παρέλαβα και χρειαζόταν τα πληρώσω εκτελωνισμό κάθισε 9 μέρες (7 εργάσιμες) στο ΚΑΤ. Κάλεσα στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών και μου είπαν τουλάχιστον 20 μέρες. Εχετε αλλα παραδείγματα/εμπειρίες με το ποσες μερες μπορουν να καθησουν στο ΚΑΤ; βαρέθηκα να περιμένω.

Screenshot_16.png

Τα δέματα καθυστερούν να περάσουν από το τελωνείο γύρω στις 10-15 μέρες, τον τελευταίο καιρό, μάλλον, λόγω μεγάλου αριθμού στην περίοδο των εορτών.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, deadlyO είπε

καθυστερούν όλα τα δέματα ή μονο οσα θα εκτελωνιστουν; υπάρχει περίπτωση να μην χρειαστεί να πληρώσω; 

Καθυστερούν όλα.

Προσφατο δέμα μου ήταν στην ίδια κατάσταση 29/12/19 και ξεκόλλησε 15/1/20

12 λεπτά πριν, tsanakalykos είπε

το ξέρω αυτό για το tracking. να τους στείλεις mail δεν βρίσκω.

Φαίνεται ότι υπάρχει δυσκολία επικοινωνίας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...