Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Σημερα παρελαβα 2 ομπρελες που ειχα παραγγειλει 20/11 οποτε υπομονη παιδες.

Κι εγώ από τα μέσα Νοεμβρίου από Gearbest ακόμα περιμένω 2 δέματα. Απ' ότι γνωρίζω τα untracked αποφάσισαν να τα φέρνουν με τα πόδια...

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Niotis είπε

Κι εγώ από τα μέσα Νοεμβρίου από Gearbest ακόμα περιμένω 2 δέματα. Απ' ότι γνωρίζω τα untracked αποφάσισαν να τα φέρνουν με τα πόδια...

έμενα μου έχουν έρθει όλα τα πακέτα  από τον προηγούμενο χρόνο, ακόμα και πράγματα που παράγγειλα τον Δεκέμβριο, έφτασαν πριν τα Χριστούγεννα. Τωρα εκτος απτο δεμα που περιμένω και ανέφερα παραπάνω, περιμένω και αλλα δυο δεματα απο κινα που βρισκονται ελλαδα τουλαχιστον 16 μερες.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Niotis είπε

Κι εγώ από τα μέσα Νοεμβρίου από Gearbest ακόμα περιμένω 2 δέματα. Απ' ότι γνωρίζω τα untracked αποφάσισαν να τα φέρνουν με τα πόδια...

Ολα εδω ειναι, κολλημενα στο τελωνειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Ολα εδω ειναι, κολλημενα στο τελωνειο.

Μακάρι να είναι έτσι και να μην έχουν χαθεί γιατί άντε βγάλε άκρη μετά επειδή δεν ήταν με tracking number. Στα 20€ το καθένα και δεν έβαλα επιλογή για ασφάλεια αποστολής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω παρατηρησει οτι τα δεματακια τα φτηνα απο ebay που δεν πληρωνεις εξοδα αποστολης αλλα ουτε καν για tracking, εχουν καλη παρακολουθηση και στο τελος εχουν και παρακολουθηση απο τον ελτα. Το εχω παρατηρησει σε μαλαισιανο ταχυδρομιο και στο china post. Δεν λενε πληρως αλλα τα τελευταια τους βηματα. 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 9:07 ΜΜ, Panos_G2 είπε

Παιδια εχω παρατηρησει οτι τα δεματακια τα φτηνα απο ebay που δεν πληρωνεις εξοδα αποστολης αλλα ουτε καν για tracking, εχουν καλη παρακολουθηση και στο τελος εχουν και παρακολουθηση απο τον ελτα. Το εχω παρατηρησει σε μαλαισιανο ταχυδρομιο και στο china post. Δεν λενε πληρως αλλα τα τελευταια τους βηματα. 

Screenshot_1.png

Το ebay είναι ρουλέτα σε αυτά αφού μόνο αν τύχει έχει tracking. Είναι απαράδεκτοι. Έπρεπε σαφώς να έχει κουτάκι/ένδειξη "πλήρες tracking" αν ο πωλητής το προσφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 9:07 ΜΜ, Panos_G2 είπε

Παιδια εχω παρατηρησει οτι τα δεματακια τα φτηνα απο ebay που δεν πληρωνεις εξοδα αποστολης αλλα ουτε καν για tracking, εχουν καλη παρακολουθηση και στο τελος εχουν και παρακολουθηση απο τον ελτα. Το εχω παρατηρησει σε μαλαισιανο ταχυδρομιο και στο china post. Δεν λενε πληρως αλλα τα τελευταια τους βηματα. 

Screenshot_1.png

Τι ακριβως εννοεις?

Αν δεν εχεις πληρωσει τρακιν, δεν μπορει να υπαρχει παρακολουθηση εαν ο τροπος αποστολης δεν περιλαμβανει μεθοδο ανιχνευσης. Αν ο Κινεζος για να εχει το κεφαλι του ησυχο απο τυχων λαμογια και βαζει για την δικη του επυπηρετηση τρακιν, δε σε αφορα ουτε εχει υποχρεωση να σου το πει.

Αν μιλας για τον κωδικο που προσθετουν τα ελτα στα μικροδεματα, ειναι αλλο θεμα που αφορα την λειτουργια των ταχυδρομειων και ενδεχομενως εταιρια διαχειρησης για λογαριασμο των ελτα. Σε περιπτωση που εχουν αναλαβει κομματι της διαχειρησης ειναι λογικο να θελουν να εχουν αποδειξεις για καθε αντικειμενο που περναει απο τα χερια τους. Αν ειναι κατι που κανουν τα ελτα μονα τους, τελεια γιατι ετσι ελαχιστοποιουνται οι περιπτωσεις χαμενων αντικειμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2020 στις 12:19 ΜΜ, kosutasu22 είπε

δε σε αφορα ουτε εχει υποχρεωση να σου το πει

Τον αφορά και συμφέρει τον πωλητή να το πει γιατί είναι έξτρα αξία στο τι υπηρεσία προσφέρει. Το πρόβλημα του Ebay είναι ότι για κάποιο γελοίο "Marketing" λόγο δεν υπάρχει σαφής ένδειξη "αυτός ο τρόπος αποστολής έχει - πλήρες - tracking"(ή όχι αντίστοιχα). Είναι ο κύριος λόγος που το αποφεύγω ολοσχερώς (ξέρω ότι μπορεί να το πουν στην περιγραφή κτλ. αλλά αυτό δεν είναι τυποποιημένο και χάνει πολύ χρόνο κτλ.).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με το δέμα μου.Η παραγγελία έγινε 11 Δεκεμβρίου ,έφτασε Ελλάδα 8 Ιανουαρίου και σήμερα βλέπω οτι είναι πάλι στην Γερμανία.

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?piececode=CP007604111DE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πατήσεις πάνω στο δεκαψηφιο αριθμό σου βγάζει αναλυτικά ότι πήγε προς παράδοση. Δεν ειδοποιηθηκες εσύ ποτέ? Ίσως να έκανες ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις..

Screenshot_2020-02-04-20-42-13-101_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από gkasta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, m1ke82 είπε

Καλησπέρα παιδιά,μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με το δέμα μου.Η παραγγελία έγινε 11 Δεκεμβρίου ,έφτασε Ελλάδα 8 Ιανουαρίου και σήμερα βλέπω οτι είναι πάλι στην Γερμανία.

https://www.dhl.de/en/privatkunden/pakete-empfangen/verfolgen.html?piececode=CP007604111DE

Τηλεφώνησε στην DHL αύριο το πρωί, για  να μάθεις τι συμβαίνει με το δέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια η DHL κραταει δεματα μεχρι 15 μερες, 14 γεναρη που βλεπω στο χαρτι μεχρι σημερα ειναι κοντα 20 μερες, το πιο πιθανο το πακετο σου να εχει επιστραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gkasta είπε

Αν πατήσεις πάνω στο δεκαψηφιο αριθμό σου βγάζει αναλυτικά ότι πήγε προς παράδοση. Δεν ειδοποιηθηκες εσύ ποτέ? Ίσως να έκανες ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις..

Screenshot_2020-02-04-20-42-13-101_com.android.chrome.jpg

δε με ειδοποίησε ποτέ η dhl και το δέμα φαίνεται να ήταν αθήνα τόσο καιρό,δεν έρθε ποτέ φιλιππιάδα.θα τους πάρω αυριο τηλεφώνο.

 

25 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Βεβαια η DHL κραταει δεματα μεχρι 15 μερες, 14 γεναρη που βλεπω στο χαρτι μεχρι σημερα ειναι κοντα 20 μερες, το πιο πιθανο το πακετο σου να εχει επιστραφει.

Αν έχει επιστραφεί,τι μπορώ να κάνω?Εχω κάνει παραγγελία μεσω paypal,να κανω dispute ή δε γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m1ke82 είπε

δε με ειδοποίησε ποτέ η dhl και το δέμα φαίνεται να ήταν αθήνα τόσο καιρό,δεν έρθε ποτέ φιλιππιάδα.θα τους πάρω αυριο τηλεφώνο.

Αν έχει επιστραφεί,τι μπορώ να κάνω?Εχω κάνει παραγγελία μεσω paypal,να κανω dispute ή δε γινεται?

Και πάλι θα το πω. Τηλεφώνησε αύριο το πρωί να μάθεις τι έγινε το δέμα σου.

Ποιος νομίζεις ότι θα σου δώσει απάντηση από το forum σήμερα το βράδυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, m1ke82 είπε

δε με ειδοποίησε ποτέ η dhl και το δέμα φαίνεται να ήταν αθήνα τόσο καιρό,δεν έρθε ποτέ φιλιππιάδα.θα τους πάρω αυριο τηλεφώνο.

Αν έχει επιστραφεί,τι μπορώ να κάνω?Εχω κάνει παραγγελία μεσω paypal,να κανω dispute ή δε γινεται?

Dispute επειδη δεν ενδιαφερθηκες να το ψαξεις; Ειδες οτι εγινε προσπαθεια παραδοσης πχ, ειχες tracking number. Δεν εχω ιδεα με λιγα λογια, μιλα με DHL για παν ενδεχομενο και μετα με το μερος που το αγορασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...